Προς το περιεχόμενο

Γιατί τα e-sports είναι το “next big thing” του gaming


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να κλεισω το κυκλο των ποστ μου...το θεωρω απαραδεκτο να υπαρχουν πιτσιρικαδες που φτιαχνουν ομαδες για να παιζουν σε αγωνες με αλλους και μαλιστα να τους πληρωνουν και να το θεωρουν αυτο σαν επαγγελματικη καριερα...και να νομιζουν οτι κανουν κατι σημαντικο..γιατι απο την στιγμη που εχουν τοσο μεγαλο κοινο και υποστηρικτες αυτοματα νιωθουν οτι οντως κατι κανουν...ενω ομως δεν κανουν απολυτως τιποτα...απλα χαζεουν...τελος!

αν σε πληρώνουν για κάτι προφανώς είναι επαγγελματική καριέρα 

 

το χρήσιμο είναι πολύ σχετικό πράγμα.. κανένας αθλητής δεν κάνει κάτι ουσιαστικά χρήσιμο, κανένας ηθοποιός, κανένας τραγουδιστής, κανένας που φτιάχνει πισίνες, κοσμήματα κοκ

 

αλλά από τη στιγμή που αυτό που πουλάνε έχει ζήτηση, αυτομάτως είναι επάγγελμα και καριέρα 

 

οι ανθρώπινες κοινωνίες δημιουργούν διάφορες τεχνητές αν θες ανάγκες σε σχέση με τις απολύτως απαραίτητες που χρειάζονται για την επιβίωσή μας, αλλά αυτό δεν είναι κάτι νέο. συμβαίνει από την αρχή της ιστορίας μας και προφανώς συμβάλλει στην εξέλιξή μας

 

προσωπικά αν και μου αρέσουν τα παιχνίδια δε θα μου άρεσε να βλέπω esports το βρίσκω βαρετό, αλλά δεν το βρίσκω ιδιαιτέρως διαφορετικό από το κοινώς αποδεκτό ποδόσφαιρο που είναι εξίσου ή και περισσότερο βαρετό και έχει και όλες τις γνωστές παρενέργειες στις κοινωνίες σε σχέση με το θέαμα που υποτίθεται ότι προσφέρει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πόσο σπασίκλας ρε φίλε; xD

 

Χωρίς πλάκα αν πιστεύεις ότι ποδόσφαιρο είναι το να κλωστάς μια μπάλα δεν έχεις ιδέα από το άθλημα (δικαίωμα σου βέβαια).

Δεν είναι σπασίκλας φίλε αλλά επικίνδυνα ΑΣΧΕΤΟΣ.

Με την αντίληψή του , στο σκάκι , δύο αργόσχολοι την έχουν αράξει στις καρέκλες και απλά κουνάνε πιόνια, και χωρίς ζάρια!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι καλύτερο απο το ποδόσφαιρο. Εκεί απλά κλωτσάς μια μπάλα ενώ στα παιχνίδια τουλάχιστον θέλει μια στρατηγική.

η διαφήμιση «σύστημα γιούργια» δεν ισχύει στην πραγματικότητα. αλήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκάκι δεν είναι άθλημα, δεν ξέρω γιατί το φέρνετε ως παράδειγμα ανθρώπων που κάθονται. Εκτός αν έπρεπε να παίζουν σκάκι στο ένα πόδι και με το χέρι πίσω από την πλάτη.

Τώρα ότι το ποδόσφαιρο είναι απλά 22 τύποι που κυνηγούν μια μπάλα θα το έλεγε καμιά γιαγιά σε χωριό που πιάνει μόνο ΕΡΤ2. Το ποδόσφαιρο είναι κοινωνικό φαινόμενο εδώ και δεκαετίες.

Επίσης να τα λένε όλα αυτά τύποι που βλέπουν άλλα τυπάκια να κάνουν κλίκιτι-κλικ στο ποντίκι τους γρήγορα και το θεωρούν ως θέαμα, το κάνει ακόμα πιο αστείο.

Το κάνει γιατί δεν είναι μπάλα που πρέπει να σηκωθείς, να βρεις μερικούς μαντράχαλους ακόμα να πας να παίξεις.

Μπορείς να ανοίξεις τον υπολογιστή σου και να παίξεις το ίδιο πράγμα. Το ότι προτιμάς να βλέπεις άλλους να παίζουν το παιχνίδι, είναι το τελευταίο στάδιο αποχαύνωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι του φανεί του Λολοστεφανή. Εσείς που μάχεστε να θίξετε τα eSports, πήρατε πρέφα τι ακριβώς αναφέρει το άρθρο; Ούτε για αξίες, ούτε για πιτσιρικάδες που τη βλέπουν επαγγελματίες ούτε για άσχετους σπυριάρηδες που πατάνε 2 κουμπιά. Και μην ξεγελιέστε, χρειάζεται συγκεκριμμένο επίπεδο IQ για να παίξεις όπως επίσης και να στροφάρεις και να βρίσκεις νέες λύσεις συνεχώς σε νέα προβλήματα. Ναι, δεν είναι στίβος, δεν ιδρώνεις (μερικές φορές από το άγχος βέβαια γίνεσαι λούτσα), αλλά το επίπεδο προσπάθειας είναι το ίδιο.

 

Όπως όλα τα αθλήματα, με κίνηση ή χωρίς, έτσι και τα eSports απαιτούν θυσίες. Θυσίες που μοιάζουν ευκολόλοτερο να τηρήσουν οι μικρότερες ηλικίες όπως επίσης και θυσίες που μοιάζουν γελοίες σε εμάς που είμαστε στην απέξω. Προσωπικά, έχω παίξει semi-επαγγελματικά πριν 10-12 χρόνια και οκ, ούτε ζέστη ούτε κρύο. Λεφτά της πλάκας και δώρα ανάλογα την τελική θέση στη βαθμολογία.

 

Τώρα, όσο αφορά τα organizations, δεν είναι εύκολο ούτε να στήσεις κάποιο, ούτε να βρεις σπόνσορες, ούτε να βρεις λεφτά, ούτε να βρεις παίχτες, ούτε να πρωταγωνιστήσεις και φυσικά ούτε να κερδίσεις έστω το 1o round. Όπως όλα τα αθλήματα, πρέπει να μοχθήσεις. Και εκεί πατάει το άρθρο, ότι οι παίχτες και όσοι μόχθησαν περισσότερα από 15 χρόνια (όπως ο Jonathan Fatal1ty Wendel - που κατά την άποψή μου υπάρχουν και άλλοι πιο δυνατοί "παίχτες"  PR στο χώρο) κατάφεραν να κεντρίσουν το ενδιαφέρον τεράστιων brand names και να αποφέρουν σημαντικά κέρδη τόσο στις ομάδες όσο και στους παίχτες.

 

Και αυτή είναι η επιτυχία, να αποδείξεις ότι αξίζει να ασχοληθούν μαζί σου. Ξέρετε πολλούς που ρίχνουν μερικά εκατομμύρια ευρώ σε ένα project χωρίς να το πιστεύουν;

 

Βγήκε κανείς από όλους αυτούς που βγάζουν χρήματα από τα eSports να στο παίξει ιστορία; Να θίξει κάποιο άλλο επάγγελμα; Να σου πει πόσο γαμάτος νιώθει; Ξέρουν τι κάνουν, ξέρουν που βρίσκονται και τα πόδια τους (των περισσότερων) πατάνε στη γη. Κανένας δεν πιστεύει ότι θα γεράσει και θα πάρει σύνταξη από τα eSports. Αλλά αν είναι τυχερός, θα βγάλει περισσότερα χρήματα από τους περισσότερους που ξυπνάνε στις 9. 

 

Ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις αν είναι πραγματική η προσπάθειά τους ή όχι; Χεστήκαμε εν μέρη αν ζηλεύεις ή όχι, αλλά τα παιδιά (με σπυριά ή όχι) έχουν θυσιάσει άλλα πράγματα με πλήρη επίγνωση, για να κάνουν αυτό που γουστάρουν. Και στην τελική, αφού δεν παρακολουθείς, μην κρίνεις το τι αισθάνονται και τι νιώθουν όσοι παίζουν πίσω από αυτές τις οθόνες. 

 

Οι περισσότεροι έχουν ημερομηνία λήξης, άλλοι συνεργάζονται με εταιρείες για να βάλουν το όνομά τους σε ένα mouse (εσύ αλήθεια θα βάλεις κάπου το όνομά σου), άλλοι μετά την gaming career εργάζονται σε κάποιο organization ή ακόμη και Triple A studio παιχνιδιών. 

 

Προφανώς, πρέπει επίσης και να ζυγίζεις το τι πρέπει να κάνεις στη ζωή σου. Όχι να παίζεις 20 χρόνια, χωρίς επαγγελματικά οφέλη και να πατάς στο γεγονός που ανέφερα παραπάνω, ότι κάνεις αυτό που γουστάρεις. Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσεις. Και το λέω αυτό γιατί πρέπει να είμαστε και ρεαλιστές.

 

Για να καταλάβεις πόσο έχουν πετύχει τα eSports, πλέον οι developers δεν ορίζουν τη μοίρα των πιο διαδεδομένων παιχνιδιών, όπως γινόταν παλιότερα. Συμβουλεύονται μερικούς από τους πιο γνωστούς στο χώρο και κυκλοφορούν updates κομμένα και ραμμένα πρώτα για αυτές τις ομάδες. 

 

Και για να κλείσω, θεωρώ τον χώρο τον eSports ως το πιο ασταθή εγχείρημα της τελευταίας 20ετίας. Σήμερα αποτυγχάνει παταγωδώς, αύριο πέφτουν 100 εκατομμύρια σε δώρα στο DreamHack. 

Επεξ/σία από trib
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε οτι θέλετε, το ποδόσφαιρο έχει υπερβολικά απλοική, σχεδόν ανύπαρκτη στρατηγική. Επειδή είναι πιο αποδεκτό απο την κοινωνία δεν σημαίνει πτι είναι το απόλυτο άθλημα.

 

Για τον φίλο πάλι απο πάνω που λέει οτι το να βλέπεις άλλους να παίζουν είναι το τελευταίο στάδιο αποχαύνωσης, θέλεις να μας πεις δηλαδή οτι όλα αυτά τα εκατομμύρια άτομα που βλέπουν ποδόσφαιρο μετά απο κάθε αγώνα ξεχείνωνται στους δρόμους και παίζουν αγώνες; Εγω ξέρω οτι μαζεύονται σε σπίτια και τρώνε σουβλάκια αραχτοί στον καναπέ φωνάζοντας όποτε βλέπουν να γίνεται κάποιο λάθος. Εγώ αυτό θεωρώ αποχαύνωση.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι λίγο κατά των esports αλλά να λέμε και την αλήθεια. Το να βλέπεις ποδόσφαιρο στην τηλεόραση δεν σημαίνει ότι είσαι πιο ξύπνιος η ζεις σε σχέση με αυτούς που βλέπουν esports. Έλεος, ξέρω άτομα που "ζουν" και βλέπουν μπάλα, και βγαίνουν έξω στα σπορτς καφέ με παρέες και είναι χοντροί, δεν έχουν κάνει τίποτα με την ζωή τους κτλ. Δλδ τον κόσμο που βλέπει esports δεν γίνεται να τον θεωρείς χαζό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι λίγο κατά των esports αλλά να λέμε και την αλήθεια. Το να βλέπεις ποδόσφαιρο στην τηλεόραση δεν σημαίνει ότι είσαι πιο ξύπνιος η ζεις σε σχέση με αυτούς που βλέπουν esports. Έλεος, ξέρω άτομα που "ζουν" και βλέπουν μπάλα, και βγαίνουν έξω στα σπορτς καφέ με παρέες και είναι χοντροί, δεν έχουν κάνει τίποτα με την ζωή τους κτλ. Δλδ τον κόσμο που βλέπει esports δεν γίνεται να τον θεωρείς χαζό

Ακριβώς, μερικοί βλέπουν ποδόσφαιρο και νομίζουν οτι είναι ο Μέσι ενώ στην πραγματικότητα μπορεί να είναι αποτυχημένοι, χοντροί άνεργοι που όλη μέρα ξύνονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που ξεκίνησα Dota 2 μετά τα 30 καραγουστάρω πάντως!

 

Και έχει τύχει να "κουβαλήσω" ranked game με Witch Doctor 25/5/28 παρακαλώ με score 50 - 30!

 

Να τα λέμε αυτά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ ποδόσφαιρο, την μαγεία του χθεσινού παιχνιδιού Ρεαλ-Μπαγερν δεν την προσφέρει καμία dota.

Αλλά να γίνονται, αλλά να σφυρίζει. Κάτι σαν cheat codes για να καταλάβετε, μόνο που δεν έφαγε ban ο cheater αλλά τον καναν και admin.

Αλλά σοβαρά προτιμώ αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που ξεκίνησα Dota 2 μετά τα 30 καραγουστάρω πάντως!

 

Και έχει τύχει να "κουβαλήσω" ranked game με Witch Doctor 25/5/28 παρακαλώ με score 50 - 30!

 

Να τα λέμε αυτά!

 

Να κάνουμε καμιά ομάδα.

Εγώ παίζω crystal maiden!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 20-22 δεν είναι τίποτα, πρόσφατα άκουσα από γυναίκα 39 ετών οτι έπαιζε παιχνίδι, league of legends μου είχε πει.

 

Εγώ έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο αλλά τα games δεν με ελκύουν να ασχοληθώ καθόλου εδώ και χρόνια. Τέλος πάντων, ο καθένας επιλέγει να περάσει τον ελεύθερο χρόνο του όπως θέλει.

 

Αυτή την καραμέλα κι αν βαρέθηκα να ακούω. Το οτι δεν έχεις τηλεόραση δεν λέει κάτι.

 

Ναι καμάρι μου, ρώτα έναν 50αρη τι έχει να πει για τους σημερινούς 30ρηδες, ρώτα και έναν 80αρη να σου πει για τους 50ρηδες κοκ.

 

 

Καλά πάντως με μερικά σχόλια που διαβάζω στο insomnia, απορώ αν κάποιοι γεννήθηκαν κανονικά στον πλανήτη Γη ή ήρθαν εδώ από το διάστημα και ζουν ανάμεσά μας με ανθρώπινο προσωπείο προσπαθώντας αθόρυβα να ανακαλύψουν τον κόσμο μας.....

 

ρε φίλε το υγιές είναι ένα παιδί να παίζει μπάλα σε πλατεία κ όχι να καντηλιάζει επειδή δεν του βγήκε το kill. Τι δεν καταλαβαίνεις;

Και ο 50άρης μικρός έπαιξε μπάλα.

Και ο 80άρης μικρός έπαιξε μπάλα.

Και ο 35άρης μικρός έπαιξε μπάλα.

Αυτά εδώ τα κακόμοιρα είναι χαζεμένα τελείως. Απολιτίκ, αγύμναστα, απαίδευτα με ένα mouse στο χέρι που νομίζουν ότι είναι όπλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φίλε το υγιές είναι ένα παιδί να παίζει μπάλα σε πλατεία κ όχι να καντηλιάζει επειδή δεν του βγήκε το kill. Τι δεν καταλαβαίνεις;

Και ο 50άρης μικρός έπαιξε μπάλα.

Και ο 80άρης μικρός έπαιξε μπάλα.

Και ο 35άρης μικρός έπαιξε μπάλα.

Αυτά εδώ τα κακόμοιρα είναι χαζεμένα τελείως. Απολιτίκ, αγύμναστα, απαίδευτα με ένα mouse στο χέρι που νομίζουν ότι είναι όπλο.

Tώρα αμέσως πάμε να ριξουμε όλα τα παιδιά που παίζουν video games στην πηγάδα.

Είναι όλα αρρωστα.

Επίσης,ο 80αρης και ο 50αρης δεν ειχαν επιλογή να παιξουν video games ως παιδιά.

 

-Λες και είπε κανείς οτι πρέπει να επιλέξεις.

'Η θα παιξεις μπαλα,ή ηλεκτρονικά.

Και τα 2 δε γινεται.

 

-Να δεις τα παιδια που παιζουν μπάλα ποση αποψη εχουν για πολιτικη ε.

Τονους γνώσης και εμπεριστατωμένης αποψης.

Και παιδεμένα!

Φουλ!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ ποδόσφαιρο, την μαγεία του χθεσινού παιχνιδιού Ρεαλ-Μπαγερν δεν την προσφέρει καμία dota.

 

Ειδικά ο τρόπος που «εξαφάνισε» τα οφσάιντ του Ρονάλντο και τις κάρτες του Κασεμίρο ο διαιτητής, ήταν πράγματι μαγικός. 9ου level spell και βάλε...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...