Προς το περιεχόμενο

Νομική απορία: Τι αδίκημα αποτελεί η έρευνα αποσκευών χωρίς συναίνεση;


equivocal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Χρειάζομαι τις νομικές γνώσεις σας για κάτι που μου συνέβη.

 

Τα τελευταία χρόνια εργάζομαι ως ομαδάρχης παιδιών σε γνωστή παιδική κατασκήνωση της Χαλκιδικής.

Σε αυτήν υπάρχει ο λεγόμενος "Αρχηγός", ο οποίος απ'όσο ξέρω είναι και (νομικά) ο Διευθυντής της αντίστοιχης εταιρείας, οπότε από αυτόν περνούν όλες οι αποφάσεις.

 

Σχετικά πρόσφατα η κατασκήνωση διοργάνωσε πολυήμερη εκδρομή για το προσωπικό της έναντι αντιτίμου σε χώρα του εξωτερικού, και στην οποία συμμετείχα.

Κατά την επιστροφή μας και μόλις είχαμε περάσει τα σύνορα για να μπούμε Ελλάδα, ο Αρχηγός έδωσε εντολή να σταματήσουν τα πούλμαν και να κατέβουμε όλοι κάτω. Μας ενημέρωσε ότι κατά τη διαμονή μας είχε διαπιστωθεί η κλοπή διάφορων προσωπικών αντικειμένων του ιδίου και άλλων υψηλά ισταμένων στελεχών.

 

Εδώ ξεκινάνε τα ωραία. Προς έκπληξη όλων μας, μάς αποκάλυψε ότι λίγες ώρες πριν, και ενόσω είχαμε σταθμεύσει σε πόλη εκτός Ελλάδας, έλαβε την πρωτοβουλία να ψάξει μόνος του τις αποσκευές όλων, τις οποίες είχαμε αφήσει στα πούλμαν, μπας και βρει τα κλεμμένα αντικείμενα!

Επειδή μάλλον η έρευνά του δεν είχε αποτέλεσμα, μάς είπε ότι πριν ανέβουμε πάλι στα πούλμαν θα πρέπει να δεχθούμε σωματικό έλεγχο και έλεγχο σακιδίων πλάτης από τα ανώτερα στελέχη. Για όσους δεν ήθελαν να συναινέσουν στον έλεγχο, είπε ότι θα καλούσε την Αστυνομία να κάνει την έρευνα όταν θα φτάναμε στον προορισμό μας.

 

Η συντριπτική πλειοψηφία από εμάς, μαζί κι εγώ, δεχθήκαμε τον έλεγχο χωρίς αντίρρηση. Άλλωστε αυτοί που συμμετείχαμε, ήμασταν κυρίως ηλικίας 16-25 ετών και ξέραμε ελάχιστα για τα δικαιώματά μας, ούτε είχαμε ξαναζήσει κάτι παρόμοιο. Όσοι δε δέχθηκαν, είχαν συνομιλίες κατ' ιδίαν με τον Αρχηγό, στις οποίες δεν ξέρω τι ειπώθηκε.

 

Τι αδικήματα έχουν διαπραχθεί σε αυτήν την περίπτωση;

Το θεωρώ απίθανο να κινηθώ νομικά, αλλά θα ήθελα να ξέρω τα δικαιώματά μου για το μέλλον.

Το πρώτο περιστατικό αποτελεί έρευνα προσωπικών αντικειμένων από ιδιώτη χωρίς επίγνωση/συναίνεση, ενώ το δεύτερο σωματική έρευνα από ιδιώτη με συναίνεση.

Ωστόσο για το πρώτο δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι έγινε, μόνο ότι μας το αποκάλυψε ο ίδιος.

 

Έχω ήδη διαβάσει ένα σχετικό θέμα στο forum, αλλά δε μοιάζουν οι περιπτώσεις.

 

Διάβασα όμως και αυτό το άρθρο που λέει ότι θεωρείται επιτρεπτή η σωματική έρευνα ως έκτακτο και εξαιρετικό μέτρο (πχ. κλοπή πραγμάτων της επιχείρησης). Αυτό ισχύει, και αν ναι, εμπίπτει σε αυτήν την περίπτωση το πρώτο περιστατικό;

 

Θα εκτιμούσα πάρα πολύ την άποψή σας, είτε έχετε νομικές γνώσεις είτε όχι, και θα το εκτιμούσα παραπάνω αν με παραμπέπατε σε σχετικές νομοθεσίες  :-D

 

Ευχαριστώ!

ΥΓ: Σόρυ για το τέρμα επίσημο ύφος, αλλά έπρεπε να βγει μικρό το κείμενο :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μια περιέργεια την έχω, τι είναι αυτά που του κλέψανε, ή τι αξίας, για να φάει έτσι τον κόσμο. Προφανώς δεν ήταν χρήματα. Σας είπε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παρασκευιατικο μοιαζει, αλλα θα κανω μια αποπειρα:

Απο νομικης αποψης θα ισχυριστει οτι δεν εψαξε κανενος τα αντικειμενα, αποδειξεις & μαρτυριες για το αντιθετο δεν υπαρχουν και case closed.

Επιπλεον δεν ξερω καν αν ειναι παρανομη η ψακτικη. Κι αν ειναι, σιγουρα υπο καποιες προυποθεσεις θα δικαιολογειται. Μπορει λοιπον να το δικαιολογησει με 1000 τροπους, απο το οτι μυρισε το Χ ευφλεκτο υλικο στο χωρο αποσκευων ή μεσα στο πουλμαν και σας κατεβασε για δικη σας προστασια χωρις να σας πει το λογο και σας πανικοβαλλει για να προχωρησει στη συνεχεια σε ελεγχο οτι δεν προερχεται απο τις αποσκευες κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παρασκευαιτικο μοιαζει, αλλα θα κανω μια αποπειρα:

Απο νομικης αποψης θα ισχυριστει οτι δεν εψαξε κανενος τα αντικειμενα και case closed.

nope γιατι είναι μόνος του ενώ όλοι οι άλλοι θα πουν το αντίθετο...

 

Απο νομικής άποψης θα πει πως ζήτησε την συναίνεση τους και την πήρε case closed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nope γιατι είναι μόνος του ενώ όλοι οι άλλοι θα πουν το αντίθετο...

 

Απο νομικής άποψης θα πει πως ζήτησε την συναίνεση τους και την πήρε case closed.

 

Το μονο που μπορουν να καταμαρτυρησουν ολοι αυτοι ειναι οτι ειπε πως εψαξε.

Αυτο δε σημαινει οτι το εκανε κιολας. Δε συνιστα απο μονο του αδικημα ο ισυχρισμος οτι εκανες κατι που (ισως) ειναι αδικημα.

Πρεπει να αποδειχθει οτι το εκανες κιολας. Κι εν προκειμενω πως θα αποδειχθει κατι που δεν το ειδανε οι ιδιοι;

 

Αντιθετως, αν πει οτι πηρε συναινεση, ολοι οι μαρτυρες θα πουν οτι δεν ισχυει , αρα αυτος ο ισχυρισμος καταρριπτεται σε δευτερολεπτα την ιδια ωρα που θα εχει παραδεχθει την ψακτικη.

 

Τεσπα τσαμπα το αναλυουμε γιατι μυριζει για παρασκευιατικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συνιστα απο μονο του αδικημα ο ισυχρισμος οτι εκανες κατι που (ισως) ειναι αδικημα.

 

Oμολογία δεν λέγεται αυτό? To confession που προσπαθούν πως και πως στις ταινίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oμολογία δεν λέγεται αυτό? To confession που προσπαθούν πως και πως στις ταινίες?

Την ομολογια την ψαχνουν για υπαρκτα αδικηματα.

Το να βγω εγω και να πω/"ομολογησω" οτι εβαλα πριν 1 μηνα βομβα στο σπιτι του γειτονα δεν ειναι απο μονος του λογος για να δικαστω, ουτε καν να θεωρηθω υποπτος, αν δεν αποδειχθει οτι ο ισχυρισμος μου στεκει.

 

Οποτε, πώς ξερεις εσυ οτι οντως εψαξε τα πραγματα τους, αν αυτος το αρνηθει και αν δεν υπαρχει καποια αλλη ενδειξη (ουτε καν αποδειξη) οτι οντως το εκανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω γω? Αν είναι παράνομο φωναζεις την αστυνομία να το καταγράψει και την σήμανση για αποτυπώματα?

Ακούγεται σκατιάρης τύπος πάντως, εγώ κάτι θα ήθελα να του κάνω εκείνη την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που μπορουν να καταμαρτυρησουν ολοι αυτοι ειναι οτι ειπε πως εψαξε.

Αυτο δε σημαινει οτι το εκανε κιολας. Δε συνιστα απο μονο του αδικημα ο ισυχρισμος οτι εκανες κατι που (ισως) ειναι αδικημα.

Πρεπει να αποδειχθει οτι το εκανες κιολας. Κι εν προκειμενω πως θα αποδειχθει κατι που δεν το ειδανε οι ιδιοι;

 

Αντιθετως, αν πει οτι πηρε συναινεση, ολοι οι μαρτυρες θα πουν οτι δεν ισχυει , αρα αυτος ο ισχυρισμος καταρριπτεται σε δευτερολεπτα την ιδια ωρα που θα εχει παραδεχθει την ψακτικη.

 

Τεσπα τσαμπα το αναλυουμε γιατι μυριζει για παρασκευιατικο.

Τι λες τώρα ; δεν μπορούν να πουν όλοι πως τους άνοιξε την τσάντα ; ο δικαστής ειναι απο άλλο πλανήτη; Θα έχει 20 άτομα να λένε πως τους ανοίχτηκε η τσάντα και 1 άτομο να λέει δεν την άνοιξα ποτέ και θα πεί "χχμμμ ναι μάλλον έτσι θα έγινε μιας και δεν έχω φωτογραφίες ή άλλες αποδείξεις.. " :P

 

Απο την άλλη θα μου πεις ε ναι με την ίδια λογική δεν μπορούν όλοι να πουν ψέματα και να πουν πως δεν τους ζήτησε την άδεια;

 

Ναι μπορούν και ίσως κάνει την κατάσταση πιο πολύπλοκη αλλά απο την άλλη ο δικαστής δεν ειναι απο άλλον πλανήτη πως χωρίς την συναίνεση τους άνοιξε τις βαλίτσες τους; ειναι ο hulk και κανένας δεν μπορούσε να τον σταματήσει; (επίσης μιας και δεν ήταν ο μόνος που του κλάπηκαν πράματα θα έχει λογικά και τους άλλους που θέλανε το ίδιο να τον υπερασπιστούν ως μάρτυρες ) Έπειτα ειναι και ο ουδέτερος οδηγός του λεωφορείου και ίσως και άλλοι ουδέτεροι μάρτυρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες τώρα ; δεν μπορούν να πουν όλοι πως τους άνοιξε την τσάντα ; ο δικαστής ειναι απο άλλο πλανίτη;

 

Η περιπτωση να συνενοηθουν μεταξυ τους και να πουν κατι που δεν ειδαν/διαπιστωσαν, κοινως να ψευδομαρτυρησουν, δεν νομιζω οτι εμπιπτει στη συζητηση.

 

Διοτι εμενα προσωπικα οταν μου ψαχνουν τσαντα, 9/10 περιπτωσεις ΔΕΝ μπορω να το αντιληφθω εαν δε το δω να συμβαινει. Εκτος αν ειναι τελειως απροσεκτος αυτος που θα το κανει.

 

Και σου ξαναλεω. Μπερδευεις τον ισχυρισμο με την πραξη. Οι μαρτυρες που θα πουν οτι το εκανε, το ειδανε; Το διαπιστωσαν καπως; Το μονο που μπορουν να πουν οι μαρτυρες ειναι οτι τους κατεβασε απο το πουλμαν και μετα απο λιγο ΕΙΠΕ οτι εψαξε τα πραγματα τους.

 

Αλλα επειδη ειναι παρασκευιατικο, δεν νομιζω να ειναι καν αδικημα να ψαξω την τσαντα σου. Αδικημα ειναι να την κλεψω ή να κλεψω κατι απο αυτην ή να αποσπασω καποια ευαισθητη πληροφορια που υπηρχε εκει. Αν δεν εχει συμβει και δεν αποδειχθει κατι τετοιο, κλαιν μαιν, να ζησουν τα παρασκευιατικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εσυ πας στην περιπτωση να συνενοηθουν μεταξυ τους και να πουν κατι που δεν ειδαν/διαπιστωσαν, κοινως να ψευδομαρτυρησουν.

 

Διοτι εμενα προσωπικα οταν μου ψαχνουν τσαντα, 9/10 περιπτωσεις ΔΕΝ μπορω να το αντιληφθω.

Δεν διάβασες το OP μου φαίνεται...

 

Μπροστά τους τους έψαξε στο λεωφορείο όταν ήταν όλοι μαζί έναν έναν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασες το OP μου φαίνεται...

 

Μπροστά τους τους έψαξε στο λεωφορείο όταν ήταν όλοι μαζί έναν έναν...

 

Μπροστά τους τους έψαξε, μόνος του τον έπαιξε. Σωματικός έλεγχος σε 16χρονα = σεξουαλική παρενόχληση. Επίσης το να είναι κάποιος ομαδάρχης/ αρχηγός σε κατασκήνωση είναι το πιο ιδανικό μέρος αν θέλει να πάρει μάτι ανήλικα, μετά τους ιερείς.

 

Δεν το λέω για να τρολάρω, op αν έχεις τα στοιχεία του κάνε καταγγελία στην αστυνομία και μίλησε και με τα άλλα παιδιά αν είδαν περίεργες κινήσεις/ συμπεριφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...