Προς το περιεχόμενο

Κωτσοβολος - Ατοκες δοσεις με χρεωστικη


overpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μην είσαι καχύποπτος. δε θέλω να κράξω αυτούς που δεν έχουν να φάνε και βάζουν 120 δόσεις για να πάρουν νέα LCD.

 

απλά από γνωστά μου άτομα έχω παρατηρήσει ότι κάποιοι ενώ έχουν τα χρήματα δεν αγοράζουν μετρητοίς και προτιμούν τις δόσεις,

μάλιστα όταν ρώτησα μια γνωστή μου γιατί το κάνει αυτό μου απάντησε...

-αν βγούνε τα χρήματα από την τράπεζα, δύσκολα μπαίνουν 

(με λίγα λόγια δεν ήθελε να χαλάσει τις αποταμιεύσεις της)

προτίμησε λοιπόν για αγορά ηλεκτρικής συσκευής τις δόσεις. ΕΝΤΟΚΕΣ 

 

ένας άλλος παρόμοια φάση, ενώ χρωστούσε και είχε να πληρώσει. δε πλήρωνε παρά περίμενε να ξεχρεώσει σε δόσεις ανάλογα με το πότε θα έμπαινε νέο χρήμα στις τσέπες του.

 

ίδια λογική κι εδώ, καθαρά ψυχολογικό το θέμα. γι αυτό ρώτησα.

να πω ότι δε πληρώνει ο άλλος γιατί παίρνει τους τόκους των καταθέσεων θα είχε μια λογική. αυτή τη στιγμή όμως τόκοι δεν υπάρχουν.

η πιστωτική είναι ότι καλύτερο για αγορές ακριβών πραγμάτων που μπορούν να σε βγάλουν εκτός μηνιαίου προυπολογισμού αν τα αγοράσεις με μετρητά. Και είναι ότι καλύτερο γιατί σου δίνει την δυνατότητα των άτοκων δόσεων

Όλα όσα έχω πάρει εδώ από ακριβά δερμάτινα μέχρι ψυγείο, κουζίνα, air condition, ηλιακό, τα έχω πάρει με αυτό ακριβώς τον τρόπο

Αν ψωνίζεις με επιτόκιο είσαι βλήμα

 

Αυτό που σου είπε η φίλη σου για τα λεφτά που εύκολα βγαίνουν από την τράπεζα αλλά δύσκολα μπαίνουν είναι ολόσωστο, έχεις μια πολύ ξύπνια φίλη. Μπράβο σου 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ έχω μια απορία.

όλοι εσείς που θέλετε να πληρώσετε μια αγορά με δόσεις (πιστωτική) δε διαθέτετε τα χρήματα ή απλά δε θέλετε να τα δώσετε με τη μια;

 

Μπορει και τα δυο .Που ειναι το προβλημα ?Αρκει με πιστωτικη να πληρωνεις ολη την δοση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είμαι υπέρ των δόσεων. Από τη στιγμή που μπορεί κάποιος να προβλέψει τις "ταμειακές" του ροές, τουλάχιστον βραχυπρόθεσμα, είναι πολύ εύκολο να γίνει ένα σωστό πλανάρισμα και να επωφεληθεί από τις δόσεις.

Αν και έχω το κεφάλαιο να αγοράσω κάτι, προτιμώ ξεκάθαρα τις δόσεις, όπου βέβαια αυτό είναι εφικτό.

Πολλές φορές ίσως δώσω και μια μικρή προκαταβολή για να μη ξεπεράσει η δόση ένα συγκεκριμένο ποσοστό του εισοδήματος μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω οτι μιλαω για ατοκες δοσεις οταν υπαρχουν . Οι εντοκες ανεβαζουν πολυ την τιμη.Ειδικα αν ειναι δοσεις καταστηματος μεσω Τραπεζης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε κατάλαβες ?

Όχι ακριβώς, αλλά υποθέτω ότι θα ξεφύγαμε από το θέμα...:)

 

μην είσαι καχύποπτος. δε θέλω να κράξω αυτούς που δεν έχουν να φάνε και βάζουν 120 δόσεις για να πάρουν νέα LCD.

 

απλά από γνωστά μου άτομα έχω παρατηρήσει ότι κάποιοι ενώ έχουν τα χρήματα δεν αγοράζουν μετρητοίς και προτιμούν τις δόσεις,

μάλιστα όταν ρώτησα μια γνωστή μου γιατί το κάνει αυτό μου απάντησε...

-αν βγούνε τα χρήματα από την τράπεζα, δύσκολα μπαίνουν 

(με λίγα λόγια δεν ήθελε να χαλάσει τις αποταμιεύσεις της)

προτίμησε λοιπόν για αγορά ηλεκτρικής συσκευής τις δόσεις. ΕΝΤΟΚΕΣ 

 

ένας άλλος παρόμοια φάση, ενώ χρωστούσε και είχε να πληρώσει. δε πλήρωνε παρά περίμενε να ξεχρεώσει σε δόσεις ανάλογα με το πότε θα έμπαινε νέο χρήμα στις τσέπες του.

 

ίδια λογική κι εδώ, καθαρά ψυχολογικό το θέμα. γι αυτό ρώτησα.

να πω ότι δε πληρώνει ο άλλος γιατί παίρνει τους τόκους των καταθέσεων θα είχε μια λογική. αυτή τη στιγμή όμως τόκοι δεν υπάρχουν.

Εδώ άνθρωποι που έχουν εκατομμύρια και πληρώνουν με δόσεις ή παίρνουν δάνεια. Γιατί να δώσεις μαζεμένα λεφτά; Ειδικά οι άτοκες δόσεις είναι μεγάλη ευκολία, γιατί να μη την εκμεταλλευτείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα δει νωριτερα οτι η Πειραιως και eurobank δινουν πιστωτικες για φοιτητες. Ποια απο τις 2 προτεινετε? 

Ειδα οτι η Πειραιως εχει 15 ευρω συνδρομη απο τον 2ο χρονο, ενω η Eurobank οχι (απο οτι ειδα).

 

Γενικα τυχαινει (οπως τωρα) να χρειαστω κατι για την σχολη και να μην εχω τα χρηματα αμεσα διαθεσιμα, αλλα γενικα ξερω οτι θα μπορεσω να αντεπεξελθω στις δοσεις. Προφανως θελω μονο ατοκες και θα δινω κανονικα το ποσο καθε μηνα, ωστε να μην εχω τοκους, για να πληρωνω το προιον στην αρχικη του αξια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειχα δει νωριτερα οτι η Πειραιως και eurobank δινουν πιστωτικες για φοιτητες. Ποια απο τις 2 προτεινετε? 

Ειδα οτι η Πειραιως εχει 15 ευρω συνδρομη απο τον 2ο χρονο, ενω η Eurobank οχι (απο οτι ειδα).

 

Γενικα τυχαινει (οπως τωρα) να χρειαστω κατι για την σχολη και να μην εχω τα χρηματα αμεσα διαθεσιμα, αλλα γενικα ξερω οτι θα μπορεσω να αντεπεξελθω στις δοσεις. Προφανως θελω μονο ατοκες και θα δινω κανονικα το ποσο καθε μηνα, ωστε να μην εχω τοκους, για να πληρωνω το προιον στην αρχικη του αξια. 

το bold που το είδες; υπάρχει link;

γενικά νομίζω πως η eurobank τις μόνες κάρτες που δεν έχει συνδρομή για πάντα είναι τις personal banking visa 

Επεξ/σία από SnapShot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα δει νωριτερα οτι η Πειραιως και eurobank δινουν πιστωτικες για φοιτητες. Ποια απο τις 2 προτεινετε? 

Ειδα οτι η Πειραιως εχει 15 ευρω συνδρομη απο τον 2ο χρονο, ενω η Eurobank οχι (απο οτι ειδα).

 

Γενικα τυχαινει (οπως τωρα) να χρειαστω κατι για την σχολη και να μην εχω τα χρηματα αμεσα διαθεσιμα, αλλα γενικα ξερω οτι θα μπορεσω να αντεπεξελθω στις δοσεις. Προφανως θελω μονο ατοκες και θα δινω κανονικα το ποσο καθε μηνα, ωστε να μην εχω τοκους, για να πληρωνω το προιον στην αρχικη του αξια. 

 

Απο Πειραως πηρε φοιτητικη η κορη μου αλλα παρολο που δουλευει οριο μονο 200 ευρω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ο Κωτσοβολος οντως κανει δοσεις και με χρεωστικες;

Γιατι απο τα παραπανω, δεν καταλαβα αν το ξεκαθαρισατε....ενταξει, με πιστωτικες γινεται, αλλα με χρεωστικες;

 

Επισης, ειναι οντως ατοκες;

Αλλα το ερωτημα αυτο δεν πρεπει να τεθει ετσι...

Στην τιμη μετρητοις, αν πεις 'θελω δοσεις με καρτα', σου σπανε το ποσο της τιμης σε δοσεις, ή έχει αλλη αυξημενη τιμη χωρις δοσεις, οποτε μονο 'ατοκα' δεν το λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ο Κωτσοβολος οντως κανει δοσεις και με χρεωστικες;

Γιατι απο τα παραπανω, δεν καταλαβα αν το ξεκαθαρισατε....ενταξει, με πιστωτικες γινεται, αλλα με χρεωστικες;

 

Επισης, ειναι οντως ατοκες;

Αλλα το ερωτημα αυτο δεν πρεπει να τεθει ετσι...

Στην τιμη μετρητοις, αν πεις 'θελω δοσεις με καρτα', σου σπανε το ποσο της τιμης σε δοσεις, ή έχει αλλη αυξημενη τιμη χωρις δοσεις, οποτε μονο 'ατοκα' δεν το λες;

δόσεις σε χρεωστικές δεν κάνει κανείς και πολύ σωστά

γιατι;

διοτι μπορεί αυτή την στιγμή ο συνδεδεμένος λογαριασμός με την χρεωστική να έχει λεφτά, τον επόμενο μήνα στην επόμενη δόση πιθανά να μην έχει. Από που θα πάρει τα λεφτά του ο έμπορος;

Ενώ με την πιστωτική κάρτα τα παίρνει όλα μαζεμένα (πλην προμήθειας) και εναπόκειται στην τράπεζα που έχει δώσει την κάρτα στο χρήστη να πάρει τα λεφτά των δόσεων 

Απαγορεύεται να σου δώσουν άλλη τιμή πλην την κανονική τιμή. Σε τέτοια περίπτωση --->καταγγελία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δόσεις σε χρεωστικές δεν κάνει κανείς και πολύ σωστά

γιατι;

διοτι μπορεί αυτή την στιγμή ο συνδεδεμένος λογαριασμός με την χρεωστική να έχει λεφτά, τον επόμενο μήνα στην επόμενη δόση πιθανά να μην έχει. Από που θα πάρει τα λεφτά του ο έμπορος;

Ενώ με την πιστωτική κάρτα τα παίρνει όλα μαζεμένα (πλην προμήθειας) και εναπόκειται στην τράπεζα που έχει δώσει την κάρτα στο χρήστη να πάρει τα λεφτά των δόσεων 

Απαγορεύεται να σου δώσουν άλλη τιμή πλην την κανονική τιμή. Σε τέτοια περίπτωση --->καταγγελία

 

 

Ετσι ακριβως κια απορω πως καποιοι δεν θελουν να το καταλαβουν. ΚΑΝΕΙΣ δοσεις με χρεωστικη .

 

Με την πιστωτικη αν τα παρει ολα ή οχι ειναι και θεμα συνεργασιας με την Τραπεζα καθε εμπορου . Μπορει και να μην τα παρει ολα μαζι αλλα σταδιακα ασχετα ομως αν ο πελατης πληρωσει ή οχι τις δοσεις .

 

Σε αγορα με πιστωτικη αλλα οχι ατοκες δοσεις ενοειται οτι και ο εμπορος δεν τα παιρνει μαζεμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβως κια απορω πως καποιοι δεν θελουν να το καταλαβουν. ΚΑΝΕΙΣ δοσεις με χρεωστικη .

 

Με την πιστωτικη αν τα παρει ολα ή οχι ειναι και θεμα συνεργασιας με την Τραπεζα καθε εμπορου . Μπορει και να μην τα παρει ολα μαζι αλλα σταδιακα ασχετα ομως αν ο πελατης πληρωσει ή οχι τις δοσεις .

 

 

Με την πιστωτική ο έμπορος τα παίρνει όλα τα λεφτά (σε κατάθεση όλου του ποσού απο την τράπεζα του κατόχου της κάρτας) εφάπαξ που λέμε

 

Η τράπεζα τα ζητάει μετά απο τον κάτοχο της κάρτας πίσω με δόσεις.

 

 

Με την χρεωστική δεν γίνεται να κάνεις δόσεις γιατί δεν υπάρχουν τα λεφτά για να τα πάρει ο έμπορος εφάπαξ...

 

Αλλά και να υπήρχαν πάλι δεν γίνεται (αν το σκεφτείς ειναι και εντελώς άτοπο και για τον κάτοχο και για την τράπεζα) αλλά για τεχνικούς λόγους μιας και η όλη διαδικασία γίνεται ηλεκτρονικά και στα συστήματα δεν βάλανε τους κωδικούς που υποδεικνύουν πως η κάρτα ειναι χρεωστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πιστωτική ο έμπορος τα παίρνει όλα τα λεφτά εφάπαξ που λέμε

 

Η τράπεζα τα ζητάει μετά απο τον κάτοχο της κάρτας με δόσεις.

 

 

 

 

 

Οπως ειπα πιο πανω οχι παντα !!!! Εξαρταται αν οι δοσεις ειναι ατοκες και την συμφωνια που εχει ο εμπορος με τις Τραπεζες.

 

Η Τραπεζα θελει ο πελατης να πληρωνει τις δοσεις αλλο οχι στο ολοκληρο ποσο για να βαζει τοκους . Δεν θελει ομως και να μην πληρωνει τιποτα ο πελατης και να τον κυνηγαει μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο σημαντικο επιχειρημα για τις δοσεις φαινεται με αυτο το παραδειγμα:

 

Α. Μπορω να μαζευω 6 μηνες για το προιον Χ και να το εχω σε 6 μηνες.

Β. Η να το εχω τωρα, και να ξεχρεωθει σταδιακα σε 6 μηνες. Δηλαδη με τα χρηματα που θα βαζες στην ακρη για το Α, πληρωνεις τη δωση

 

Οποτε αν οι δοσεις ειναι ατοκες, και δεν εισαι φτιαγμενος απο λεφτα, αλλα χρειαζεσαι/θελεις το Χ προιον, προφανως και οι δοσεις εχουν τρομερη χρησιμοτητα. 

 

tldr; time

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα πιο πανω οχι παντα !!!! Εξαρταται αν οι δοσεις ειναι ατοκες και την συμφωνια που εχει ο εμπορος με τις Τραπεζες.

 

Η Τραπεζα θελει ο πελατης να πληρωνει τις δοσεις αλλο οχι στο ολοκληρο ποσο για να βαζει τοκους . Δεν θελει ομως και να μην πληρωνει τιποτα ο πελατης και να τον κυνηγαει μετα.

Αποκλείεται να συμφωνούσε έμπορος να πουλήσει με δόσεις τότε σκέψου το λίγο αν ήταν έτσι γιατι να χρειάζεσαι πιστωτική για να πάρεις με δόσεις; ποια η επιπλέον φερεγγυότητα (απο την θέση του έμπορα που πλήρωσε εφάπαξ για να φέρει κάτι και να στο δώσει μετά περιμένοντας εσύ να δίνεις λίγα λίγα) γιατι δεν δέχονται ας πουμε γραμμάτια που ειναι ακριβώς αυτό που λες; (ο έμπορας παίρνει λίγα λίγα απο τον ιδιώτη με μεσολαβητή την τράπεζα)

 

Η τράπεζα δίνει ΟΛΟ το ποσό στο ακέραιο στο ιδιώτη (τώρα ίσως να υπάρχει πχ συγκεκριμένος τρόπος να το δίνει γιατι ένα μαγαζί δεν έχει μια παραγγελία αλλά πχ 1000 οπότε μπορεί να παίρνει πχ το 50% χ του μηνός και το άλλο 50% y του μηνός επειδή ειναι μεγάλα τα ποσά... αλλά σίγουρα δεν παίρνει λίγα λίγα με δόσεις όταν δώσει ο πελάτης δηλαδή... )

 

και μετά ζητάει απο τον κάτοχο να πληρώσει με δόσεις...

 

Τώρα το τελευταίο που είπες δεν το κατάλαβα

 

 

Η Τραπεζα θελει ο πελατης να πληρωνει τις δοσεις αλλο οχι στο ολοκληρο ποσο για να βαζει τοκους

Τόκο θα βάλει η τράπεζα αν δεν πληρώσεις τις δόσεις στην ώρα σου δεν έχει να κάνει με το ποσό της αγοράς.

 Ή εννοούσες κάτι άλλο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...