Προς το περιεχόμενο

Κωτσοβολος - Ατοκες δοσεις με χρεωστικη


overpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα,αφου τιμη μετρητοις=ιδια με δοσεις,

τοτε μεσω πιστωτικης ειναι οντως ατοκες.

Καλα το λεω;

 

Αν λεει ότι είναι ατοκες και βγαινει και με τον πολλαλπαλσιαμο ποσου δοσης επι αριθμο δοσεων τοτε ΟΚ

Δεν ξέρω να υπάρχει κάτι τέτοιο.

Αν θα υπάρχει θα υπάρχει με ειδική συμφωνία σε μεγάλες αλυσίδες.

Εμείς πάντως, όταν δίνουμε άτοκες δόσεις σε πελάτες, περιμένουμε κάθε μήνα να πάρουμε τα λεφτά μας.

 

 

Δεν διαφωνω μαζι σου φιλε μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και τι ακριβώς περιμένεις να δούμε από το ξερό link που ποστάρισες? Το περιεχόμενο της που είναι παντελώς άσχετο με αυτό που συζητάμε, ή το τηλέφωνο της τράπεζας το οποίο ΔΕΝ είναι αυτό στο οποίο, που υποτίθεται πως, τηλεφώνησες?

 

Ήξερα εξαρχής πως δουλεύει, πήρα τηλέφωνο μια μεγάλη τράπεζα που ειναι γνωστή για τέτοιου είδους υπηρεσίες και το επιβεβαίωσε και το ίδιο επιτάσει η λογική και έρχεται τώρα ενας 21 χρονών που βγήκε χθες απο το πατρικό του να μου λέει εξυπνάδες και πως δεν έχω ιδέα... οκ ότι πεις.

 

Δεν μας τα λες καλά, αυτός που ξέρει δεν χρειάζεται επιβεβαίωση, μόνο αυτός που δεν ξέρει τη χρειάζεται.

 

Η ηλικία μου πάντως, αν και παντελώς άσχετη, δεν είναι αυτή που νομίζεις.

 

Επειδή ένας θεός ξέρει τι πατάτε στο google και δεν σας βγαίνουν νομίζετε ότι ξέρετε πλέον πως έχουν τα πράματα... Αν ήταν έτσι ούτε εργασιακή εμπειρία ούτε ηλικιακή εμπειρία ούτε μόρφωση σε πανεπιστήμια κτλ απλά όλοι θα ρωτάγαμε τον γούγλη (με ερωτήσεις καθαρά όσο καλές όσο μας κόφτει) και θα ερμηνεύαμε με την υποκειμενικότητα μας και με το μυαλό μας το τι έβγαζε και τελείωνε εκει το πράμα.... έβγαλες σπυρί στον κώλο; κοίταξα τον γούγλη έχεις καρκίνο...άσε τους γιατρούς κτλ στο λέω εγώ :P Ναι η καταστροφή της Σμύρνης ήταν απλα συνωστισμός το λεει ο γούγλης

Παραλήρημα...

Αρα λετε,

οτι αλλη τελικη τιμη ο κωτσοβολος μετρητοις,

και αλλη τελικη τιμη με 'ατοκες' δοσεις;

Σωστα;

 

Στο εξηγήσαμε αναλυτικότατα, τώρα δεν ξέρω αν δεν θέλεις ή δε μπορείς να το καταλάβεις.

 

Οπότε μείνε στο εξής, μια τηλεόραση που έχει πάνω τιμή 500€, 500€ θα την πάρεις με άτοκες δόσεις μέσω πιστωτικής κάρτας.

 

Σε κάλυψα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Aυτο που λεει ότι :

 

Θα λαμβάνετε πάντα το πλήρες ποσό της συναλλαγής σε μηνιαίες δόσεις.

 

Δεν ισχυει για ολους .Καποιοι μεγαλοι παιρνουν ολο το ποσο εξ αρχης .Για αυτό εχουν ιδια τιμη και μετρητοις και σε 24ή 36 δοσεις ατοκα αλλα βεβαια όχι παντα και σε όλα τα προϊοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όχι παιδιά ΟΛΟ το ποσό το παίρνει το κατάστημα...

 

Μετά η τράπεζα ζητάει τις δόσεις μήνα μήνα...

 

Δεν ισχυει αυτο. Οταν δεχομαι πληρωμη μεσω πιστωτικης σε δοσεις, παιρνω καθε μηνα το ποσο των δοσεων. Αυτο ισχυει by default.

 

ΑΝ καποιο καταστημα θελει και ΑΝ το συμφερει, κανει ειδικη συμφωνια με την τραπεζα και τοτε ναι, προπληρωνεται ολοκληρο το ποσο. Ωστοσο, αυτο δεν γινεται δωρεαν (απο πλευρας τραπεζης), καποια στιγμη που το ειχα ψαξει, ζητουσαν (με επιφυλαξη γιατι εχει περασει καιρος) μια "συνδρομη" ετησια που εκρινα πως δε με συνεφερε γιατι δεν ειχα τοσες αγορες με δοσεις που να το δικαιολογουν. Στην Αlpha αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αλλα λογικο το βρισκω να μην δινει η τραπεζα ολο το ποσο. Γιατι να χασει αυτη αν ο πελατης δεν πληρωσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αλλα λογικο το βρισκω να μην δινει η τραπεζα ολο το ποσο. Γιατι να χασει αυτη αν ο πελατης δεν πληρωσει?

 

μα αν ο πελάτης δε πληρώσει η τράπεζα θα χάσει. το κατάστημα όχι

το κατάστημα θα πάρει τα χρήματα του κι από εκεί και πέρα είναι δουλειά της τράπεζας πως θα τα πάρει από τον πελάτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αλλα λογικο το βρισκω να μην δινει η τραπεζα ολο το ποσο. Γιατι να χασει αυτη αν ο πελατης δεν πληρωσει?

 

Φταίει το ότι δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς είναι οι πιστωτικές κάρτες, στην ουσία είναι εγκεκριμένο δάνειο που εκταμιεύεται κάθε φορά που χρησιμοποιούνται.

 

Αν ήταν να πάρει το κατάστημα το ρίσκο να χάσει χρήματα, ποιος ο λόγος να ζητήσει συναλλαγή με πιστωτική κάρτα πληρώνοντας στην τράπεζα τις όποιες προμήθειες? Γιατί να μην κάνει απευθείας γραμμάτια με τον πελάτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυει αυτο. Οταν δεχομαι πληρωμη μεσω πιστωτικης σε δοσεις, παιρνω καθε μηνα το ποσο των δοσεων. Αυτο ισχυει by default.

 

ΑΝ καποιο καταστημα θελει και ΑΝ το συμφερει, κανει ειδικη συμφωνια με την τραπεζα και τοτε ναι, προπληρωνεται ολοκληρο το ποσο. Ωστοσο, αυτο δεν γινεται δωρεαν (απο πλευρας τραπεζης), καποια στιγμη που το ειχα ψαξει, ζητουσαν (με επιφυλαξη γιατι εχει περασει καιρος) μια "συνδρομη" ετησια που εκρινα πως δε με συνεφερε γιατι δεν ειχα τοσες αγορες με δοσεις που να το δικαιολογουν. Στην Αlpha αυτο.

λογικό, γιατί αν ήταν έτσι όλοι θα έκαναν άπειρες δόσεις, παρόλα αυτά είναι αρκετά μαγαζιά που σου λένε κάνω μέχρι 4 μέχρι 6 κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταίει το ότι δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς είναι οι πιστωτικές κάρτες, στην ουσία είναι εγκεκριμένο δάνειο που εκταμιεύεται κάθε φορά που χρησιμοποιούνται.

 

Αν ήταν να πάρει το κατάστημα το ρίσκο να χάσει χρήματα, ποιος ο λόγος να ζητήσει συναλλαγή με πιστωτική κάρτα πληρώνοντας στην τράπεζα τις όποιες προμήθειες? Γιατί να μην κάνει απευθείας γραμμάτια με τον πελάτη?

Εγω βασιζομαι στα λεγομενα του @stormrain ο οποιος εχει καταστημα με δοσεις. Τωρα αν υπαρχουν περιπτωσεις και περιπτωσεις, δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βασιζομαι στα λεγομενα του @stormrain ο οποιος εχει καταστημα με δοσεις. Τωρα αν υπαρχουν περιπτωσεις και περιπτωσεις, δεν ξερω.

 

Υπαρχουν αναλογα τον πελατη της Τραπεζας. Αλλη αντιμετωπιση εχουν οι λεγομενοι μεγαλοι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χλωμό το κόβω να πήρες το νούμερο που έγραψες και να κατάφερες να μιλήσεις με Πειραιώς... :)

 

Αυτό που δεν θέλεις να καταλάβεις είναι το ότι η χρήση πιστωτικής κάρτας σε τέτοιες αγορές(άτοκων δόσεων) εξασφαλίζει στο κατάστημα ότι θα πάρει τα χρήματα του, ενώ τα γραμμάτια πχ που ανέφερες σε προηγούμενο μήνυμα δεν του εξασφαλίζουν απολύτως τίποτα. Αυτή είναι η διαφορά "φερεγγυότητας".

 

Όσο για τη ρευστότητα του καταστήματος, όπως είπα και πριν, αν δεν υπάρχει λογικό είναι να δανείζεται από την τράπεζα με ενέχυρο τις δόσεις που κάνει να λαβαίνει. Κάτι σαν προεξόφληση δόσεων. Αν υπάρχει ρευστότητα όμως, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην περιμένει μέχρι τη λήξη της κάθε δόσης για να εισπράξει. Λες όποιος επαγγελματίας έχει λεφτά στην άκρη να προεξοφλεί δόσεις πληρώνοντας μεγάλο επιτόκιο, και ταυτόχρονα τα δικά του λεφτά να τα έχει να κάθονται δίνοντας του σχεδόν μηδενικό επιτόκιο?

 

Σκέψου το λίγο.

Κι όμως, μία φορά προ αμνημονεύτων που πήρα συσκευή από Κωτσόβολο με 48 άτοκες αλλά όχι με κάρτα, για να μην χάσουν το παραδάκι σε περίπτωση που δεν τους πλήρωνα ή ψόφαγα, υπήρχε και ασφαλιστικό συμβόλαιο με την Εθνική τότε, αν θυμάμαι καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι σίγουρος ότι ήταν άτοκες χωρίς κάρτα? γιατί έχω την εντύπωση ότι διέφερε η τελική τιμή από το να έπαιρνες τοις μετρητοίς οπότε πρακτικά υπήρχε επιτόκιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, μία φορά προ αμνημονεύτων που πήρα συσκευή από Κωτσόβολο με 48 άτοκες αλλά όχι με κάρτα, για να μην χάσουν το παραδάκι σε περίπτωση που δεν τους πλήρωνα ή ψόφαγα, υπήρχε και ασφαλιστικό συμβόλαιο με την Εθνική τότε, αν θυμάμαι καλά.

 

Αρα πληρωσες ασφαλεια δανειου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι σίγουρος ότι ήταν άτοκες χωρίς κάρτα? γιατί έχω την εντύπωση ότι διέφερε η τελική τιμή από το να έπαιρνες τοις μετρητοίς οπότε πρακτικά υπήρχε επιτόκιο

 

"Άτοκες" χωρίς κάρτα ήταν, γινόταν προέγκριση δανείου βασικά δεν θυμάμαι από ποια τράπεζα που συνεργαζόταν ο Κωτσόβολος.

 

Το "άτοκες" σε εισαγωγικά γιατί οι τιμές ήταν αυξημένες από πριν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...