Προς το περιεχόμενο

Χρειάζεται ίντερνετ για να λειτουργήσει το POS


papresa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως όλα τα ζητήματα στην Ελλάδα τα πάμε ανάποδα.

 

Θες κυβέρνηση/τρόικα ή όποιος άλλος να κάνεις υποχρεωτική την χρήση pos;

Αναγκάζεις πρώτα τις τράπεζες που έχουν ανακεφαλαιοποιηθεί τόσες φορές από το υστέρημα του κόσμου να ρίξουν τις προμήθειες για τα μηχανήματα τους

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και 2% να 'ναι η προμήθεια (που δεν είναι, αφού ήδη και οι 2 προσφορές που έχει ο TS είναι χαμηλοτερες), δεδομένου ότι εκπίπτει ως έξοδο (και η αγορά, και τα έξοδα λειτουργίας και οι προμήθειες), τελικά το κόστος για αυτόν που ούτως ή άλλως έκοβε αποδείξεις είναι πολύ μικρότερο.

 

Για αυτόν που δεν έκοβε - και τώρα υποχρεώνεται να κόψει - το κόστος φαίνεται πράγματι μεγαλύτερο, όχι όμως λόγω της προμήθειας του POS. Αυτοί και τσάμπα να τους το δώσουν με 0% προμήθειες, πάλι δεν θα το θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως όλα τα ζητήματα στην Ελλάδα τα πάμε ανάποδα.

 

Θες κυβέρνηση/τρόικα ή όποιος άλλος να κάνεις υποχρεωτική την χρήση pos;

Αναγκάζεις πρώτα τις τράπεζες που έχουν ανακεφαλαιοποιηθεί τόσες φορές από το υστέρημα του κόσμου να ρίξουν τις προμήθειες για τα μηχανήματα τους

Πολύ σωστά, άλλωστε μεγάλο μέρος των μνημονίων για την ανακεφαλαίωση των τραπεζών πήγε και τώρα ξεζουμίζουν τους μικρούς.

Μακάρι σήμερα να γίνει ένα θαύμα να κερδίσει ή Λεπέν, να ανησυχήσει το σύστημα.

 

Για αυτόν που δεν έκοβε - και τώρα υποχρεώνεται να κόψει - το κόστος φαίνεται πράγματι μεγαλύτερο, όχι όμως λόγω της προμήθειας του POS. Αυτοί και τσάμπα να τους το δώσουν με 0% προμήθειες, πάλι δεν θα το θέλουν.

Έτσι ακριβώς κι εγώ σαν τον μπιιιπ κόβω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Σε πολλά είδη εντατικής λιανικής η προμήθεια της τράπεζας είναι ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ του μαγαζιού.
Όταν μηδενιστεί η προμήθεια το ξανασυζητάμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 2% να 'ναι η προμήθεια (που δεν είναι, αφού ήδη και οι 2 προσφορές που έχει ο TS είναι χαμηλοτερες), δεδομένου ότι εκπίπτει ως έξοδο (και η αγορά, και τα έξοδα λειτουργίας και οι προμήθειες), τελικά το κόστος για αυτόν που ούτως ή άλλως έκοβε αποδείξεις είναι πολύ μικρότερο.

 

Εκπίπτει ως έξοδο = Στο τέλος της χρονιάς θα αφαιρεθεί ένα μικρό ποσοστό των χρημάτων αυτών απο τη φορολογία εισοδήματος

 

Είναι σαν να λές δέν τρέχει τίποτα να ξοδέψω 1000 ευρώ σε μπύρες γιατι θα πάρω πίσω 5 λεπτά επιστρέφοντας το κάθε άδειο μπουκάλι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποχρεώσουν τα καταστήματα να δέχονται πληρωμές σε Bitcoin αφού θέλουν να καταργηθούν τα μετρητά. Όξω οι τράπεζες. :)

Τελειωτικό χτύπημα στις χώρες - έθνη, ένα ακόμη βήμα πιο κοντά στην επάρατη παγκοσμιοποίηση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλη η Ευρώπη χρησιμοποιεί κάρτες παντού από το 2000 και εμείς στο 2017 ακόμα πιπιλίζουμε την παγκοσμιοποίηση και το 666

 

Πως να πάει μπροστά αυτό το μπουρδέλο μετά;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλη η Ευρώπη χρησιμοποιεί κάρτες παντού από το 2000 και εμείς στο 2017 ακόμα πιπιλίζουμε την παγκοσμιοποίηση και το 666

 

Πως να πάει μπροστά αυτό το μπουρδέλο μετά;

 

1. Τα στατιστικά λένε οτι ακόμα στην Ευρώπη χρησιμοποιείται το μετρητό σε πολύ μεγάλο βαθμό

 

2. Τί σχέση έχει η ανάπτυξη με τον τρόπο πληρωμής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλη η Ευρώπη χρησιμοποιεί κάρτες παντού από το 2000 και εμείς στο 2017 ακόμα πιπιλίζουμε την παγκοσμιοποίηση και το 666

 

Πως να πάει μπροστά αυτό το μπουρδέλο μετά;

 

Εδώ βλέπουμε άλλη μια χώρα μπουρδέλο που προτιμά να χρησιμοποιεί μετρητά και όχι κάρτες. :-)

 

 

share-of-payment-volume-made-in-cash_cha

 

https://qz.com/262595/why-germans-pay-cash-for-almost-everything/

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλη η Ευρώπη χρησιμοποιεί κάρτες παντού από το 2000 και εμείς στο 2017 ακόμα πιπιλίζουμε την παγκοσμιοποίηση και το 666

 

Πως να πάει μπροστά αυτό το μπουρδέλο μετά;

η γνωστή ευρωλιγουριά 

για το αν είναι σωστό αυτό που λες σου απάντησαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JohnTehGreek πολύ καλά και σωστά σου απάντησαν όλοι, αλλά καλύτερα και με στοιχεία ο NT1G.

Δυστυχώς μπουρδέλο δεν είμαστε επειδή δεν έχουμε κάρτες, POS και τις λοιπές μπιπιές των Σόρος, Ροτσιλδ, Ροκφέλερ και λοιπών αφεντικών της παγκοσμιοποίησης. Μπουρδέλο δυστυχώς είμαστε σε άλλα θέματα. Εμείς οι Έλληνες τους κάναμε όλους αυτούς τους αγροίκους ανθρώπους, τους δώσαμε τα φώτα του πολιτισμού μας και τώρα με την βοήθεια των δοσίλογων, ξεπουλημένων πολιτικών μας, μας αλλάζουν τα φώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάτι δεν καταλάβατε σωστά.

 

Όταν λέω χρησιμοποιεί κάρτες εννοώ ότι δεν υπάρχει κατάστημα που να μην διαθέτει αυτόν τον τρόπο πληρωμής.

 

Εδώ πέρα στο 2017 και ακόμα τα καταστήματα που δεν μπορείς να πληρώσεις με κάρτα είναι αμέτρητα.

 

Εσύ που έχεις μαγαζί σε νοιάζει η παγκοσμιοποίηση και ο 666, εγώ χέστηκα για όλα αυτά όμως (δεν πιστεύω σε παραμύθια) και έχω μια κάρτα η οποία έχει κάποια λεφτά και θέλω να τα χρησιμοποιήσω από το να τρέχω να τραβάω από το ΑΤΜ.

 

Σε κάλυψα; 

 

Στην τελική το κράτος δεν ανάγκασε κανέναν να πληρώνει με μετρητά, σε ανάγκασε να βάλεις μηχάνημα κάτι το οποίο είναι πολύ σωστό.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ που έχεις μαγαζί σε νοιάζει η παγκοσμιοποίηση και ο 666, εγώ χέστηκα για όλα αυτά όμως (δεν πιστεύω σε παραμύθια) και έχω μια κάρτα η οποία έχει κάποια λεφτά και θέλω να τα χρησιμοποιήσω από το να τρέχω να τραβάω από το ΑΤΜ.

 

Εγώ σαν εθνικιστής και πιστός χριστιανός ναι πιστεύω σε αυτά τα παραμύθια που λες αλλά είναι απολύτως αληθινά. Ναι με νοιάζει, γιατί το μαγαζί είναι παροδικό.Το έχω εδώ και είκοσι χρόνια, μέχρι πρόσφατα ναι μου έδινε τα προς το ζην, τώρα όμως... Ενώ και εγώ και τα παιδιά μας θέλω να ζήσουμε στην αληθινή και πραγματική Πατρίδα μας, την Ελλάδα και όχι σε ένα συνονθύλευμα κρατών όπως η ΕΕ ή όπως αλλιώς θα λέγεται μικρότερο ή μεγαλύτερο με ένα νόμισμα σε κάρτα, μία θρησκεία, μία γλώσσα κλπ κλπ κλπ.

 

 

ΕΘΝΙΚΗ ΕΠΑΝΆΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΉ ΑΝΆΣΤΑΣΗ.

http://irineossamothraki.blogspot.gr/?m=1

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...