Προς το περιεχόμενο

Ταξιδι με μικρο παιδι και απορια


spirosR7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φιλοι μου. Αυριο το πρωι ταξιδευω με ενα φιλο μου και το αδερφακι του 8 ετων περιπου. Με ρωτησε ο φιλος αν υπαρχουν τουαλετες μετα τον ελεγχο των αποσκευων. Ξερω οτι ειναι λιγο γελοια η ερωτηση αλλα οταν ταξιδεψα πριν ενα μηνα στην Αγγλια απο Ελ.Βενιζελο δεν ειδα μετα τον ελεγχο και του ειπα οτι δεν εχει (στην αγγλια εχει και γιαυτο μου φαινετε περιεργο) αλλα δεν ειμαι σιγουρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλησπερα φιλοι μου. Αυριο το πρωι ταξιδευω με ενα φιλο μου και το αδερφακι του 8 ετων περιπου. Με ρωτησε ο φιλος αν υπαρχουν τουαλετες μετα τον ελεγχο των αποσκευων. Ξερω οτι ειναι λιγο γελοια η ερωτηση αλλα οταν ταξιδεψα πριν ενα μηνα στην Αγγλια απο Ελ.Βενιζελο δεν ειδα μετα τον ελεγχο και του ειπα οτι δεν εχει (στην αγγλια εχει και γιαυτο μου φαινετε περιεργο) αλλα δεν ειμαι σιγουρος. 

 

 

Ναι, έχει τουαλέτες μετά τον έλεγχο αποσκευών στο "Ελ. Βενιζέλος", ήμουν πρόσφατα (και στο "Ελ. Βενιζέλος" και στις τουαλέτες :P ). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω ότι έχει τουαλέτες, γιατί ο paredwse μπορεί να πήγε και σε καμιά γλάστρα (έτσι απλά του κάνω επίθεση χωρίς λόγο).

 

8 ετών δεν είναι και πολύ μικρό, αλλά αν για κάποιο λόγο χρειάζεται ειδική μεταχείριση στο θέμα τουαλέτα, μπορείτε να ζητήσετε από τις κυρίες στα business lounge να επιτρέψουν στο παιδί να χρησιμοποιήσει την τουαλέτα του lounge.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ετών είναι μικρό έτσι όπως τα μεγαλώνουν οι γονείς πλέον.. Μην κοιτάς εμάς τους 40-45 ετών... Στα 2 μου με έβαζαν σε ταξί και πήγαινα κέντρο στο γραφείο του πατέρα μου, στα 6 πετούσα Αθήνα - Θεσσαλονίκη μόνος... Άλλες εποχές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανα δύο/ τρεις πύλες αναχωρήσεων έχει τουαλέτα. Τα ανήψια μου, 8 χρόνων ταξιδεύουν μόνα τους ΗΠΑ/Ευρώπη, αλλά τρώνε μόνο γλυκά στο αεροπλάνο... :·$

 

Παλιά στο Τέξας, οι ζαρντινιέρες έκαναν επίθεση σε Κύπριους φοιτητές, πια βλέπουμε γιατρούς να κάνουν το ίδιο σε δικηγόρους... χάλασε ο κόσμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

8 ετών είναι μικρό έτσι όπως τα μεγαλώνουν οι γονείς πλέον.. Μην κοιτάς εμάς τους 40-45 ετών... Στα 2 μου με έβαζαν σε ταξί και πήγαινα κέντρο στο γραφείο του πατέρα μου, στα 6 πετούσα Αθήνα - Θεσσαλονίκη μόνος... Άλλες εποχές...

Το πιο πιθανόν σήμερα αν βάλεις δίχρονο σε ταξί για να πάει κέντρο, είναι να μην το ξαναδείς. Οι συνθήκες έχουν αλλάξει, δεν ζούμε πια στα 70s-80s. Δεν φταίει ο τρόπος που τα μεγαλώνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανόν σήμερα αν βάλεις δίχρονο σε ταξί για να πάει κέντρο, είναι να μην το ξαναδείς. Οι συνθήκες έχουν αλλάξει, δεν ζούμε πια στα 70s-80s. Δεν φταίει ο τρόπος που τα μεγαλώνουν...

Ναι Οκ δεν αντιλέγω.. Αλλά και πάλι τα παιδιά μεγαλώνουν κάπως, τα βλέπω καθημερινά στους παιδικούς κλπ.

Άλλη γενιά καμία σχέση με εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια έλεγαν και οι γονείς σου για την γενιά σου.

Φυσικά αλλά εγώ έκανα πράγματα πολλά μέχρι τα 8 :) είχα μαλώσει με 20-30 παιδάκια, έπαιζα κρυφτό έως τις 12 την νύχτα, έπεσα με το ποδήλατο έσπασα το ένα μπροστινό δόντι... Σου λέω καμία σχέση, τώρα αν ένα παιδάκι τραγουδάει το θεωρούν ιδιοφυΐα η αν ζωγραφίζει, τότε ήταν στάνταρ αυτά, απλά δεν είχαμε τηλεοράσεις να μας δείξουν :-) με λίγα λόγια τα προσέχουμε πολύ και αυτό στην ουσία τα κάνει αδύναμα ψυχικά.

 

Α κάτσε ξέχασα και το πιο βασικό... 1982, 7 χρόνων έκανα αυτό που κάνουν τώρα στη Γαλλία, παρκουρ; κάπως έτσι.. Ταράτσα με ταράτσα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το να μαλώνεις με 20-30 παιδάκια δεν είναι νορμάλ και ας το περνούσαν στη πλάκα τότε, λόγω άγνοιας.

 

Και όταν ένα παιδάκι τραγουδάει ή ζωγραφίζει λογικό είναι να θεωρείται "ιδιαίτερο" όταν η πλειοψηφία των ενηλίκων ατόμων ούτε μπορούν να τραγουδήσουν ούτε να ζωγραφίσουν και τα παιδιά αντίστοιχα.

 

Προσέχεις για να έχεις.

 

Δηλαδή στα 7 σου έκανες κάτι τέτοιο;

0aNMTGt.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μαλώνεις με 20-30 παιδάκια δεν είναι νορμάλ και ας το περνούσαν στη πλάκα τότε, λόγω άγνοιας.

 

Και όταν ένα παιδάκι τραγουδάει ή ζωγραφίζει λογικό είναι να θεωρείται "ιδιαίτερο" όταν η πλειοψηφία των ενηλίκων ατόμων ούτε μπορούν να τραγουδήσουν ούτε να ζωγραφίσουν και τα παιδιά αντίστοιχα.

 

Προσέχεις για να έχεις.

 

Δηλαδή στα 7 σου έκανες κάτι τέτοιο;

0aNMTGt.jpg

Έλα Ρέ εννοώ ξεχωριστά ένα ένα όχι όλα μαζί χάχα.. Όχι κάτι τέτοιο.. Πηδουσαμε από ταράτσα σε ταράτσα αλλά όχι τέτοια απόσταση... Το πολύ μέτρο, αυτο που έβαλες είναι για γυμνασμένα άτομα και όχι 7 ετών σίγουρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα παιδάκια τσακώνονται και σήμερα.

Τα παιδάκια παίζουν κρυφτό και σήμερα.

Τα παιδάκια χτυπάνε και σήμερα.

Τα παιδάκια πηδάνε από ταράτσα σε ταράτσα και σήμερα.

 

Μη συγκρίνεις παιδιά που ζουν στην Αθήνα ή σε κάποια μεγάλη πόλη με παιδιά που ζούσαν στην επαρχία, γιατί ούτε στην εποχή σου τα παιδιά της πόλης μπορούσαν να κάνουν αυτά που κάναν τα παιδιά της επαρχίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έλα Ρέ εννοώ ξεχωριστά ένα ένα όχι όλα μαζί χάχα.. Όχι κάτι τέτοιο.. Πηδουσαμε από ταράτσα σε ταράτσα αλλά όχι τέτοια απόσταση... Το πολύ μέτρο, αυτο που έβαλες είναι για γυμνασμένα άτομα και όχι 7 ετών σίγουρα.

Ναι κι εγώ ξεχωριστά εννοώ. Το ταλέντο είναι κάτι σπάνιο γενικά, οπότε είναι φυσιολογικό να το δείχνουν.

 

Έβαλα την εικόνα για να καταλάβεις ότι το επειδή πηδούσες ταράτσες (κι εγώ το έκανα), δεν σημαίνει ότι έκανες και παρκούρ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κι εγώ ξεχωριστά εννοώ. Το ταλέντο είναι κάτι σπάνιο γενικά, οπότε είναι φυσιολογικό να το δείχνουν.

 

Έβαλα την εικόνα για να καταλάβεις ότι το επειδή πηδούσες ταράτσες (κι εγώ το έκανα), δεν σημαίνει ότι έκανες και παρκούρ :)

Σου λέω μέχρι 1 μέτρο πηδουσα, ανάλογα την ηλικία ήταν παρκουρ παιδικό. Εντάξει καμία σχέση με την φώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πράγμα πάντως στο ινσομνια είναι φοβερό: διαβάζεις ένα θέμα για τουαλέτες αεροδρομίου και μετα από πέντε posts έχει γυρίσει σε παρκούρ!

Για αυτό και εγώ μπαίνω να χαζέψω όπου νάναι αφού ποτέ δεν ξέρεις τι θα διαβάσεις. Χαχαχα καλή φάση!

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...