Προς το περιεχόμενο

Πως γίνεται να αγοράσεις μονοκατοικία;


Bluestone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι στιγμής ναι, μια φορά το χρόνο το πληρώνουμε.

Αρα να η διαφορα να πληρωνεις ενφια αντι για ενοικιο..... :-)

 

εκτος αν ο ενφια ειναι καμμια 10αρια χιλιαρικα χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα να η διαφορα να πληρωνεις ενφια αντι για ενοικιο..... :-)

 

εκτος αν ο ενφια ειναι καμμια 10αρια χιλιαρικα χαχα

Προφανώς δεν έχεις δει τι είχε γράψει ο φίλος στον οποίο έκανα την ερώτηση:

 

μιλαω για ακριβα σπιτια,οπου ο EΝΦΙΑ ειναι σαν να πληρωνεις ενοικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το νόημα στην αναφορά που έκανες... Αν σε ένα ακριβό σπίτι δεν πληρώνεις ενοίκιο αλλά πληρώνεις το ΕΝΦΙΑ που είναι σαν να πληρώνεις ενοίκιο(δικά σου λόγια), ποια η διαφορά? Εκτός βέβαια από το ότι κάνεις μάγκα τον ιδιοκτήτη, γιατί στην ουσία εισπράττει ενοίκιο χωρίς να φορολογείται.

 

Ο ΕΝΦΙΑ θα είναι σαν ενοίκιο άλλου φτηνότερου σπιτιού, αλλά επειδή του συγκεκριμένου το υποθετικό ενοίκιο είναι τόσο μεγάλο (λόγω υποτιθέμενης αντικειμενικής αξίας του), δεν θα βρίσκει ενοικιαστές οπότε θα λέει μπείτε και απλά δώστε να βγάζω τον ΕΝΦΙΑ.

 

Super θεωρητική περίπτωση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΕΝΦΙΑ θα είναι σαν ενοίκιο άλλου φτηνότερου σπιτιού, αλλά επειδή του συγκεκριμένου το υποθετικό ενοίκιο είναι τόσο μεγάλο (λόγω υποτιθέμενης αντικειμενικής αξίας του), δεν θα βρίσκει ενοικιαστές οπότε θα λέει μπείτε και απλά δώστε να βγάζω τον ΕΝΦΙΑ.

 

Super θεωρητική περίπτωση :P

Έτσι όπως το έγραψε ο φίλος όμως ήταν σαν να σύγκρινε το ΕΝΦΙΑ με το ενοίκιο του συγκεκριμένου, και όχι με το ενοίκιο άλλου σπιτιού.

 

Εγώ πάντως ξέρω μερικές πραγματικές τέτοιες περιπτώσεις. Σε όλες αυτές τα σπίτια δεν είναι και στα καλύτερα τους, βρίσκονται σε υποβαθμισμένες περιοχές, και οι ιδιοκτήτες τους δεν μπορούν ούτε να τα νοικιάσουν ούτε να τα πουλήσουν. Οπότε αν βρεθεί κάποιος γνωστός που εμπιστεύονται και διατίθεται να αναλάβει όλα τα βάρη, τότε τον αφήνουν να μείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που σε αυτο το θρεντ τα δανεια πανε και ερχονται παντως να το τσεκάρετε γιατι αν δεν εισαι premium συνταξιούχος,δημοσιος υπάλληλος,μεγαλοκαταθετης(λολ) αντε καμια χρεωστική να σου δωσουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τελευταια φορα επαναλαμβανω.υπαρχουν ιδιοκτητες που παρακαλανε να παραχωρησουν το σπιτι τους - χωρις να πληρωνει ενοικιο ο ενοικος .μονο τον ενφια θα πρεπει να πληρωνει ο ενοικιαστης,το ρευμα και το νερο που καει.γιατι συμβαινει αυτο? προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι επειδη δεν μπορουν να το πουλησουν η να το ενοικιασουν θελουν να απαλλαγουν απο τα εξοδα.σπιτι που δεν δινει στον ιδιοκτητη ενοικιο ειναι αχρηστο,δεν του προσφερει τιποτα και μαλιστα το πληρωνει και απο πανω.απλα πραγματακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τελευταια φορα επαναλαμβανω.υπαρχουν ιδιοκτητες που παρακαλανε να παραχωρησουν το σπιτι τους - χωρις να πληρωνει ενοικιο ο ενοικος .μονο τον ενφια θα πρεπει να πληρωνει ο ενοικιαστης,το ρευμα και το νερο που καει.γιατι συμβαινει αυτο? προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι επειδη δεν μπορουν να το πουλησουν η να το ενοικιασουν θελουν να απαλλαγουν απο τα εξοδα.σπιτι που δεν δινει στον ιδιοκτητη ενοικιο ειναι αχρηστο,δεν του προσφερει τιποτα και μαλιστα το πληρωνει και απο πανω.απλα πραγματακια.

Το έχεις πει αρκετές φορές αλλά δεν ισχύει.

Αυτό είναι πιο πολύ urban legend και όχι πραγματικότητα.

Μπορεί να ισχύει σε μερικά πολύ παλιά σπίτια που απλά βρίσκονται σε μια περιοχή με πολύ υψηλή τιμή ζώνης και ούτως η άλλως θα είχαν χαμηλό ενοίκιο η για κάποιους που έφυγαν στο εξωτερικό και το νοικιάζουν σε γνωστούς τους.

Πανάκριβες μονοκατοικίες και σπιταρονες που θα της νοικιάσεις απλά πληρώνοντας τον ενφια δεν υπάρχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις πει αρκετές φορές αλλά δεν ισχύει.

Αυτό είναι πιο πολύ urban legend και όχι πραγματικότητα.

Μπορεί να ισχύει σε μερικά πολύ παλιά σπίτια που απλά βρίσκονται σε μια περιοχή με πολύ υψηλή τιμή ζώνης και ούτως η άλλως θα είχαν χαμηλό ενοίκιο η για κάποιους που έφυγαν στο εξωτερικό και το νοικιάζουν σε γνωστούς τους.

Πανάκριβες μονοκατοικίες και σπιταρονες που θα της νοικιάσεις απλά πληρώνοντας τον ενφια δεν υπάρχουν.

εαν ενδιαφερεσαι για πανάκριβες μονοκατοικίες στην αθηνα να σου στηλω pm για να πας να μεινεις.θα εχεις ολες τις ανεσεις σου πινισα,γυμναστηριο  κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πολυ ικανοποιημένος από το σπίτι μου δεν έχω σκοπό να μετακομίσω .

Βάλε όμως λινκ από αυτά τα σπίτια που λες γιατι όλο και κάποιος μπορεί να ενδιαφέρεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τελευταια φορα επαναλαμβανω.υπαρχουν ιδιοκτητες που παρακαλανε να παραχωρησουν το σπιτι τους - χωρις να πληρωνει ενοικιο ο ενοικος .μονο τον ενφια θα πρεπει να πληρωνει ο ενοικιαστης,το ρευμα και το νερο που καει.γιατι συμβαινει αυτο? προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι επειδη δεν μπορουν να το πουλησουν η να το ενοικιασουν θελουν να απαλλαγουν απο τα εξοδα.σπιτι που δεν δινει στον ιδιοκτητη ενοικιο ειναι αχρηστο,δεν του προσφερει τιποτα και μαλιστα το πληρωνει και απο πανω.απλα πραγματακια.

 

Τελικά στα λόγια μου ήρθες... από εκεί που έλεγες απλώς για ακριβά σπίτια, έφτασες να μιλάς για σπίτια που δεν μπορούν ούτε να νοικιαστούν ούτε να πουληθούν(δηλαδή ότι ακριβώς έγραψα και εγώ στο post #140).

 

Πάντως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, η δωρεάν παραχώρηση δεν απαγορεύεται, αλλά ο ιδιοκτήτης θα φορολογηθεί τεκμαρτά για το συγκεκριμένο ακίνητο(θα πληρώσει φόρο σαν να εισέπραττε κανονικά ενοίκιο). Για αυτό όποια τέτοια συμφωνία γίνεται είναι στο μιλητό, και προϋποθέτει ο "ενοικιαστής" να είναι άτομο εμπιστοσύνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατρικό μονοκατοικία, 218 τ.μ.. Απίστευτη αίσθηση, αλλά ζόρι στο καθάρισμα.
Έχει τα καλά (ΑΥΛΗ,δικό σου όλο, ακούς μουσική στην διαπασών ότι ώρα θες, κάνεις ότι θες, όχι γείτονες), αλλά έχει και τα κακά του (πολύ μοναξιά, έλλειψη βοήθειας σε περίπτωση ανάγκης).

Τώρα για να αποκτήσεις μονοκατοικία, ανάλογα με τα έσοδα σου, θα πάρεις και τα τετραγωνικά, περιοχή, ηλικία σπιτιού, κατάσταση κλπ.
Πάντως, κάποια τα σκοτώνουν, καθώς (π.χ.), λόγω πολλών κληρονόμων, ή μετακόμιση στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...