Προς το περιεχόμενο

Πως γίνεται να αγοράσεις μονοκατοικία;


Bluestone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα, έχω μια απορία όσο αφορά την αγορά μονοκατοικίας, γιατί τώρα που έχω εξασφαλίσει ένα καλό μισθό σκέφτομαι να φύγω από τα ενοίκια.

Ας πούμε ότι καθαρό κέρδος έχω 1.000€ το μήνα και η πιο φθηνή μονοκατοικία είναι στα 200.000€. Για να καταφέρω να την αγοράσω πρέπει να δουλεύω 17 χρόνια;

Και πες ότι παίρνω δάνειο, θα πρέπει να πληρώνω 17 χρόνια την τράπεζα μέχρι να την ξοφλήσω;

Επεξ/σία από Bluestone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερη λογικη μαν μου...προφανώς για τον ιδιο λογο δε κυκλοφορούμε ολοι με πορσε,αρχικα για να παρεις 200κ δανειο θα πρεπει να εχεις δυνατοτητα υποθηκης τουλαχιστον τα διπλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, έχω μια απορία όσο αφορά την αγορά μονοκατοικίας, γιατί τώρα που έχω εξασφαλίσει ένα καλό μισθό σκέφτομαι να φύγω από τα ενοίκια.

Ας πούμε ότι καθαρό κέρδος έχω 1.000€ το μήνα και η πιο φθηνή μονοκατοικία είναι στα 200.000€. Για να καταφέρω να την αγοράσω πρέπει να δουλεύω 200 χρόνια;

Και πες ότι παίρνω δάνειο, θα πρέπει να πληρώνω 200 χρόνια την τράπεζα μέχρι να την ξοφλήσω;

 

1000 το μήνα ή το χρόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, έχω μια απορία όσο αφορά την αγορά μονοκατοικίας, γιατί τώρα που έχω εξασφαλίσει ένα καλό μισθό σκέφτομαι να φύγω από τα ενοίκια.

Ας πούμε ότι καθαρό κέρδος έχω 1.000€ το μήνα και η πιο φθηνή μονοκατοικία είναι στα 200.000€. Για να καταφέρω να την αγοράσω πρέπει να δουλεύω 200 χρόνια;

Και πες ότι παίρνω δάνειο, θα πρέπει να πληρώνω 200 χρόνια την τράπεζα μέχρι να την ξοφλήσω;

 

και οι 2 ιδέες με bold ακούγονται τέλειες πάντως!

 

Ένα μικρό πρόβλημα,πώς θα καταφέρεις να ζήσεις 200 χρόνια;

 

(άσσος στα μαθηματικά είσαι)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πες ότι παίρνω δάνειο, θα πρέπει να πληρώνω 17 χρόνια την τράπεζα μέχρι να την ξοφλήσω;

 

Αν ρίξεις μια ματιά θα δεις ότι τα στεγαστικά δάνεια πάνε με ορίζοντα μέσες άκρες 15-30 χρόνια (βασικά και χωρίς να ρίξεις ματιά το μαθαίνεις αυτό).

 

Μάντεψε τι συμπέρασμα βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτάσαμε στην εποχή που με 1000€ θεωρείται ότι έχεις καλό μισθό;

Βασικά είμαστε εδώ και πολλά χρόνια στην εποχή που ο καλός μισθός είναι τα 800€ και το 1000αρικο είναι μην το πεις ούτε του παπά 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είμαστε εδώ και πολλά χρόνια στην εποχή που ο καλός μισθός είναι τα 800€ και το 1000αρικο είναι μην το πεις ούτε του παπά 

Ισως εννοει οτι του μενουν τόσα.(1000)

Ομως ειναι και αλλα πολλα εξοδα που θα θελει ειδικά μονοκατοικία.

 

Το να πει καποιος οτι παίρνει μισθο 1000 ή 2000 δε λέει κατι. Γιατι παρότι πολλοί παίρνουν < 1000 ευρώ εχουν και αλλες πηγες εισοδήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 ευρω το μηνα του μενουν και θελει να παρει σπιτι. Ελληνικα μιλαει ο ανθρωπος. 11 ποστ και συζητατε τι λεει.

Με την κριση που υπαρχει, θα ελεγα ναι, παρε σπιτι. Κανε σκληρα παζαρια.

 

Ναι θα πληρωνεις15- 20 χρονια στεγαστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200 χιλιαδες δανειο??χαχαοχοχαοοαοαχ ρε φιλε σε αλλη χωρα ζεις? εδω δε δινουν ουτε 1000 ευρω πλεον οι τραπεζες, πτωχευμενη χωρα και εσυ θελεις 200....μαλλον πρεπει να ειναι τρολ παρασκευης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτάσαμε στην εποχή που με 1000€ θεωρείται ότι έχεις καλό μισθό;

 

 

Βασικά είμαστε εδώ και πολλά χρόνια στην εποχή που ο καλός μισθός είναι τα 800€ και το 1000αρικο είναι μην το πεις ούτε του παπά

 

Πριν αρχισετε την γνωστη κλαψα, μαθετε εστω τα βασικα, δηλαδη να ξεχωριζετε το κερδος απο τον μισθο. Απο κει και περα, και 1000 να ηταν ο μισθος, πώς ξερετε αν ειναι καλος ή κακος χωρις να γνωριζετε τι δουλεια κανει ο αλλος; Αν πουλαει ρουχα ή ειναι τηλεφωνητης και πληρωνεται 1000ρικο καθαρο, φυσικα και ειναι πολυ καλος μισθος. Αν ειναι γιατρος, τοτε δεν ειναι καλος μισθος.

Αλλα νταξει προεχει η κλαψα για την κλαψα.

 

Παιδιά καλησπέρα, έχω μια απορία όσο αφορά την αγορά μονοκατοικίας, γιατί τώρα που έχω εξασφαλίσει ένα καλό μισθό σκέφτομαι να φύγω από τα ενοίκια.

Ας πούμε ότι καθαρό κέρδος έχω 1.000€ το μήνα και η πιο φθηνή μονοκατοικία είναι στα 200.000€. Για να καταφέρω να την αγοράσω πρέπει να δουλεύω 17 χρόνια;

Και πες ότι παίρνω δάνειο, θα πρέπει να πληρώνω 17 χρόνια την τράπεζα μέχρι να την ξοφλήσω;

Δανειο δυσκολα θα παρεις, ειδικα τετοιου υψους αν δεν εχεις υποθηκες μεγαλυτερης αξιας και αναλογους εγγυητες.

 

Οποτε, θα ελεγα να βολευτεις με την αγορα καμιας γκαρσονιερας σε πολυκατοικια, αντε το πολυ κανα δυαρι και τις μονοκατοικιες των 200.000 ευρω κιολας να τις αφησεις για την επομενη ζωη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται να πάρεις τέτοιο δάνειο αλλά ΑΝ έπαιρνες, με 1.000 ευρώ δόση θα ξεπλήρωνες σε καμιά 40αριά χρόνια και υποθέτωντας ότι όλα πήγαιναν καλά και κάθε μήνα είχες να πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...