Προς το περιεχόμενο

belvedere


rambo1992

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ίδια συστατικά δηλαδή απλά λείπει η ακετοσουλφάμη απο την light... θα την ξεχάσανε φαίνεται αυτοί που σχεδίασαν την σελίδα στην ετικέτα πίσω απο τις κόλες που έχω εδώ μια χαρά αναφέρει ακεσουλφάμη και στις δύο.?ui=2&ik=5418e6fcd0&view=fimg&th=15c0c73

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Λοιπον έχω και τα 3 μπουκάλια μπροστά μου:

 

 

Τα παρακάτω copy paste απο τα μάτια μου στον υπολογιστή με την χρήση πληκτρολογίου:

 

 

Συστατικά light:

 

Νερό, διοξείδιο του άνθρακα,Χρωστική: Ε150d Γλυκαντικά: Κυκλαμικό Νάτρριο, Ακεσουλφάμη Κ και Ασπαρτάμη,

 

Μέσα όξινσης: Φωσφορικό Οξύ και Κιτρικό Οξύ, Φυσικές αρωατικές Υλες (περιέχουν καφείνη). Περιέχει πηγή φαινυλολαλανινης.

 

 

Συστατικά Zero

 

 

Νερό, διοξείδιο του άνθρακα,Χρωστική: Ε150d Γλυκαντικά: Κυκλαμικό Νάτρριο, Ακεσουλφάμη Κ και Ασπαρτάμη,

 

Μέσα όξινσης: Φωσφορικό Οξύ και Κιτρικό Οξύ, Φυσικές αρωατικές Υλες (περιέχουν καφείνη). Περιέχει πηγή φαινυλολαλανινης.

 

Συστατικά classic

 

Νερό, διοξείδιο του άνθρακα,Χρωστική: Ε150d Γλυκαντικά: Κυκλαμικό Νάτρριο, ζάχαρη

Μέσα όξινσης: Φωσφορικό Οξύ και Κιτρικό Οξύ, Φυσικές αρωατικές Υλες (περιέχουν καφείνη). Περιέχει πηγή φαινυλολαλανινης.

 

 

Η διαφορά είναι δηλαδή στα γλυκαντικά μέσα τα οποία όμως έχουν ένα κοινό.. ειναι γλυκά.. άρα είναι το ίδιο..

Μια άλλη διαφορά ειναι ότι πχ η ασπαρτάμη ειναι το ίδιο γλυκια με την ζάχαρη αλλα σε πολύ μικρότερη ποσότητα γιαυτό και έχει πολύ λιγότερες θερμίδες η light/zero απο την classic γιατι αντι να βάλουν πχ 12 κουταλιές ζάχαρη βάζουν μια με ασπαρτάμη.

 

Πιο συγκεκριμένα η Zero μπήκε στην αγορά γιατι η light (ή αλλιώς γνωστή ως diet coke) ήταν πολύ δημοφιλείς στον γυναικείο πληθυσμό και δεν την αγοράζανε πολύ οι άντρες ... ποιος άντρας θα έπαιρνε μια φλωριά που την λένε diet coke;; και βλέπει γκόμενες με γιόγκα παντελόνια να την προτιμούν; και η εταιρία αποφάσισε να βγάλει μια "πιο βαρβάτη" εκδοχή για να προσελκύσει και τον αντρικό πληθυσμό ZERO FK YEAH!! black όπως οι special forces.

 

Όπως λές και εσύ τα συστατικά που χρησιμοποιούνται στην light και στην Zero είναι γλυκαντικές ουσίες όπως και η ζάχαρη.

Επίσης και το μέλι είναι μια γλυκαντική ουσία που είναι όμως ΦΥΣΙΚΗ και όχι τεχνητή όπως  η Ακεσουλφάμη Κ και Ασπαρτάμη.

Πέρα απο το ότι έχουν λιγότερες θερμίδες παρότι είναι πιο "γλυκές" απο την ζάχαρη δεν ξέρουμε αν είναι καλές για τον οργανισμό μας.

 

Τώρα για το θέμα της Vodkas σίγουρα θα υπάρχει καποια διαφορά στην γεύση που μπορεί να μην γίνετε αντιλιπτεί απο τον καθέναν μιάς και όπως είπες και εσύ το αλκοολ μπορεί να την καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε Λουί πραγματικά το έχεις τερματίσει. Διάβαζα με αγωνία όλα τα ποστ αυτού του τοπικ, για να δω τι άλλο θα πείτε. Αν δεν καταλαβαίνεις διάφορες στα αλκοολούχα ποτα, γιατί είναι νερό με οινοπνευμα, καλό θα ήταν να μην αναφέρεις καν την γνώμη σου όσον αφορά τη γεύση τους. Όσο για την κόκα κολα, ο οποιοσδήποτε πίνει, πιστεύω καταλαβαίνει διαφορά στη γεύση. Τώρα αν εσύ δεν καταλαβαίνεις δεν είναι κάτι κακο, αλλά μην προσπαθείς να επιβάλλεις τη γνώμη σου, ότι δεν έχουν διάφορα στη γεύση.

Επεξ/σία από GeorgeHellas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον που πίνει κόκα κόλα μια φορά το χρόνο, ίσως είναι δύσκολο να ξεχωρίσει διαφορές (αν ήπιε φέτος Zero και η τελευταία φόρα που ήπιε άλλη κόκα κόλα ήταν πέρσι).
Πίνω καθημερινά και τη διαφορά στη γεύση την ξεχωρίζω πανεύκολα και στις 3.

Για την διαφορά της Belvedere με τις απλές δεν μπορώ να είμαι σίγουρος καθώς τις ελάχιστες φορές που έτυχε να πιω, την έπινα σκέτη με πάγο καθώς το θεωρώ βλακεία να πληρώνω για ένα ποτό premium τιμή και να βάζω μέσα λεμονάδα, που το κάνει ίδιο με όλες τις άλλες βοτκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moskovskaya και τα μυαλά στα κάγκελα. Η καλύτερη όλων, για μεν

μένα τουλάχιστον. Όσο για την Μπελφε, ότι χειρότερο έχω πιει. Ένα σφηνάκι ήταν αρκετό για να μου κάψει την γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και πιάσατε τις κόκα κόλες , μπορώ να ξεχωρίσω εύκολα την αδιάφορη zero από την κανονική και τη light. Σίγουρα οι διαφορές δεν είναι και τόσο τραγικές αλλά υπάρχουν. από την άλλη δυσκολεύομαι πάντα να ξεχωρίσω ΑΝΕΤΑ τη light από την κανονική. Υπάρχει μία απειροελάχιστη διαφορά τόση που πολλές φορές μπορεί να μπερδέψει. Σίγουρα κάποιος που τις πίνει για νερό καταλαβαίνει με ευκολία λίγο τη διαφορά στη γεύση. Για κάποιον σαν και μένα που πίνω κόλα μόνο από τύχη (σε κανένα σουβλατζίδικο για παράδειγμα και όλοι αντί για μπύρα πήραν δύο 1,5άρια κόλα) δε μπορεί εύκολα να διακρίνει τόσο μεγάλη διαφορά. Αλλά εκεί που σίγουρα μπορώ να καταλάβω είναι η zero και φυσικα αυτό το πράγμα με το hype της στέβια. άντε να δούμε στο μέλλον πιό άλλο βότανο θα πιάσουν.

Προς τον θεματοθέτη, Πάρε καλλίτερα ένα καλό κρασί , που θα το ευχαριστηθείτε πίνοντας το , τουλάχιστον το ποτάκι να έχει και μία γευστική αξία . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...