Προς το περιεχόμενο

Τα πιατα μυριζουν σαν χαλασμενο αυγο.


Shadows

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α) να ξεπλένεις το σφουγγαράκι κάθε φορά και να το αφήνεις να στεγνώσει. Εννοείται πως το αλλάζουμε τακτικά.

 

β) να χρησιμοποιείς καλό απορρυπαντικό και να προσθέτεις λίγο ξύδι.

 

γ) να καθαρίσεις τη θήκη στραγγίσματος. Να ρίχνεις το νερό που συγκεντρώνεται κάθε φορά.

 

δ) να χρησιμοποιείς ζεστό νερό.

 

ε) κάποιοι λένε ότι βοηθαει και το κατακάθι του ελληνικού καφέ στις άσχημες μυρωδιές των πιάτων/ποτηριών

 

 

* επίσης να πλένεις πρώτα τα ποτήρια και μετά τα πιάτα κτλ, (δεν ξέρω μου το κόλλησε η μητέρα μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τα είχες μήνες στην μπίχλα και πότισε μέσα απο μικρορωγμές και πόρους το βακτηριομάνι και κάνουν πάρτι κάθε φορά που ακουμπάς φαγητό στην διαβρωμένη επιφάνεια του πιάτου;

 

Τέσπα το σίγουρο τέστ ειναι να τα βράσεις όχι απλά ζεστο νερό αλλά βραστό να κοχλάζει και να τα έχεις έτσι στο βραστό νερό για αρκετά λεπτά τουλάχιστον 5. Βαλε μέσα και μπεταντίν αν έχεις.

 

Αν συνεχίζουν να μυρίζουν τότε μάλλον έχεις θέμα με την μύτη σου.

Δεν το χα σκεφτει με το να τα βαλω να βραζουν τα πιατα,θα τα βαλω σε μια χυτρα που χωραει ανετα 4-5 πιατα και θα τα αφησω 10 λεπτα με μπεταντιν ή χλορεξιδινη,αν δεν φτιαξει και με αυτο θα πανε αναγκαστικα για πεταμα.

 

Φιλε, αγορασε 5 πιατα, βαλτα σε αλλο δωματιο απο τα αλλα και δες. Θεωρω οτι κατι εχεις στην μυτη σου ή κατι ποιο σοβαρο. Εκει καταληγω.

Δεν μυριζει μονο σε μενα,αλλα και σε αλλα 2 ατομα και εκανα και μπινια και σερβιρα φαγητο χωρις να τους το πω-προειδοποιησω(χειριστο απο πλευρας μου) για να δω αν οντως την παλευω και δεν φανταζομαι μυρωδιες.Ε λοιπον και τα 2 ατομα μου ειπανε οτι τους βρωμαει σαν χαλασμενο αυγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H λύση που σου πρότεινα ειναι περισσότερο για να εξακριβώσουμε το αίτιο δηλαδή και αν σταματήσουν να μυρίζουν πάλι είναι για πέταμα τα πιάτα γιατι θα βρουν να εισχωρήσουν νέα μικρόβια στις χαραμάδες/πόρους τους κάποια στιγμή μέσα σε το πολύ κάνα δίμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τα κουζινικα τα πλένουμε με την σειρά που μπαίνουν στο στόμα μας. Αυτός είναι ένας Γενικός κανόνας. Πρώτα μαχαιροπιρουνα μετα ποτήρια, πιάτα και τέλος κατσαρόλες.

2. Στο μπουκάλι του απορρυπαντικου κουζίνας βάλε μια ικανή ποσότητα παχυρευστης χλωρινης. Βοηθά και στον καθαρισμό Από λίπη αλλά και από μικρόβια

 

3. Το σφουγγάρι ανά τακτά χρονικά διαστήματα θα το βάζεις βρεγμένο στα μικροκύματα για απολύμανση.

 

4. Ζεστό νερό πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαε ψαρι και μην τα πλενεις για 1-2 μερες..πιστευω μετα θα μυριζει ψαριλα, καλυτερο απο την αυγουλιλα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαε ψαρι και μην τα πλενεις για 1-2 μερες..πιστευω μετα θα μυριζει ψαριλα, καλυτερο απο την αυγουλιλα..

Θα ενωθούν οι οσμές και θα μυρίζει διάρροια...

 

 

Πέρα της πλάκας, νομίζω φίλε ts, πρέπει να αλλάξεις πιάτα, λόγω κάποιου βακτηρίου(;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα!!!

 

Πραγματι, τα πιατα μετα απο καποιο καιρο και μετα απο εντατικη χρηση, αναδυουν μια μυρωδια χαλασμενου αυγου.

Αυτο οφειλεται στο οτι το κεραμικο του πιατου, εμπεριεχει ενωσεις του θειου.

Μετα απο πολυχρησια(χαραγιες απο μαχαιρι κυριως), σε συνεργασια με κακη, ή φθηνη ποιοτητα(λεπτο και αδυνατο στρωμα καλυπτικου σμαλτου) ερχεται στην επιφανεια το κεραμικο του πιατου με τις θειουχες ενωσεις, οπου μυριζει σαν χαλασμενο αυγο.

 

Παραδειγμα: αν χτυπησεις ή τριψεις δυο πετρες μεταξυ τους και μετα μυρισεις το σημειο τριβης τους, θα νιωσεις την ιδια ασχημη μυρωδια, που οφειλεται στην περιεκτικοτητα του θειου στις πετρες.

 

οι λυσεις που μπορω να σκεφτω, ειναι δυο. Η πρωτη, να αγορασεις παρα πολυ καλης ποιοτητας πιατα, το μειονεκτημα τους ειναι οτι ειναι και παρα πολυ ακριβα. Η δευτερη λυση ειναι, ανα δυο χρονια να αλλαζεις τα πιατα σου με φθηνες επιλογες, κατι που προσωπικα κανω και εγω.

 

Μεγαλη ποικιλια και καλες τιμες, αναλογικα βεβαια με την ποιοτητα τους, εχουν τα τζαμπο, οπου ενα σετ τεσσαρων ατομων (μικρο, μεγαλο, βαθυ πιατο 3*4=12 πιατα), θα σου στοιχισει, γυρω στα 20 ευρω.

 

Προσφατα, αγορασα ενα κουτι που εμπεριεχει ετοιμο σετ οπως παραπανω, με τη διαφορα οτι ειναι εξι ατομων, σε προσφορα απο τα πρακτικερ στην τιμη των 23 ευρω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχω ΙΚΕΑ πιάτα εδώ και χρόνια και δεν βρωμάνε καθόλου.

 

Παραπανω, αναφερα δυο λυσεις. την πολυ ακριβη και την πολυ φθηνη!!! Μετα την παραθεση σου, ειδα οτι υπαρχει και τριτη λυση, που βρισκεται στη μεση!! θα τη δοκιμασω, μετα απο δυο χρονια βεβαια, γιατι τωρα αγορασα πιατα :-D  :-D  :wacko:  :wacko: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω, καλύτερα από ικεα, παρά από τζάμπο. Στα ικεα, λογικά θα έχει γίνει κάποιος έλεγχος για υγιεινή και καταλληλότητα. Στα jumbo, Δεν ήξερα καν ότι πουλάνε πιάτα. Έχω μείνει πίσω. Νόμιζα παιχνίδια και το πολύ πολύ κανένα decor. Τέλος πάντων, jumbo, για κουζινικά, χαρτικά και λοιπά που έχουν σχέση με επαφή με το σώμα και τον οργανισμό, δεν θα προτιμούσα.
Στο πατρικό μου, έχουμε, στο ένα σπίτι, πιάτα 35+(!) ετών, στο δεύτερο, περίπου 20ετίας!
Στο δικό μου είναι 5 ετών, και τα είχα  πάρει από Vicko, και μέχρι στιγμής καλά βγήκαν! Και από ικεα, δυο μπολ και μια κανάτα. Καλά και αυτά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω, καλύτερα από ικεα, παρά από τζάμπο. Στα ικεα, λογικά θα έχει γίνει κάποιος έλεγχος για υγιεινή και καταλληλότητα. Στα jumbo, Δεν ήξερα καν ότι πουλάνε πιάτα. Έχω μείνει πίσω. Νόμιζα παιχνίδια και το πολύ πολύ κανένα decor. Τέλος πάντων, jumbo, για κουζινικά, χαρτικά και λοιπά που έχουν σχέση με επαφή με το σώμα και τον οργανισμό, δεν θα προτιμούσα.

Στο πατρικό μου, έχουμε, στο ένα σπίτι, πιάτα 35+(!) ετών, στο δεύτερο, περίπου 20ετίας!

Στο δικό μου είναι 5 ετών, και τα είχα  πάρει από Vicko, και μέχρι στιγμής καλά βγήκαν! Και από ικεα, δυο μπολ και μια κανάτα. Καλά και αυτά!

 

Ε ναι θα υπάρχει διαφορά στα πιάτα του "Jumbo" απο της "Vicko" και του "Ικέα" και απο άποψη τιμής αλλά και ποιότητας.

Αξίζει καλύτερα να δώσεις ένα χ ποσό και να πάρεις κάτι καλό που θα κρατήσει.

Παντού υπάρχει ο έλγχος καταληλότητας των προιοντων αλλιώς δεν θα τα πουλάγανε.

Το θέμα ότι παράγονται απο χαμηλότερης ποιότητας υλικά που όμως είναι "Food safe" με ανησυχεί και εμένα κάπως.

Πρίν λίγο καιρό είχα αγοράσει έναν στίφτη απο τα "Jumbo" που παρότι είναι "Food safe" μύριζε πλαστικούρα και συνέχιζει ακόμη και σήμερα να βγάζει μια τέτοια μυρωδιά σε χαμηλότερο βαθμό βέβαια.

Το ότι πληρώνεις πέρνεις ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι θα υπάρχει διαφορά στα πιάτα του "Jumbo" απο της "Vicko" και του "Ικέα" και απο άποψη τιμής αλλά και ποιότητας.

Αξίζει καλύτερα να δώσεις ένα χ ποσό και να πάρεις κάτι καλό που θα κρατήσει.

Παντού υπάρχει ο έλγχος καταληλότητας των προιοντων αλλιώς δεν θα τα πουλάγανε.

Το θέμα ότι παράγονται απο χαμηλότερης ποιότητας υλικά που όμως είναι "Food safe" με ανησυχεί και εμένα κάπως.

Πρίν λίγο καιρό είχα αγοράσει έναν στίφτη απο τα "Jumbo" που παρότι είναι "Food safe" μύριζε πλαστικούρα και συνέχιζει ακόμη και σήμερα να βγάζει μια τέτοια μυρωδιά σε χαμηλότερο βαθμό βέβαια.

Το ότι πληρώνεις πέρνεις ισχύει.

Σίγουρα, απλά όμως είναι foodsafe, για μια, δυο, τρεις χρήσεις, ή επ' αόριστον;

Γιατί αν το βάλεις στο πλυντήριο, σε μεγάλες θερμοκρασίες, και απελευθερωθούν ουσίες;; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα, απλά όμως είναι foodsafe, για μια, δυο, τρεις χρήσεις, ή επ' αόριστον;

Γιατί αν το βάλεις στο πλυντήριο, σε μεγάλες θερμοκρασίες, και απελευθερωθούν ουσίες;; 

 

Ακριβώς, κάτω απο κάποιες συνθήκες το προιόν θα παραμείνει "food safe".

 

Ειδικά στα πλαστικά μπόλ κλπ, συνήθως αναγράφουν στο κάτω μέρος τους στους πόσους βαθμούς μπορούν να πλένονται στο πλυντήριο και αν είναι "microwave safe" στα πόσα Watt και με πόση διάρκεια να ζεσταίνονται στο φούρνο μικροκυμμάτων και έτσι παραμένουν "ασφαλή"

 

Τα πιάτα τώρα αντέχουν παραπάνω, σε κάποια αναγράφουν κιόλας ότι είναι "dishwasher & microwave safe" χωρίς κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...