Προς το περιεχόμενο

Τα πιατα μυριζουν σαν χαλασμενο αυγο.


Shadows

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

Το τελευταιο καιρο εχω θεμα με τα πιατα και τα ποτηρια που πλενω στο σπιτι.Συγκεκριμενα αφου τα πλυνω και τα αφησω να στεγνωσουν κανονικα,τα περισσοτερα εχουν μια μεταλλικη μυρωδια σαν χαλασμενο αυγο(ενω εχω μηνες να μαγειρεψω αυγο),η οποια χειροτερευει αν ακουμπισει πανω ζεστο φαγητο.Εχω δοκιμασει να αλλαξω σαπουνι πιατων,πραγμα που δεν βοηθησε και ενω το παθαινα και πιο παλια αλλα πολυ σπανια,πλεον ειναι μονιμο και οτι και να κανω τα πιατα βρωμανε.Τωρα τρωω σε πλαστικα παγωμενο φαγητο,καμια βοηθεια να ξεφυγω απο την μιζερια?? :cry:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Περίεργο! Σφουγγάρι έχεις αλλάξει;

Kαι σφουγγαρι εχω αλλαξει και χωρις σφουγγαρι δοκιμασα να τα πλυνω και απορρυπαντικο εχω αλλαξει και με ξυδι τα μουλιασα και παλι το ιδιο. :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι υλικό είναι τα πιάτα; Τα κλασσικά που σπάνε; Μήπως είναι από κάποιο είδος πλαστικού και κάτι έπαθε το υλικό;

Κλασικα κεραμικα πιατα που σπανε,μερικα ειναι 20ετιας αλλα  τα χω 5 χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πλένεις με ζεστό νερό;

Τα εχω πλυνει με ζεστο και αλλες φορες τα αφησα να μουλιασουν σε καυτο νερο με ξυδι αλλα και με παγωμενο νερο.

 

Η μονη εξηγηση ειναι να προερχεται η μυρωδια απο το ντουλαπι που τα βαζεις.Το νερο δεν μυριζει ετσι ?

Αυτο ειναι δυσκολο γιατι τα πιατα δεν τα βαζω παντα στο ντουλαπι,μπορει πχ να τα πλυνω και να τα αφησω στην θηκη ή να τα πλυνω να τα σκουπισω και να τα ακουμπισω στο τραπεζι.Το νερο δεν εχει καποια ασχημη μυρωδια περα απο εντονο χλωριο που νομιζω ετσι μυριζει σε ολη την αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εκεί που τα στραγγίζεις ή η πετσέτα που τα σκουπίζεις έχουν μπίχλα/μούχλα? Βρωμάνε αμέσως μόλις τα πλύνεις ή μετά?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε πάρε ενα καινούριο πιάτο απο κανα σουπερμάρκετ ή κανα jumbo να δοκιμάσεις αν θα μυρίζει και αυτό.

 

Λίγο δύσκολο να "χάλασαν" ολα τα πιάτα μαζι αλλα τι να πω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εχει κατι το νερο? Δοκιμασε να γεμισεις ενα ποτηρι και να το αφησεις μια δυο μερες να δεις να θα μυριζει το ιδιο.

Εβαλα ενα ποτηρι,θα το αφησω μερες,αλλα και παλι αν μυριζε το νερο δεν θα βρωμαγε πχ η μπανιερα που πεφτει νερο και μπορει να μεινει ωρες να στεγνωσει?

 

Μήπως εκεί που τα στραγγίζεις ή η πετσέτα που τα σκουπίζεις έχουν μπίχλα/μούχλα? Βρωμάνε αμέσως μόλις τα πλύνεις ή μετά?

Τα χω αφησει να στεγνωσουν σε 2-3 διαφορετικα μερη,πεντακαθαρα περασμενα με απολυμαντικο κουζινας και τα σκουπιζω με χαρτι κουζινας ή φρεσκοπλυμενες πετσετες και βρωμανε αναλογα,αλλες φορες δεν βρωμανε οταν ειναι αδεια αλλα μολις βαζω φαγητο που ειναι ζεστο,αλλες βρωμανε με την μια ή μετα απο καποιες μερες.

 

Πήγαινε πάρε ενα καινούριο πιάτο απο κανα σουπερμάρκετ ή κανα jumbo να δοκιμάσεις αν θα μυρίζει και αυτό.

 

Λίγο δύσκολο να "χάλασαν" ολα τα πιάτα μαζι αλλα τι να πω.

Θα το δοκιμασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...