Προς το περιεχόμενο

Τα πιατα μυριζουν σαν χαλασμενο αυγο.


Shadows

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

μακρυά από του τζάμπο τα πλαστικά, κανένα δεν περνάει από έλεγχο.

Νομίζω αναφέρονται στα πορσελάνινα, αν δε κάνω λάθος. Όπως και να χει, ναι, δεν πιστεύω να είναι καλής ακόμα και μέτριας ποιότητας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα!!!

 

Πραγματι, τα πιατα μετα απο καποιο καιρο και μετα απο εντατικη χρηση, αναδυουν μια μυρωδια χαλασμενου αυγου.

Αυτο οφειλεται στο οτι το κεραμικο του πιατου, εμπεριεχει ενωσεις του θειου.

Μετα απο πολυχρησια(χαραγιες απο μαχαιρι κυριως), σε συνεργασια με κακη, ή φθηνη ποιοτητα(λεπτο και αδυνατο στρωμα καλυπτικου σμαλτου) ερχεται στην επιφανεια το κεραμικο του πιατου με τις θειουχες ενωσεις, οπου μυριζει σαν χαλασμενο αυγο.

 

Παραδειγμα: αν χτυπησεις ή τριψεις δυο πετρες μεταξυ τους και μετα μυρισεις το σημειο τριβης τους, θα νιωσεις την ιδια ασχημη μυρωδια, που οφειλεται στην περιεκτικοτητα του θειου στις πετρες.

 

 

Ενδιαφέρον post, και δεν αποκλείω να είναι έτσι.

 

Η ένστασή μου όμως έγκειται στο γεγονός ότι το ίδιο ισχύει και με τα ποτήρια που είναι από γυαλί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον post, και δεν αποκλείω να είναι έτσι.

 

Η ένστασή μου όμως έγκειται στο γεγονός ότι το ίδιο ισχύει και με τα ποτήρια που είναι από γυαλί.

τελικά με το ποτήρι με το νερό που άφησες πως πάει;

Το σφουγγάρι που χρησιμοποιείς είναι επώνυμο; το σαπούνι; ο χώρος αποθήκευσης; ή ακόμα και ο νεροχύτης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είχες προτείνει σε μένα. Όχι ότι παίζει κάποιο ρόλο, αλλά δε μπήκα στη διαδικασία να το κάνω.

 

Πάντως, το σφουγγάρι είναι Scotch Brite, υγρό πιάτων (όταν πλένω στο χέρι) είναι το κλασικό Fairy και ταμπλέτες Fairy Platinum για το (καινούργιο) πλυντήριο πιάτων.

Ο νεροχύτης είναι γρανιτένιος Franke καινούργιος, και τα ντουλάπια της κουζίνας καινούργια και πεντακάθαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα!!!

 

Πραγματι, τα πιατα μετα απο καποιο καιρο και μετα απο εντατικη χρηση, αναδυουν μια μυρωδια χαλασμενου αυγου.

Αυτο οφειλεται στο οτι το κεραμικο του πιατου, εμπεριεχει ενωσεις του θειου.

Μετα απο πολυχρησια(χαραγιες απο μαχαιρι κυριως), σε συνεργασια με κακη, ή φθηνη ποιοτητα(λεπτο και αδυνατο στρωμα καλυπτικου σμαλτου) ερχεται στην επιφανεια το κεραμικο του πιατου με τις θειουχες ενωσεις, οπου μυριζει σαν χαλασμενο αυγο.

 

Παραδειγμα: αν χτυπησεις ή τριψεις δυο πετρες μεταξυ τους και μετα μυρισεις το σημειο τριβης τους, θα νιωσεις την ιδια ασχημη μυρωδια, που οφειλεται στην περιεκτικοτητα του θειου στις πετρες.

 

οι λυσεις που μπορω να σκεφτω, ειναι δυο. Η πρωτη, να αγορασεις παρα πολυ καλης ποιοτητας πιατα, το μειονεκτημα τους ειναι οτι ειναι και παρα πολυ ακριβα. Η δευτερη λυση ειναι, ανα δυο χρονια να αλλαζεις τα πιατα σου με φθηνες επιλογες, κατι που προσωπικα κανω και εγω.

 

Μεγαλη ποικιλια και καλες τιμες, αναλογικα βεβαια με την ποιοτητα τους, εχουν τα τζαμπο, οπου ενα σετ τεσσαρων ατομων (μικρο, μεγαλο, βαθυ πιατο 3*4=12 πιατα), θα σου στοιχισει, γυρω στα 20 ευρω.

 

Προσφατα, αγορασα ενα κουτι που εμπεριεχει ετοιμο σετ οπως παραπανω, με τη διαφορα οτι ειναι εξι ατομων, σε προσφορα απο τα πρακτικερ στην τιμη των 23 ευρω.

Χωρις διαθεση να σε αμφισβητησω,που στην τελικη δεν μου φαινεται και παραλογη η εξηγηση σου,αυτο που δεν καταλαβαινω οτι πχ ενα πιατο ειναι 20 χρονια καθημερινης χρησης,αλλα ομως δεν τα εχω πανω απο 2-3 χρονια και ειναι και τα γυαλινα ποτηρια που αναφερει και ο phanispal,εκτος και αν το θειαφι απο τα αλλα πιατα ποτιζει στο σφουγγαρι και μεταδιδεται στα υπολοιπα σκευη.

τελικά με το ποτήρι με το νερό που άφησες πως πάει;

Το σφουγγάρι που χρησιμοποιείς είναι επώνυμο; το σαπούνι; ο χώρος αποθήκευσης; ή ακόμα και ο νεροχύτης;

Επειδη σε μενα το ειχες προτεινει και το δοκιμασα,το νερο περα απο χλωριο δεν μυριζε κατι αλλο,το σφουγγαρι μαλλον ειναι no name,το απορρυπαντικο αρχικα ηταν κλασικο fairy,μετα πηρα το platinum και τελικα κατεληξα στο ava.O νεροχυτης ειναι παλιος και μεταλλικος δεκαετιας του 70.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είχες προτείνει σε μένα. Όχι ότι παίζει κάποιο ρόλο, αλλά δε μπήκα στη διαδικασία να το κάνω.

 

Πάντως, το σφουγγάρι είναι Scotch Brite, υγρό πιάτων (όταν πλένω στο χέρι) είναι το κλασικό Fairy και ταμπλέτες Fairy Platinum για το (καινούργιο) πλυντήριο πιάτων.

Ο νεροχύτης είναι γρανιτένιος Franke καινούργιος, και τα ντουλάπια της κουζίνας καινούργια και πεντακάθαρα.

Όχι, εννοώ από οσμή αν έχουν κρατήσει.

Τώρα που το σκέφτομαι, μήπως έχει κρατήσει τίποτα η βρύση σου;

Θα σου αναφέρω περιστατικό. Με κάλεσε μια φίλη σπίτι της, λέγοντας πως μυρίζει το νερό στην κουζίνα. Την πέρασα για τρελή. Πράγματι, μύριζε το νερό στην κουζίνα, μαζί και  ότι έπλενε (πιάτα, ποτήρια, νεροχύτης, κλπ). Έβγαλα το φιλτράκι της βρύσης, και πράγματι, υπήρχε μέσα σαυρίτσα νεκρή, και πολλή βρωμιά... :eek:  :eek:  :eek:  ....αλλάξαμε βρύση γενικά, και έπλενε με χλωρίνη τον νεροχύτη, από τότε όλα καλά.

 

 

EDIT: Το πείραμα δεν το είχα προτείνει εγώ!!

post-349612-0-32523800-1494953822_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακρυά από του τζάμπο τα πλαστικά, κανένα δεν περνάει από έλεγχο.

Νομιζω οτι γενικα το πλαστικο δεν κανει για πιατα,οσα ειχα για προχειρα και οχι για φαγητο ειναι μεσα στις γρατζουνιες και με το ζεστο νερο βρωμανε πλαστικιλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τόσα χρόνια στο πατρικό θεωρούσα ότι έφταιγε το πλυντήριο πιάτων σε συνδυασμό με τα παλιά ντουλάπια, μέχρι που ήρθα σε σπίτι με ολοκαίνουργια κουζίνα, σκεύη και συσκευές, και διαπίστωσα ότι γίνεται το ίδιο πράγμα, απ' τις πρώτες μέρες.

 

Ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι φταίνε τα ντουλάπια κουζίνας και η κλεισούρα, αλλά το post του Shadows στο οποίο αναφέρει ότι μυρίζουν και αυτά που έχει εκτός ντουλαπιού, με κάνει να το ξανασκεφτώ.


Όχι, εννοώ από οσμή αν έχουν κρατήσει.
Τώρα που το σκέφτομαι, μήπως έχει κρατήσει τίποτα η βρύση σου;
Θα σου αναφέρω περιστατικό. Με κάλεσε μια φίλη σπίτι της, λέγοντας πως μυρίζει το νερό στην κουζίνα. Την πέρασα για τρελή. Πράγματι, μύριζε το νερό στην κουζίνα, μαζί και  ότι έπλενε (πιάτα, ποτήρια, νεροχύτης, κλπ). Έβγαλα το φιλτράκι της βρύσης, και πράγματι, υπήρχε μέσα σαυρίτσα νεκρή, και πολλή βρωμιά... :eek:  :eek:  :eek:  ....αλλάξαμε βρύση γενικά, και έπλενε με χλωρίνη τον νεροχύτη, από τότε όλα καλά.


EDIT: Το πείραμα δεν το είχα προτείνει εγώ!!

 

Αν έχουν κρατήσει οσμή ποια;

 

Αυτό με τη βρύση δεν το γνωρίζω, αλλά το ψιλοαποκλείω, καθώς η φίλη σου έλεγε ότι μύριζε το ίδιο το νερό. Εγώ όταν βάζω νερό σε ποτήρι που δε μυρίζει (επειδή μπορεί μόλις να το έπλυνα στο χέρι ας πούμε), δε μου μυρίζει κάτι, ούτε το νερό, ούτε το ποτήρι.

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι γεμίζοντας το ντουλάπι με ποτήρια π.χ. που πλύθηκαν στο πλυντήριο πιάτων και η πλύση τελείωσε πριν 2-3 ώρες άρα έχουν στεγνώσει, όταν ανοίγω το ντουλάπι μετά από αρκετές ώρες, αναδύεται μια μυρωδιά παρόμοια με αυτή που αναφέρει ο Shadows.

Αν όμως αφήσω το ντουλάπι ανοιχτό για αρκετή ώρα, φεύγει σχεδόν τελείως, τόσο από τα ποτήρια, όσο και απ' το ντουλάπι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τόσα χρόνια στο πατρικό θεωρούσα ότι έφταιγε το πλυντήριο πιάτων σε συνδυασμό με τα παλιά ντουλάπια, μέχρι που ήρθα σε σπίτι με ολοκαίνουργια κουζίνα, σκεύη και συσκευές, και διαπίστωσα ότι γίνεται το ίδιο πράγμα, απ' τις πρώτες μέρες.

 

Ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι φταίνε τα ντουλάπια κουζίνας και η κλεισούρα, αλλά το post του Shadows στο οποίο αναφέρει ότι μυρίζουν και αυτά που έχει εκτός ντουλαπιού, με κάνει να το ξανασκεφτώ.

 

Αν έχουν κρατήσει οσμή ποια;

 

Αυτό με τη βρύση δεν το γνωρίζω, αλλά το ψιλοαποκλείω, καθώς η φίλη σου έλεγε ότι μύριζε το ίδιο το νερό. Εγώ όταν βάζω νερό σε ποτήρι που δε μυρίζει (επειδή μπορεί μόλις να το έπλυνα στο χέρι ας πούμε), δε μου μυρίζει κάτι, ούτε το νερό, ούτε το ποτήρι.

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι γεμίζοντας το ντουλάπι με ποτήρια π.χ. που πλύθηκαν στο πλυντήριο πιάτων και η πλύση τελείωσε πριν 2-3 ώρες άρα έχουν στεγνώσει, όταν ανοίγω το ντουλάπι μετά από αρκετές ώρες, αναδύεται μια μυρωδιά παρόμοια με αυτή που αναφέρει ο Shadows.

Αν όμως αφήσω το ντουλάπι ανοιχτό για αρκετή ώρα, φεύγει σχεδόν τελείως, τόσο από τα ποτήρια, όσο και απ' το ντουλάπι.

Χμμμμμμ... μήπως έχει πιάσει μούχλα το ντουλάπι;;; Τ αφήνεις να στεγνώσουν ή τα σκουπίζεις και με τι;

Σε καμία περίπτωση πάντως, δε θα πρέπει να αποθηκεύονται βρεγμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σου λέω είναι ολοκαίνουργια τα ντουλάπια και καθαρίζονται επιμελώς απ' τη γυναίκα, πώς να πιάσουν μούχλα;

 

Τα σκεύη στεγνώνουν στο πλυντήριο πιάτων (και) μέσω του γυαλιστικού(δεν ήξερα ότι παίζει κυρίως το ρόλο του στεγνώματος), και σκέψου ότι βάζω το πλυντήριο πιάτων με το νυχτερινό ρεύμα, τελειώνει κατά τις 04:00-05:00 το πρωί, και τα σκεύη τοποθετούνται στα ντουλάπια κατά τις 07:00.

 

Αλλά και πάλι, όταν ο Shadows λέει ότι μυρίζουν και αυτά που δεν μπαίνουν σε ντουλάπι (και δεν ανέφερε πουθενά χρήση πλυντηρίου πιάτων), κάτι άλλο θα παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σου λέω είναι ολοκαίνουργια τα ντουλάπια και καθαρίζονται επιμελώς απ' τη γυναίκα, πώς να πιάσουν μούχλα;

 

Τα σκεύη στεγνώνουν στο πλυντήριο πιάτων (και) μέσω του γυαλιστικού(δεν ήξερα ότι παίζει κυρίως το ρόλο του στεγνώματος), και σκέψου ότι βάζω το πλυντήριο πιάτων με το νυχτερινό ρεύμα, τελειώνει κατά τις 04:00-05:00 το πρωί, και τα σκεύη τοποθετούνται στα ντουλάπια κατά τις 07:00.

 

Αλλά και πάλι, όταν ο Shadows λέει ότι μυρίζουν και αυτά που δεν μπαίνουν σε ντουλάπι (και δεν ανέφερε πουθενά χρήση πλυντηρίου πιάτων), κάτι άλλο θα παίζει.

Η μούχλα, δημιουργείται από την υγρασία και μόνο. Δεν παίζει ρόλο αν είναι βρόμικα ή καθαρά.

Αποκεί και πέρα δεν ξέρω, έχεις το ίδιο πρόβλημα με τον ts;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς, απλά παρατηρώ μια μυρωδιά που παραπέμπει σε αυγουλίλα όταν ανοίγω το ντουλάπι, και την παρατηρώ και στα ποτήρια.

 

Στα πιάτα δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, ούτε σε όσα πλένω στο χέρι και έχω εκτός ντουλαπιού. Βέβαια μπορεί να έτυχε κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς, απλά παρατηρώ μια μυρωδιά που παραπέμπει σε αυγουλίλα όταν ανοίγω το ντουλάπι, και την παρατηρώ και στα ποτήρια.

 

Στα πιάτα δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, ούτε σε όσα πλένω στο χέρι και έχω εκτός ντουλαπιού. Βέβαια μπορεί να έτυχε κιόλας.

 

Στην στεφάνη των ποτηριών μαζεύεται νερό - υγρασία απο το πλυντήριο όποτε αν δεν τα σκουπίσεις λίγο και τα βάλεις έτσι παίζει να γεμίζει υγρασία το ντουλάπι και να μυρίζει μετά.

 

Τώρα αυτό που λές με τα πιάτα εφόσον τα χεις χρόνια και έχουν ταλαιπωρηθεί.ο "kostaskalamatas" έδωσε μια ιδέα το τι μπορεί να φταίει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μυρίζουν και τα ποτήρια, και ας ειναι γυάλινα, είναι λογικό αν εχουν πάρει την μυρωδιά απο τα πιάτα. 

 

Είναι τόσο δύσκολο να πας να πάρεις ΕΝΑ φθηνό πιάτο, ΕΝΑ φθηνό σφουγγάρι, υγρό δεν χρειάζεται αλλά αν θες πάρε και ενα τέτοιο, να πλύνεις μόνο αυτό και να το αφήσεις να στεγνώσει εκει που αφήνεις και τα υπόλοιπα (αλλα μόνο του) ?????????

 

Αν μυρίσει και αυτό, άλλαξε στραγγιστήρι (δεν ξερω πως λέγεται) και αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση, άλλαξε σπίτι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...