Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τελείωσα κι εγώ καθώς παίζω το 2ο playthrough μου στο Witcher 3 και έχοντας τερματίσει το Witcher 2 μερικά χρόνια πριν. Δεν έχω επαφή με τα βιβλία. Η σειρά μου άρεσε, το θέμα του budget εμφανές, ελπίζω να αυξηθεί στη 2η σεζόν. Δημιούργησε νέο ενδιαφέρον για τον κόσμο των βιβλίων και των παιχνιδιών, όλα μια χαρά. 

Επεξ/σία από Sethiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας επαφή με ολα τα παιχνίδια (μου μένει να τερματίσω το 3 κάποια στιγμή ) είδα το 1ο επ . Ευχάριστα περασε η ώρα χωρίς όμως το αίσθημα που δημιουργούν άλλες σειρές να θες να δεις όλα τα επεισόδια με τη μία . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε μένα μου μετέφερε κάτι από το κλίμα των παιχνιδιών και θεωρώ ότι υπάρχει potential αν το budget αυξηθεί σε κάτι ακόμα καλύτερο. Καταλαβαίνω όσους λένε ότι θα μπορούσε να είναι καλύτερο σε αρκετά πράγματα, τώρα πάει έγινε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Sethiros είπε

Πάντως σε μένα μου μετέφερε κάτι από το κλίμα των παιχνιδιών και θεωρώ ότι υπάρχει potential αν το budget αυξηθεί σε κάτι ακόμα καλύτερο. Καταλαβαίνω όσους λένε ότι θα μπορούσε να είναι καλύτερο σε αρκετά πράγματα, τώρα πάει έγινε. 

Το προβλημα δεν νομιζω να ειναι το budget, αλλα πως το διαχειρηστικαν.

Την σειρα προσωπικα μολις την τελειωσα και την βρηκα παρα πολυ καλη, με εναν πρωταγωνιστη πραγματικα καταπληκτικο, και νομιζω του παει γαντι ο ρολος. Περα απο αυτον μου αρεσαν και οι αλλοι ρολοι, εκτος απο την Σιρι, δε ξερω γτ την βρηκα εντελως αταλαντη 😛Ας βαζανε καμια Kiernan Shipka που ειναι ηδη στο καναλι, νομιζω τοτε θα ηταν τελεια κ αυτη.

Το μονο προβλημα που βρηκα ηταν οτι σε καποιες φασεις τα γεγονοτα ετρεχαν παρα πολυ, αλλα ευτυχως εγινε σε 2-3 περιπτωσεις μονο. Συνολικα θα εδινα ενα 8.5 / 10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ δηλαδή δεν ενθουσιάστηκα;

Όχι ότι δεν μου άρεσε ή δεν βλεπόταν ευχάριστα αλλά μου φάνηκε λίγο πρόχειρη σαν να ήταν μια φθηνή παραγωγή ενός μικρού καναλιού. Ακούσαμε τόσο καιρό τόσο hype για την παραγωγή και μειωτικά σχόλια για την πολωνική σειρά και τελικά ήταν σαν να βλέπω την παλιά πολωνική σειρά. Τα εφέ του (πύλες, aard, κτλ) και τα τέρατα ήταν "φθηνά" και κάποια subplots ήταν ακριβώς αυτά που είχαν επιλέξει να δείξουν στην  πολωνική (πχ borch three jackdaws όπως γράφεται αυτός).

Όπως και στο GoT, γυμνό μόνο για το γυμνό. Ντεμέκ SJW και feminist οι συγγραφείς / showrunner αλλά στις μισές σκηνές την Yen την έβαλαν topless.

Η διήγηση ήταν λίγο κουραστική γιατί αφενός πήγαινε μια στο παρελθόν μια στο παρόν μια εδώ μια εκεί, αφετέρου εισήγαγε πολλά πράγματα και χαρακτήρες γρήγορα με συνέπεια να χάνεσαι λίγο ακόμη και αν έχεις παίξει τα παιχνίδια ή διαβάσει τα βιβλία.

Παραβλέπω το casting των triss, fringila, κτλ μια και το ξέραμε εδώ και πολύ καιρό και παραβλέπω και, τον κατ' εμέ κακό,  υποτιτλισμό Γητευτής, Πουότκα, Κικιμόρη, κτλ. Στον υποτιτλισμό δεν φταίει η παραγωγή άλλωστε.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι μετά την υπέρτατη φόλα που μας σερβίρανε πέρσι οι D&D, πολύς κόσμος έσπευσε να γαντζωθει στο Γουιτσερ (ειδικά όσοι δεν είχαν επαφή με βιβλία/παιχνίδια) ως το νέο hit που τους έβαλε τα γυαλιά, τους γλεντησε κλπ κλπ.

Ο Καβιλ η αλλιώς Τζέραρντ😉 , που όπως ειπώθηκε από όλους είναι ότι καλύτερο έχει να προσφέρει η σειρά, ορθώς δήλωσε ότι είναι ένα πρότζεκτ υπό κατασκευή και ο χρόνος θα δείξει. 

Προσωπικά, το βρίσκω ως μια τιμια προσπάθεια αλλά με χτυπητές αδυναμίες (cgi της συμφοράς mostly, περίεργο pacing, οι διάλογοι ώρες ώρες φέρνουν Vietnam flashbacks από τα αστειακια -ο Θεός να τα κάνει- Tyrion με Varys, το ρομάντζο Τζεραλ με Γενεφερ λίγο forced)

Από μένα 6/10 

@linuslost 

security tsa GIF

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ξέχασα πριν να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα το νόημά του. Έκανα ένα ψάξιμο με διάφορους όρους όπως intestines, gutting, fringilla, κτλ αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι.

Spoiler

Σε ένα από τα επεισόδια προσπαθούν να βρουν που είναι η Ciri και αφού έχουν βρει το σώμα της Calanthe, ένας τύπος κόβει ένα παραλληλόγραμμο κομμάτι δέρματος από την Calanthe, το τρώει και μετά η fringilla τον μαχαιρώνει, του βγάζει έξω τα έντερα και τα περιεργάζεται και λέει "Είναι στο brokilon".

Εξηγείται στα βιβλία αυτό ή εξηγείται στην σειρά και δεν την είδα αρκετά προσεχτικά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imitheos είπε

Εξηγείται στα βιβλία αυτό ή εξηγείται στην σειρά και δεν την είδα αρκετά προσεχτικά;

Όλη αυτή η φάση το πως λειτουργεί η μαγεία είναι δίκια τους επινόηση άμα δεν κάνω λάθος. Δεν θυμάμαι κάτι σχετικό στα βιβλία αλλα ούτε και στα games. Προσωπικά το βρήκα βλακώδες με τις αυτοθυσίες κτλ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια προχειροτητα ειναι. θα σας προτεινα να μην χανετε τον χρονο σας με το Witcher, και να δειτε το The Messiah σειρα netflix και αυτο. Καμια σχεση το θεμα αλλα αξιζει. Εχει και ενα grand S1 finale :) 

Επεξ/σία από Zerg13
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2020 στις 10:12 ΜΜ, Zerg13 είπε

Ειδα 1 επεισοδιο. Αυτο ειναι το φοβερο που περιμεναμε; Δεν βλεπεται αυτο το πραμα. Βαλτε να δειτε τιποτα της προκοπης χανετε την ωρα σας με αυτο. Ξεκινησα το the messiah μια χαρα ειναι και βλεπεται.

38 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Μια προχειροτητα ειναι. θα σας προτεινα να μην χανετε τον χρονο σας με το Witcher, και να δειτε το The Messiah σειρα netflix και αυτο. Καμια σχεση το θεμα αλλα αξιζει. Εχει και ενα grand S1 finale :) 

Aμα προτείνεις ακόμα μια φορα το Messiah στο thread του Witcher θα βάλω να το ξανά δω. :D

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, imitheos είπε

Πριν ξέχασα πριν να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα το νόημά του. Έκανα ένα ψάξιμο με διάφορους όρους όπως intestines, gutting, fringilla, κτλ αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Σε ένα από τα επεισόδια προσπαθούν να βρουν που είναι η Ciri και αφού έχουν βρει το σώμα της Calanthe, ένας τύπος κόβει ένα παραλληλόγραμμο κομμάτι δέρματος από την Calanthe, το τρώει και μετά η fringilla τον μαχαιρώνει, του βγάζει έξω τα έντερα και τα περιεργάζεται και λέει "Είναι στο brokilon".

Εξηγείται στα βιβλία αυτό ή εξηγείται στην σειρά και δεν την είδα αρκετά προσεχτικά;

Haruspex

το αναφερει η Yennefer στον Geralt στο Witcher 3, του λεει οτι χρησιμοποιησε haruspicy για να βρει που κρυβεται η Ciri αλλα χωρις επιτυχια.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνησα και εγώ (είδα το πρώτο επεισόδιο) έχοντας για κάποιο λόγο χαμηλές προσδοκίες. Εξεπλάγην ευχάριστα. Ο Cavill (παρότι έχει πρόσωπο μοντέλου) άψογος στον ρόλο του. Μου αρέσει και ο τρόπος - τόνος της φωνής του. Διάλογοι μια χαρά, Gore όπως πρέπει, χορευτικά στις μάχες επίσης σε υψηλό επίπεδο. Θετικές εντυπώσεις από την υποκριτική όλων όσων συμμετείχαν (ακόμα και αυτών με ελάχιστη συμμετοχή). Η ηθοποιός που κάνει την Ciri ενώ πριν την έναρξη της σειράς θεωρούσα τραγική την επιλογή της, τώρα δεν ξέρω αλλά στην ηλικία που είναι η Ciri στο επεισόδιο που είδα μου έκατσε αρκετά καλά. Kikimore μόνο είδα και ήταν ομορφούλα :P. Ειλικρινά αγαπώ το Lore του Witcher και ελπίζω να πάει καλά και να προχωρήσει σε κύκλους η σειρά καλύπτοντας τα γεγονότα των επόμενων χρόνων (δηλαδή τα χρόνια που εξελίσσονται τα παιχνίδια). Στο Cgi και τα σκηνικά μπορώ να κάνω υποχώρηση (άλλωστε το ίδιο κάνω και στα γραφικά ενός παιχνιδιού, αρκεί το Lore και η ιστορία - διάλογοι του να με τραβάνε). 

Εντύπωση μου έκανε ότι αρκετοί διάλογοι και αναφορές στο πρώτο επεισόδιο είναι ακριβώς οι ίδιοι με το "DLC" του πρώτου παιχνιδιού "Price of Neutrality. 

Τέλος προσωπικά προτιμώ να βλέπω τον Geralt - Cavill στην οθόνη μου και τις περιπέτειες του παρά τον Jon Snow (από ένα σημείο και μετά τον είχα βαρεθεί τον ηθοποιό - χαρακτήρα που μονοπώλησε τους τελευταίους κύκλους του Got).

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 λεπτά πριν, liakinen είπε

Εντύπωση μου έκανε ότι αρκετοί διάλογοι και αναφορές στο πρώτο επεισόδιο είναι ακριβώς οι ίδιοι με το "DLC" του πρώτου παιχνιδιού "Price of Neutrality.

Ισχύει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...