Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, kirileman είπε

Βασικά, το μεγάλο budget δεν είναι καν προαπαιτούμενο, κατά την άποψή μου, αλλά δεν μπορεί να απουσιάζει και εντελώς.

Θα διαφωνήσω μιας και στο Witcher τα τέρατα και η μαγεία είναι κυρια στοιχεια του κόσμου και χωρίς σωστό CGI παίρνεις striga που μοιάζει σαν κακό predalien και Yen να πολεμάει με όπλα. :D

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Θα διαφωνήσω μιας και στο Witcher τα τέρατα και η μαγεία είναι κυρια στοιχεια του κόσμου και χωρίς σωστό CGI παίρνεις striga που μοιάζει σαν κακό predalien και Yen να πολεμάει με όπλα. :D

Συμφωνώ εν μέρη. Τα τέρατα μπορώ να πώ ότι δεν με ενόχλησαν ιδιαίτερα αναφορικά με την ποιότητά τους,σίγουρα όμως θα μπορούσαμε να είχαμε περισσότερα τέρατα ή εν πάση περίπτωση περισσότερες σκηνές με μάχες με τέρατα και γενικά περισσότερη μαγεία (ειδικά από Geralt).

Το ελλειπές budget για εμένα ήταν εμφανές στο επεισόδιο με την εξιστόρηση μάχης του Geralt, η οποία μάχη υποτίθεται έγινε την ίδια μέρα!

Γενικά το screen time του Cavil ήταν κάπως πετσοκομένο. Χρειαζόμασταν περισσότερο Witcher στη σειρά.

Πάντως μας έβαλε τα γυαλιά ο Cavil. Εκεί που τον δουλεύαμε όταν μάθαμε ότι επιλέχθηκε, τελικά αποδείχθηκε παραπάνω από άξιος για το ρόλο.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostasspil είπε

Δεν ξέρω, η striga δε μου φάνηκε κακή. Γενικά εκείνο το επ. με την μάχη μια χαρά ήταν

Με τις μάχες, τουλάχιστον του Geralt, δεν είχα θέμα ούτε εγώ, ειδικά στο Blaviken έπαθα πλακα. Την striga την κάνανε έτσι λόγο budget λογικά, αλλιώς ποιος ο λόγος να ξεφύγουν τόσο? Γιατί πιστεύω η κανονική striga χρειαζόταν 100% CGI ενώ τώρα κατά κυρια βάση ήταν practical νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προτιμάω practical παρά αυτό το τερατούργημα στο πρώτο επεισόδιο που ήταν μόνο cgi . Για να βγει σωστό cgi θέλεις πολύ υψηλό budget 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

μια χαρα εχει ξετρελαθει κοσμος με τον μαντο

To Insomnia ειναι πιο ψαγμενο και δε ξετρελαθηκε, το υπολοιπο 99.99% του community παγκοσμιως γουσταρε και περιμενει τη 2η σεζον σαν τρελο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Με τις μάχες, τουλάχιστον του Geralt, δεν είχα θέμα ούτε εγώ, ειδικά στο Blaviken έπαθα πλακα. Την striga την κάνανε έτσι λόγο budget λογικά, αλλιώς ποιος ο λόγος να ξεφύγουν τόσο? Γιατί πιστεύω η κανονική striga χρειαζόταν 100% CGI ενώ τώρα κατά κυρια βάση ήταν practical νομίζω.

Απλώς να αναφέρω ότι ο χορογράφος από τις μάχες στο Witcher ήταν ο ίδιος με το GOT. Στη μόνη μάχη που είχα διαφορετικό χορογράφο ήταν στη μάχη του Blaviken που ήταν καταπληκτική. Ο χορογράφος του GOT δεν θα είναι στη 2 season (ευτυχώς για εμένα).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, th_nikos είπε

Απλώς να αναφέρω ότι ο χορογράφος από τις μάχες στο Witcher ήταν ο ίδιος με το GOT. Στη μόνη μάχη που είχα διαφορετικό χορογράφο ήταν στη μάχη του Blaviken που ήταν καταπληκτική. Ο χορογράφος του GOT δεν θα είναι στη 2 season (ευτυχώς για εμένα).

Ναι ήταν ο τύπος από το Mission Impossible. Μακάρι να πάρουν αυτόν για όλα τα fights. Χαλαρά το καλύτερο sword fight σε οθόνη. Fuck the Night King :P

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Προτιμάω practical παρά αυτό το τερατούργημα στο πρώτο επεισόδιο που ήταν μόνο cgi . Για να βγει σωστό cgi θέλεις πολύ υψηλό budget 

πλάκα κάνεις. Το τέρας απο το 1ο επεισόδιο είναι μου με τράβηξε εμένα να δω την σειρά. (Μιλάω για αυτό στα πρώτα 5 λεπτά).

Τι στο καλό, άλλο επεισόδιο είδα? :P

Επεξ/σία από spyroskonst
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά είμαι μέγας φαν του Witcher (βιβλία & PC game).
Μετά την "πρέζα μου" (Skyrim), είμαι "φόλα"-Witcher-ικός...

...Βασικά, το περίμενα πολύ "χάλι-μαύρο". Πώς ήταν πχ. το "Warcraft" που ναι μεν ξεκίνησε και θετικό πρόσημο αλλά γενικά το έργο ήταν "μάπα"; Κάτι τέτοιο περίμενα και για το "Netflix: Witcher". Τελικά, μ' ενθουσίασε θετικά ότι ήταν ΚΑΛΥΤΕΡΟ της "φόλας" που περίμενα να δω. Φυσικά, ουδεμία σχέση έχει με τα 10/10 που έχει πάρει σε reviews, αλλά ούτε και τα 2/10 που το 'χουν "ξεσκίσει" αρνητικά άλλοι.

Κατ' εμέ, η σειρά παίρνει λίαν επιεικώς ένα 6.5/10. Κανονικά είναι στα 5/10, δηλαδή με λίγα λόγια είναι ΜΕΤΡΙΑ σειρά.
Πάμε στα ΑΡΝΗΤΙΚΑ (και μετά θετικά) που προσωπικά βρήκα:

ΑΡΝΗΤΙΚΑ
Λένε, δεν πρέπει να συγκρίνεις κάτι με κάτι άλλο ανάλογο του παρελθόντος κτλ. ΛΑΘΟΣ! ΟΦΕΙΛΕΙΣ να το κάνεις, αφού ο εκάστοτε νεότερος καλλιτέχνης αποφάσησε να ασχοληθεί με κάτι ΠΟΥ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ. Δεν γίνεται να μή συγκρίνω την σειρά με τα ΒΙΒΛΙΑ Witcher... με τα PC games Witcher... η με την παλιά ΠΟΛΩΝΕΖΙΚΗ μίνι-σειρά-τηλεταινία "The Hexer" ή όπως ήταν στα πολωνέζικα "Wiedźmin". Δεν γίνεται πχ. αν κάποιος πάει και δει την σύγχρονη (πριν μερικά χρόνια) ταινία "ΚΟΝΑΝ" να μην την συγκρίνει με την ΕΠΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑΡΑ με τον Σβαρτζ. Δεν γίνεται πχ. να μην συγκρίνεις τις σύγχρονες ΕΜΕΤΙΚΕΣ Disney StarWars ταινίες, με την πρώτη Τριλογία (επεισόδια 4-5-6)... Οπότε, συγκρίνεις θες-δεν-θες το Netflix Witcher με ό,τι προυπήρξε με τον Γκέραλντ ως χαρακτήρα.

1) Το κάστιν ήταν/είναι μετριότατο. Οι ηθοποιοί (πλην 3-4) ήταν μέτριοι ως ερμηνείες, ενώ οι ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ που ενσάρκωναν ήταν "κουκουρούκου" δομημένοι και υλοποιημένοι. Θέλουμε-δεν-θέλουμε, ο συγγραφέας είναι Πολωνός και έχει φανταστεί τους χαρακτήρες με γνώμονα το περιβάλλον του. Ε, έτσι και φαντάστηκε με λευκή επιδερμίδα, κατακόκκινο μαλλί, κεντροευρωπαία φάτσα και ΠΟΛΥ ΕΚΡΗΚΤΙΚΟ χαρακτήρα, την μάγισσα ΤΡΙΣ... ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ η Τρις των βιβλίων ή του game, με την... Κουβανέζα χορεύτρια "Σάλσα" που έκαναν την Τρις στη σειρά;;;;; Γιατί δηλαδή, γιατί έπρεπε για "political correct reasons" να 'χουμε και καμιά μιγάδα στη σειρά; Η οποία Τρις, είναι ΑΚΡΩΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟΣ χαρακτήρας (σε βιβλία & παιχνίδι) και στη σειρά είναι "φτωχός συγγενής", "τρίτη πόρτα δεξιά" ΑΔΙΑΦΟΡΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΟΜΑΤΙΚΟΣ χαρακτήρας!... Αμ η Γένιφερ; Ναι, δεν λέω, η εν λόγο ηθοποιός είναι ταλαντούχα... αλλά ΟΥΤΕ ΣΧΕΣΗ ΕΙΧΕ το "background" της Γένιφερ μ' ό,τι έδειξε η σειρά, ενώ ΠΑΛΙ ΓΙΑ "POLITICAL CORRECT REASONS" την έκαναν... μιγάδα κι αυτήν, Ινδή! Το ΜΟΝΟ ΚΟΙΝΟ που είχε η Netflix Γένιφερ με την μάγισσα των βιβλίων/παιχνιδιών ήταν ΤΑ ΜΩΒ ΜΑΤΙΑ της, τίποτ' άλλο. Ούτε ο χαρακτήρας της Netflix Γένιφερ έχει σχέση με όπως την ξέραμε. Στην σειρά την έκανα μια ΚΑΡΙΟΛΑ ΜΠΙΤΣ που σκούζει συνεχώς (στα πρώτα επεισόδια) λόγο του κόμπλεξ της ασχήμιας της, ενώ μετά γίνεται ΑΛΛΑΖΟΝΙΚΗ ΜΠΙΤΣ επειδή πέτυχε με την μαγεία της να γίνει όμορφη.... Μη πω τίποτα για τον ΑΚΡΩΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ σε βιβλία/παιχνίδια ρόλο του ΒΑΡΔΟΥ, που στην σειρά έβαλαν ΤΟΝ ΠΙΟ Μ@Λ@ΚΟΚΑΥΛΗ που μπορούσαν να βρουν, με εντελώς μπούρδα προσωπικότητα χαρακτήρα. Σαν να έβλεπα το "Hang-over" ήταν, κάποιον σαχλαμαράκια εκείνης της παρέας σ' εκείνη την ταινία.

Ακόμα και ο (θετικότατος) Κάβιλ ως Γκέραλντ, δεν τον αξιοποίησαν όπως έπρεπε, δεν μας ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΝ ΤΟΝ ΓΚΕΡΑΛΝΤ να τον καταλάβουμε, να πιάσουμε τί στο κόρακα κάνει, γιατί τα κάνει όλα αυτά κτλ. Ως οπαδοί του "Γητευτή", καταλαβαίναμε εμείς τί κάνει. Οι "άμπαλοι" όμως δεν κατάλαβαν τίποτα.

2) Σκηνικά, κουστούμια κτλ., ήταν μέτρια. Ήταν σαν να 'χες πάει στο ΙΚΕΑ ή ΤΖΑΜΠΟ και προμηθεύτηκες υλικό για να γυρίσεις την ταινία. Έμοιαζε με την "ΖΗΝΑ" ή τον "ΗΡΑΚΛΗ" (τις παλιές εκείνει "φολκλόρ"-κιτς σειρές του παρελθόντος.

3) Τα CGI ήταν σαν να τα έφτιαξαν... μαθητές ΙΕΚ τμήματος 3D modeling! Σόρρυ... αλλά εάν έπαιρναν COPY-PASTE στις cut-scenes απ' τα παιχνίδια Witcher... ήταν/είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ καλύτερα τα CGI απ' αυτά της σειράς.

4) "Αχταρμάς" σενάριο που "πηδούσε" από 'δω κι από 'κει άνευ λόγου και ουσίας.

...και πολλά άλλα που βαριέμαι να τα γράψω.

ΘΕΤΙΚΑ
1) Προφανώς ο Καβίλ ως Γκέραλντ. Του πήγαινε "γάντι" ο ρόλος (τον φοβήθηκα στην αρχή, αλλά μετά έμαθα ότι είναι φανατικός οπαδός του "Γητευτή"). Αν και ΑΠΟΤΥΧΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΝ ΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ "ΓΚΕΡΑΛΝΤ", τελικά ό,τι είδαμε μου άρεσε. Μ' άρεσε ο Γκέραλντ.

2) Οι σπαθομαχίες και γενικά οι μάχες ήταν ΕΠΙΚΕΣ, έτη φωτός μακράν καλύτερες του GoT. ΣΧΕΔΟΝ ΙΣΑΞΙΕΣ με του Πήτερ Τζάκσον "Χόμπιτ" & "Άρχοντας των Δακτυλιδιών".

3) Αν και μέτρια υλοποιημένο το εγχείρημα, εντούτις ήταν/είναι "Lore-friendly" όσο αφορά την "ατμόσφαιρα" της σειράς. Δεν ήταν πχ. ο "Δράκουλας" με "σφήνα" τον Γκέραλντ. Έδειχνε ότι μιλούσε για τον κόσμο του Γκέραλντ.


...Τελικό συμπέρασμα. Πιστεύω ότι (και εξού και τα ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΜΟΛΙΣ ΟΚΤΩ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ)... η σεζόν 1 ήταν ένα ΠΙΛΟΤΙΚΟ εγχείρημα για να δει το Netflix ΕΑΝ ΑΞΙΖΕΙ να ασχοληθεί με το εν λόγο θέμα. Τελικά, είχε μεγάλη επιτυχία απ' το πλατύ κοινό, άρα ΣΙΓΟΥΡΑ θα έχουμε συνέχεια (επόμενες σεζόν)... οπότε ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΣΕΖΟΝ θα είναι έτη φωτός ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ απ' την σεζόν 1.

 

Αυτά.

Επεξ/σία από lupus_Hegemonia
  • Like 8
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, lupus_Hegemonia είπε

Δεν γίνεται πχ. αν κάποιος πάει και δει την σύγχρονη (πριν μερικά χρόνια) ταινία "ΚΟΝΑΝ" να μην την συγκρίνει με την ΕΠΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑΡΑ με τον Σβαρτζ.(

Γκέραλντ

Γκέραλντ

ΓΚΕΡΑΛΝΤ

Γκέραλντ

"ΓΚΕΡΑΛΝΤ"

 Γκέραλντ

Γκέραλντ

1) Αν διαβάσεις τα βιβλία του R.E. Howard, μιας και λες για σύγκριση, θα δεις ότι η ταινιάρα (έχει μουσικάρα δεν λέω, thank Basil Poledouris) έχει μεν στοιχεία, αλλά όχι τόσο φοβερή σχέση με τα βιβλία. Στην μοντέρνα τουλάχιστον, ο Μομόα παλεύει όπως ο Κόναν στα βιβλία που θεωρείται πολύ ευκίνητος. Επίσης αυτό το shirtless Conan look που ξέρουμε με τους μύες έξω, δεν στέκει όταν ο Κόναν μπορεί να βρει πανοπλία και παίρνει ό,τι όπλο βρει, κλπ. ;)  

Anyways...

2) Αν μέτρησα καλά, 7 σφηνάκια. :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, spyroskonst είπε

πλάκα κάνεις. Το τέρας απο το 1ο επεισόδιο είναι μου με τράβηξε εμένα να δω την σειρά. (Μιλάω για αυτό στα πρώτα 5 λεπτά).

Τι στο καλό, άλλο επεισόδιο είδα? :P

Εγώ τρόμαξα όταν το είδα 😛 Κάτι ταινίες του 80 πιο καλά τέρατα είχανε. Και φυσικά ούτε μου πήγε το μυαλό ότι ήταν kikimore μέχρι που το είπανε.

Ένα άλλο πράγμα που δεν μου άρεσε (ίσως έχει θιχτεί προηγούμενα αλλά δεν διάβασα όλες τις σελίδες του νήματος) είναι η ασυνέπεια με την μαγεία. Δεν θυμάμαι αν το δικαιολόγησαν κάπως ότι υπάρχουν άλλοι κανόνες pre-ascension -> post-ascension αλλά στην αρχή η Fringilla σήκωσε μια πέτρα 3 εκατοστά και μαράζωσε όλο το χέρι της. Μετά όλες μπιπ και δέρνουν χωρίς κανένα "toll". Η Fringilla έφερε μια τεράστια τρικυμία, η Yennefer πέταξε φωτιές από το στόμα, ξέσκισε ολόκληρους στρατούς, κτλ χωρίς να πάθουν τίποτα.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2020 στις 5:04 ΜΜ, najinblue3 είπε

To Insomnia ειναι πιο ψαγμενο και δε ξετρελαθηκε, το υπολοιπο 99.99% του community παγκοσμιως γουσταρε και περιμενει τη 2η σεζον σαν τρελο. 

pump the brakes pump the brakes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...