Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανακοινώθηκε πως θα υπάρξει και τρίτη σεζόν. 

Το kids and family series μου άρεσε. Σαν ένα game of thrones για παιδιά δηλαδή.. φημίζεται άλλωστε το σύμπαν του Witcher ως πολύ family friendly..

|

Είδα και εγώ το nightmare of the wolf και θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους. Αρκετά κακή ταινία, τόσο ως αυτοτελής ιστορία (τελείως προβλέψιμη και βαρετή), όσο και ως μέρος του κόσμου του Witcher. Μου άρεσε που ήμουν και αισιόδοξος μιας και δεν δεσμευόταν από τα βιβλία. Κρατάω μικρό καλάθι για τη συνέχεια της σειράς 

Επεξ/σία από stevenfins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω άμα φταίνε τα παρα πολλά πλανα από την πρώτη season, αλλα από το trailer και μονο φαίνεται πολύ b η παραγωγή, ενώ έχει πέσει περισσότερο χρήμα υποτίθεται. Καλά για το casting τα λόγια λίγο περιττά πια για Netflix μιλάμε.

Δυστυχώς για την σειρά τα βιβλία και τα games είναι απίστευτα καλά οποτε δύσκολα, πολύ δύσκολα να με εντυπωσιάσει η σειρά, ειδικά όταν δεν επικεντρώνονται στο Geralt και γραφουν ότι θέλουν δεξία και αριστερά.

Ελπίζω απλά στο να είναι καλύτερη από την πρώτη.

ps. Το για το family friendly απλά πεθαίνω.

giphy.gif?cid=ecf05e47qf9zc91cy2ixselov1

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
14 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

thoughts?

Τα έχουμε πει buddy, αυτά γίνονται όταν δίνεις ένα παρα πολύ καλά γραμμένο βιβλίο σε άτομα που δεν γραφουν καλύτερα η έστω στο ίδιο επίπεδο και από πάνω θέλουν να βάλουν και τα δικά τους.

Όπως λέει και το πρώτο comment και έχουμε πει ξανά, η σειρά θα έπρεπε να είναι ο Geralt. Το budget θα έπρεπε να πέσει στα hunts και μονο στα hunts, καθώς σιγά σιγά χτίζουν τον κόσμο.

Με λίγα λόγια είναι ακόμα ένα franchise που πέφτει θύμα σε λάθος χερια. Αλλα....Netflix. Είναι λες και κανένας δεν είδε το Game of Thrones.

Είναι απλό για μένα, παράμεινε πιστός στο source material όσο γίνετε και ευχαρίστησε τους fans, γιατί πολύ απλά άμα οι εκατομμύρια fans μείνουν ευχαριστημένοι, τότε λογικά και οι υπόλοιποι το ίδιο. Οι fans θα σε διαφημίσουν η θα σε βρίσουν, οι υπόλοιποι θα το δουν και απλά θα συνεχίσουν σε κάτι άλλο.

Επίσης για όνομα του θεού προσέλαβε τους μουσικούς των games. Εκμεταλλεύσου ότι καλο και αναγνωριστικό έχεις. Επιπλέον στηρίζεις πολωνια από την οποια προέρχεται και η ιστορία. Αλλα...Netflix.

Απορώ.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, {TDi}Dj2k..infc said:

Είναι λες και κανένας δεν είδε το Game of Thrones.

Πραγματικά το ιδιο σκέφτομαι σε κάθε τέτοια περίπτωση. Ειναι σαν να μην πήρε κανεις χαμπάρι την κατακραυγή και το μαύρισμα που τρώνε τέτοιες κινήσεις. Δες και τον κινηματογράφο, κάτι Ghostbusters/Oceans 13 full female cast, ΜΙΒ κλπ. Δεν λένε να καταλάβουν πως το κοινό δεν θέλει να δει αυτό, αλλά κάτι που να είναι πιστό στο saurce material

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Πραγματικά το ιδιο σκέφτομαι σε κάθε τέτοια περίπτωση. Ειναι σαν να μην πήρε κανεις χαμπάρι την κατακραυγή και το μαύρισμα που τρώνε τέτοιες κινήσεις. Δες και τον κινηματογράφο, κάτι Ghostbusters/Oceans 13 full female cast, ΜΙΒ κλπ. Δεν λένε να καταλάβουν πως το κοινό δεν θέλει να δει αυτό, αλλά κάτι που να είναι πιστό στο saurce material

Βασικά ανέφερα το GOT ως παράδειγμα σωστού τρόπου να χτίσεις το series και γενικά πως κανεις το world building σε οθόνη. Γιατί όσο κακή και να ήταν η τελευταία season, σαν σύνολο η σειρά είναι ότι καλύτερο υπάρχει στο είδος.

Επίσης υπάρχει διαφορα το να αφαιρείς σκηνή γιατί δεν σου βγαίνει στην οθόνη, από το να αφαιρείς σκηνή για να βάλεις διαφορετική με κακό τρόπο επειδή θες να push shit που δεν βγάζουν νόημα στο υλικό.

Αφού ξοδεύεις λεφτά να αγοράσεις γνωστό franchise, τότε αξιοποίησε το και τίμησε το. Αλλιώς ρίξε όλα αυτά τα λεφτά και γράψε κάτι καινούργιο.

Γενικά έχουμε δει πολλά τελευταία, αλλα η συγκεκριμένη σειρά το παρατράβηξε με τις ανούσιες αλλαγές σχεδόν σε όλα για πολιτικούς λόγους. Μέχρι και τους dwarves τους αλλάξανε γιατί έτσι.

Όλα αυτά σε μια σχετικά μέτρια σειρά. Φαντάσου να ήταν καταπληκτική τι θα βάζαν.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος που, κατά την άποψή μου,  το GOT έχασε οπαδούς και δίχασε τον κόσμο του ήταν πως ο ίδιος ο κόσμος δεν ήξερε τι ηθελε να δει.

Στα δικά μας τωρα, ενας απο τους πιο ενδιαφέροντες χαρακτηρες ας πουμε στο wicher ειναι η Γένεφερ. Δε θα ηθελα να βλέπω πχ μονο τον Gerald. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Στα δικά μας τωρα, ενας απο τους πιο ενδιαφέροντες χαρακτηρες ας πουμε στο wicher ειναι η Γένεφερ. Δε θα ηθελα να βλέπω πχ μονο τον Geralt

Ούτε εγώ, θα ήθελα να δω και άλλους φυσικά, αλλα ο Geralt είναι ο κεντρικός χαρακτήρας, μαζί με την Ciri πιο μετά.

Όσο για Yen προσωπικά δεν μου άρεσε αυτά που γράψαν. Στα βιβλία δεν έχει μεγάλο ρολο αλλα ούτε στα games. Μονο στο τελευταίο game έχει ενδιαφέρον η Yen άμα δεν πας με Triss. Για τις ξιφομαχίες και τις σάλπιγγες τα λόγια περιττά φυσικά.

Για την Coral πιο πολλά παίζει να έχουν γραφτεί στα βιβλία. Γενικά ότι έγραψε το Netflix ήταν μέτριο στην καλύτερη και κατά πολύ χειρότερο από ότι ήταν ήδη γραμμένο.

17 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ο μόνος λόγος που, κατά την άποψή μου,  το GOT έχασε οπαδούς και δίχασε τον κόσμο του ήταν πως ο ίδιος ο κόσμος δεν ήξερε τι ηθελε να δει.

Η πολύ απλά δεν είχαν άλλο υλικό να πάρουν από τα βιβλία. Το αντίθετο που γίνετε εδώ δηλαδή.

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως οι βασεις ειναι τοσο λαθος που δεν ξερω πως μπορουν να το γυρισουν.

Πως θα φτασουμε στον Cahir και στην Fringilla των βιβλιων μετα απο αυτα που ειδαμε στην πρωτη σεζον . 

Οσο και να προσπαθω να σκεφτω τους λογους που οδηγησαν σε ορισμενες επιλογες στην σειρα δεν μπορω να βρω απαντηση . Ο Foltest π.χ περιγραφεται ως αρκετα νεος και υπερβολικα ομορφος. Για ποιον λογο να βαλεις ακριβως μα ακριβως το αντιθετο στην σειρα.Kαι χιλια δυο αλλες αλλαγες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Όσο για Yen προσωπικά δεν μου άρεσε αυτά που γράψαν. Στα βιβλία δεν έχει μεγάλο ρολο αλλα ούτε στα games. Μονο στο τελευταίο game έχει ενδιαφέρον η Yen άμα δεν πας με Triss. Για τις ξιφομαχίες και τις σάλπιγγες τα λόγια περιττά φυσικά.

Δεν ειναι ωραία ομως αυτη η αλλαγή? Οτι έβαλαν μια πολυ γοητευτικη ηθοποιό και της έδωσαν έναν νέο πρωταγωνιστικό ρόλο?

Θα μου φαινόταν λίγο βαρετό να ασχολείται ολη η σειρά μονο με τις περιπέτειες του Gerald (τον οποιο γουστάρω απιστευτα να βλέπω...Πιστεύω πως ειναι ο κατάλληλος για τον ρόλο.)

Μόλις τώρα, noFEARgr είπε

. Για ποιον λογο να βαλεις ακριβως μα ακριβως το αντιθετο στην σειρα.Kαι χιλια δυο αλλες αλλαγες. 

Διοτι ειναι βασισμένο στα βιβλία. Δεν ειναι τα βιβλία :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pontez2 είπε

 

Διοτι ειναι βασισμένο στα βιβλία. Δεν ειναι τα βιβλία :-)

Οταν αλλαζεις τα παντα , και μαλιστα επιτηδες σταματαει να ειναι βασισμενο στα βιβλια και απλα δανιζεσαι το ονομα και το hype 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...