Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, pontez2 said:

Διοτι ειναι βασισμένο στα βιβλία

Όταν κάνεις τέτοιες αλλαγές, παύει να είναι βασισμένο στα βιβλία

9 minutes ago, pontez2 said:

Δεν ειναι ωραία ομως αυτη η αλλαγή? Οτι έβαλαν μια πολυ γοητευτικη ηθοποιό και της έδωσαν έναν νέο πρωταγωνιστικό ρόλο?

Θα μου φαινόταν λίγο βαρετό να ασχολείται ολη η σειρά μονο με τις περιπέτειες του Gerald

Δεν είναι ωραία γιατί αναιρεί όλο το νόημα της σειράς και δεν βασίζεται στο αρχικό υλικό. Ας βγάλουν ένα spin off όπου κεντρική ηρωίδα να είναι η Γεν. Αλλά όχι, θα πάρουμε την σειρά, θα βάλουμε το όνομα του χαρακτήρα που θα τραβήξει τον κόσμο και θα τον κάνουμε κομπάρσο στην σειρά του μετά. 

Ειλικρινά την έχω την απορία, γιατί αφού ήθελαν να μεγαλώσουν τον ρόλο της Γεν, δεν έκαναν ένα spin off παρά προτίμησαν να αλλάξουν τα φώτα σε μια πολύ ωραία ιστορία

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατι η γραφεας(Lauren) οχι μονο δεν ειναι φαν των βιβλιων(απορω αν ηξερε καν τι ειναι το witcher πριν της το αναθεσει το netflix ) αλλα μαλιστα απο τις αλλαγες που εχει κανει φαινεται οτι τα μισει.

Οταν δεν γουσταρεις το υλικο με το οποιο εργαζεσαι προφανως το αποτελεσμα δεν μπορει να βγει καλο. 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σας πω βρε παιδιά. Εσεις που διαβάσατε βιβλίο, ή παιξατε παιχνίδια, έχετε ξενερωσει. Εμένα απ την άλλη μου αρέσει η σειρά οπως ειναι. Και γενικά αρέσει σε πολύ κόσμο.

Ειναι αυτο που συμβαινει πάντα με σειρές βασισμένες σε βιβλία. Αν εξαιρέσουμε τον άρχοντα των δαχτυλιδιών, σε ολα τα υπόλοιπα, οι βιβλιοδιαβαστές δεν ηταν ποτέ ευχαριστημένοι.

Θα δωσω ένα ακομα παράδειγμα. Ο λαβυρινθος. Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, η τριλογία μου φάνηκε υπέροχη. Οσους ξέρω να έχουν διαβάσει, δε τους άρεσε.

Έχετε άλλες επιρροές, το έχετε φανταστει διαφορετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
25 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Αν εξαιρέσουμε τον άρχοντα των δαχτυλιδιών, σε ολα τα υπόλοιπα, οι βιβλιοδιαβαστές δεν ηταν ποτέ ευχαριστημένοι.

Επικές οι ταινίες, αλλά κι εκεί έριξαν αρκετές αλλαγές. Π.χ. Gimli.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
32 minutes ago, pontez2 said:

Αν εξαιρέσουμε τον άρχοντα των δαχτυλιδιών, σε ολα τα υπόλοιπα, οι βιβλιοδιαβαστές δεν ηταν ποτέ ευχαριστημένοι.

Ούτε στο Lotr ήταν ευχαριστημένοι κι ο Gimli ήταν το λιγότερο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Μέχρι και τους dwarves τους αλλάξανε γιατί έτσι.

Μεγάλη κουβέντα είπες. Πάντα στο μυαλό μου, οπότε ακούω για dwarves σχηματίζεται η εικόνα αντίστοιχη με αυτών από τις ταινίες του άρχοντα ή όσον αφορά τους yarpen και zoltan αυτές από τα παιχνίδια, οι οποίες όμως είναι στο ίδιο παρόμοιο στυλ που ξέρουμε. Τώρα γιατί στη σειρά το έκαναν έτσι δεν μπορώ να καταλάβω. Ειδικά στο επεισόδιο με τον δράκο που υποτίθεται είναι τρομεροί πολεμιστές, μόνο αυτό δεν φαινόταν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ούτε στο Lotr ήταν ευχαριστημένοι κι ο Gimli ήταν το λιγότερο.

Δε το ηξερα αυτο. Και η συγκεκριμένη τριλογία ειναι έπος. Οπότε φαινεται ξεκαθαρα πως ο εκάστοτε βιβλιοδιαβαστης ειναι επηρεασμένος απο τη φαντασία του :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, pontez2 said:

Δε το ηξερα αυτο. Και η συγκεκριμένη τριλογία ειναι έπος. Οπότε φαινεται ξεκαθαρα πως ο εκάστοτε βιβλιοδιαβαστης ειναι επηρεασμένος απο τη φαντασία του :-) 

Κι ο μακαρίτης ο Christopher το είχε θάψει. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
36 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Οπότε φαινεται ξεκαθαρα πως ο εκάστοτε βιβλιοδιαβαστης ειναι επηρεασμένος απο τη φαντασία του :-) 

Άλλο η φαντασία και άλλο σοβαρός χαρακτήρας να γίνεται το comic relief "Not the beard!" "Never toss a dwarf!", να ρεύεται και τέτοια. (ναι, παραμένω στον Gimli :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, pontez2 είπε

Δεν ειναι ωραία ομως αυτη η αλλαγή? Οτι έβαλαν μια πολυ γοητευτικη ηθοποιό και της έδωσαν έναν νέο πρωταγωνιστικό ρόλο?

Θα μου φαινόταν λίγο βαρετό να ασχολείται ολη η σειρά μονο με τις περιπέτειες του Geralt (τον οποιο γουστάρω απιστευτα να βλέπω...Πιστεύω πως ειναι ο κατάλληλος για τον ρόλο.)

Όχι, τουλάχιστον για μένα και για τον Sapkowski. :D

Το ποσο γοητευτική είναι η ηθοποιός είναι υποκειμενικό. Αντικειμενικά είναι αδιάφορη για το lore. Στα lore όλες είναι νέες και πανέμορφες και αυτό χωρίς να χρειάζεται να αφαιρέσουν τα γεννητικά τους όργανα. 🤮

Γιατί να πάρει πρωταγωνιστικό ρολο?! Δεν υπάρχει υλικό. Πρωταγωνιστές είναι ο GeralT και η Ciri, perfect balance. Αλλα για τον Netflix δεν ήταν αρκετό, οποτε γράψαν καινούργιες μούφες ώστε να έχουν δυο γυναίκες lead. Ποσο πιο forced? 😑

Το καταλαβαίνω, μονο το χέρι του Cavill έχει το ίδιο βάρος με την Chalotra, χρειάζεται τουλάχιστον δυο γυναίκες για να balance την ζυγαριά. :P

Καθόλου βαρετές οι περιπέτειες του Geralt. Aμα ήταν βαρετές τότε δεν θα μάθαινες ποτε το Witcher. Απλό.

Σιγά σιγά χτίζεις το series, όπως και τα βιβλία. Ξεκινάει με hunts και μετά παίρνει μπρός η ιστορία, χωρίς να χάνεις την μπάλα από lore και world building αφού τα ξέρεις ήδη άμα τις περιπέτειες του Geralt. ;)

2 ώρες πριν, stevenfins είπε

Μεγάλη κουβέντα είπες. Πάντα στο μυαλό μου, οπότε ακούω για dwarves σχηματίζεται η εικόνα αντίστοιχη με αυτών από τις ταινίες του άρχοντα ή όσον αφορά τους yarpen και zoltan αυτές από τα παιχνίδια, οι οποίες όμως είναι στο ίδιο παρόμοιο στυλ που ξέρουμε. Τώρα γιατί στη σειρά το έκαναν έτσι δεν μπορώ να καταλάβω. Ειδικά στο επεισόδιο με τον δράκο που υποτίθεται είναι τρομεροί πολεμιστές, μόνο αυτό δεν φαινόταν. 

Τι να καταλάβεις buddy?! Political correctness μέχρι και εκεί. Τους έκαναν όπως είναι irl. Τουλάχιστον στο GOT ήταν ρεαλιστικοί, εδώ...whatever.

Οι τύποι μισούν το fantasy, δεν εξηγείται αλλιώς.

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Cavil και η αγάπη του για τον χαρακτήρα, είναι ο αποκλειστικός λόγος που η σειρά πατάει στα πόδια της και έχει θετικό ας πούμε πρόσιμο.

Μόλις το αναγνωρίσει αυτό η παραγωγή, τότε μπορούμε να περιμένουμε πολύ καλά πράγματα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2021 στις 1:19 ΜΜ, pontez2 είπε

Δεν ειναι ωραία ομως αυτη η αλλαγή? Οτι έβαλαν μια πολυ γοητευτικη ηθοποιό και της έδωσαν έναν νέο πρωταγωνιστικό ρόλο?

Θα μου φαινόταν λίγο βαρετό να ασχολείται ολη η σειρά μονο με τις περιπέτειες του Gerald (τον οποιο γουστάρω απιστευτα να βλέπω...Πιστεύω πως ειναι ο κατάλληλος για τον ρόλο.)

Διοτι ειναι βασισμένο στα βιβλία. Δεν ειναι τα βιβλία :-)

Όντως ο χαρακτήρας της Γένεφερ(σύμφωνα με τα βιβλία) έχει ξεχωριστή δομή και ιστορία, είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρων και μπορεί, και πρέπει, να προβληθεί ανεξάρτητα. Θα σημειώσω ωστόσο, οτι δε μπορεί να αποτελεί περισσότερο απο ένα 10%(χαριστικά) της συνολικής ιστορίας.

Πολύ γοητευτική η ηθοποιός που διάλεξαν για Γένεφερ? Νομίζω οτι απέχει πολύ απο αυτό το χαρακτηρισμό(πέραν του γεγονότος οτι είναι ινδικής καταγωγής με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ενω ο χαρακτήρας έχει βορειοευρωπαική καταγωγή/σλαβική).

Πέρα απο τη πολύ όμορφη απεικόνιση της Γένεφερ στο παιχνίδι, τα βιβλία, οσον αφορά τις μάγισες, κάνουν λόγο για πολύ εντυπωσιακές φιγούρες που συγκέντρωναν τα βλέματα και όχι απλά για γοητευτικές παρουσίες.

Όπως και να'χει, απο τη στιγμή που αποφάσισαν να αλλάξουν τα φώτα στους περισσότερους χαρακτήρες και στην ιστορία των βιβλίων καταντάει και αυτό δυστυχώς λεπτομέρεια.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, panman76 είπε

Όντως ο χαρακτήρας της Γένεφερ(σύμφωνα με τα βιβλία) έχει ξεχωριστή δομή και ιστορία, είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρων και μπορεί, και πρέπει, να προβληθεί ανεξάρτητα. Θα σημειώσω ωστόσο, οτι δε μπορεί να αποτελεί περισσότερο απο ένα 10%(χαριστικά) της συνολικής ιστορίας.

Πολύ γοητευτική η ηθοποιός που διάλεξαν για Γένεφερ? Νομίζω οτι απέχει πολύ απο αυτό το χαρακτηρισμό(πέραν του γεγονότος οτι είναι ινδικής καταγωγής με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ενω ο χαρακτήρας έχει βορειοευρωπαική καταγωγή/σλαβική).

Πέρα απο τη πολύ όμορφη απεικόνιση της Γένεφερ στο παιχνίδι, τα βιβλία, οσον αφορά τις μάγισες, κάνουν λόγο για πολύ εντυπωσιακές φιγούρες που συγκέντρωναν τα βλέματα και όχι απλά για γοητευτικές παρουσίες.

Όπως και να'χει, απο τη στιγμή που αποφάσισαν να αλλάξουν τα φώτα στους περισσότερους χαρακτήρες και στην ιστορία των βιβλίων καταντάει και αυτό δυστυχώς λεπτομέρεια.

Εγώ πάντως ακόμα και όταν μεταμορφώθηκε η Γενεφερ δεν την βρήκα όμορφη ούτε γουτευτική.


Με την καμία δεν λες ότι περνάει και γυρνάς το κεφάλι σου να κοιτάξεις.

Ακόμα και τώρα που γκουγλαρα(Anya Chalotra) δεν μπορώ να βρω κάτι.

οπότε συμφωνώ με τα λεγομενα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Dinoel είπε

Με την καμία δεν λες ότι περνάει και γυρνάς το κεφάλι σου να κοιτάξεις.

Είναι πανέμορφη σε σχέση με το τι ήταν. Έτσι το παρουσίασαν στην σειρά.

Καταλαβαίνω δεν είναι πολύ εύκολο να βρούνε πανέμορφες και καλές ηθοποιούς αλλα ας έχουμε και κάποια όρια. Δηλαδή πως είναι δυνατόν αυτή να είναι η Coral?! Που είναι μια από τις sorceresses που έχουνε πολύ λεπτομερή περιγραφή μιας και ο Geralt "πέρασε" πολλές νύχτες μαζί τις.

Αλλα...είπαμε...Netflix και showrunner που μισεί το franchise.

22018282.jpg?width=411&sharpen=true

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μπορεί να είναι της ηλικίας αλλά από τον πρώτο κύκλο πέραν του ότι παίζει ο Superman δεν θυμάμαι τίποτα 😋

Πιστεύω επίσης ότι είναι αδικία να μην παίζει στην σειρά η παρακάτω. Τώρα Coral ψ@ράλ κάποια μάγισσα τέλος πάντων 😁

 

 

image.png.79150890ad2ea83e30f7aee3a99828d4.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...