Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κουτιού/case


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, geiasass είπε

πραγματικα για κατι οικονομικο ψαχνω, μεχρι τα 40€ θελω να παω.

Γράψε αν θέλεις περιοχή και ποια μητρική εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, radiohead είπε

Γράψε αν θέλεις περιοχή και ποια μητρική εχεις.

μητρικη εχω αυτην: msi b350m pro-vdh. Περιοχη στην αθηνα ειμαι. Εχεις να μου προτεινεις καποια συναλλαγη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geiasass είπε

μητρικη εχω αυτην: msi b350m pro-vdh. Περιοχη στην αθηνα ειμαι. Εχεις να μου προτεινεις καποια συναλλαγη;

Όχι για τα μεταφορικά στο λέω. Αυτό που είδες είναι vfm αλλά! Θες έναν η δύο έξτρα ανεμιστήρες, για να τοποθετηθούν στο μπροστινό μέρος οπότε θα ξεπεράσεις τα 40. Οι ανεμιστήρες θα τοποθετηθούν επανω στη μητρική και δεν θα έχεις το θόρυβο που είχες στο παλιό, που είναι πολύ πιθανό να προέρχεται επειδή ήταν τοποθετημένοι απευθείας στο τροφοδοτικό.

Matx με καλό airflow και δυο προεγκατεστημένα fans αν θες δες το.

https://www.sharkoon.com/product/13951

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, radiohead είπε

Όχι για τα μεταφορικά στο λέω. Αυτό που είδες είναι vfm αλλά! Θες έναν η δύο έξτρα ανεμιστήρες, για να τοποθετηθούν στο μπροστινό μέρος οπότε θα ξεπεράσεις τα 40. Οι ανεμιστήρες θα τοποθετηθούν επανω στη μητρική και δεν θα έχεις το θόρυβο που είχες στο παλιό, που είναι πολύ πιθανό να προέρχεται επειδή ήταν τοποθετημένοι απευθείας στο τροφοδοτικό.

Matx με καλό airflow και δυο προεγκατεστημένα fans αν θες δες το.

https://www.sharkoon.com/product/13951

Στο τωρινο κουτι δεν εχω βαλει κανεναν εξτρα ανεμιστηρα γιατι δεν εχει χωρο για να μπει ανεμιστηρακι!

Οσο αναφορα το κουτι Cougar MX330-X, σε ποιο σημειο του κουτιου θα ειναι καλυτερο να μπουν οι εξτρα ανεμιστηρες, καθως και ποσοι ανεμιστηρες και ποιο μοντελο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, geiasass είπε

Στο τωρινο κουτι δεν εχω βαλει κανεναν εξτρα ανεμιστηρα γιατι δεν εχει χωρο για να μπει ανεμιστηρακι!

Οσο αναφορα το κουτι Cougar MX330-X, σε ποιο σημειο του κουτιου θα ειναι καλυτερο να μπουν οι εξτρα ανεμιστηρες, καθως και ποσοι ανεμιστηρες και ποιο μοντελο;

Οι 120αρηδες arctic ,είναι αρκετά τίμιοι.

Δύο μπροστά θα έβαζα αρχικα.

https://www.skroutz.gr/comparelists/674?compare=4736584,3996314

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε αναζήτηση κουτιού για τη στέγαση του συστήματος της υπογραφής μου, ως αναβάθμιση του γερασμένου πλέον κουτιού μου...
Ο βασικός μου περιορισμός είναι ότι πρόκειται για HTPC (σαλόνι) και έτσι θα πρέπει να πληροί μερικές προϋποθέσεις:

- Εύρος budget: < 250€

- Tύπος (Cube, Mini/Midi/Full tower κλπ): Midi ΑΤΧ

- Χρώμα: Μαύρο / Ασημί / Άσπρο

- Παράθυρο με ή χωρίς (απλό, acrylic, tempered): Μάλλον (κατά προτίμηση tempered)

- Με ή χωρίς ηχομονωτικό:  Χωρίς

- Υδρόψυξη ή αερόψυξη: Αερόψυξη

- Πλήθος & είδος δίσκων: Τουλάχιστον 2*3,5" (ίσως και έναν 2,5")

- Οπτικό μέσο: Όχι απαραίτητα

 - Εμφανισιακά προσεγμένο με δυνατότητα οριζόντιας τοποθέτησης (ιδανικά συμμετρικός σχεδιασμός)
 - Όσο το δυνατόν πιο μαζεμένες διαστάσεις (μέγ. 450x400x250-ιδανικά ακόμη μικρότερο)
 - Δυνατότητα φιλοξενίας ΑΤΧ μητρικής

Από εκεί και πέρα θα συνεκτιμηθούν:

  • ο επαρκής αερισμός
  • η δυνατότητα για cable Management,

πράγματα δηλαδή που λείπουν από το τωρινό μου κουτί...

Υπάρχει επίσης η δυνατότητα να παραγγελθεί από το εξωτερικό (Ευρώπη)

Από τη μέχρι τώρα έρευνα ανακάλυψα τα:
 - Cooler Master MasterBox Q500L
 - Streacom F12C

καθένα εκ των οποίων έχει φυσικά τα δικά του μειονεκτήματα. Το Q500L δεν έχει και τόσο καλό αερισμό, ενώ το F12C δεν έχει δυνατότητα cable management...

Για ρίξτε καμιά πρόταση και εσείς ρε παιδιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/5/2019 στις 10:59 ΜΜ, Commendatore είπε

Είμαι σε αναζήτηση κουτιού για τη στέγαση του συστήματος της υπογραφής μου, ως αναβάθμιση του γερασμένου πλέον κουτιού μου...
Ο βασικός μου περιορισμός είναι ότι πρόκειται για HTPC (σαλόνι) και έτσι θα πρέπει να πληροί μερικές προϋποθέσεις:

- Εύρος budget: < 250€

- Tύπος (Cube, Mini/Midi/Full tower κλπ): Midi ΑΤΧ

- Χρώμα: Μαύρο / Ασημί / Άσπρο

- Παράθυρο με ή χωρίς (απλό, acrylic, tempered): Μάλλον (κατά προτίμηση tempered)

- Με ή χωρίς ηχομονωτικό:  Χωρίς

- Υδρόψυξη ή αερόψυξη: Αερόψυξη

- Πλήθος & είδος δίσκων: Τουλάχιστον 2*3,5" (ίσως και έναν 2,5")

- Οπτικό μέσο: Όχι απαραίτητα

 - Εμφανισιακά προσεγμένο με δυνατότητα οριζόντιας τοποθέτησης (ιδανικά συμμετρικός σχεδιασμός)
 - Όσο το δυνατόν πιο μαζεμένες διαστάσεις (μέγ. 450x400x250-ιδανικά ακόμη μικρότερο)
 - Δυνατότητα φιλοξενίας ΑΤΧ μητρικής

Από εκεί και πέρα θα συνεκτιμηθούν:

  • ο επαρκής αερισμός
  • η δυνατότητα για cable Management,

πράγματα δηλαδή που λείπουν από το τωρινό μου κουτί...

Υπάρχει επίσης η δυνατότητα να παραγγελθεί από το εξωτερικό (Ευρώπη)

Από τη μέχρι τώρα έρευνα ανακάλυψα τα:
 - Cooler Master MasterBox Q500L
 - Streacom F12C

καθένα εκ των οποίων έχει φυσικά τα δικά του μειονεκτήματα. Το Q500L δεν έχει και τόσο καλό αερισμό, ενώ το F12C δεν έχει δυνατότητα cable management...

Για ρίξτε καμιά πρόταση και εσείς ρε παιδιά...

Είμαι από κινητό δεν βλέπω υπογραφή. Το q500l είναι καλή επιλογή και αν βάλεις έξτρα ανεμιστήρες μια χαρά αερισμό θα εχει.

Δες μερικά σαλονατα 

https://www.skroutz.gr/comparelists/28?compare=11621780,16053962,15018904,4331393

 

Επεξ/σία από radiohead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, radiohead είπε

Είμαι από κινητό δεν βλέπω υπογραφή. Το q500l είναι καλή επιλογή και αν βάλεις έξτρα ανεμιστήρες μια χαρά αερισμό θα εχει.

Δες μερικά σαλονατα 

https://www.skroutz.gr/comparelists/28?compare=11621780,16053962,15018904,4331393

Το σύστημά μου είναι το ακόλουθο:

CPU: i7-8700k

CPU Cooler: Noctua NH-D15 / Noctua NH-L12

MoBo: ASRock Fatal1ty Z370 Pro Gaming

RAM: Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4

Graphics: Asus DUAL-GTX1060-6G

SSD: 960 EVO NVMe M.2 500GB

PSU: Cooler Master V750 80+ Gold

HDD: 2x3,5 WD Red που πιθανότατα θα προστεθούν

Βλέποντας το MasterBox Q500L φοβάμαι πως οι σκληροί που τοποθετούνται αναγκαστικά στην πλάτη δεν έχουν την παραμικρή δυνατότηττα ψύξης!

Δεν θα επηρεάσει αυτό την μακροζωία των σκληρών?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Commendatore είπε

Το σύστημά μου είναι το ακόλουθο:

CPU: i7-8700k

CPU Cooler: Noctua NH-D15 / Noctua NH-L12

MoBo: ASRock Fatal1ty Z370 Pro Gaming

RAM: Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4

Graphics: Asus DUAL-GTX1060-6G

SSD: 960 EVO NVMe M.2 500GB

PSU: Cooler Master V750 80+ Gold

HDD: 2x3,5 WD Red που πιθανότατα θα προστεθούν

Βλέποντας το MasterBox Q500L φοβάμαι πως οι σκληροί που τοποθετούνται αναγκαστικά στην πλάτη δεν έχουν την παραμικρή δυνατότηττα ψύξης!

Δεν θα επηρεάσει αυτό την μακροζωία των σκληρών?

Είχα σε πολύ χειρότερα κουτιά δίσκους χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Αν σε προβληματίζει τόσο επειδή δεν έχεις ουσιαστικά πρόβλημα χώρου κοίτα αν θες αυτό https://www.skroutz.gr/s/13503606/Fractal-Design-Meshify-C-TG.html#specs

που βγαίνει και σε λευκό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, radiohead είπε

Είχα σε πολύ χειρότερα κουτιά δίσκους χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Φοβάμαι μήπως η ανύπαρκτη ψύξη των σκληρών, οδηγήσει (ενδεχομένως) σε απώλεια δεδομένων μακροπρόθεσμα...

Αυτός είναι και ο λόγος που προσανατολίζομαι στις 5400 σ.α.λ.

Βρίσκεις πως είναι υπερβολικός ή αδικαιολόγητος ο φόβος μου;

1 ώρα πριν, radiohead είπε

Αν σε προβληματίζει τόσο επειδή δεν έχεις ουσιαστικά πρόβλημα χώρου κοίτα αν θες αυτό https://www.skroutz.gr/s/13503606/Fractal-Design-Meshify-C-TG.html#specs

που βγαίνει και σε λευκό.

Αντιθέτως, το βασικότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ο χώρος και με περιορίζει σημαντικά στην επιλογή μου.

Το Meshify C φαίνεται να  έχει καλό αερισμό και cable management και γενικά φαίνεται πολύ ολοκληρωμένο ως πρόταση.

Αν τοποθετηθεί οριζόντια και βγούν τα ποδαράκια, πως φαίνεται εκείνη η πλευρά;  (...η οποία στην περίπτωσή μου θα είναι πλέον πλαϊνή)

Υπάρχει μήπως κάποιος που το έχει τοποθετήσει οριζόντια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Commendatore είπε

Φοβάμαι μήπως η ανύπαρκτη ψύξη των σκληρών, οδηγήσει (ενδεχομένως) σε απώλεια δεδομένων μακροπρόθεσμα...

Αυτός είναι και ο λόγος που προσανατολίζομαι στις 5400 σ.α.λ.

Βρίσκεις πως είναι υπερβολικός ή αδικαιολόγητος ο φόβος μου;

Αντιθέτως, το βασικότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ο χώρος και με περιορίζει σημαντικά στην επιλογή μου.

Το Meshify C φαίνεται να  έχει καλό αερισμό και cable management και γενικά φαίνεται πολύ ολοκληρωμένο ως πρόταση.

Αν τοποθετηθεί οριζόντια και βγούν τα ποδαράκια, πως φαίνεται εκείνη η πλευρά;  (...η οποία στην περίπτωσή μου θα είναι πλέον πλαϊνή)

Υπάρχει μήπως κάποιος που το έχει τοποθετήσει οριζόντια;

Εφόσον με κάλυπτε σε όλα τα υπόλοιπα δεν θα ήταν ενδοιασμός μου η ψύξη των σκληρών βάζοντας όμως ξαναλέω δυο ανεμιστηρες μπροστά.

Οριζοντια  κουτιά τύπου meshify θα φαίνονται άσχημα πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, radiohead είπε

Εφόσον με κάλυπτε σε όλα τα υπόλοιπα δεν θα ήταν ενδοιασμός μου η ψύξη των σκληρών βάζοντας όμως ξαναλέω δυο ανεμιστηρες μπροστά.

Θεωρώ πως υπό τις υπάρχουσες συνθήκες και περιορισμούς, το Q500L είναι μια καλή λύση παρ'όλο το μικρό του κόστος.

Το να τοποθετηθούν 2 ανεμιστήρες μπροστά αποκλείεται, από τη στιγμή που τη μισή πρόσοψη την καταλαμβάνει το τροφοδοτικό.

12-1080.802d4b29.jpg

Στην καλύτερη περίπτωση θα τοποθετηθεί ένας εισαγωγής μπροστά και ένας (ή δύο) εισαγωγής πάνω.

8 ώρες πριν, radiohead είπε

Οριζοντια  κουτιά τύπου meshify θα φαίνονται άσχημα πιστεύω.

Ακόμη και το Q500L είναι οριακά αποδεκτό αισθητικά, εκτός αν η εταιρεία διαθέσει τις μαγνητικές σίτες μεμονωμένα ως αξεσουάρ, ώστε να φαίνονται ίδιες και οι τρείς εκτεθειμένες πλευρές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Commendatore είπε

Θεωρώ πως υπό τις υπάρχουσες συνθήκες και περιορισμούς, το Q500L είναι μια καλή λύση παρ'όλο το μικρό του κόστος.

Το να τοποθετηθούν 2 ανεμιστήρες μπροστά αποκλείεται, από τη στιγμή που τη μισή πρόσοψη την καταλαμβάνει το τροφοδοτικό.

12-1080.802d4b29.jpg

Στην καλύτερη περίπτωση θα τοποθετηθεί ένας εισαγωγής μπροστά και ένας (ή δύο) εισαγωγής πάνω.

Ακόμη και το Q500L είναι οριακά αποδεκτό αισθητικά, εκτός αν η εταιρεία διαθέσει τις μαγνητικές σίτες μεμονωμένα ως αξεσουάρ, ώστε να φαίνονται ίδιες και οι τρείς εκτεθειμένες πλευρές

Έχεις δίκιο, πήρα ως παράδειγμα το 300l στο 500l μπαίνουν δύο fans στο κάτω μερος . Δεν ξέρω το είδα λίγο σε review και ψιλομπερδευτηκα γιατί δεν μου πολυαρεσαν οι θερμοκρασίες όχι των σκληρών αλλά γενικά. Το απόγευμα θα ψάξω λίγο που θα έχω χρόνο γιατί τώρα από το κινητό είναι δύσκολο και στο μεταξύ περίμενε μήπως κάποιος συμφορουμιτης προτείνει κάποιο τύπου κύβο η κανονικό που τοποθέτησε οριζοντια. 

Το μέγιστο πλατος, στην περίπτωσή σου ύψος τελικά είναι 250mm;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, radiohead είπε

Έχεις δίκιο, πήρα ως παράδειγμα το 300l στο 500l μπαίνουν δύο fans στο κάτω μερος . Δεν ξέρω το είδα λίγο σε review και ψιλομπερδευτηκα γιατί δεν μου πολυαρεσαν οι θερμοκρασίες όχι των σκληρών αλλά γενικά. Το απόγευμα θα ψάξω λίγο που θα έχω χρόνο γιατί τώρα από το κινητό είναι δύσκολο και στο μεταξύ περίμενε μήπως κάποιος συμφορουμιτης προτείνει κάποιο τύπου κύβο η κανονικό που τοποθέτησε οριζοντια. 

Το μέγιστο πλατος, στην περίπτωσή σου ύψος τελικά είναι 250mm;

Το διαθέσιμο ύψος είναι βασικά 280 χιλ., αλλά ανέφερα τα 250 χιλ. ώστε να υπάρχει ένας ελάχιστος χώρος για την  "αναπνοή" του συστήματος.

Η "λογική" του επίπλου μοιάζει κάπως έτσι:

csm_rimadesio-abacus-living-wohnwand-dun

όπου η απόσταση μεταξύ των προθηκών είναι καθορισμένη...

(Προσοχή!!! όχι αυτό ακριβώς.... μόνο η πολυθρόνα κοστίζει κοντά 7.000€...😂)

Όσον αφορά στο q500l αναρωτιέμαι αν οι 2 ανεμιστήρες οροφής έχουν νόημα, από τη στιγμή που αυτός που βρίσκεται πάνω από τον επεξεργαστή θα εισάγει αέρα, ο οποίος θα βγαίνει σχεδόν απ'ευθείας έξω από τον οπίσθιο ανεμιστήρα....🤔

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Commendatore είπε

Το διαθέσιμο ύψος είναι βασικά 280 χιλ., αλλά ανέφερα τα 250 χιλ. ώστε να υπάρχει ένας ελάχιστος χώρος για την  "αναπνοή" του συστήματος.

Η "λογική" του επίπλου μοιάζει κάπως έτσι:

csm_rimadesio-abacus-living-wohnwand-dun

όπου η απόσταση μεταξύ των προθηκών είναι καθορισμένη...

(Προσοχή!!! όχι αυτό ακριβώς.... μόνο η πολυθρόνα κοστίζει κοντά 7.000€...😂)

Όσον αφορά στο q500l αναρωτιέμαι αν οι 2 ανεμιστήρες οροφής έχουν νόημα, από τη στιγμή που αυτός που βρίσκεται πάνω από τον επεξεργαστή θα εισάγει αέρα, ο οποίος θα βγαίνει σχεδόν απ'ευθείας έξω από τον οπίσθιο ανεμιστήρα....🤔

Τα κάτω βάζουν αέρα, το πίσω και τα πάνω βγάζουν αερα. 

Βρίσκεις παρόμοιες πολυθρόνες με κάτω από 700€ όχι 7000€ :)

Ωραίο θα γίνει αλλά δεσμεύει ρε γμτ. Εμένα θα μου άρεσε οριζόντια το thermaltake αλλά ξεφεύγει σε διαστάσεις

172315-632450-full.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...