Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κουτιού/case


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, denis_kos είπε

Πρόβλημα δεν θα δημιουργήσεις σίγουρα. Ίσα ίσα αν το βάλεις να βάζει θα ανακατέψεις την ροή. Τώρα αν χρειάζεται?? Εξαρτάται από την χρήση που θα κάνεις.. αν δεν κάνεις overclock δεν χρειάζεται αλλά σίγουρα με 2 φαν πάνω θα φαίνεται πιο ωραίο..

ωραια χαιρομαι γτ και εγω ηθελα δυο για να ειναι πιο ωραιο αλλα ετσι οπως το σκεφτομουν ελεγα μηπως ειχε προβλημα ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 29/1/2020 στις 7:19 ΜΜ, Acmilangr2 είπε

Τα φίλτρα βγαίνουν  εύκολα 

Επανέρχομαι έστω και καθυστερημένα, τελικά μάλλον θα επικρατήσει η λογική (Meshify S2) ή ο ...παραλογισμός (Phanteks Enthoo Evolv X).😎

Ήθελα να σε ρωτήσω από φιλτράρισμα σκόνης πως τα πάει το Fractal? Το ρωτάω γιατί στο H500 γίνεται πάρτυ και κάθε τόσο θέλει φύσημα. Όντας καλομαθημένος από το Corsair που έχω τώρα το οποίο παρά τα χρονάκια του φιλτράρει εξαιρετικά και το εσωτερικό είναι σχετικά καθαρό για μεγάλο χρονικό διάστημα (φαντάσου το ανοίγω μια φορά στο εξάμηνο για φύσημα) , οπότε και θα επιθυμούσα να παραμείνω στο ίδιο μοτίβο καθαρισμού αν είναι δυνατό φυσικά.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας..εγω και ενας  φιλος μου  θελουμε  να αγορασουμε  ενα κουτι (full tower και ultra  tower) αποκλειστικα να εχει μεγαλους χωρους,(ssd, sklirous diskous,,καρτες  γραφικων , τροφοδοτικα ktl) να εχει παρα  πολυ καλο airflow, να εχει μεγαλο χωρο  για το  τροφοδοτικο  και να ειναι  modular ,, για custom ιδροψυξη. ,,, θελουμε το κουτι να εχει παρα  πολλες  επιλογες οσο αναφορα στο θεμα  για  την  custom ιδροψυξη και ειναι στιβαρο και καλης ποιοτητας κατασκευης.

Ο σκοπος του  κουτιου και  οι λογοι που θελουμε να το αγορασουμε  ειναι κυριως γιατι  θελω να  κανουμε  ενα dual gaming streaming. συστημα

σε  πια  κουτια  μπορουμε  να κοιταξουμε ? πια ειναι τα  πιο καταληλα  για dual gaming streaming. συστηματα  και  για  xtreme   custom ιδροψυξη

Επεξ/σία από rangerpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, rangerpower είπε

Καλησπερα σας..εγω και ενας  φιλος μου  θελουμε  να αγορασουμε  ενα κουτι (full tower και ultra  tower) αποκλειστικα να εχει μεγαλους χωρους,(ssd, sklirous diskous,,καρτες  γραφικων , τροφοδοτικα ktl) να εχει παρα  πολυ καλο airflow, να εχει μεγαλο χωρο  για το  τροφοδοτικο  και να ειναι  modular ,, για custom ιδροψυξη. ,,, θελουμε το κουτι να εχει παρα  πολλες  επιλογες οσο αναφορα στο θεμα  για  την  custom ιδροψυξη και ειναι στιβαρο και καλης ποιοτητας κατασκευης.

Ο σκοπος του  κουτιου και  οι λογοι που θελουμε να το αγορασουμε  ειναι κυριως γιατι  θελω να  κανουμε  ενα dual gaming streaming. συστημα

σε  πια  κουτια  μπορουμε  να κοιταξουμε ? πια ειναι τα  πιο καταληλα  για dual gaming streaming. συστηματα  και  για  xtreme   custom ιδροψυξη

Είχα στο μυαλό μου το Phanteks Enthoo 719,μέχρι που είπες για ποιότητα κατασκευής.Παρ όλο που είναι ένα αξιόλογο κουτί,η Phanteks εχει κάνει κάποιες υποχωρήσεις,προφανώς για να περιορίσει το κόστος.Αν μπορείς να ζήσεις μαζί τους,go for it.Δέν υπάρχουν πολλά full tower που χωράνε 2x480+2x360 ταυτόχρονα @200 ευρώ

Αν τα χρήματα δέν είναι πρόβλημα,κοιτάς το Corsair Obsidian 1000D.Σαφώς ποιο ραφιναρισμένο.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2020 στις 5:12 ΜΜ, petran91 είπε

98 τελική το Corsair. Εμφανισιακά μου είναι το ίδιο με το Meshify το οποίο μου βγαίνει 113 από eshop (διόρθωση για το προηγούμενο ποστ μου που έγραψα ότι μου βγαίνει 25€ ακριβότερα, είναι 15€ ακριβότερα).
https://www.e-shop.gr/case-fractal-design-meshify-c-dark-tempered-glass-black-p-PER.643940

Αν δεν έδινε τα RGB fans το Corsair μάλλον θα πήγαινα στο Meshify γιατί έμεινα πολύ ευχαριστημένος και από το Define Nano S της FD που είχα.
Αλλά βάζουν αρκετό value για να μην τα λάβω υπόψιν.

Ένα μικρό update, τελικά μετά από αρκετά βίντεο και φωτογραφίες κτλ σήμερα παράγγειλα το Meshify C. Το Corsair μπορεί να είναι το ίδιο ποιοτικό αλλά το FD μου φαίνεται στιβαρότερο και έχει και κάποιες λεπτομέριες που το κάνουν καλύτερη αγορά κατά την άποψη μου, πχ το ότι χωράει και υδρόψυξη άνετα ενώ το Corsair δύσκολα, ή ότι έχει περισσότερο χώρο για cable management, καθώς επίσης και στο εμφανησιακό κομμάτι ότι η πρόσοψη είναι πιο "σοβαρή" και το παράθυρο έχει ένα μαύρο tint χωρίς να είναι 100% διαφανές.
Αυτά, αναμένουμε τώρα να έρθει :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι σιγά σιγά να βάλω μπροστά για αναβάθμιση και λέω να παίξω σε κάτι μικρό!

- Εύρος budget Ακόμα δεν ξέρω το βλέπουμε αυτό, μαξ 120!

- Τύπος (Cube, Mini/Midi/Full tower κλπ) cube και mini!

- Χρώμα Μαύρο ή λευκό!

- Παράθυρο με ή χωρίς (απλό, acrylic, tempered) θέλω παράθυρο!

- Με ή χωρίς ηχομονωτικό αδιάφορο!

- Υδρόψυξη ή αερόψυξη για αρχή θα θέλω να βάλω την h7 μου αργότερα ίσως και μια aio!

-πλήθος δίσκων και είδος (ssd-hdd)  να μπορεί να πάρει 2x 3.5 Hdd και κάνα 2 ssd ιδανικά! 

Αυτή την φορά θέλω να παίξω λίγο με χρώμα (πχ rgb) και τα parts σκέφτομαι να είναι ιδανικά όλα μαύρα!  Μέχρι ώρας είμαι ανάμεσα σε 

Phanteks Enthoo Evolv ITX και το λευκό και μαύρο μου αρέσουν!

Phanteks Enthoo Evolv ITX Tempered Glass εδώ μόνο το μαύρο!

NZXT H210 και το μαύρο και το λευκό είναι πολύ ωραία!

 

 

 

 

Επεξ/σία από Duck Dodgers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2020 στις 1:21 ΠΜ, Duck Dodgers είπε

Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι σιγά σιγά να βάλω μπροστά για αναβάθμιση και λέω να παίξω σε κάτι μικρό!

- Εύρος budget Ακόμα δεν ξέρω το βλέπουμε αυτό, μαξ 120!

- Τύπος (Cube, Mini/Midi/Full tower κλπ) cube και mini!

- Χρώμα Μαύρο ή λευκό!

- Παράθυρο με ή χωρίς (απλό, acrylic, tempered) θέλω παράθυρο!

- Με ή χωρίς ηχομονωτικό αδιάφορο!

- Υδρόψυξη ή αερόψυξη για αρχή θα θέλω να βάλω την h7 μου αργότερα ίσως και μια aio!

-πλήθος δίσκων και είδος (ssd-hdd)  να μπορεί να πάρει 2x 3.5 Hdd και κάνα 2 ssd ιδανικά! 

Αυτή την φορά θέλω να παίξω λίγο με χρώμα (πχ rgb) και τα parts σκέφτομαι να είναι ιδανικά όλα μαύρα!  Μέχρι ώρας είμαι ανάμεσα σε 

Phanteks Enthoo Evolv ITX και το λευκό και μαύρο μου αρέσουν!

Phanteks Enthoo Evolv ITX Tempered Glass εδώ μόνο το μαύρο!

NZXT H210 και το μαύρο και το λευκό είναι πολύ ωραία!

Δες και το nzxt manta 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Duck Dodgers είπε

Δεν με τράβηξε καθόλου αυτό το είχα δει στο παρελθόν! 

Άλλιως δες και το υπέροχο coolermaster q300l που είναι κοντά στο πενηνταρικο ...έχει άπλετο χώρο και μπορείς να κανεις τα πάντα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2020 στις 11:59 ΠΜ, life is music είπε

Άλλιως δες και το υπέροχο coolermaster q300l που είναι κοντά στο πενηνταρικο ...έχει άπλετο χώρο και μπορείς να κανεις τα πάντα !!

Το έχω, βασικά έχω δει σχεδόν ότι παίζει από εδώ σε κουτιά αλλά δεν μου άρεσε κάποιο άλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Duck Dodgers είπε

Το έχω, βασικά έχω δει σχεδόν ότι παίζει από εδώ σε κουτιά αλλά δεν μου άρεσε κάποιο άλλο..

Αλλιώς μπορείς να δεις το metis window που είναι στα 80 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/2/2020 στις 10:49 ΠΜ, TR-909 είπε

Ήθελα να σε ρωτήσω από φιλτράρισμα σκόνης πως τα πάει το Fractal? Το ρωτάω γιατί στο H500 γίνεται πάρτυ και κάθε τόσο θέλει φύσημα.

Ότι κουτί και να πάρεις ότι και όσα φίλτρα να έχεις, πρέπει έχεις τουλάχιστον υποψία "θετικής πίεσης" μέσα (να βάζεις περισσότερο αέρα μέσα απ ότι βγάζεις) για να ελαχιστοποιείς την συσσώρευση σκόνης μέσα. Στο δικό μου έχω 2 140mm κάτω να σπρώχνουν προς τα πάνω με 400 στροφές (δεν ακούγονται καν αλλά αρκεί) περισσότερο για αυτόν τον λόγο παρά για airflow, και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την σκόνη που δεν βλέπω μέσα, όταν το ανοίγω για ελέγχους και καθάρισμα.   

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dem είπε

Ότι κουτί και να πάρεις ότι και όσα φίλτρα να έχεις, πρέπει έχεις τουλάχιστον υποψία "θετικής πίεσης" μέσα (να βάζεις περισσότερο αέρα μέσα απ ότι βγάζεις) για να ελαχιστοποιείς την συσσώρευση σκόνης μέσα. Στο δικό μου έχω 2 140mm κάτω να σπρώχνουν προς τα πάνω με 400 στροφές (δεν ακούγονται καν αλλά αρκεί) περισσότερο για αυτόν τον λόγο παρά για airflow, και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την σκόνη που δεν βλέπω μέσα, όταν το ανοίγω για ελέγχους και καθάρισμα.   

Στο H500 έχει μαμά 2χ 200 εμπρός (intake), είχα 2χ120 σε 120αρι ΑΙΟ (push pull/exhaust) πίσω και ένα 140αρι top (exhaust) το airflow (χωρίς να έχω μετρήσει) πρός το positive νομίζω είναι. Αλλά η σκόνη, σκόνη.

Στο Graphite 600T (10 ετών case) με ένα 200αρι εμπρός (intake), ένα 200αρι top (exhaust), και 2χ120 σε 120αρι ΑΙΟ (push pull/exhaust) πίσω, όπου δε το λες και τόσο Positive το κουτί ανοιγόταν μια φορα το εξάμηνο για φύσημα και η σκόνη ήταν περισσότερο ...διακοσμητική. Το μόνο που καθάριζα τακτικά ήταν τα φίλτρα (εμπρός και PSU το επάνω ουτε καν).

Για να συνοψίσω κατά την γνώμη μου ο σχεδιασμός του case και τα φίλτρα παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην συγκράτηση της σκόνης. Σίγουρα και το airflow παίζει το ρόλο του αλλά πιστεύω περισσότερο σε περιπτώσεις όπου υπάρχουν σχεδιαστικά κενά και η έτσι η σκόνη καταφέρνει να τρυπώνει εντός του case.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψαχνω atx κουτι, μεχρι 50 ευρω, το οποιο να εχει 2+ θυρες usb3 μπροστα. Ειχα καταληξει στο cougar mx330 αλλα μετα απο καποια σχολια καταλαβα οτι απο τις 4 θυρες που εχει μπροστα μονο οι 2 ειναι κανονικες. οι αλλες 2 ειναι dummy. Ειναι οντως ετσι? 

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/2/2020 στις 3:48 ΜΜ, VasKag είπε

Ψαχνω atx κουτι, μεχρι 50 ευρω, το οποιο να εχει 2+ θυρες usb3 μπροστα. Ειχα καταληξει στο cougar mx330 αλλα μετα απο καποια σχολια καταλαβα οτι απο τις 4 θυρες που εχει μπροστα μονο οι 2 ειναι κανονικες. οι αλλες 2 ειναι dummy. Ειναι οντως ετσι? 

To cougar mx330 έχει 2x USB 3.0 & 2x USB 2.0 . Το mx330-x  έχει από μία θύρα αντίστοιχα.

https://cougargaming.com/products/cases2/mx330/

Επεξ/σία από mcrae13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...