Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/9/2019 στις 11:19 ΜΜ, PerfectParanoia είπε

Γενικά  έχουν κάμποσα θέματα με quality control σχεδόν όλοι οι anet. Ο συγκεκριμένος και ο E10 έχω την εντύπωση ότι αν βάλεις δουλεία τυπώνουν αρκετά καλά (μόνο από βιντεο στο YT και κάποια σχόλια σε reddit κλπ). Αν αξίζει τα 250 εξαρτάται για τι τον θες. Σε παρόμοιο μέγεθος κοντά σε αυτή την τιμή δεν έχω κάτι υπόψιν μου πχ, αλλά αν θες κάτι που να σου τυπώνει απροβλημάτιστα κατευθείαν τότε παίζεται το πράγμα

Προς fuzz

και όποιον έχει τη διάθεση να βοηθήσει έναν πρωτάρη. 

Το ότι θα χρειαστεί να ασχοληθώ είναι σχεδόν βέβαιο και δεν με ενοχλεί ( μπορεί να το θέλω κι'ολας). Άλλωστε το χόμπι μου είναι ο αερομοντελισμός (πετάω ελικόπτερα) και εκεί μισή μοίρα λάθος σημαίνει πτώση και πτώση σημαίνει πόνος και στο εγώ σου αλλά και στην τσέπη. Στο θέμα μας τώρα. Οτιδήποτε πάνω απο 20×20 ειναι αποδεκτό. Εαν οχι τον Anet E12 τότε ποιόν? Ανοικτός σε προτάσεις απο την εμπειρία σας. Πάντα στα 250 + - €.

Φιλικά Γιάννης

Επεξ/σία από Komis.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Komis. είπε

Προς fuzz

και όποιον έχει τη διάθεση να βοηθήσει έναν πρωτάρη. 

Το ότι θα χρειαστεί να ασχοληθώ είναι σχεδόν βέβαιο και δεν με ενοχλεί ( μπορεί να το θέλω κι'ολας). Άλλωστε το χόμπι μου είναι ο αερομοντελισμός (πετάω ελικόπτερα) και εκεί μισή μοίρα λάθος σημαίνει πτώση και πτώση σημαίνει πόνος και στο εγώ σου αλλά και στην τσέπη. Στο θέμα μας τώρα. Οτιδήποτε πάνω απο 20×20 ειναι αποδεκτό. Εαν οχι τον Anet E12 τότε ποιόν? Ανοικτός σε προτάσεις απο την εμπειρία σας. Πάντα στα 250 + - €.

Φιλικά Γιάννης

κ εγω νεος ειμαι στο χωρο...ενα μηνα το εχω το μηχανημα (ender 3)στο ψαξιμο ειμαι...δεν μπορω να προτεινω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά,
Εχω Αnet a8, εχω αλουμινια κλπ εδω και κανα 3 μηνο για ΑΜ8 και το μονο που μενει ειναι να πρινταρω τα parts.
Λογώ δουλείας δεν ασχολήθηκα καθόλου, μετα απο καιρο ειχα θεματακια με το nozzle εσπασα και το throat και πηρα καινουρια
τα άλλαξα, ισιωσα τα Ζ rods και εκανα calibration το bed, εβγαλα ενα πριντ 18εκατοστα μηκος ολα κομπλε και στο πρωτο layer, το επόμενο που έβαλα ξεκολλησε σxετικά νωρίς και απο τότε δεν μπορώ να καλιμπραρω το bed για κανέναν λογο. μεχρι και στο endstop εχω αλλαξει θέση ωστε να δοκιμάζω με διαφορετίκο σφιξιμο στα ελατήρια αλλα καμμία τύχη!
Δοκίμασα και να κάνω πρώτα την δεξία πλευρα μπρος πίσω και μετα την αριστερη
μετα δοκίμασα να κάνω την πίσω πλευρα και μετα την μπροστινή πάλι τίποτα.
Συνήθως μολις καταφέρω να έχω γώνιες σε σωστό υψος η τεταρτη έχει φυγει τελειως off και μολις παω να την στρώσω φευγουν off οι υπόλοιπες και καταλήγω η με καποιο υπερσφιγμένο ελατήριο η με καποιο υπερχαλαρω και ξαναξεκινάω απο την αρχη.
Ο εκτυπωτής ειναι βιδωμένος σε ξυλινη επιφάνεια.
Καμμια ιδεα για το ποιο ειναι το θεμα μου εδω?

Επεξ/σία από TasosPk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fuzz είπε
2 ώρες πριν, Komis. είπε

Προς fuzz

και όποιον έχει τη διάθεση να βοηθήσει έναν πρωτάρη. 

Το ότι θα χρειαστεί να ασχοληθώ είναι σχεδόν βέβαιο και δεν με ενοχλεί ( μπορεί να το θέλω κι'ολας). Άλλωστε το χόμπι μου είναι ο αερομοντελισμός (πετάω ελικόπτερα) και εκεί μισή μοίρα λάθος σημαίνει πτώση και πτώση σημαίνει πόνος και στο εγώ σου αλλά και στην τσέπη. Στο θέμα μας τώρα. Οτιδήποτε πάνω απο 20×20 ειναι αποδεκτό. Εαν οχι τον Anet E12 τότε ποιόν? Ανοικτός σε προτάσεις απο την εμπειρία σας. Πάντα στα 250 + - €.

Φιλικά Γιάννης

κ εγω νεος ειμαι στο χωρο...ενα μηνα το εχω το μηχανημα (ender 3)στο ψαξιμο ειμαι...δεν μπορω να προτεινω κατι

fuzz

Σε ευχαριστώ έτσι και αλλιώς.

Κάποιος με λίγο μεγαλύτερη εμπειρία ?

Anet E12 ή............κάτι άλλο?

Ευχαριστώ Γιάννης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
55 λεπτά πριν, Komis. είπε

fuzz

Σε ευχαριστώ έτσι και αλλιώς.

Κάποιος με λίγο μεγαλύτερη εμπειρία ?

Anet E12 ή............κάτι άλλο?

Ευχαριστώ Γιάννης.

ριξε μια ματια σε anet a8 plus

https://www.banggood.com/Anet-A8-Plus-DIY-3D-Printer-Kit-300300350mm-Printing-Size-With-Magnetic-Movable-ScreenDual-Z-axis-Support-Belt-Adjustment-p-1412500.html?rmmds=search&cur_warehouse=UK

ως τωρα σε οσα εστεισα δεν εχω αντιμετωπησει προβλημα , παρομειες διστασεις εκτυπωσης , αλλα σχεδον 100 ευρω κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Komis. είπε

fuzz

Σε ευχαριστώ έτσι και αλλιώς.

Κάποιος με λίγο μεγαλύτερη εμπειρία ?

Anet E12 ή............κάτι άλλο?

Ευχαριστώ Γιάννης.

 

Κοντά στα λεφτά που θες, πέρα από τον Anet A8 plus που ανέφερε ο @Inuyasha , θα κοίταγα τον tevo tarantula pro  και με λίγο παραπάνω τον Tronxy X5SA (αν και για κάποιον λόγο δεν βλέπω να δίνει δυνατότητα αποστολής στην Ελλάδα παρόλο που υπάρχουν αποθήκες στην Ευρώπη.

Επεξ/σία από PerfectParanoia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2019 στις 7:02 ΜΜ, PerfectParanoia είπε

Κοντά στα λεφτά που θες, πέρα από τον Anet A8 plus που ανέφερε ο @Inuyasha , θα κοίταγα τον tevo tarantula pro  και με λίγο παραπάνω τον Tronxy X5SA (αν και για κάποιον λόγο δεν βλέπω να δίνει δυνατότητα αποστολής στην Ελλάδα παρόλο που υπάρχουν αποθήκες στην Ευρώπη.

Καλησπέρα.

PerfectParanoia και @Inuyasha σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά και τις απαντήσεις σας. Ως γνωστός ξεροκέφαλος παρήγγειλα τον Anet E12 .Ο χρόνος θα δείξει εάν  είναι σωστό ή λάθος. Όταν με το καλό έρθει (σε 10-12 ημέρες ) θα μου επιτρέψετε να σας ζαλίσω λίγο  το μυαλό με τις γελοίες (το πιο πιθανό) απορίες μου .

Σας ευχσριστώ και καλές εκτυπώσεις.

Φιλικά  Γιάννης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο official anycubic store στο aliexpress έχει εκπτώσεις στον anycubic photon (όχι τον S)  μέχρι αύριο, από αποθήκες ευρώπης. 

https://www.aliexpress.com/item/32846794715.html?spm=a2g0o.detail.1000060.1.70e52d85c97kmB&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.99734.0&scm_id=1007.13339.99734.0&scm-url=1007.13339.99734.0&pvid=6c3c335c-ff26-4818-901d-8260a7e1e597

Εγώ πήρα τον photon με επιπλέον 3lt ρητίνη και 5 FEP films στα 265€. Ο εκτυπωτής ήδη περιλαμβάνει 250ml ρητίνη και 1 FEP. Αυτή η προσφορά έχει λήξει, δεν ξέρω αν θα την ξαναβγάλουν. Πάντως τώρα τον έχει με τα 250Ml και το 1 φιλμ και 2 λίτρα ακόμα ρητίνη στα 235€ που πάλι είναι πολύ καλή ευκαιρία. 

ΥΓ. Αν ενδιαφέρεται κανείς έχω μια καινούρια πλακέτα από Anet A8 σφραγισμένη. Νόμιζα πως η δικιά μου έχει πρόβλημα και πήρα άλλη αλλά τελικά ήταν το καλώδιο. Αν την θέλει κανείς την δίνω σε τιμή ebay. ΠΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2019 στις 3:49 ΜΜ, TasosPk είπε

Ρε παιδιά,
Εχω Αnet a8, εχω αλουμινια κλπ εδω και κανα 3 μηνο για ΑΜ8 και το μονο που μενει ειναι να πρινταρω τα parts.
Λογώ δουλείας δεν ασχολήθηκα καθόλου, μετα απο καιρο ειχα θεματακια με το nozzle εσπασα και το throat και πηρα καινουρια
τα άλλαξα, ισιωσα τα Ζ rods και εκανα calibration το bed, εβγαλα ενα πριντ 18εκατοστα μηκος ολα κομπλε και στο πρωτο layer, το επόμενο που έβαλα ξεκολλησε σxετικά νωρίς και απο τότε δεν μπορώ να καλιμπραρω το bed για κανέναν λογο. μεχρι και στο endstop εχω αλλαξει θέση ωστε να δοκιμάζω με διαφορετίκο σφιξιμο στα ελατήρια αλλα καμμία τύχη!
Δοκίμασα και να κάνω πρώτα την δεξία πλευρα μπρος πίσω και μετα την αριστερη
μετα δοκίμασα να κάνω την πίσω πλευρα και μετα την μπροστινή πάλι τίποτα.
Συνήθως μολις καταφέρω να έχω γώνιες σε σωστό υψος η τεταρτη έχει φυγει τελειως off και μολις παω να την στρώσω φευγουν off οι υπόλοιπες και καταλήγω η με καποιο υπερσφιγμένο ελατήριο η με καποιο υπερχαλαρω και ξαναξεκινάω απο την αρχη.
Ο εκτυπωτής ειναι βιδωμένος σε ξυλινη επιφάνεια.
Καμμια ιδεα για το ποιο ειναι το θεμα μου εδω?

Ενα update στο θέμα μου,
Τελικά χαλασάν τα σπειρώματα απο 3(!!!) Βιδες του Y carriage. συγκεκριμένα οι 3 αριστερά που σφιγγουν το κάθετο με το οριζόντιο κομμάτι του "Η".
Οπότε τώρα ειμαι προς αναζήτηση καινούριου carriage, κατι υπ΄οψιν απο ευρώπη η καποιος που κόβει αλουμίνια σε νορμαλ τιμές για να μην περιμενω μηνα+ απο κινα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, TasosPk είπε

Ενα update στο θέμα μου,
Τελικά χαλασάν τα σπειρώματα απο 3(!!!) Βιδες του Y carriage. συγκεκριμένα οι 3 αριστερά που σφιγγουν το κάθετο με το οριζόντιο κομμάτι του "Η".
Οπότε τώρα ειμαι προς αναζήτηση καινούριου carriage, κατι υπ΄οψιν απο ευρώπη η καποιος που κόβει αλουμίνια σε νορμαλ τιμές για να μην περιμενω μηνα+ απο κινα?

Επειδη δεν θυμαμαι ακριβως και βαριεμαι να ψαξω να το ξεθαψω , δεν σε περνει να βαλεις λιγο πιο μακρια βιδα με παξιμαδι ασφαλειας?

αλλιως κοιτα το παρακατω

https://www.aliexpress.com/item/32970453139.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.7ccc3835kqNT9z&algo_pvid=89888f00-a14c-4f07-8c07-8b9c4e91a74c&algo_expid=89888f00-a14c-4f07-8c07-8b9c4e91a74c-0&btsid=dcdb2ba6-7f3d-4cbe-aa71-3abe86675545&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_6,searchweb201603_53https://www.aliexpress.com/item/32970453139.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.7ccc3835kqNT9z&algo_pvid=89888f00-a14c-4f07-8c07-8b9c4e91a74c&algo_expid=89888f00-a14c-4f07-8c07-8b9c4e91a74c-0&btsid=dcdb2ba6-7f3d-4cbe-aa71-3abe86675545&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_6,searchweb201603_53

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Το σκέφτηκα μετα το ποστ μου το να βάλω παξιμάδι και τελικά ειναι και στις τρεις βίδες φαγωμένο το σπέιρωμα. Οπότε θα προτιμήσω ενα καινούριο carriage μαλλον ακόμα και να βάλω τρια παξιμάδια και το φιξαρώ προσωρινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2019 στις 3:49 ΜΜ, TasosPk είπε

Ρε παιδιά,
Εχω Αnet a8, εχω αλουμινια κλπ εδω και κανα 3 μηνο για ΑΜ8 και το μονο που μενει ειναι να πρινταρω τα parts.
Λογώ δουλείας δεν ασχολήθηκα καθόλου, μετα απο καιρο ειχα θεματακια με το nozzle εσπασα και το throat και πηρα καινουρια
τα άλλαξα, ισιωσα τα Ζ rods και εκανα calibration το bed, εβγαλα ενα πριντ 18εκατοστα μηκος ολα κομπλε και στο πρωτο layer, το επόμενο που έβαλα ξεκολλησε σxετικά νωρίς και απο τότε δεν μπορώ να καλιμπραρω το bed για κανέναν λογο. μεχρι και στο endstop εχω αλλαξει θέση ωστε να δοκιμάζω με διαφορετίκο σφιξιμο στα ελατήρια αλλα καμμία τύχη!
Δοκίμασα και να κάνω πρώτα την δεξία πλευρα μπρος πίσω και μετα την αριστερη
μετα δοκίμασα να κάνω την πίσω πλευρα και μετα την μπροστινή πάλι τίποτα.
Συνήθως μολις καταφέρω να έχω γώνιες σε σωστό υψος η τεταρτη έχει φυγει τελειως off και μολις παω να την στρώσω φευγουν off οι υπόλοιπες και καταλήγω η με καποιο υπερσφιγμένο ελατήριο η με καποιο υπερχαλαρω και ξαναξεκινάω απο την αρχη.
Ο εκτυπωτής ειναι βιδωμένος σε ξυλινη επιφάνεια.
Καμμια ιδεα για το ποιο ειναι το θεμα μου εδω?

Παίζει να μπορείς να γίνεις ο ανθρωπός μου... έχω και εγώ έναν ΑΜ8 αλλά δεν εχω φτιάξει profil που να με καλυπτει 100%.
Αν χρησιμοποιείς το Cura παιζει να μπορείς να μου στείλεις τα settings στο profil που χρησιμοποιείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, D1mm1s είπε

Παίζει να μπορείς να γίνεις ο ανθρωπός μου... έχω και εγώ έναν ΑΜ8 αλλά δεν εχω φτιάξει profil που να με καλυπτει 100%.
Αν χρησιμοποιείς το Cura παιζει να μπορείς να μου στείλεις τα settings στο profil που χρησιμοποιείς?

Θα μπορώ να γινω ο ανθρωπός σου οταν φτιαξω το carriage μου, printaρω τα printed parts του ΑΜ8 και τον φτιαξω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 ώρες πριν, D1mm1s είπε

Παίζει να μπορείς να γίνεις ο ανθρωπός μου... έχω και εγώ έναν ΑΜ8 αλλά δεν εχω φτιάξει profil που να με καλυπτει 100%.
Αν χρησιμοποιείς το Cura παιζει να μπορείς να μου στείλεις τα settings στο profil που χρησιμοποιείς?

Επειδή κάθε εκτυπωτής είναι διαφορετικός αλλά ακόμα και κάθε εκτύπωση διαφέρει δεν υπάρχουν; το μαγικά setting για όλους, θέλει ψάξιμο και δοκιμές για να βρεις τι διυκειε καλύτερα για της εκτυπώσεις που θέλεις αλλά και τον εκτυπωτη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετοιμος ο Anet A8 Plus!!! Πηρα και την πρωτη μου εκτύπωση, μετα απο 2-3 μικρες αποτυχίες λόγω αποκολλησης απο το γυάλινο τζαμι. (200C nozzle και 60C bed)

Λιγο λακ και καλυτερο bed leveling και είμαι πολυ ικανοποιημένος! Οταν βγάλω μεγαλύτερη εκτύπωση, τύπου βάζο, θα σας στείλω φώτο να ακούσω comments και ιδεες για βελτίωση.

Να σας ρωτήσω, ο plus έχει την V1.1.7 μητρική, με την ασφάλεια πάνω κλπ. Μόλις μου ήρθαν τα δύο mosfet για bed και extruder. Λέτε να τα βάλω? Ειδικά για το bed φοβάμαι. Μην μου κάψει την μητρική.

Edit: Ξέχασα να ρωτήσω. Συνδεσα τον εκτυπωτη με τον υπολογιστη και τον αναγνώρησε, όπως και το octopi μεσω του οποιου εκτύπωσα. Οπότε υποθέτω οτι έχει bootloader? Θέλω ως επόμενο βήμα να βάλω marlin.

Επεξ/σία από nikniknikniknik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...