Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι δε θα χασω γιατι δεν ξερεις τι servo θα βαλω ... βιομηχανικο mitsubishi 17bit θα βαλω που κανει ποιο πολυ απο οτι ολος ο εκτυπωτης.

Επισης το stepper αμα κοπει το ρευμα ο μονος τροπος να βρει την παλια θεση ειναι το endstop που δεν εχει ακριβεια.

Το stepper δεν εχει encoder αμα χασει βημα τον πουλο(εχω χασει δουλειες ωρων απο χαμενα βηματα σε steppers)

και γενικα το μονο πλεονεκτημα του stepper ειναι το low cost σε ολα τα αλλα χανει απο τα servomotors

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, j2k είπε

Το stepper δεν εχει encoder

αντι να βάλεις τη mitsuba επάνω (που δεν κάνει παραπάνω από τον εκτυπωτή) βάλε stepper με encoder

23 λεπτά πριν, j2k είπε

γενικα το μονο πλεονεκτημα του stepper ειναι το low cost

ας μη το γενικεύουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To hybrid stepper παιζει αλλα πρεπει να βρω stepper dual shaft + encoder(50-100ευρω) + driver(50-100ευρω) ενω το servo το εχω ετοιμο και καθετε...

Τωρα αν ειναι ποιο ακριβο το mitsu απο ολο τον εκτυπωτη ειναι πανω απο 1k παει καινουργιο και 150-300used κουστουμι με το driver.

 

Λοιπον το πιασα το νοημα για καλο μηχανημα...

Χρειαζετε 405nm laser οχι μεγαλη ισχυ με καλο f-theta φακο(πιθανον expander αλλα μπορει να μην χρειαζετε)

και γαλαβανομετρα γρηγορα-ακριβειας πχ απο cambridge technology

Για το Z hiwin/thk 15-20mm και ενα ballscrew 1204 ή 1605 (ακριβειας)

Controller arm+fpga

Αυτο που πουλανε οι κινεζοι με lcd και uv backlight ειναι φτηνο γιατι ειναι πολυ απλο στην κατασκευη.

Τωρα το τελοιο συστημα που περιεγραψα αποπανω εχει πολλαπλασιο κοστος της lcd και αμφιβαλω αμα η ποιοτητα ειναι πολλαπλασια.

Σιγουρα με γαλβανομετρικη κεφαλη και laser η ταχυτητα και ποιοτητα θα ειναι καλυτερα αλλα δε νομιζω τοσο πολυ

ωστε να δικαιολογουνε τη διαφορα τιμης για χρηση ερασιτεχνικη.

----

Που μπορω να αγορασω ανταλακτικο για το elegoo mars build platform και το κεσεδακι που ειναι μεσα η ρητινη ?

Τα θελω για να βαζω αμεσα το επομενα κοματια ανταλλαζοντας τα χωρις να καθυστερω..

Επισης led backlight 405nm σε καλη ισχυ για να κανω mod σε μια κανονικη lcd οθονη παιζει ?

θελω να φτιαξω ενα ιδιο printer με μεγαλυτερη επιφανεια.

Καλος ο elegoo αλλα πασχει σε μερικα σημεια πχ μικρη επιφανεια το leadscrew να ειτανε ballscrew και η γλυστρα πρισματικη

και το δεσιμο του build platform με τη βιδα μαργαριτα δεν ειναι ακριβειας.

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους! Noobaki εδώ. Θέλω να αγοράσω τον Ender 3 Pro και να μπώ στο community του 3d printing. Μπορείτε να μου προτείνετε κατάστημα? Είδα το creality3d.shop αλλα στο reddit το κραζουν. Gearbest φοβάμαι σε περίπτωση ελαττωματικού προιόντος. Από το grobotronics είμαι ευχαριστημένος, αλλα θελουν εξτρα 80 ευρώ... Είμαι σε απόγνωση, help

(ποιον να εμπιστευτώ... 250 ευρώ είναι μισό μηνιάτικο. δεν έχω το σθένος να τα πεταξω σε κινεζο και αν έρθει ήρθε όπως με τα ψιλολόγια απο το ebay)

thanks anyway

 

Επεξ/σία από nikniknikniknik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, nikniknikniknik είπε

Καλημέρα σε όλους! Noobaki εδώ. Θέλω να αγοράσω τον Ender 3 Pro και να μπώ στο community του 3d printing. Μπορείτε να μου προτείνετε κατάστημα? Είδα το creality3d.shop αλλα στο reddit το κραζουν. Gearbest φοβάμαι σε περίπτωση ελαττωματικού προιόντος. Από το grobotronics είμαι ευχαριστημένος, αλλα θελουν εξτρα 80 ευρώ... Είμαι σε απόγνωση, help

(ποιον να εμπιστευτώ... 250 ευρώ είναι μισό μηνιάτικο. δεν έχω το σθένος να τα πεταξω σε κινεζο και αν έρθει ήρθε όπως με τα ψιλολόγια απο το ebay)

thanks anyway

Πάρε από tomtop από Γερμανική αποθήκη με δωρεάν μεταφορικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, coffeex είπε

Πάρε από tomtop από Γερμανική αποθήκη με δωρεάν μεταφορικά 

Και εδώ βέβαια αν έχει θέμα μπλέκει πάλι με Κινέζους γιατί πρέπει να στείλει ότι έχει θέμα Κίνα

γενικά διαλεγεις είτε αγορά από Κίνα με ότι ρίσκο έχει άλλα σε αρκετά φτηνότερη τιμή, είτε αγοράζεις από Ελλάδα με το αντίστοιχο καπέλο για να έχεις υποστήριξη εδώ

 

Aν θελεις ριξε μια ματια και στον a8 plus τον στησαμε σε φιλο (πηρε το κιτ που ηθελε πληρη συναρμολογηση γυρω στα 175-180 , και εχουμε μεινει ευχαρηστημενοι (μεγεθος εκτυπωσης 30*30*35)

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χιλια ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Θα πάρω απο το tomtop γιατί οι τιμές είναι πραγματικά χαμηλές. Δεν το γνώριζα το site. 

Ναι παρατήρησα και εγώ τον a8 plus. Έχει και glass bed και direct extruder βλέπω. Είναι από τα upgrades που σχεδίαζα για τον ender. Προετοιμάστικα και σχετικά με ψιλοπράγματα απο ebay. (ευτυχώς που και οι δύο έχουν mk8 extruder. Πήρα nozzles, hot end, socks, bed leveler και γενικά έκανα οικονομία αλλα πετούσα και το κατιτις μου😂)

Άρα το απο που, comple. Τώρα όμως ποιον εκτυπωτη?? 😂. Γενικά πίανουν τα χέρια μου. Είμαι εδώ και κάτι μήνες τεχνικός εκτυπωτών. Αλλα 3d printer ούτε απο κοντά δν εχω δει. (έχω διαβάσει αρκετα στο internet για τροπο λειτουργίας, συναρμολόγηση κλπ, με focus στον ender)

Τι θα λέγατε μια και καλή στα βαθιά με a8 και μεγαλο χώρο εκτύπωσης ή safe και ender... Όσο περνάει η ώρα για τα βαθιά με βλέπω... Πόσο πιθανό είναι να πάρω καλή εκτύπωση με την πρώτη?

Επεξ/σία από nikniknikniknik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, nikniknikniknik είπε

Χιλια ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Θα πάρω απο το tomtop γιατί οι τιμές είναι πραγματικά χαμηλές. Δεν το γνώριζα το site. 

Ναι παρατήρησα και εγώ τον a8 plus. Έχει και glass bed και direct extruder βλέπω. Είναι από τα upgrades που σχεδίαζα για τον ender. Προετοιμάστικα και σχετικά με ψιλοπράγματα απο ebay.

Άρα το απο που, comple. Τώρα όμως ποιον εκτυπωτη?? 😂. Γενικά πίανουν τα χέρια μου. Είμαι εδώ και κάτι μήνες τεχνικός εκτυπωτών. Αλλα 3d printer ούτε απο κοντά δν εχω δει. (έχω διαβάσει αρκετα στο internet για τροπο λειτουργίας, συναρμολόγηση κλπ, με focus στον ender)

Τι θα λέγατε μια και καλή στα βαθιά με a8 και μεγαλο χώρο εκτύπωσης ή safe και ender... Όσο περνάει η ώρα για τα βαθιά με βλέπω... Πόσο πιθανό είναι να πάρω καλή εκτύπωση με την πρώτη?

και οι 2 καλες επιλογες ειναι , ο α8 Plus ειναι απο τα πιο δουλεμενα μηχανακια στην παλιοτερη εκδοση (που ειχε ακρυλικο πλαισιο ) , εγω προσωπικα θα πηγαινα στον anet ειμαι λιγο αρνιτικα προκατελημενος με τους ender 3/5 που περασαν απο τα χερια μου για στησιμο η και επισκευες ειχα αρκετα θεματακια

και οι ανετ ειχα θεματακια κυριως σε θεματα ασφαλειας αλλα το 95% θεωρω οτι δεν υπαρχουν

πρακτικα μιλαμε για 2 ιδιους εκτυπωτες μιας και ειναι ιδιας νοοτροπιας

οποτε πρεπει να αποφασισεις το μεγεθος εκτυπωσης που σε ενδιαφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα. Και εγω προς anet κλίνω. Ίδια χρήματα μεγαλύτερο μέγεθος εκτύπωσης. 

Μία τελευταία ερώτηση. Θα χρειαστώ/έχεις κάνει ποτε firmware update σε anet a8? Για το thermal runaway. Έχω arduino κλπ, αλλα θέλει κάποια μαεστρία το firmware.

Κρίνεις πως θα είναι απαραίτητο? Ή καποια άλλη αλλαγη που θα πρεπει να κανω αμέσως, μόλις τον πάρω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
43 λεπτά πριν, nikniknikniknik είπε

Καταλαβα. Και εγω προς anet κλίνω. Ίδια χρήματα μεγαλύτερο μέγεθος εκτύπωσης. 

Μία τελευταία ερώτηση. Θα χρειαστώ/έχεις κάνει ποτε firmware update σε anet a8? Για το thermal runaway. Έχω arduino κλπ, αλλα θέλει κάποια μαεστρία το firmware.

Κρίνεις πως θα είναι απαραίτητο? Ή καποια άλλη αλλαγη που θα πρεπει να κανω αμέσως, μόλις τον πάρω? 

να σου πω την αληθεια , απο συνηθεια περασα αμεσως marlin οποτε δεν ξερω τι παιζει με firmware protection , απο το ψαξιμο που εκανα ειναι λαχειο αναλογα την παρτιδα αν μητρικη ερθει με Bootloader η οχι , αυτο που εκανα εγω ειχε ηδη bootloader οποτε περασε αμεσα χωρις προβληματα (απλα ηθελε αλλαγες στις διαστασεις του bed γιατι σαν ετοιμο preconfig εχει για τον κλασικο anet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikniknikniknik είπε

Καταλαβα. Και εγω προς anet κλίνω. Ίδια χρήματα μεγαλύτερο μέγεθος εκτύπωσης. 

Μία τελευταία ερώτηση. Θα χρειαστώ/έχεις κάνει ποτε firmware update σε anet a8? Για το thermal runaway. Έχω arduino κλπ, αλλα θέλει κάποια μαεστρία το firmware.

Κρίνεις πως θα είναι απαραίτητο? Ή καποια άλλη αλλαγη που θα πρεπει να κανω αμέσως, μόλις τον πάρω? 

Παρε tevo tarantula pro. Μην μπλεκεις με την μουφο ανετ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφευγει ο tarantula. Αφου βρηκα με κατω απο 200 να κανω το χομπυ μου ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

@Inuyasha Μηπως εχεις κρατησει αρχειο/αρθρα πως να κανω firmware update και γενικα ο,τι αλλο μπορω να μελετησω μεχρι να ερθει; Εκανα μια μικρη ερευνα αλλα κατι που εχεις δουλεψει θα ειναι σιγουρα καλυτερο.

Χιλια ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
34 λεπτά πριν, nikniknikniknik είπε

Ξεφευγει ο tarantula. Αφου βρηκα με κατω απο 200 να κανω το χομπυ μου ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

@Inuyasha Μηπως εχεις κρατησει αρχειο/αρθρα πως να κανω firmware update και γενικα ο,τι αλλο μπορω να μελετησω μεχρι να ερθει; Εκανα μια μικρη ερευνα αλλα κατι που εχεις δουλεψει θα ειναι σιγουρα καλυτερο.

Χιλια ευχαριστω 

Θα το κοιτάξω να σου βρω μερικούς οδηγούς γενικά είναι αρκετά εύκολο,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Θα το κοιτάξω να σου βρω μερικούς οδηγούς γενικά είναι αρκετά εύκολο,

με ρωτησε ενας φοιτητης για πριντερ...να του πω για Ανετα8 plus γιατι εχω καιρο να ασχοληθω......περα απο το θεμα περασματος μαρλιν πως το ειδες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 λεπτά πριν, kostasbm είπε

με ρωτησε ενας φοιτητης για πριντερ...να του πω για Ανετα8 plus γιατι εχω καιρο να ασχοληθω......περα απο το θεμα περασματος μαρλιν πως το ειδες??

Διάφορες σε ποιότητα εκτύπωσης δεν είδα κάτι (ίδιο μοντέλο από την sd του) για out of the box εκτύπωση το θεωρώ άριστο, αν δεν θέλει να ασχοληθεί με πολύ συναρμολογιση υπάρχει και έκδοση που ερχετε όπως ο ender πρακτικά σε 2 κομμάτια

, όπως είπα παραπάνω νομίζω νομίζω ότι έχουν διόρθωσει ότι έπρεπε σε έναν α8

Σωστά καλώδια, socket με ασφάλεια για την τροφοδοσία, μεταλλικό πλαίσιο οπότε το μόνο που δεν ξέρω είναι προστασίες του μαμά firmware

1 ώρα πριν, nikniknikniknik είπε

Ξεφευγει ο tarantula. Αφου βρηκα με κατω απο 200 να κανω το χομπυ μου ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

@Inuyasha Μηπως εχεις κρατησει αρχειο/αρθρα πως να κανω firmware update και γενικα ο,τι αλλο μπορω να μελετησω μεχρι να ερθει; Εκανα μια μικρη ερευνα αλλα κατι που εχεις δουλεψει θα ειναι σιγουρα καλυτερο.

Χιλια ευχαριστω 

https://youtu.be/lAKyZd63_ns

 

https://youtu.be/fIl5X2ffdyo

 Το 2ο θέλει να αγοράσεις ένα usbasp (κόστος 3-6 ευρώ ακόμα και από Ελλάδα) αλλά μόνο στη περίπτωση που η μητρική δεν έχει bootloader

Βέβαια λόγο οθόνης σε περίπτωση που θέλεις bltouch όλοι εκτυπωτές με "κομμένες" μητρικές θέλουν να κόψεις αλλά πράγματα (πχ σε αυτή τη περίπτωση μπορεί να περάσεις firmware απευθείας με το usbasp χώρος να γράψεις bootloader ώστε να γλυτώσεις χώρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...