Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
6 λεπτά πριν, fuzz είπε

να τη βγαλω τοτε...σε πολλα video Που ειδα την εχουν επανω κ αυτη....κολα να βαλω (απ τη χειροποιητη)?

Κόλλα θα βάλεις πάνω στο τζάμι για ν; το πιάσει καλύτερα το πρώτο layer

8 λεπτά πριν, tonyM000 είπε

Θα το δοκιμάσω, θα πάω να βρω τζαμά, να μην πω ψέματα κι εμένα μου φαίνεται τελείως κουφό να είναι στραβό το τζάμι

Αυτό πως να το ελέγξω? Μη μου πεις να τα ξηλώσω όλα απ' την αρχή :) ξέρεις τι έχω τραβήξει.

Για να δεις τι αλουμίνιο του x πρέπει να τα βγάλεις όλα και με κάτι ίσιο να κοιτάξεις αν το ακουμπήσεις επάνω αν σε κάποιο σημείο μένει κενό, τότε έχεις θέμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Για να δεις τι αλουμίνιο του x πρέπει να τα βγάλεις όλα και με κάτι ίσιο να κοιτάξεις αν το ακουμπήσεις επάνω αν σε κάποιο σημείο μένει κενό, τότε έχεις θέμα

Το έκανα αυτό με μεταλλικό χάρακα αλλά ήταν εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, tonyM000 είπε

Το έκανα αυτό με μεταλλικό χάρακα αλλά ήταν εντάξει.

Πατάνε σφιχτά τα ροδάκια πάνω στα προφίλ αλουμινίου? Μια ρόδα έχει ρύθμιση μήπως δεν τα έχεις σφίξει αρκετά και έχει πολύ κενό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Πατάνε σφιχτά τα ροδάκια πάνω στα προφίλ αλουμινίου? Μια ρόδα έχει ρύθμιση μήπως δεν τα έχεις σφίξει αρκετά και έχει πολύ κενό?

Αρχικά ήταν πάρα πολύ σφιγμένα, τόσο που άρχισαν να ξεφλουδίζουν τα ροδάκια, αλλά πάλι είχα το ίδιο πρόβλημα. Καποια στιγμή τον έλυσα και τον έδεσα από την αρχή με πολύ προσοχή, με γωνιά και παχύμετρο, για να διορθώσω ότι μπορεί να μου είχε ξεφύγει, τότε χαλάρωσα και τα ροδάκια τόσο όσο να μην μπορώ να τα γυρίσω με το χέρι. Το δεξί κομμάτι του Ζ που το πήρα εντελώς στο χέρι όταν το έβαζα στο προφίλ και το άφηνα έπεφτε κυλώντας, με ρυθμό, ούτε σφήνωνε ούτε έπεφτε ακανόνιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, tonyM000 είπε

Αρχικά ήταν πάρα πολύ σφιγμένα, τόσο που άρχισαν να ξεφλουδίζουν τα ροδάκια, αλλά πάλι είχα το ίδιο πρόβλημα. Καποια στιγμή τον έλυσα και τον έδεσα από την αρχή με πολύ προσοχή, με γωνιά και παχύμετρο, για να διορθώσω ότι μπορεί να μου είχε ξεφύγει, τότε χαλάρωσα και τα ροδάκια τόσο όσο να μην μπορώ να τα γυρίσω με το χέρι. Το δεξί κομμάτι του Ζ που το πήρα εντελώς στο χέρι όταν το έβαζα στο προφίλ και το άφηνα έπεφτε κυλώντας, με ρυθμό, ούτε σφήνωνε ούτε έπεφτε ακανόνιστα.

Αμα τα ροδακια στον αξονα Χ ειναι φαγωμενα εστω και ελαχιστα αλλαξε τα , πολλες φορες τα vwheel και το ελαχιστον φαγωμα να εχουν βγαζουν θεμα , επισης μου εχει τυχει να ειναι προβληματικο το ρουλεμαν τους

 

στην κυληση με το χερι αν ειναι ψιλο φαγωμενο δεν θα βλεπεις διαφορα στην εκτυπωση ομως μπορει να κανει τεραστια

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις παρηγγειλα Anet A8 Plus!!!

Απο PLA τι αποψεις εχετε? Neema απο 3dexperts που βγαινει και καλα, 20ευρω το κιλό, ή grobotronics και prima που απο ότι βλεπω ξεφευγει στο 30αρι?

Ή παίρνετε από κάπου αλλού που δεν έχω δει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, nikniknikniknik είπε

Μολις παρηγγειλα Anet A8 Plus!!!

Απο PLA τι αποψεις εχετε? Neema απο 3dexperts που βγαινει και καλα, 20ευρω το κιλό, ή grobotronics και prima που απο ότι βλεπω ξεφευγει στο 30αρι?

Ή παίρνετε από κάπου αλλού που δεν έχω δει?

Εγώ δουλευώ eSun PLA+ απο cableworks πάντως

Επεξ/σία από TasosPk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Pla/abs/petg εδώ και κάνα, χρόνο περνώ της spectrum από thes3d (έχουν κατάστημα και Αθήνα πλέον) 16+φπα αν θυμάμαι καλα

 

Έχει βρει κανείς από Ελλάδα fillament (κατά προτίμηση pla) rainbow (που καθε κάποια μετρα είναι διαφορετικό χρώμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inuyasha είπε

Pla/abs/petg εδώ και κάνα, χρόνο περνώ της spectrum από thes3d (έχουν κατάστημα και Αθήνα πλέον) 16+φπα αν θυμάμαι καλα

Έχει βρει κανείς από Ελλάδα fillament (κατά προτίμηση pla) rainbow (που καθε κάποια μετρα είναι διαφορετικό χρώμα)

Δες εδώ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, fuzz είπε

ο ender 3 εχει thermal protection ? εχω το 1.1.6.1

οχι , ακομα και η νεα εκδοση της μητρικη που βγαλαν με 2208 παρολο που λεει οτι εχει thermal protection , στο prodeface βγαζει error μεν αλλα δεν γραφει τιποτα η οθονη και συνεχιζει να δινει ρευμα κανονικα στο heater , το καλο ειναι οτι η νεεσ μητρικες ερχονται με περασμενο Bootloader

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inuyasha είπε

οχι , ακομα και η νεα εκδοση της μητρικη που βγαλαν με 2208 παρολο που λεει οτι εχει thermal protection , στο prodeface βγαζει error μεν αλλα δεν γραφει τιποτα η οθονη και συνεχιζει να δινει ρευμα κανονικα στο heater , το καλο ειναι οτι η νεεσ μητρικες ερχονται με περασμενο Bootloader

αυτο με το bootloader k την αναβαθμιση δεν το εχω ψαξει καθολου....αυτη η εκδοση που εχω τι λεει ?εχει περασμενο bootloader ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 ώρες πριν, fuzz είπε

αυτο με το bootloader k την αναβαθμιση δεν το εχω ψαξει καθολου....αυτη η εκδοση που εχω τι λεει ?εχει περασμενο bootloader ?

Οι παλιότερες εκδόσεις δεν είχανε, θέλεις ένα usbasp, είτε ένα andruino για να περάσεις bootloader αν δεν έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Inuyasha

ποιος θα μας κοψει ενα κομματι mic6 300 χ 300  5μμ για ενα καινουργιο που φτιαχνω

βλεπω μερικοι πανε και σε ft5 ..δεν ξερω τις διαφορες... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
42 λεπτά πριν, kostasbm είπε

@Inuyasha

ποιος θα μας κοψει ενα κομματι mic6 300 χ 300  5μμ για ενα καινουργιο που φτιαχνω

βλεπω μερικοι πανε και σε ft5 ..δεν ξερω τις διαφορες... 

Ούτε εγώ ξέρω διάφορες, σε τόσο μικρές επιφάνειες δεν νομίζω να υπάρχει και ουσιαστική διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...