Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, soter79 είπε

Ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις noctua ανεμιστήρες οι οποίοι είναι πολύ ήσυχοι αλλά δεν είναι φτηνοί . Γενικά μην σε αγχωνει τόσο ο ήχος απο τα ανεμιστήρακια. Ένα από τα πιο σημαντικά είναι η αναβάθμιση σε titan extruder , αναβάθμιση σε Mega-S Marlin 1.1.9 by davidramiro ψαξτο στο thingiverse . .. οπωσδήποτε πρέπει να αναβαθμιστεί το spool holder ψάξε πάλι στο thingiverse.

Πολύ σημαντικό προσοχή με τη σπάτουλα πάνω στην ειδική επιφάνεια γιατί μπορείς να την καταστρέψεις. Ο γενικός κανόνας είναι μετά την εκτύπωση αφήνουμε τα κομματια και την θερμαινόμενη επιφάνεια να κρυώσει και μετά ξεκολανε με το χέρι.

Δες και μάθε καλά την διαδικασία του bed levelling. Πολύ σημαντικό για τις εκτυπώσεις.

Δηλαδη μου προτεινεις day-one να κανω αναβαθμιση σε custom firmware? Eλπιζω να μην εχει μετα τιποτα περιεργα bugs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/12/2019 στις 10:26 ΠΜ, D1mm1s είπε

Μια προσωρινή λύση είναι να κανεις τα εξης βήματα
1) Auto Home
2) καλιμπράρεις bed
3) Auto Home
4) prepare --> move axis --> move Z και να το ανεβάσεις manualy στο +11 και να το ξανακατεβάσεις στο 0.
5) να αποθηκευσεις με Set Home Offset (κάπως έτσι λέγεται η εντολή)
6) print from SD

εμένα έτσι μου δούλευε σωστά μέχρι που εκτύπωσα αυτό: https://www.thingiverse.com/thing:2172190 και έλλησα το πρόβλημα μου.

Για ρυθμίσεις μεσα από το συστημα δε ξέρω να σου πω.


Σχετικά με το ERROR : MINTEMP ίσως να πρέπει να αλλάξεις καποιο από τα καλώδια ελέγχου της θερμοκρασίας και καταπάσα πιθανότητα αυτό που την ελέγχει (που είναι μικρό σαν μια μικρή φακή). Είναι φτηνά οπότε άλλαξε και 2

ή εγώ είμαι ηλίθιος ή το μηχάνημα θα με τρελάνει :)  σκέφθηκα να κάνω Auto Home και να πατήσω το Set Home Offset και ηρθε στα "σωστά" του. Τι να πω  🙄

αυτό είναι το gcode του εκτυπωτή βλέπετε κάτι περίεργο?

Καταγραφή.JPG

με τον sliser repetier-host δουλεύει σωστά με τον cura όχι 

Επεξ/σία από fousekos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, The_Sheep είπε

Δηλαδη μου προτεινεις day-one να κανω αναβαθμιση σε custom firmware? Eλπιζω να μην εχει μετα τιποτα περιεργα bugs

Όχι με την πρώτη μην κάνεις update στο firmware αλλά μόλις το μάθεις το μηχάνημα πας κατευθείαν στο custom firmware. Σιγά σιγά μάθε πρώτα πως δουλεύει δες αποτελέσματα εκτυπώσεις και μετά όταν εξοικείωθεις ξεκινάς αναβάθμιση. Να ξέρεις ότι πάντα προκύπτει κάτι , όποτε πρέπει να γνωρίζεις τι κάνεις . Μπες στο Facebook υπάρχει πολύ δυνατό anycubic community γίνε μέλος και πάρε ιδέες.

 

Επεξ/σία από soter79
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fousekos είπε

ή εγώ είμαι ηλίθιος ή το μηχάνημα θα με τρελάνει :)  σκέφθηκα να κάνω Auto Home και να πατήσω το Set Home Offset και ηρθε στα "σωστά" του. Τι να πω  🙄

αυτό είναι το gcode του εκτυπωτή βλέπετε κάτι περίεργο?

Καταγραφή.JPG

με τον sliser repetier-host δουλεύει σωστά με τον cura όχι 

δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Για τα καλώδια θερμοκρασίας στον extruder που γραφεις πιο πάνω δοκίμασε να σφήξεις τα βιδάκια που τα κρατάνε μήπως κάποιο παίζει και για αυτό δεν κάνει καλή επαφή αλλιως αντικατέστησέ τα με καινούρια. Δεν ειναι ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε όλους (πάλι 🙄). εχτές έκανα firmware update στο marlin και μου πάγωσε τα πάντα και βγάζει έναν ήχο που σου σπάει και τα τύμπανα και τα νεύρα μήπως ξέρει κάποιος σχετικά? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, fousekos είπε

καλησπερα σε όλους (πάλι 🙄). εχτές έκανα firmware update στο marlin και μου πάγωσε τα πάντα και βγάζει έναν ήχο που σου σπάει και τα τύμπανα και τα νεύρα μήπως ξέρει κάποιος σχετικά? ευχαριστώ

Μεγάλη πιθανότητα έχεις να έβαλες (κατά λάθος) σε λάθος pin στο firmware το buzzer. Το είχα πάθει πριν από κάποια χρόνια και μη μπορώντας να κάνω κάτι άλλο αποκολλησα το buzzer. Θα το βρεις στο adv_config του marlin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, alienrba είπε

Μεγάλη πιθανότητα έχεις να έβαλες (κατά λάθος) σε λάθος pin στο firmware το buzzer. Το είχα πάθει πριν από κάποια χρόνια και μη μπορώντας να κάνω κάτι άλλο αποκολλησα το buzzer. Θα το βρεις στο adv_config του marlin

το θέμα δυστυχώς είναι οτι δεν δουλεύει ο εκτυπωτής καθόλου, πρέπει να πειράξω κάτι στον κώδικα?

Επεξ/σία από fousekos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. μετά από πολύωρο ψάξιμο και το πέταγμα των οφθαλμόν από την οθόνη του pc 😁, κατάφερα και ξανά έβαλα τον εκτυπωτή σε λειτουργία. Ξέρει κάποιος να μου πει αν υπάρχει ρύθμιση ή στον cura ή στον εκτυπωτή ώστε να μην εκτυπωνη σε διαφορετική θέση, από αυτήν που του λέω εγώ μέσω του cura?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, fousekos είπε

καλησπερα. μετά από πολύωρο ψάξιμο και το πέταγμα των οφθαλμόν από την οθόνη του pc 😁, κατάφερα και ξανά έβαλα τον εκτυπωτή σε λειτουργία. Ξέρει κάποιος να μου πει αν υπάρχει ρύθμιση ή στον cura ή στον εκτυπωτή ώστε να μην εκτυπωνη σε διαφορετική θέση, από αυτήν που του λέω εγώ μέσω του cura?

Άμα έχεις αλλάξει firmware μάλλον έχεις βάλει λάθος offset στο config

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη για την ενόχληση μια ερώτηση και έφυγα, για carbon fiber filament χρειάζεται ειδικός εκτυπωτής;

Έτυχε να δω τη ATL/AFP Automated tape laying (ATL) εκτύπωση ,είναι απλά το μέλλον ,2 φορές πιό ανθεκτικό από το ατσάλι και μισό βάρος από το αλουμίνιο.

Επεξ/σία από opera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Καλησπέρα. Αγόρασα και εγώ τον creality ender 3 pro μαζί με tempered glass στα 180€ από ευρωπαϊκή αποθήκη. 

Από που να ψωνίσω filament? 

αν μιλάς για Ελλάδα εγω έχω ψωνήσει από Cableworks PLA+ της esun και από 3d expert Neema3D PLA ATHENA (λιγο πιο φθηνό αν πας να αγοράσεις κάποιο από τα packs που έχει).

και με τα 2 είμαι ευχαριστημένος απλά με αυτό από 3d expert έχω μια μικρή δυσκολία όταν πάω να αφαιρέσω το υλικό όταν θέλω να αλλάξω κουλούρα αλλά δεν με ενοχλεί.

Από εκεί και πέρα μπορείς και από grobotronics. Δεν έχει τύχει να αγοράσω ποτέ γιατί ποτέ δεν βρήκα διαθεσιμο το χρώμα που θέλω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Άμα έχεις αλλάξει firmware μάλλον έχεις βάλει λάθος offset στο config

καλησπερα .καταρχάς σε πιο config είναι γιατί έχει 4 και δεύτερον (αν γνωρίζεις εννοειτε :) ) τι αλλάζω? ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Άμα έχεις αλλάξει firmware μάλλον έχεις βάλει λάθος offset στο config

 

τελικά το βρήκα το πρόβλημα δεν ήταν από το marlin αλλά από τον cura .Ήταν κλικαρισμένο η επιλογή να εκτηπώνει στο κέντρο. Μήπως θυμάσε πια επιλογή είναι στο να μην τραβάει το νήμα πολύ πίσω? ευχαριστώ και πάλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, opera είπε

Συγνώμη για την ενόχληση μια ερώτηση και έφυγα, για carbon fiber filament χρειάζεται ειδικός εκτυπωτής;

Έτυχε να δω τη ATL/AFP Automated tape laying (ATL) εκτύπωση ,είναι απλά το μέλλον ,2 φορές πιό ανθεκτικό από το ατσάλι και μισό βάρος από το αλουμίνιο.

Χρειάζεται εκτυπωτή με ανθεκτική μύτη (hardened nozzle)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...