Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
56 λεπτά πριν, nikniknikniknik είπε

Στις αρχες ειχα εκτυπωσει κατι πολυ πιο ευκολο βεβαια, αλλα θελω να δοκιμασω τις ιδιες ρυθμισεις. Ειναι μια αλλη προσεγγιση

https://www.thingiverse.com/thing:2829553

Voronoi Eggs
Set travel speed to 200 mm/s
Increase retraction (on Prusa Slic3r 1,2 mm) //default 0,8
turn off the Z lift
decrease the print temp about 5-10 C. I prefer temps about 200C for PLA

@InuyashaΚανε μια εκτυπωση φιλε την παλιομπαλα αυτη να κλαψουμε ΧD, τζαμπα το παλευουμε εδω XD. Μαλλον πρεπει να μπουμε παλι στο firmware

https://www.thingiverse.com/thing:574999

Δεν ξέρω καν αν και εγώ στο συγκεκριμένο σχέδιο πάρω σωστό αποτέλεσμα, τέτοια μοντέλα είναι κυρίως για εκτυπωτές ρυτινης σε fdm είναι αρκετά δύσκολο ότι εκτυπωτή και αν έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, bargy είπε

Γεια χαρά...

Τόσο το λινκ του κλώνου 3D Touch Auto Level Sensor

και του οδηγού Anet A8 3D-Touch Mount

δε λειτουργούν. Υπάρει κάτι νεότερο;

To link για το 3D Touch sensor από το aliexpress, πράγματι, μετά από 2 χρόνια δε λειτουργεί. Μπορείς όμως να κάνεις αναζήτηση στο Aliexpress και να βρεις πάρα πολλά παρόμοια.

Το link για τη βάση από το thingiverse σ' εμένα λειτουργεί μια χαρά. Μπορεί να ήταν κάποιο προσωρινό θέμα του thingiverse. Πάντως και σε αυτή την περίπτωση μπορείς να βρεις πολλά και διάφορα αντίστοιχα με μια αναζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soter79 είπε

Φίλε μου αν θες την γνώμη μου που ξεκίνησα να ασχολούμαι πριν από 3 μήνες , μην πας σε Anet και ender 3 θα ταλαιπωρηθείς και δεν θα βγάλεις καλά αποτελέσματα και πολύ πιθανό είναι να τα παρατήσεις η να σου κοστίσει τα διπλά λεφτα σε βελτιώσεις μέχρι να το φέρεις σε καλή κατάσταση. Κλασική λύση είναι ο prusa i3 - creality CR 10 S - anycubic i3 mega s . Γενικά χρειάζεται πιστεύω να δεις το titan extruder , heated bed να φτάνει 60 βαθμούς- hotend που να πιάνει 250 βαθμούς ,και να δεις πολλά βίντεο στο youtube . 

Δεύτερη εκτύπωση τελικά χειρότερη από την πρώτη 0.2 ποιότητα εκτύπωσης ,30mm ταχύτητα εκτύπωσης , retraction 6 ταχύτητα retraction 40mm

IMG_20191218_163933_compress93.jpg

IMG_20191218_163910_compress21.jpg

δεν ειναι μονο θεμα retraction  ,6mm kai 40 ,εγω θα ξεκιναγα 4μμ και 40 και θα ανεβαινα .5 και 5 , πρεπει να δεις το accelaration kai to jerk...ειναι και η εκτυπωση δυσκολη

εγω τον πυργο του Αιφελ μου πηρε 2 προσπαθειες για να εχω ενα καλο αποτελεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, soter79 είπε

Φίλε μου αν θες την γνώμη μου που ξεκίνησα να ασχολούμαι πριν από 3 μήνες , μην πας σε Anet και ender 3 θα ταλαιπωρηθείς και δεν θα βγάλεις καλά αποτελέσματα και πολύ πιθανό είναι να τα παρατήσεις η να σου κοστίσει τα διπλά λεφτα σε βελτιώσεις μέχρι να το φέρεις σε καλή κατάσταση. Κλασική λύση είναι ο prusa i3 - creality CR 10 S - anycubic i3 mega s . Γενικά χρειάζεται πιστεύω να δεις το titan extruder , heated bed να φτάνει 60 βαθμούς- hotend που να πιάνει 250 βαθμούς ,και να δεις πολλά βίντεο στο youtube . 

Δεύτερη εκτύπωση τελικά χειρότερη από την πρώτη 0.2 ποιότητα εκτύπωσης ,30mm ταχύτητα εκτύπωσης , retraction 6 ταχύτητα retraction 40mm

IMG_20191218_163933_compress93.jpg

IMG_20191218_163910_compress21.jpg

Σεβαστή η γνώμη σου, για αυτο άλλωστε έγραψα ζητώντας.

Οι εκτυπωτες που προτείνεις είναι αρκετά πιο ακριβοί απο το budget μου. Αυτό τουλάχιστον ειδα σε μια προχειρη αναζήτηση. Δεν μπορω να διαθεσω τοσα χρηματα.

 

3 ώρες πριν, nikniknikniknik είπε

https://www.aliexpress.com/item/32948275148.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.2fc94c4dffKLhM

Αν θες κατω των 200ευρώ δες Anet A8 Plus (τονίζω το Plus) 

Ημουν άσχετος αλλα οπως ειπες "Τα χερια μου πιανουν και γουσταρω τις κατασκευες.". Τωρα εχω και δευτερο ανετ και μαλιστα για λογους δουλειας.

Θα παιδευτεις και θα μαθεις.

Σε ευχαριστω κι εσενα για την γνωμη σου.

Απο οτι βλεπω το κοστος ειναι κατω απο τα 200ευρω. Οι διαφορες του με τον Α8 ειναι στο μεγεθος της εκτυπωσης του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εκατσα και εφτιαξα ενα στολιδι στο tinkercad και το δημοσιευσα στο thingiverse δειτε το αν θελετε και καλες εκτυπωσεις και καλα Χριστουγεννα σε ολους

https://www.thingiverse.com/thing:4056160

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, Giannis20vt είπε

Σεβαστή η γνώμη σου, για αυτο άλλωστε έγραψα ζητώντας.

Οι εκτυπωτες που προτείνεις είναι αρκετά πιο ακριβοί απο το budget μου. Αυτό τουλάχιστον ειδα σε μια προχειρη αναζήτηση. Δεν μπορω να διαθεσω τοσα χρηματα.

Σε ευχαριστω κι εσενα για την γνωμη σου.

Απο οτι βλεπω το κοστος ειναι κατω απο τα 200ευρω. Οι διαφορες του με τον Α8 ειναι στο μεγεθος της εκτυπωσης του;

Μεταλλικό πλαισιο είναι η κύρια διαφορά, έχει μεγαλύτερο τροφοδοτικό (δεν ξέρω αν στις τελευταίες παρτίδες α8 άλλαξε κάτι, στις πρώτες όμως ήταν οριακό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πολυ καλύτερα. Αν δεν ξερεις τι ψαχνεις δν φαινονται ευκολα οι ατελειες. Με ενα σμυρδοπανο ή μικρη ρασπα θα φύγουν. Μείωσα acceleration και jerk ωστε να μην κουνιεται βιαια. Καπου συν 20 λεπτα εκτύπωσης το μειονεκτημα.

Θα κανω ακομα μια δοκιμη και με z-hop.

1231241223513.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2019 στις 4:54 ΜΜ, soter79 είπε

Φίλε μου αν θες την γνώμη μου που ξεκίνησα να ασχολούμαι πριν από 3 μήνες , μην πας σε Anet και ender 3 θα ταλαιπωρηθείς και δεν θα βγάλεις καλά αποτελέσματα και πολύ πιθανό είναι να τα παρατήσεις η να σου κοστίσει τα διπλά λεφτα σε βελτιώσεις μέχρι να το φέρεις σε καλή κατάσταση.

 

μην μας απογοητεύεις...μόλις έφτασε ο ender 3 pro μαζί με tempered glass. μου φάνηκε ο πιο εύκολος σε στήσιμο μέχρι τα 200 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, karaLRS είπε

μην μας απογοητεύεις...μόλις έφτασε ο ender 3 pro μαζί με tempered glass. μου φάνηκε ο πιο εύκολος σε στήσιμο μέχρι τα 200 ευρώ.

Με συγχωρείς φίλε δεν θέλω να απογοητεύσω κανεναν αλλά θεωρώ ότι πρέπει να πω την αλήθεια. Ένα είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί να κάνεις βελτιώσεις για να έχεις καλές εκτύπωσεις. Δεν είναι τυχαίο ότι οι καλοί εκτύπωτες κοστίζουν γύρω στα 500 ευρώ.

IMG_20191219_161025_compress5.jpg

IMG_20191219_200102_compress91.jpg

1 ώρα πριν, nikniknikniknik είπε

Πολυ πολυ καλύτερα. Αν δεν ξερεις τι ψαχνεις δν φαινονται ευκολα οι ατελειες. Με ενα σμυρδοπανο ή μικρη ρασπα θα φύγουν. Μείωσα acceleration και jerk ωστε να μην κουνιεται βιαια. Καπου συν 20 λεπτα εκτύπωσης το μειονεκτημα.

Θα κανω ακομα μια δοκιμη και με z-hop.

1231241223513.png

Μπράβο φίλε είναι πολύ καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, karaLRS είπε

μην μας απογοητεύεις...μόλις έφτασε ο ender 3 pro μαζί με tempered glass. μου φάνηκε ο πιο εύκολος σε στήσιμο μέχρι τα 200 ευρώ.

 

ΜΠορεις σε παρακαλώ να μου δώσεις στοιχεία αγοράς (απο που, με ποιον τρόπο έγινε η αποστολή κτλ);  Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, soter79 είπε

Με συγχωρείς φίλε δεν θέλω να απογοητεύσω κανεναν αλλά θεωρώ ότι πρέπει να πω την αλήθεια. Ένα είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί να κάνεις βελτιώσεις για να έχεις καλές εκτύπωσεις. Δεν είναι τυχαίο ότι οι καλοί εκτύπωτες κοστίζουν γύρω στα 500 ευρώ.

IMG_20191219_161025_compress5.jpg

IMG_20191219_200102_compress91.jpg

Μπράβο φίλε είναι πολύ καλύτερο

Ε καλά είναι αυτονόητο αυτό. 

Και οι εκτυπωτές με 1000€ έχουν καλύτερα αποτελέσματα από αυτούς με τα 500€.

Με συγκεκριμένο budget μέχρι 200€ και λίγο χρόνος στησίματος νομίζω ο ender 3 pro είναι μονόδρομος. 

Επίσης ο λόγος που τον πήρα είναι η εκτύπωση case για κάποιες πλακέτες που φτιάχνω οπότε δεν νομίζω να έχει πρόβλημα να εκτυπώσει ένα κουτί 

 

45 λεπτά πριν, Giannis20vt είπε

ΜΠορεις σε παρακαλώ να μου δώσεις στοιχεία αγοράς (απο που, με ποιον τρόπο έγινε η αποστολή κτλ);  Ευχαριστώ.

Από το site της creality. 

Ο εκτυπωτής καθώς και έξτρα tempered glass βγήκε στα 180€. 

Ο εκτυπωτής ήρθε σε 5 μέρες Ευρώπη, ενώ το τζάμι έρχεται από Κίνα 

Επεξ/σία από karaLRS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, karaLRS είπε

Από το site της creality. 

Ο εκτυπωτής καθώς και έξτρα tempered glass βγήκε στα 180€. 

Ο εκτυπωτής ήρθε σε 5 μέρες Ευρώπη, ενώ το τζάμι έρχεται από Κίνα 

καλημερα, σε ευχαριστω,

σημερα που αναζητω τον 3 pro στο site της creality το βρισκω στα 214ευρω απο Ευρωπη. Πως τον βρηκες στα 180 ευρω;  Εχεις κανενα λινκ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Giannis20vt είπε

καλημερα, σε ευχαριστω,

σημερα που αναζητω τον 3 pro στο site της creality το βρισκω στα 214ευρω απο Ευρωπη. Πως τον βρηκες στα 180 ευρω;  Εχεις κανενα λινκ;

188€ έκανα λάθος 

Screenshot_2019-12-20-08-45-29-155_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτατε και κανενα εκτυπωτη corexy cube style για στιβαροτητα....οι καλες εκτυπωσεις ερχονται απο στιβαρα πλαισια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...