Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι φιλε αφου το budget σου ειναι εκει δεν εχεις αλλη επιλογη ! Ετσι και αλλιως αργοτερα αν σου αρεσει και κολλησεις με το 3D printing θα πας σε πολυ μεγαλυτερα και καλυτερα μηχανηματα αναγκαστικα.

Εγω τωρα εχω βαλει πλωρη για CR 10 MAX ....

Επεξ/σία από soter79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, twingo είπε

Ευχαριστώ πολύ.

Ψάχνω να αγοράσω και αν κρίνω από τα κεφάλαια στο ΝΑΙ, μάλλον εκεί θα πάω.

Τιμιοτατος εκτυπωτής. 

Μισή ώρα να το στήσεις, πανεύκολο leveling και μιάμιση ώρα μετά στο fast.... 

Έχω παραγγείλει και το τζάμι να έρθει. Παρόλα αυτά ξεκόλλησε πολύ εύκολα και βγήκε αυτούσιο. 

1577645875-picsay.jpg.7751994e9d6ffd182d23266a1ce351cb.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα χρόνια πολλά έχω στα χέρια μου τον εκτυπωτή creality ender 3 και πρώτη φορά που έκανα εκτύπωση μου βγήκε το σχέδιο πολύ κακό μετά από πολλές δόκιμες το βελτίωσα ελάχιστα άλα πάλι δεν γεμίζετε μέσα με φιλαμεντ και πολύ κάκια ποιότητα πια  settings του simplify3d  θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να δω βελτιώσει  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ghostgg είπε

καλησπέρα χρόνια πολλά έχω στα χέρια μου τον εκτυπωτή creality ender 3 και πρώτη φορά που έκανα εκτύπωση μου βγήκε το σχέδιο πολύ κακό μετά από πολλές δόκιμες το βελτίωσα ελάχιστα άλα πάλι δεν γεμίζετε μέσα με φιλαμεντ και πολύ κάκια ποιότητα πια  settings του simplify3d  θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να δω βελτιώσει  

δείξε μας το σχέδιο που έβαλες και τι ακριβώς βγήκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ghostgg είπε

αυτο βγηκε το καλητερω σχετικα 

IMG_20191230_141323.jpg

Όντως είναι λίγο χάλια. Δοκιμασε ένα πιο απλό σχέδιο κάτι επίπεδο χωρίς υπερκατασκευες. 

Σε τι ταχύτητα εκτυπώνεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ghostgg είπε

θα σε γελάσω πρώτη φορά εκτυπώνω το μονό που ξέρω 212 βαθμός και πλάκα 55 σε πλα υλικό 

Πως ξεκινάς την εκτύπωση; εχεις gcode? Stl? Slicer? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

212 ειναι πολυ το κρεβατι 55 ειναι αρκετα

καταρχας πρεπει να τον καλιμπραρεις...τι περιμενες οτι θα βαλεις το νημα και τελος....

κανε google τον εκτυπωτη και calibration ....εχεις δουλεια ακομα...και δοκιμαστικα τυπωνεις εναν κυβο 10 χ 10 για να δεις αν οι διαστασεις που τυπωνει ειναι οκ

το καραβακι που πηγες να τπωσεις ςιναι δυσκολη εκτυπωση....

1 ώρα πριν, ghostgg είπε

με gcode ξεκιναω που βρισκο στο google

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ghostgg είπε

με gcode ξεκιναω που βρισκο στο google

Εγώ εγκατέστησα το creality slicer που είναι μέσα στην κάρτα μνήμης της εγκατάστασης. 

Στην συνέχεια του φορτώνω ένα stl από πχ thingiverse και επιλέγω ταχύτητα και είδος υλικού. 

Save gcode to sdcard και στην συνέχεια τυπώνω στον εκτυπωτή. 

Ωραίο εκτυπώνει χωρίς να έχω δώσει ιδιαίτερη σημασία σε λεπτομέρειες. 

Αύριο θα του βάλω κάτι πιο δύσκολο. 

1577720254-picsay.jpg.77d288e46faf7ce357914d151a18f069.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2019 στις 9:04 ΠΜ, kostasbm είπε

κοιτατε και κανενα εκτυπωτη corexy cube style για στιβαροτητα....οι καλες εκτυπωσεις ερχονται απο στιβαρα πλαισια

αν πατε να στησετε τετοιους εκτυπωτες καλο θα ειναι να εχετε σφικτηρες και ψηφιακο μοιρογνωμονιο αλλιως δεν θα τοποθετηθουν καλα τα εξαρτηματα και θα εχει συνεπειες μετα σε ελλειψη ακριβειας στις εκτυπωσεις σας. Γενικα αν το επιτρεπει το budget αξιζει να επενδυσετε σε εκτυπωτες με Linear rails.

Στις 12/12/2019 στις 1:55 ΠΜ, MaXmaD είπε

Ειναι το tray απο ενα 3πλο CD Player. Το αρχικο εχει παραμορφωθει απο ζεστη.

Κατι τετοιο αλλα με αλλα 2 κολλητα απο πισω και καποιες λεπτομεριες απο κατω.(γραναζι)

160659.jpg

Εννοειται με το αζημειωτο. Δουλεια θα κανουμε.
Αλλα να ξερω κατα ποσο μπορει να σχεδιαστει κατι τετοιο και ποσο θα κοστισει.

αν μπορεις να βρεις καποιον να σοτ κανει ενα 3δ σκαναρισμα και μετα ειναι πολυ ευκολο να στο εκτυπωσει καποιος. Το να το πιασει και να κανει 3δ μοντελο ειναι μια χρονοβορα πολυ διαδικασια και σιγουρα δνε βγαινει με την πρωτη. Τυπωνω εξαρτηματα για την δουλεια μου που σχεδιαζω και μου παιρνει κατα μεσο 7 δοκιμες μεχρι να προβλεψω ολες τις λεπτομερειες και να κουμπωσουν σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι χρειαζεται να πιανουν τα χερια σου για να φτιαξεις εναν εκτυπωτη ειναι γεγονος ,αλλα τα ψηφιακα μοιρογνωμονια ειναι υπερβολες

το ιδιο καλη συναρμολογηση θελουν και τα ετοιμα τα οποια ποτε δεν προκειται σε εκτυπωσεις με απαιτησεις να ανταπεξελθουν γιατι απλα ειναι του κιλου και αν

νομιζουμε οτι ενας εκτυπωτης 200 ευρω θα κανει παπαδες ειμαστε μακρυα νυχτωμενοι.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, kostasbm είπε

οτι χρειαζεται να πιανουν τα χερια σου για να φτιαξεις εναν εκτυπωτη ειναι γεγονος ,αλλα τα ψηφιακα μοιρογνωμονια ειναι υπερβολες

το ιδιο καλη συναρμολογηση θελουν και τα ετοιμα τα οποια ποτε δεν προκειται σε εκτυπωσεις με απαιτησεις να ανταπεξελθουν γιατι απλα ειναι του κιλου και αν

νομιζουμε οτι ενας εκτυπωτης 200 ευρω θα κανει παπαδες ειμαστε μακρυα νυχτωμενοι.......

Define παπάδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, karaLRS είπε

Define παπάδες 

Ολα ειναι συναρτηση τι ακριβως θελεις να εκτυπωνεις και κατα ποσο σε ενδιαφερει η λεπτομερια , αν θελεις να εκτυπωνεις μοντελα πχ ενα deadpool και να ειναι λες και πηγες το αγορασες σε κουτι απο καταστημα κανενας εκτυπωτης fdm οσο καλυμπραισμενος και να ειναι δεν θα σου δωσει τετοιο αποτελεσμα (για εκτυπωση που απλα την αφαιρεις απο την επιφανεια εκτυπωσης χωρις περεταιρω επεξεργασια)

αν εκτυπωνεις "ανταλακτικα" που απλα θελεις ακριβεια στα μεγεθοι χωρις να σε νοιαζει τοσο η λεπτομερια τοτε ναι θα κανεις δουλεια με ενα σωστα σεταρισμενο fdm τον 150-200 ευρω 

δεν υπαρχει ασπρο και μαυρο κρινεις τι θελεις να κανεις , ποσο χρονο εχεις να σχοληθεις , και τι χρηματα θελεις να διαθεσεις και διαλεγεις τι περνεις

ο deadpool ειναι απο τον τελευταιο printer Που εχω κρατησει και ξανα σεταρω γιατι εκαψα μητρικη με πειραματα , ΑΜ8 με mks gen1,4  tmc 2100 (παντου) , μοτερακια 0,9 μοιρες (αντι για 1,8 που ειναι συνηθως) direct titan aero extruder (κλωνος μεταλικος) με γνησια e3d Nozzle

ακομα ρυθμιζω ρευματα στα stepper και για αυτο skipare καπου layer αλλα δεν ειναι τοσο μεγαλο θεμα ειδικα οταν μιλαμε για test print

 

IMG_20191231_142456.jpg

https://drive.google.com/open?id=1BslbJJ0VB33FPeoHluC_MP0d9O-J_g5Nhttps://drive.google.com/open?id=1BslbJJ0VB33FPeoHluC_MP0d9O-J_g5N

Χωρίς 1111.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...