Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Εγώ τον θέλω πιο πολύ για πειραματισμό! Να κάνω έτσι διάφορα πράγματα για μένα εδώ στο σπίτι κλπ. Χρειάζεται εννοείς βελτιώσεις πολλές για να φτάσει σε ένα καλό επίπεδο να είσαι ξένοιαστος;

αν είναι έτσι τότε μια χαρά είναι αν  καταφέρεις να βρεις και τον v2 γύρο στα 200 είναι ακόμα καλύτερη επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 11/11/2020 στις 12:43 ΠΜ, fousekos είπε

Καλησπερα σε όλους. Εχω τον geeetech i3 pro b και τώρα τελευταία μου εμφανίστηκε ένα θέμα με τις εκτυπώσεις. Ενώ στο σχέδιο είναι κομπλέ στην εκτύπωση μου τα βγάζει οπώς είναι στην φοτο , μου βγάζει τα γράμματα και ίσως κάποιες λεπτομέρειες mirroring, έχω βάλει και άλλους slicers αλλά τελικά το θέμα πρέπει να είναι στο firmware. Δεν έχω πειράξη κάτι στις ρυθμίσεις ούτε στο ultimate cura ,αλλά ούτε και στον εκτυπωτή. Έχει κάποιος ιδέα αν υπάρχει γραμμή στον κώδικα του  firmware που να ρυθμίζει το mirroring? Ευχαριστώ

Document.jpg

μπας και το έχεις κάνει mirror στον slicer κατά λάθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, NikosRocknRolla είπε

Εγώ τον θέλω πιο πολύ για πειραματισμό! Να κάνω έτσι διάφορα πράγματα για μένα εδώ στο σπίτι κλπ. Χρειάζεται εννοείς βελτιώσεις πολλές για να φτάσει σε ένα καλό επίπεδο να είσαι ξένοιαστος;

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, NikosRocknRolla είπε

Καλησπέρα σε όλους! Έχω βρει αυτήν την προσφορά να κάνω το βήμα και να τον πάρω;;;

https://www.tomtop.com/p-os0954eu.html?Warehouse=DE&aid=Mpgr&mid=10000041674

Χτύπα τον καθώς υπάρχουν και πάρα πολλά video tutorials στο youtube για αυτόν και εγώ με αυτόν άρχισα και μετά του έκανα αναβαθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

μπας και το έχεις κάνει mirror στον slicer κατά λάθος ?

καλησπερα. Εχει ρύθμισει ο ultimate cura για mirror γιατί δεν το ξερω. Εγω δεν εχω πeιραξει κάποια ρύθμισει γιατί το κανει και με τον cura engine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω ηδέα από cura απλά μου έχει τύχη στον prusaslicer και αποθηκεύεται και ότι βάλεις μετά είναι mirror και πρέπει να το ξανακάνεις για να φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/11/2020 στις 6:03 ΜΜ, kostasbm είπε

to stl

Το εκανα και .zip και .rar

Design2.rar Design2.zip

14 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

δεν έχω ηδέα από cura απλά μου έχει τύχη στον prusaslicer και αποθηκεύεται και ότι βάλεις μετά είναι mirror και πρέπει να το ξανακάνεις για να φτιάξει.

Το κανει με ολους τους slicer. Σαν να εχω πειραξει το firmware του εκτυπωτη κανει , ενω δεν εχω πειραξει τιποτα. Οταν το κανω ομως το εκτυπώνει οπως στο σχεδιο.

Επεξ/σία από fousekos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 αυτό με το firmware μου ακούγεται άκυρο σε μεγάλο βαθμό,άσχετο τι έχεις κάνει κανε το αρχείο mirror και ξαναδοκίμασε

κανε μου μια χάρη τύπωσε αυτό και τράβα το μια φωτογραφία και κανε το ποστ να δούμε πως θα βγει  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2020 στις 7:06 ΜΜ, nikniknikniknik είπε

 

Αν θες να παιδευτεις και να τον φτιαξεις τελειως μονος δες αυτον που εχω εγω https://www.tomtop.com/p-os2178eu.html.

 

Είναι σε προσφορά απο την Γερμανική αποθήκη στα 134,29€ !!!! Τον παίρνω για αντικατάσταση του GeeetechA10pro που μόλις έστειλα πίσω και κρατάω τα ρέστα για τσίχλες. 😁

Ευχαριστώ για το Tip!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2020 στις 8:06 ΜΜ, nikniknikniknik είπε

Σε γενικες γραμμες οκ.

Εχω δυο anet a8 plus. Μια τερμα αλλαγμενη, skr 1,4, tmc 2209, titan aero, misumi bearings κλπ. Και μια τερμα μαμα βιτρινα στο μαγαζι. Και οι δυο μου εκτυπωνουν ακριβως το ιδιο στο 90%... Διαφορες η λιγοτερη φασαρια και οι ταχυτητες ανω των 60mm/s. 

@NikosRocknRolla Ειναι καλη πρωτη επιλογη, με λιγο μονταρισμα στην αρχη.

Αν θες να παιδευτεις και να τον φτιαξεις τελειως μονος δες αυτον που εχω εγω https://www.tomtop.com/p-os2178eu.html.

Μετα ειναι prusa, ultimaker ή toyota yaris 

Σε ευχαριστώ πολύ! Ε δεν έχω τόσο πολύ τον χρόνο να ασχοληθώ τόσο πολύ να τον φτιάξω κλπ δυστυχώς. Οπότε ίσως προτιμήσω τον Ender!

Στις 13/11/2020 στις 8:23 ΜΜ, Nemo1776 είπε

αν είναι έτσι τότε μια χαρά είναι αν  καταφέρεις να βρεις και τον v2 γύρο στα 200 είναι ακόμα καλύτερη επιλογή

A μάλιστα! Ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω και αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Αγόρασα τον πρώτο μου 3D εκτυπωτή ο οποίος μου ήρθε την Παρασκευή (Ender 3 v2). Τον συναρμολόγησα το Σάββατο, και με ταλαιπώρησε λίγο το όσο πιο ακριβές καλιμπράρισμα των αξόνων, ώστε να είναι όλα κάθετα / παράλληλα μεταξύ τους. Ίσως το πιο προβληματικό σημείο ήταν η ντίζα του άξονα Z, δεν κατάφερα ποτέ το πάνω της άκρο να περιστρέφεται αρκετά ομόκεντρα, όσα τρικ κι αν προσπάθησα.

Σήμερα εκτύπωσα κάποια δοκιμαστικά για να ισιώσω το τραπέζι, μετά τον κλασσικό κύβο XYZ και στο τέλος ένα benchy, του οποίου παραθέτω και μερικές εικόνες. Το προφίλ εκτύπωσης στο cura ήταν το default για τον Ender 3 pro και το νήμα ήταν PLA της Devil Design. 

Σχόλια και παρατηρήσεις, ευπρόσδεκτα! Φαίνονται διάφορα θεματάκια στις κοντινές εικόνες.

R DSC06180.jpg

R DSC06183.jpg

R DSC06184 1.jpg

R DSC06185.jpg

R DSC06187.jpg

R DSC06188.jpg

R DSC06189.jpg

R DSC06192.jpg

R DSC06193.jpg

R DSC06194.jpg

R DSC06179.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση που σε ταλαιπωρησε να τον ισιωσεις καθως ετσι οπως ειναι με τις βιδες ειναι ευκολο.

Με τι θερμοκρασια εκτυπωνεις?

Γενικα το devil ειναι κακο filament,οποτε εαν εχεις αργοτερα προβληματα που επιμενουν μπορει να φταιει και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την πρώτη φορά που τον συναρμολόγησα (οδηγίες + ένα αναλυτικό βίντεο) και τοποθέτησα το τμήμα του άξονα Χ πάνω στα προφίλ του άξονα Ζ και πέρασα την ντίζα , δεν κατέβαινε ο άξονας Χ προς τα κάτω (κατεύθυνση Ζ) άνετα και ομαλά όταν πίεζα ελαφρά με τα χέρια μου. Στο βίντεο ο τύπος τον πίεζε πολύ ελαφρά και κατέβαινε πολύ άνετα, λέγοντας πως η ευκολία κίνησης είναι δείκτης καλής ευθυγράμμισης. 23:30 στο παρακάτω βίντεο.

Τα έλυσα όλα και τα ευθυγράμμισα εκ νέου, με πολύ "ψείρισμα". Δεν κατάφερα ποτέ να έχω το ίδιο αποτέλεσμα με το βίντεο - γι' αυτό έφαγα πολύ χρόνο δοκιμάζοντας. 

Η θερμοκρασία είναι 200 / 60.

Επεξ/σία από nantito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο forum.

πριν κάνα μήνα αγόρασα για τον ΑΜ8 που έχω την πλακέτα BIGTREETECH SKR Mini E3 μαζί με την touch screen οθόνη και αφού έφαγα πάρα πολύ χρόνο μέχρι να αποκτησω μια-κάποια εξοικείωση με το firmware (με τη βοήθεια φίλου μου), είπα την τελευταία βδομάδα να κάνω εκτύπωση ώστε να δω τι έχω κάνει.

Αποτέλεσμα 1: στους πρώτους test cubes που έκανα στα μισά του κύβου ξεκίναγε το airprint (εκανε δλδ τη διαδικασία ότι εκτυπώνει αλλά δεν έβγαζε υλικό).

125412371_1066500547123385_3677736468212795087_n.jpg.68d71297f187c211331a2197d63d6f25.jpg (

Αφού λοιπόν έλυσα extruder, το καθάρισα και τον ξανά έδεσα μου έκανε το ίδιο. Εν τέλη διαπίστωσα ότι το μοτέρ του "Ε" (Bowden extruder) είχε αναπτύξει πάρα πολύ μεγάλη θερμοκρασία και σκέφτηκα ότι λογικά η θερμοκρασία πέρναγε στο γρανάζι που σπρώχνει το υλικό με αποτέλεσμα να το λιώνει και για αυτό να μην το σπρώχνει σωστά. Με αυφορμή αυτή τη σκέψη πήγα και πήρα νέο μοτέρ και δεδομένης της αγοράς μοτέρ αποφάσησα να πάρω και αυτό: https://www.cableworks.gr/3d-printers/build-it-yourself/extruders/cr-10s-pro-aluminum-double-gear-right-extruder/ σαν upgrade του εκτυπωυή ώστε να έχω έναν double gear extruder για πιο ασφαλές και σίγουρο αποτέλεσμα.

Αποτέλεσμα 2: Αφού έκανα όλη την εγκατάσταση και το ανάλογο calibrate του "Ε" το αποτέλεσμα ήταν λίγο καλύτερο...
1) κάνω test cude όλα καλά,
2) βάζω κάτι άλλο και το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπετε από πάνω, δλδ airprint.

επόμενο βήμα αν και δεν υπήρχε τόσο μεγάλη θερμοκρασία στο μοτέρ και στα γρανάζια του extruder να βάλω ένα heat sink στο μοτέρ από μια παλιά καρτα γραφικών που είχα μήπως και πάλι επιρέαζε η θερμοκρασία το filament.

125510548_2629331197377704_8393191165472365084_n.jpg.718181e480c5f31be994549ba88e77e5.jpg

έχω βάλει πάστα έχω πιάσει (λίγο πρόχειρα αλλά αποτελεσματικά γιατί στο αξονα του extruder δεν αντιλαμβάνομαι την ίδια ζέστη) το heatsink και δίνω εκτύπωση.

Αποτέλεσμα 3:
1) κάνω test cude όλα καλά,
2) βάζω κάτι άλλο και το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπετε από πάνω, δλδ το ίδιο με το αποτέλεσμα 2... airprint.


Έχει κανείς από εσάς να μου προτείνει καμιά ιδέα ή καμιά λύση? Είναι καποια ρυθμιση που εγω δεν ξερω? Έχει να κάνει με την αλλαγή της πλακέτας και πρέπει να κάνω κάτι?
Οτιδήποτε μπορεί να μου είναι χρήσιμο ώστε να το δοκιμάσω γιατί το επόμενο μου βήμα είναι να βάλω στο heat sink και ένα Fan και σε περίπτωση που δεν μου δωσει και αυτό καποιο ικανοποιητικό αποτέλεσμα να αλλάξω όλο το kit της μύτης μήπως αυτό δημιουργεί το πρόβλημα.

Να προλάβω πιθανά ερωτήματα και παρατηρήσεις:

  1. Τα tireup είναι προσωρινά μέχρι να καταφέρω να εκτυπώσω κάτι σωστό. Εχουν μπει με προσοχή και δεν βρίσκουν στον άξομα του μοτέρ. Επίσης μου κρατάνε το μοτερ πολύ πιο σταθερά από πριν αλλα όπως ειπα ειναι κατι προσωρινό.
  2. θερμοκρασία εκτύπωσης 200 βαθμούς και 210 ανάλογα με το filament που θα χρησιμοποιήσω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, απεκτησα και εγω πριν λιγες μερες τον EnderV2 (απο reprapworld) και αρχισα τις εκτυπωσεις.....

Ερωτήσεις:

  • Τι νημα χρησιμοποιειτε προς το παρον πηρα απο αμαζον Geetech και περιμενω απο reprapworld real
  • Πως διαολο ξεκολανε τα πραγματα απο το bed, το εχω τραυματισει στις προσπαθειες μου να βγαλω μεγαλα αντικειμενα
  • Υπαρχει κανενα tutorial για calibration περα απο το bed leveling? 
  • Ποιο προγραμμα ειναι καλυτερο για slicing ως τωρα χρησιμοποιοω το Slic3r γτ εχει αμεση ενσωματωση με octopi.
  • Προγραμμα για σχεδιαση αντικειμενων; Κανενα basic tutorial για blender παιζει;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...