Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα , θελω να ξεκινησω να μπω στον κοσμο του 3d printing, εχω διαβασει αρκετες σελιδες απο το παρον θεμα δυστυχως οχι ολες, ποιον εκτυπωτη θα με συμβουλευατε να παρω για να ξεκινησω; Σκεφτομαι λιγο μηπως στησω εναν μονος μου αλλα βλεπω οτι για να στησεις 3d printer πρεπει να εχεις 3d printer χαχαχαχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, george122 είπε

καλησπερα , θελω να ξεκινησω να μπω στον κοσμο του 3d printing, εχω διαβασει αρκετες σελιδες απο το παρον θεμα δυστυχως οχι ολες, ποιον εκτυπωτη θα με συμβουλευατε να παρω για να ξεκινησω; Σκεφτομαι λιγο μηπως στησω εναν μονος μου αλλα βλεπω οτι για να στησεις 3d printer πρεπει να εχεις 3d printer χαχαχαχ.

Αναλογα τα χρηματα π εχεις να διαθέσεις για το χόμπι.... Anycubic Mega Zero (~100 αυτες τις μερες), Creality Ender 3, Creality Ender 3 Pro, Creality Ender 3 v2...... Prusa mini

Εγω πήρα τον Εν2 με βάση την κοινοτητα και την μεγαλη αποδοχη π ειχε ο Ε και Ε προ.

Τελος αν θελεις συγκεκριμενα παρτς εκτυπωμενα υπαρχουν εταιρειες που σου παρεχουν το 3D print as a service και τους στελνεις τα σχεδια σου και σ επιστρεφουν τα κομματια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μαζεψεις κομματια σαν πρωτο εκτυπωτη δυσκολο.

Αν θες να ασχοληθεις παιρνεις κιτ.

Μου κανει εντυπωση που κανεις δν αναφερει την Anet A8 Plus.

Checkare την αν θες να ασχοληθεις στην κατασκευη του εκτυπωτη. Αλλιως οι ender ειναι μια solid λυση με σχετικα ευκολη διαδικασια για πρωτη εκτυπωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα, προσπαθώ να φτιαξω ένα σκελετο με γυαλια αλλά μου παρουσιάζει τις παρακάτω αττέλειες πως μπορω να βελτιωσω την εκτυπωση;

Spoiler

1LC0hmbDGLtj0itqgB_ZkXGjGsy70lPk0mDoqZA2Ez1c77RaKYBr05Ow8nsWIqV41Q23XYhMHaJiEYuqu4Qgn7bN9TgN5Qh9YONaeVF8ZlhSO8yIV3StrVxCo4uG1407bIF1qxz4eEHwWqIPehjUHWWx2SlI6W3DaohGF5xl9X6kwVyf-5D3DoMXcyjss2WhI6g4FKSIoq_vTDcn2jG0BdmKT60rqlvVl5oXJDM4-f8hyWFMFIdh_LgfvLqDYhvjszu0MfReYYIRLrKW534-IhW8o-xrlZOhv1ys4_dDcB431akdZ1rr5NZRypxq9RAcKXXYpu8U_dBbrVIUYYkgHej6FWIC46UWYJ6lxPMA5THAlkE6-_KqKJRtfgFq8caOuGBfVxqR2vm2yUp_sjNee-N_uaQwf0pnaedFstlnATi1ydrP54R4XrVwgJEyIqn67YVT92OIMsGz19smHppFRNhNVOCB-ng7d4PhIBCjBMqBP4QpHVl4Z2iURmygFVR2awJc1rfnWXWUBfcDTqbG6uXl7ehRkcBtwapeAYNk9ZuLX9oSz6Bb2qyg1nmTCqDX5paPFm1Ne6wEol52wyjvPNOdZvOYV8Qrsa6CXWlckxVnRMVNceH79pUIWiMg1Uz7ptrKQXU3Qo47hXMSLSC6mwfLtYbyOhZ61pte90zoTv4shVuR8XzkoXPuaLnluA=w1263-h947-no?authuser=0

Spoiler

weW-2LBjDxyB92MkNsqxTrG8tW7kcdry8zcXaBkk

με νοιαζει περισσοτερο το εσωτερικο του σκελετου...

Επεξ/σία από cyberrobot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει με PLA & PLA+ με Cura και υποστηριξη. Το έχω εκτυπωσει με αυτο τον προσανατολισμο και 90 μοιρες καθετα (ωστε να το μεγαλύτερο μερος να ειναι κίνηση στον χ και ψ εναλλαξ)

 

Spoiler

image.png.be26d351a56e08e279e356307b5c1b4e.png

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,  σορρυ που δεν απάντησα χτες αλλά ήθελα λίγο να ψάχτω πριν απαντήσω. Να ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας για αρχή. 

Ο λόγος που σκεφτόμουν για να φτιάξω έναν από την αρχή είναι γιατί οτι και να παρω θα τον αναβαθμίσω κάποια στιγμή και το πιο πιθανό να είναι σύντομα η στιγμή αυτή από την αγορά, οποτε ελεγα να το κάνω με την μια. Μετά κανεις από όσους κοίταξα στα <200€ δεν με καλύπτει πλήρως. Τι εννοώ ο ένας πχ έχει μικρό bed ο άλλος κανει πολύ θόρυβο ο τρίτος δεν έχει τόσο μεγάλη κοινότητα όσο ο δεύτερος κτλ...

Τωρα θα μου πείτε "ρε ακόμα δεν βγήκες από το αυγό σου, εχεις και απαιτήσεις.." και δίκιο θα έχετε.  Χαχαχαχα 

Για τον anycubic mega zero  έχετε κάποια αποψη; Άκυρο για τον mega zero. Δεν έχει θερμαινόμενο bed.

Βρήκα το anet a8 plus 125€ από το tom tom. Οποτε για εκει θα παω 99%

Επεξ/σία από george122
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, cyberrobot είπε

Εχω δοκιμασει με PLA & PLA+ με Cura και υποστηριξη. Το έχω εκτυπωσει με αυτο τον προσανατολισμο και 90 μοιρες καθετα (ωστε να το μεγαλύτερο μερος να ειναι κίνηση στον χ και ψ εναλλαξ)

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.be26d351a56e08e279e356307b5c1b4e.png

δοκίμασε έτσι και στα settings στα support να έχεις 0.2 στο contact Z distance 

Άτιτλο.jpg

Επεξ/σία από Nemo1776
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, george122 είπε

Καλημέρα,  σορρυ που δεν απάντησα χτες αλλά ήθελα λίγο να ψάχτω πριν απαντήσω. Να ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας για αρχή. 

Ο λόγος που σκεφτόμουν για να φτιάξω έναν από την αρχή είναι γιατί οτι και να παρω θα τον αναβαθμίσω κάποια στιγμή και το πιο πιθανό να είναι σύντομα η στιγμή αυτή από την αγορά, οποτε ελεγα να το κάνω με την μια. Μετά κανεις από όσους κοίταξα στα <200€ δεν με καλύπτει πλήρως. Τι εννοώ ο ένας πχ έχει μικρό bed ο άλλος κανει πολύ θόρυβο ο τρίτος δεν έχει τόσο μεγάλη κοινότητα όσο ο δεύτερος κτλ...

Τωρα θα μου πείτε "ρε ακόμα δεν βγήκες από το αυγό σου, εχεις και απαιτήσεις.." και δίκιο θα έχετε.  Χαχαχαχα 

Για τον anycubic mega zero  έχετε κάποια αποψη; Άκυρο για τον mega zero. Δεν έχει θερμαινόμενο bed.

Βρήκα το anet a8 plus 125€ από το tom tom. Οποτε για εκει θα παω 99%

έχω 2 custom blv ο θορυβοσ ο περισσοτερος ερχεται απο τα ανεμηστηρια του τροφοδοτικου...εχω ενα τροφοδοτικο 600βαττ  24βολτ και το ανεμηστηρι κανει θορυβο ,να το κλεισω σε κουτι δε γινεται ,να το παω σε αλλο δωματιο δε γινεται....απλα το συνιθισα.....βεβαια τα εχω σε υπογειο και δε ειμαι εκει ολη την ωρα οποτε αστα να βαρανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, τελικα παρηγγειλα τον anet a8 plus. Oι λογοι ηταν οτι ειχε μεγαλυτερο bed απο τον ender 3 και οτι ηταν φτηνος. Ελπιζω να μην το μετανιωσω... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, george122 είπε

Καλημερα, τελικα παρηγγειλα τον anet a8 plus. Oι λογοι ηταν οτι ειχε μεγαλυτερο bed απο τον ender 3 και οτι ηταν φτηνος. Ελπιζω να μην το μετανιωσω... 

 

όλοι οι εκτυπωτές κοντά σε αυτά τα χρήματα είναι καλοί για ξεκίνημα....και μόλις αρχίζεις να έχεις απαιτήσεις αρχίζεις να τον γαργαλας με αναβαθμίσεις η πας σε custom.....και εγω με ανετα ξεκινησα για 6 μηνες μετα στη πορεια δεν με καλυπτε και εκανα custom... οποτε ξεκινα με υπομονη και διαβασμα γιατι δεν ειναι αυτοκινητο βαλαμε το κλειδι,πρωτη και φυγαμε....προσεχε να στηθει σωστα απο την αρχη ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...