Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Tommygre είπε

Ενταξει εισοδηματικα πολλοι λιγοι ειναι που εβγαλαν παραπανω η εστω κρατησαν τον ιδιο μισθο το 20.

Να μου πεις στα χωρια και ποσοι μαστορες-τεχνιτες-γιατροι κλο στις πολεις δηλωνουν 4-5 χιλιαρικα εισοδημα αφου ολα ειναι μαυρα και απλα δηλωνουν εισοδημα κανα ενοικιο για ξεκαρφωμα, οποτε ναι, εισοδηματικα κριτηρια μονο ειναι αδικο. 

Τα ςνεργειακα θα πρεπε να ειναι πρωτα, δηλαδη η επιτευξη εξοικονονομησης απο α σε β πεα βασει των τμ και επειτα τα εισοδηματικα. 

Αλλα αυτο που ειχαν αναφερει στην αρχη για βασει παλαιοτητας οικιας, ειναι αδικο. 

Εγω πχ στο σπιτι που θελω να μπω, ειναι κατασκευη του 09 αλλα δεν εχει βαλει τιποτα ο εργολαβος, μονο κουφωνατα και πλακακια. Μου το παρατησε με λιγα λογια και παλι καλα που τον καταφερα και καναμε συμβολαιο με ρητρα παρακρατησης τωβ χρηματων που τοθ χρωστουσα και εννεοιται δεν προκειται να τα δει ποτε η θα του κανω εξωδικο. 

Εγω δηλαδη γιατι να μεινω στην απεξω απο αυτον που εχει το ξωχικο του 80 στην χαλκιδικη και παει ενα μηνα τον χρονο και τους υπολοιπους 6μηνες το νοικοαζει μαυρισταν σε σερβια και σκοπια και ξαφνικα το δηλωνει κυρια κατοικια??? 

 

το εξοχικό είναι δευτερέυουσα κατοικία δεν μπαίνει ούτως ή άλλως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Πάει, το δηλώνει ΚΥΡΙΑ και το βάζει.

καλά δεν είναι τόσο απλό. έχει και πρόστιμο εκπρόθεσμης για κάτι που δεν είναι και σίγουρο ότι θα γίνει.

οι πιο πολλοί κάνουμε αιτήσεις κανονικές 

ας μην τα ρίχνουμε όλα στο "λαμόγιο" τον Έλληνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ikucic είπε

καλά δεν είναι τόσο απλό. έχει και πρόστιμο εκπρόθεσμης για κάτι που δεν είναι και σίγουρο ότι θα γίνει.

οι πιο πολλοί κάνουμε αιτήσεις κανονικές 

ας μην τα ρίχνουμε όλα στο "λαμόγιο" τον Έλληνα

Δεν έχει ΚΑΝ πρόστιμο αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εξοχικο γινεται δωρεαν παραχωρηση στην "ανεργη" "εν διαστασει" συζηγο. Η τον γιο/κορη.

Εγω την αποψη μου την εχω πει. Κοινωνικα κριτηρια = εξασφαλισμενη εισοδος για τους πιο απατεωνες. Εδω θα μαστε σε 6 μηνες που η κλαψα θα γυρισει απο "δεν προλαβα" στο "Πως εινα δυνατον με x000 εισοδημα να μη μπηκα"

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και αυτοί που πράγματι μένουν σε παμπάλαιο σπίτι και είναι με μια σύνταξη μεταξύ 400 - 800 ευρώ (ή έναν σύγχρονο ψηρομισθο ) θα θυσιαστούν για τους απατεώνες. 

Επίσης μπορείτε να μου πείτε πως γίνεται χωρίς πρόστιμο??? Γιατί μιλάμε για παρελθούσα χρήση.

Τώρα τα περί δωρεάν παραχώρησης στην τρέχουσα χρήση (και στις προηγούμενες) δημιουργούν και τεκμήριο.

Αλλά παρακαλώ πείτε μου...

Οχι δεν είναι το θέμα μας αυτό και μπορεί να γίνει δωρεάν παραχώρηση στην εν διαστάσει (σιγά μην πάρουμε διαζύγιο μούφα για το εξοικονομω).

Γιατί τότε θα σου πω κι εγώ το εξής: 

Πήρες σπίτι του 2009 και δεν είναι ενεργειακά επαρκές;;;

Η μας κοροϊδεύεις ή ας πρόσεχες. 

Αλλά δεν το λέω γιατί πράγματι μπορεί να ισχύει και να παλεύεις να το φτιάξεις, όποτε δε σου φταίνε τα κοινωνικά κριτήρια.

Ξέρετε η "μικρή ιστορία" του καθενός μας δεν μπορεί να αποτελεί την αιχμή των αιτημάτων μας για ένα πιο δίκαιο εξοικονομω. 

Χρειάζεται αύξηση των κονδυλίων (35 δισ μοιράζουν... ας δώσουν και εδώ) όχι μόνο ανεμογεννήτριες κοκ 

 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ikucic είπε

Και αυτοί που πράγματι μένουν σε παμπάλαιο σπίτι και είναι με μια σύνταξη μεταξύ 400 - 800 ευρώ (ή έναν σύγχρονο ψηρομισθο ) θα θυσιαστούν για τους απατεώνες. 

Επίσης μπορείτε να μου πείτε πως γίνεται χωρίς πρόστιμο??? Γιατί μιλάμε για παρελθούσα χρήση.

Τώρα τα περί δωρεάν παραχώρησης στην τρέχουσα χρήση (και στις προηγούμενες) δημιουργούν και τεκμήριο.

Αλλά παρακαλώ πείτε μου...

Οχι δεν είναι το θέμα μας αυτό και μπορεί να γίνει δωρεάν παραχώρηση στην εν διαστάσει (σιγά μην πάρουμε διαζύγιο μούφα για το εξοικονομω).

Γιατί τότε θα σου πω κι εγώ το εξής: 

Πήρες σπίτι του 2009 και δεν είναι ενεργειακά επαρκές;;;

Η μας κοροϊδεύεις ή ας πρόσεχες. 

Αλλά δεν το λέω γιατί πράγματι μπορεί να ισχύει και να παλεύεις να το φτιάξεις, όποτε δε σου φταίνε τα κοινωνικά κριτήρια.

Ξέρετε η "μικρή ιστορία" του καθενός μας δεν μπορεί να αποτελεί την αιχμή των αιτημάτων μας για ένα πιο δίκαιο εξοικονομω. 

Χρειάζεται αύξηση των κονδυλίων (35 δισ μοιράζουν... ας δώσουν και εδώ) όχι μόνο ανεμογεννήτριες κοκ 

 

ΔΕΝ μπαίνει πρόστιμο γιατί δεν υπάρχει φόρος.

Δεν δηλώνεις εισόδημα !

Αλλαγή κατοικίας. Και καλά, δεν θυμοσουν που εμενες !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikucic είπε

Και αυτοί που πράγματι μένουν σε παμπάλαιο σπίτι και είναι με μια σύνταξη μεταξύ 400 - 800 ευρώ (ή έναν σύγχρονο ψηρομισθο ) θα θυσιαστούν για τους απατεώνες. 

Επίσης μπορείτε να μου πείτε πως γίνεται χωρίς πρόστιμο??? Γιατί μιλάμε για παρελθούσα χρήση.

Τώρα τα περί δωρεάν παραχώρησης στην τρέχουσα χρήση (και στις προηγούμενες) δημιουργούν και τεκμήριο.

Αλλά παρακαλώ πείτε μου...

Οχι δεν είναι το θέμα μας αυτό και μπορεί να γίνει δωρεάν παραχώρηση στην εν διαστάσει (σιγά μην πάρουμε διαζύγιο μούφα για το εξοικονομω).

Γιατί τότε θα σου πω κι εγώ το εξής: 

Πήρες σπίτι του 2009 και δεν είναι ενεργειακά επαρκές;;;

Η μας κοροϊδεύεις ή ας πρόσεχες. 

Αλλά δεν το λέω γιατί πράγματι μπορεί να ισχύει και να παλεύεις να το φτιάξεις, όποτε δε σου φταίνε τα κοινωνικά κριτήρια.

Ξέρετε η "μικρή ιστορία" του καθενός μας δεν μπορεί να αποτελεί την αιχμή των αιτημάτων μας για ένα πιο δίκαιο εξοικονομω. 

Χρειάζεται αύξηση των κονδυλίων (35 δισ μοιράζουν... ας δώσουν και εδώ) όχι μόνο ανεμογεννήτριες κοκ 

 

Το πηρα ευκαιρια στην Θερμη, 95 τμ συν 25 τμ σοφιτα σε νεα ησυχη και πεντακαθαρη περιοχη, διοροφο συγκροτημα, στο δευτερο οροφο με θεα στον Ολυμπο. Το σκοτωνε κυριολεκτικα στα 75000. Στο σπιτογατο το δινε 100 χιλιαρικα. 

Το ειχε ατελες και ηδη μια οικογενεια με τριοροφη μεζονετα εμενε με εργοταξιακο, οποτε δεν δεχτηκα να μπω και γω ετσι, οποτε εκανα συμβολαιο αλλα με ρητρα. 

Του εδωσα 60 μαζι με τον δικηγορο μου μπροστα σε συμβολαιογραφο οπου τα μισα τα πηρε κατευθειαν για τις εισφορες που χρωστουσε και τα αλλα μισ για να μου το τελιωσει το σπιτι να μπω και οταν μου το τελειωνε θα του δινα τα υπολοιπα 15.

Και φυσικα εβαλα ρητρα οτι για καθε μηνα μη παραδοσης του αφαιρω 300 απο τα χρωστουμενα. 

Οποτε ολα τα υπολοιπα τα κανα μονος μου και εριξα τα υπολοιπα 15 για να το διαμορφωσω τοιχους και να ανοιξω δευτερο μπανιο οπως θελω. 

Εντωμεταξυ τωρα η περιοχη που το αγορασα εχει αναβαθμιστει 1000%, καθε εξαμηνο βλεπω και νεα οικοδομη πολυτελειας. 

Με τον εργολαβο εννοειται ουτε ζωγραφιστο θελω να τον δω, αλλα η μεσιτρια του του την ακουσα προχθες να προσφερει σε ενδιαφερομενη γυναικα το απο κατω μου διαμερισμα στα 140!!!!

Οσον αφορα την ενεργειακη κλαση, ειμαι τυχερος επειδη μεχρι το 09 δεν υπηρχε κανονισμος για να χτισεις τουλαχιστον Γ κλαση, απι το 10 η 11 ξεκινησε αυτος ο νομος της ελαχιστης ενεργειακης κλασης Γ. 

Οποτε αν καταφερω και μπω φετος στο ΕΚΟ θα βαλω την ακριβη αντλια, το καλο ηλιακο θερμοσιφωνα, την θερμοπροσοψη σε ολη την στεγη και γυρω στους τοιχους, τις τεντες, νεα κουφωματα, smart home κλπ τα οποια ο αλλος θα μου ειχε βαλει ενα σαπιολεβητα πετρελαιου  και τις φετες σωματα των 15 ευρω.

Επεξ/σία από Tommygre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Το πηρα ευκαιρια στην Θερμη, 95 τμ συν 25 τμ σοφιτα σε νεα ησυχη και πεντακαθαρη περιοχη, διοροφο συγκροτημα, στο δευτερο οροφο με θεα στον Ολυμπο. Το σκοτωνε κυριολεκτικα στα 75000. Στο σπιτογατο το δινε 100 χιλιαρικα. 

Το ειχε ατελες και ηδη μια οικογενεια με τριοροφη μεζονετα εμενε με εργοταξιακο, οποτε δεν δεχτηκα να μπω και γω ετσι, οποτε εκανα συμβολαιο αλλα με ρητρα. 

Του εδωσα 60 μαζι με τον δικηγορο μου μπροστα σε συμβολαιογραφο οπου τα μισα τα πηρε κατευθειαν για τις εισφορες που χρωστουσε και τα αλλα μισ για να μου το τελιωσει το σπιτι να μπω και οταν μου το τελειωνε θα του δινα τα υπολοιπα 15.

Και φυσικα εβαλα ρητρα οτι για καθε μηνα μη παραδοσης του αφαιρω 300 απο τα χρωστουμενα. 

Οποτε ολα τα υπολοιπα τα κανα μονος μου και εριξα τα υπολοιπα 15 για να το διαμορφωσω τοιχους και να ανοιξω δευτερο μπανιο οπως θελω. 

Εντωμεταξυ τωρα η περιοχη που το αγορασα εχει αναβαθμιστει 1000%, καθε εξαμηνο βλεπω και νεα οικοδομη πολυτελειας. 

Με τον εργολαβο εννοειται ουτε ζωγραφιστο θελω να τον δω, αλλα η μεσιτρια του του την ακουσα προχθες να προσφερει σε ενδιαφερομενη γυναικα το απο κατω μου διαμερισμα στα 140!!!!

Οσον αφορα την ενεργειακη κλαση, ειμαι τυχερος επειδη μεχρι το 09 δεν υπηρχε κανονισμος για να χτισεις τουλαχιστον Γ κλαση, απι το 10 η 11 ξεκινησε αυτος ο νομος της ελαχιστης ενεργειακης κλασης Γ. 

Οποτε αν καταφερω και μπω φετος στο ΕΚΟ θα βαλω την ακριβη αντλια, το καλο ηλιακο θερμοσιφωνα, την θερμοπροσοψη σε ολη την στεγη και γυρω στους τοιχους, τις τεντες, νεα κουφωματα, smart home κλπ τα οποια ο αλλος θα μου ειχε βαλει ενα σαπιολεβητα πετρελαιου  και τις φετες σωματα των 15 ευρω.

Άμα είσαι Γ, πρέπει να πας Α και έχει υψηλό κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tommygre είπε

H ειμαι, αν ηταν κατασκευη του 10 θα ημουν αναγκαστικα Γ. 

Βασικά δεν έχει να κάνει με την χρονιά αποπεράτωσης της οικοδομής, αλλά με το πότε εκδόθηκε η άδεια 

Επίσης αν ήσουν με ΚΕΝΑΚ, θα ήσουν κατ' ελάχιστον Β, όχι Γ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

ΔΕΝ μπαίνει πρόστιμο γιατί δεν υπάρχει φόρος.

Δεν δηλώνεις εισόδημα !

Αλλαγή κατοικίας. Και καλά, δεν θυμοσουν που εμενες !!!!

Τροποποιητική Ε1 100 ευρώ πρόστιμο 

Μπορεί να μην βεβαιωθεί αμέσως αλλά έτσι λέει η ρύθμιση.

Το αν προκύπτει φόρος είναι άλλη μεταβλητή που βεβαιώνεται με τις νόμιμες προσαυξήσεις. 

Δείτε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα 

https://www.taxheaven.gr/news/42316/prostimo-tropopoihtikhs-dhlwshs-gia-metabolh-stoixeiwn-deytereyoysas-katoikias

Δωρεάν είναι η τροποιοτικη του Ε9 μέχρι να ολοκληρωθεί η κτηματογράφηση. 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikucic είπε

Τροποποιητική Ε1 100 ευρώ πρόστιμο 

Μπορεί να μην βεβαιωθεί αμέσως αλλά έτσι λέει η ρύθμιση.

Το αν προκύπτει φόρος είναι άλλη μεταβλητή που βεβαιώνεται με τις νόμιμες προσαυξήσεις. 

Δείτε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα 

https://www.taxheaven.gr/news/42316/prostimo-tropopoihtikhs-dhlwshs-gia-metabolh-stoixeiwn-deytereyoysas-katoikias

Δωρεάν είναι η τροποιοτικη του Ε9 μέχρι να ολοκληρωθεί η κτηματογράφηση. 

Δεν είναι ο καυγάς τα 100€, αλλά αναφέρεσαι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ περίπτωση.

Στο παράδειγμα ο φορολογούμενος ΞΕΧΑΣΕ να δηλώσει την κατοικία και όταν την δήλωσε ΑΥΞΗΣΕ το τεκμαρτό εισόδημα ενώ εγώ μιλώ για κάποιον που κάνει ΤΡΑΜΠΑ, δηλαδή κάνει την κυρία δευτερεύουσα και την δευτερεύουσα κυρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν είναι ο καυγάς τα 100€, αλλά αναφέρεσαι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ περίπτωση.

Στο παράδειγμα ο φορολογούμενος ΞΕΧΑΣΕ να δηλώσει την κατοικία και όταν την δήλωσε ΑΥΞΗΣΕ το τεκμαρτό εισόδημα ενώ εγώ μιλώ για κάποιον που κάνει ΤΡΑΜΠΑ, δηλαδή κάνει την κυρία δευτερεύουσα και την δευτερεύουσα κυρία.

Λοιπόν για να είμαστε ακριβείς 

Ο καθείς στον τομέα του

Επισυνάπτω το τελικό πόρισμα:


Επειδή η δήλωση της ως άνω δευτερεύουσας κατοικίας μετέβαλε το ετήσιο τεκμαρτό εισόδημα του προσφεύγοντος, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 31 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος και συνεπώς ορθώς επιβλήθηκε το υπό κρίση πρόστιμο της διάταξης του άρθρου 54§2 περ. α'.

Και η τράμπα όπως λες μεταβαλει το τεκμαρτό εισόδημα. 

Αρα πρόστιμο μπαίνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...