Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/2/2021 στις 2:18 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Δεν είναι ο καυγάς τα 100€, αλλά αναφέρεσαι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ περίπτωση.

Στο παράδειγμα ο φορολογούμενος ΞΕΧΑΣΕ να δηλώσει την κατοικία και όταν την δήλωσε ΑΥΞΗΣΕ το τεκμαρτό εισόδημα ενώ εγώ μιλώ για κάποιον που κάνει ΤΡΑΜΠΑ, δηλαδή κάνει την κυρία δευτερεύουσα και την δευτερεύουσα κυρία.

δεν ισχυει. Η πρωτη κατοικια ειναι δηλωμενη σε πινακα του Ε1, οποιαδηποτε μεταβολη στο Ε1 χρεωνεται 100 ευρω + οτι φορος προκυψει.

Αυτο που εχεις στο μυαλο σου, και οντως γινεται ατελως, ειναι η διευθυνση αλληλογραφιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

Αυτο που ακουγεται για το ανοιγμα του προγραμματος μεσα στο χρονο ξανα εξναι φημες ή εχουμε κατι εγγραφως ;

Σημερα ανεβηκε αυτο https://www.naftemporiki.gr/story/1694114/al-sdoukou-nea-programmata-eksoikonomo-tha-prokiruxthoun-mesa-sto-2021

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fredd0 είπε

Για οσους ενδιαφερονται, την Τριτη 2 μαρτιου ανοιγει το συστημα ξανα για υποβολη δικαιολογητικων οσων η αιτηση εχει εγκριθει 

σε συνέχεια της ανάρτησή σου:

Eνεργοποιείται από την Τρίτη, 2 Μαρτίου 2021, και ώρα 10:00 στο πληροφοριακό σύστημα του Προγράμματος «Εξοικονομώ-Αυτονομώ» η φάση υποβολής δικαιολογητικών. Η φάση αυτή είναι ενιαία για όλους τους τύπους αίτησης και ανεξαρτήτως περιφέρειας.

Αυτό γνωστοποιείται με ανακοίνωση του υπουργείου Περιβάλλοντος & Ενέργειας και υπενθυμίζεται ότι, σύμφωνα και με τον Οδηγό του Προγράμματος, οι αιτήσεις που έχουν λάβει αριθμό πρωτοκόλλου υποβολής και βρίσκονται σε κατάσταση «Υποβολής Δικαιολογητικών» θα λάβουν προθεσμία 30 ημερών κατά την οποία θα πρέπει να αναρτηθούν τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.

Σημειώνεται ακόμη, ότι για τις αιτήσεις που έχουν υποβληθεί αλλά έχουν χαρακτηριστεί ως «ειδική περίπτωση» υποβολής θα πρέπει να προηγηθεί ο έλεγχός τους και επομένως αυτές δεν θα ενταχθούν τώρα στη φάση υποβολής δικαιολογητικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φάση αυτή είπαμε είναι που βάζουμε τον λογαριασμό της ΔΕΗ και την άδεια του σπιτιού; (και σε κάποιες περιπτώσεις μερικά ακόμα) Για την καταχώρηση των προμηθευτών κλπ είναι άλλη η φάση ναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Η φάση αυτή είπαμε είναι που βάζουμε τον λογαριασμό της ΔΕΗ και την άδεια του σπιτιού; (και σε κάποιες περιπτώσεις μερικά ακόμα) Για την καταχώρηση των προμηθευτών κλπ είναι άλλη η φάση ναι;

Ετσι καταλαβαίνω διότι μετά την εισαγωγή λογαριασμού ρεύματος και οικοδομικής άδειας θα γίνει η οριστική ένταξη στο πρόγραμμα και μετά θα έχεις ένα χρόνο να κάνεις τις παρεμβάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει ολοκληρωθεί το εξοικονομώ του 2019 για μένα το θέμα είναι ότι τα λεφτά των προμηθευτών φαίνονται δεσμευνα από την Παρασκευή στον λογαριασμό μου στην eurobank ποτέ θα φύγουν τα λεφτά για να πληρωθούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουν να μπουμε στο προγραμμα Εξοικονομώ όλοι μαζί σαν πολυκατοικια;. .. Γίνεται ; τι ακριβώς πρεπει να ακολουθήσει.... Εγώ θα ήθελα να μπω μόνη μ στο σπίτι μ, μπορώ να αποχωρήσω ; και να κάνουν οι υπόλοιποι μόνοι τους ; τι χαρτιά χρειάζονται για την μια και για την άλλη επιλογή ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Angela09 είπε

Θέλουν να μπουμε στο προγραμμα Εξοικονομώ όλοι μαζί σαν πολυκατοικια;. .. Γίνεται ; τι ακριβώς πρεπει να ακολουθήσει.... Εγώ θα ήθελα να μπω μόνη μ στο σπίτι μ, μπορώ να αποχωρήσω ; και να κάνουν οι υπόλοιποι μόνοι τους ; τι χαρτιά χρειάζονται για την μια και για την άλλη επιλογή ;;

Κατ αρχήν, ΤΙ έχει αποφασίσει η πολυκατοικία ?

Αν αποφασίσει η πολυκατοικία, δεν μπορείς. Ισχύει, ότι για τις υπόλοιπες δαπάνες. Αν πχ η πολυκατοικία ψηφίσει, κατά πλειοψηφία, να αγοράσει κάτι, εσύ μπορείς να αποχωρήσεις ?

ΥΓ. Μονή σου, μπαίνεις χωριστά αν εγκριθει η αίτηση σου.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Angela09 είπε

Θέλουν να μπουμε στο προγραμμα Εξοικονομώ όλοι μαζί σαν πολυκατοικια;. .. Γίνεται ; τι ακριβώς πρεπει να ακολουθήσει.... Εγώ θα ήθελα να μπω μόνη μ στο σπίτι μ, μπορώ να αποχωρήσω ; και να κάνουν οι υπόλοιποι μόνοι τους ; τι χαρτιά χρειάζονται για την μια και για την άλλη επιλογή ;;

Γίνεται. Αλλά...

Πόσα διαμερίσματα? Όσο περισσότερα, τόσο πολυπλοκότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 διαμερίσματα είμαστε κι εγώ μενω στον τρίτο έχω όροφο διαμέρισμα... Για πες μου σε παρακαλω για να καταλάβω κι εγώ γιατί όσους  ρωτάω συνέχεια μου τα αλλάζουν ... Και πες ότι μπαίνουμε σε πολυκατοικια θα παμε στην τιμή για πέντε ή με τα τετραγωνικά του σπιτιου ; ... Γιατί αμα παμε με τα τετραγωνικά θα Αφανιστώ... Αμα δεν επιθυμώ μπορώ να απέχω από όλο αυτό ;και να μην πληρώσω... Σε παρακαλω βοήθησε με... Ευχαριστώ πολυ ! 

Δια 5 εννοώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Angela09 είπε

5 διαμερίσματα είμαστε κι εγώ μενω στον τρίτο έχω όροφο διαμέρισμα... Για πες μου σε παρακαλω για να καταλάβω κι εγώ γιατί όσους  ρωτάω συνέχεια μου τα αλλάζουν ... Και πες ότι μπαίνουμε σε πολυκατοικια θα παμε στην τιμή για πέντε ή με τα τετραγωνικά του σπιτιου ; ... Γιατί αμα παμε με τα τετραγωνικά θα Αφανιστώ... Αμα δεν επιθυμώ μπορώ να απέχω από όλο αυτό ;και να μην πληρώσω... Σε παρακαλω βοήθησε με... Ευχαριστώ πολυ ! 

Ξεκινάμε, από το ΤΙ θέλει να κάνει η πολυκατοικία !!!

Ξέρεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Angela09 είπε

Αρχικά Μονωση στους τυφλους τοίχους... Ξερεις τι χορηγεί το προγραμμα? 

Τι εννοείς τυφλούς τοίχους ?

2) μιλάς για το τρέχον πρόγραμμα η το ΕΠΟΜΕΝΟ ? Για το επόμενο, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι ΘΑ παίζει !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...