Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέποντας το νέο πρόγραμμα παρατηρώ ότι λέει ξεκάθαρα "ωφελούμενοι μπορεί να είναι φυσικά πρόσωπα με εμπράγματο δικαίωμα (αναφέρει και τη ψιλή κυριότητα).

Πώς θα κάνει την αίτηση όμως ο έχων τη ψιλή κυριότητα?

Δηλώνω κύρια κατοικία που εγώ έχω τη ψιλή κυριότητα και οι γονείς μου την επικαρπία και πληρώ όλα τα άλλα κριτήρια. Μέχρι τώρα στο δικό μου Ε9 και στο Ε2 οι γονείς μου  τη δηλώναμε ως δωρεάν παραχώρηση.

Πρέπει στο φετινό Ε9 να τη δηλώσω ως ιδιοκατοικηση ή κάτι άλλο?

Γιατί αν την αίτηση τη κάνω εγώ παίρνω 75% ενώ αν τη κάνει ο επικαρπωτης 40%.

Μπερδεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, grayfox23 είπε

Βλέποντας το νέο πρόγραμμα παρατηρώ ότι λέει ξεκάθαρα "ωφελούμενοι μπορεί να είναι φυσικά πρόσωπα με εμπράγματο δικαίωμα (αναφέρει και τη ψιλή κυριότητα).

Πώς θα κάνει την αίτηση όμως ο έχων τη ψιλή κυριότητα?

Δηλώνω κύρια κατοικία που εγώ έχω τη ψιλή κυριότητα και οι γονείς μου την επικαρπία και πληρώ όλα τα άλλα κριτήρια. Μέχρι τώρα στο δικό μου Ε9 και στο Ε2 οι γονείς μου  τη δηλώναμε ως δωρεάν παραχώρηση.

Πρέπει στο φετινό Ε9 να τη δηλώσω ως ιδιοκατοικηση ή κάτι άλλο?

Γιατί αν την αίτηση τη κάνω εγώ παίρνω 75% ενώ αν τη κάνει ο επικαρπωτης 40%.

Μπερδεμα

Οχι στο ε9 .

Στο ε1 το φετινό πρέπει να δηλώσεις ότι εκεί έμεναν οι γονείς σου και να κάνουν αυτοί τη δήλωση (αν ισχύει αυτό)

Βέβαια καλό είναι να περιμένουμε τον επίσημο οδηγό μήπως εχει περισσότερες διευκρινίσεις ή κάποια μέριμνα για τη δωρεάν παραχώρηση στον ψιλό κύριο.

Οταν λες 40% ο επικαρπωτής εννοείς λόγω σχετικά υψηλού εισοδήματος; 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι λόγω τόσο υψηλού εισοδήματος. Λόγω του ότι το δηλώνουν μέχρι τώρα δωρεάν παραχώρηση σε μένα λόγω επικαρπίας.

Εσύ λες να αλλάξουμε όλα τα Ε1 και να δηλώσουν το σπίτι οι δικοί μου ως κύρια κατοικία. Τότε το ποσοστό πάει στο 55%.

Το θέμα είναι ότι σύμφωνα με τη παρουσίαση που βγάλανε σήμερα, μπορώ να κάνω και εγώ που έχω εμπράγματο δικαίωμα (ψιλή κυριότητα) και το δηλώνω ως κύρια κατοικία. Έλα όμως που αυτό "κλωτσαει" με το παρακάτω που λένε οτι όταν δηλώνεται ως δωρεάν παραχώρηση, την αίτηση την κάνει ο επικαρπωτης και το ποσοστό πάει de facto στο 40%.

Δεν γίνεται να ισχύουν και τα 2.

Θέλω να πιστεύω ότι το πεδίο για τη δωρεάν παραχώρηση/ενοικίαση αφορά μόνο όσους δεν έχουν εμπράγματο δικαίωμα στην οικία.

Screenshot_20210729-225411.png

Επεξ/σία από grayfox23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νέο πρόγραμμα είναι ένα τεράστιο φιάσκο...όσοι έχουν ασχοληθεί με τα προηγούμενα προγράμματα μπορούν να το καταλάβουν....πως γίνεται να ανακοινώνεται αυτό το πρόγραμμα σήμερα όταν η ίδια κυβέρνηση διαχειρίστηκε και το προηγούμενο με επιδοτήσεις 50.000 ευρώ ανά κατοικία και επιδότηση έως και 90/100?...εδώ μιλάμε για διχασμένες προσωπικότητες μιας και το ένα πρόγραμμα με το άλλο είναι μέρα με τη νύχτα...Πρώτον ευνοεί μόνο όσους κάνουν ψευδείς δηλώσεις με εισοδήματα 5000-10000 ευρώ μιας και όσοι έχουν πραγματικά τέτοια εισοδήματα δεν θα ασχοληθούνε με τέτοια προγράμματα γιατί απλά και το 25% συμμετοχής είναι θέμα γι αυτούς(πλην λίγων ίσως εξαιρέσεων )...η μεγάλη πλειοψηφία θα κινηθεί με επιδοτήσεις 55/100 και κάτω ενώ οι κατοικίες που νοικιάζονται/παραχωρούνται  και είναι πολλές 40/100(άραγε μια ενοικιαζόμενη κατοικία που είναι ενεργοβόρα έχει λιγότερες ανάγκες από μια κυρία?)...όταν μέχρι τώρα είναι κοινό μυστικό ότι οι εργασίες γινόντουσαν μαύρες(-24/100 ΦΠΑ + ένα 10/100 έκπτωση λόγω μη κοπής απόδειξης) το πραγματικό όφελος για τον καταναλωτή είναι 21 έως 6 %...και αν είναι οριακό στην πρώτη περίπτωση στη δεύτερη το 4% είναι αστείο...Για εμένα το μόνο κίνητρο ίσως είναι το άτοκο δάνειο αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετό για να κινητοποιήσει κάποιον να βάλει λεφτά που δεν του περισσεύουν...με αυτή την τακτική πολύ φοβάμαι ότι θα γυρίσουμε στις προηγούμενες "καλές" εποχές της παραοικονομίας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gpsim είπε

Το νέο πρόγραμμα είναι ένα τεράστιο φιάσκο...όσοι έχουν ασχοληθεί με τα προηγούμενα προγράμματα μπορούν να το καταλάβουν....πως γίνεται να ανακοινώνεται αυτό το πρόγραμμα σήμερα όταν η ίδια κυβέρνηση διαχειρίστηκε και το προηγούμενο με επιδοτήσεις 50.000 ευρώ ανά κατοικία και επιδότηση έως και 90/100?...εδώ μιλάμε για διχασμένες προσωπικότητες μιας και το ένα πρόγραμμα με το άλλο είναι μέρα με τη νύχτα...Πρώτον ευνοεί μόνο όσους κάνουν ψευδείς δηλώσεις με εισοδήματα 5000-10000 ευρώ μιας και όσοι έχουν πραγματικά τέτοια εισοδήματα δεν θα ασχοληθούνε με τέτοια προγράμματα γιατί απλά και το 25% συμμετοχής είναι θέμα γι αυτούς(πλην λίγων ίσως εξαιρέσεων )...η μεγάλη πλειοψηφία θα κινηθεί με επιδοτήσεις 55/100 και κάτω ενώ οι κατοικίες που νοικιάζονται/παραχωρούνται  και είναι πολλές 40/100(άραγε μια ενοικιαζόμενη κατοικία που είναι ενεργοβόρα έχει λιγότερες ανάγκες από μια κυρία?)...όταν μέχρι τώρα είναι κοινό μυστικό ότι οι εργασίες γινόντουσαν μαύρες(-24/100 ΦΠΑ + ένα 10/100 έκπτωση λόγω μη κοπής απόδειξης) το πραγματικό όφελος για τον καταναλωτή είναι 21 έως 6 %...και αν είναι οριακό στην πρώτη περίπτωση στη δεύτερη το 4% είναι αστείο...Για εμένα το μόνο κίνητρο ίσως είναι το άτοκο δάνειο αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετό για να κινητοποιήσει κάποιον να βάλει λεφτά που δεν του περισσεύουν...με αυτή την τακτική πολύ φοβάμαι ότι θα γυρίσουμε στις προηγούμενες "καλές" εποχές της παραοικονομίας

Αν δεν σε συμφέρει, μη μπεις.

Ένας λιγότερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αν δεν σε συμφέρει, μη μπεις.

Ένας λιγότερος.

Δεν κινδυνεύεις από μένα μην φοβάσαι...αλλά αν αυτό κατάλαβες από αυτό που είπα τζάμπα κόπος να σου απαντήσω....μην κλαφτείς όμως όταν θα ξανά αλλάξει θεωρώντας τον εαυτό σου αδικημένο

Επεξ/σία από gpsim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gpsim είπε

Δεν κινδυνεύεις από μένα μην φοβάσαι...αλλά αν αυτό κατάλαβες από αυτό που είπα τζάμπα κόπος να σου απαντήσω....μην κλεφτείς όμως όταν θα ξανά αλλάξει θεωρώντας τον εαυτό σου αδικημένο

Τα περισσότερα που έγραψες ΙΣΧΥΟΥΝ, αλλά ταυτόχρονα δεν λες κάτι καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τα περισσότερα που έγραψες ΙΣΧΥΟΥΝ, αλλά ταυτόχρονα δεν λες κάτι καινούργιο.

εδώ δεν κάνουμε τεστ γνώσεων ούτε προσπαθώ να πω κάποια εξυπνάδα...απλά πολλοί που δεν έχουν ασχοληθεί με παλαιότερα προγράμματα (έγω έχω διαχειριστεί κονδύλια σε 2 από τα 3)δεν μπορούν να έχουν μέτρο σύγκρισης για το ποσό μικρές είναι οι παροχές αυτού σε σχέση με το παρελθόν...υπάρχουν 10αδες χιλιάδες έτοιμοι Φάκελοι που εκκρεμούν και οι ιδιοκτήτες τους νιώθουν εγκλωβισμένοι σε ένα ψευτοδίλημμα να μπω τώρα έστω και με μικρό όφελος η να περιμένω μια πιθανή νέα αλλαγή?η γνώμη μου είναι ότι το παρόν πρόγραμμα είναι θνησιγενές και αφορά λίγους με ψευδείς κατα κύριο λόγο δηλώσεις το οποίο θα ακυρωθεί και θα βελτιωθεί σε βάθος χρόνου(πρόβλεψη δίκη μου χωρίς να υποχρεώσω κάποιον να αποδεχτεί αυτό που λέω)...αν εσένα σε συμφέρει πραττεις αναλόγως...όσο για το αν λέω κάτι καινούργιο νομίζω ότι εδώ παραθέτουμε τη γνώμη μας για ένα πρόγραμμα το οποίο ανακοινώθηκε σήμερα εκτός αν εσύ ήξερες τις παραμέτρους του εδώ και μήνες

Επεξ/σία από gpsim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gpsim είπε

εδώ δεν κάνουμε τεστ γνώσεων ούτε προσπαθώ να πω κάποια εξυπνάδα...απλά πολλοί που δεν έχουν ασχοληθεί με παλαιότερα προγράμματα (έγω έχω διαχειριστεί κονδύλια σε 2 από τα 3)δεν μπορούν να έχουν μέτρο σύγκρισης για το ποσό μικρές είναι οι παροχές αυτού σε σχέση με το παρελθόν...υπάρχουν 10αδες χιλιάδες έτοιμοι Φάκελοι που εκκρεμούν και οι ιδιοκτήτες τους νιώθουν εγκλωβισμένοι σε ένα ψευτοδίλημμα να μπω τώρα έστω και με μικρό όφελος η να περιμένω μια πιθανή νέα αλλαγή?η γνώμη μου είναι ότι το παρόν πρόγραμμα είναι θνησιγενές και αφορά λίγους με ψευδείς κατα κύριο λόγο δηλώσεις το οποίο θα ακυρωθεί και θα βελτιωθεί σε βάθος χρόνου(πρόβλεψη δίκη μου χωρίς να υποχρεώσω κάποιον να αποδεχτεί αυτό που λέω)...αν εσένα σε συμφέρει πραττεις αναλόγως...όσο για το αν λέω κάτι καινούργιο νομίζω ότι εδώ παραθέτουμε τη γνώμη μας για ένα πρόγραμμα το οποίο ανακοινώθηκε σήμερα εκτός αν εσύ ήξερες τις παραμέτρους του εδώ και μήνες

Εφόσον έχεις διαχειριστει 2 από τα 3, θα ξέρεις ότι το προηγούμενο είχε EXTRA έκπτωση (και λόγω covid 10%), που δεν είχε κανένα άλλο.

Τώρα, δυστυχώς, επιστρέψαμε σε πιο normal εκπτώσεις.

Η κλίμακα 0-5000€, που αναφέρεις, ισχύε ανέκαθεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, grayfox23 είπε

Όχι λόγω τόσο υψηλού εισοδήματος. Λόγω του ότι το δηλώνουν μέχρι τώρα δωρεάν παραχώρηση σε μένα λόγω επικαρπίας.

Εσύ λες να αλλάξουμε όλα τα Ε1 και να δηλώσουν το σπίτι οι δικοί μου ως κύρια κατοικία. Τότε το ποσοστό πάει στο 55%.

Το θέμα είναι ότι σύμφωνα με τη παρουσίαση που βγάλανε σήμερα, μπορώ να κάνω και εγώ που έχω εμπράγματο δικαίωμα (ψιλή κυριότητα) και το δηλώνω ως κύρια κατοικία. Έλα όμως που αυτό "κλωτσαει" με το παρακάτω που λένε οτι όταν δηλώνεται ως δωρεάν παραχώρηση, την αίτηση την κάνει ο επικαρπωτης και το ποσοστό πάει de facto στο 40%.

Δεν γίνεται να ισχύουν και τα 2.

Θέλω να πιστεύω ότι το πεδίο για τη δωρεάν παραχώρηση/ενοικίαση αφορά μόνο όσους δεν έχουν εμπράγματο δικαίωμα στην οικία.

 

Μα αν το δηλώσουν οι γονείς σου ως κύρια κατοικία τότε δεν θα είναι δωρεάν παραχώρηση. Μάλλον είναι κακή η διατύπωση τους.

Θεωρώ δηλαδή ότι αν το δηλώσουν οι γονείς τότε πάνε στην περίπτωση α της μονοκατοικίας ως συγκυριοι που έχουν και την επικαρπία και πραγματι κατοίκουν 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εφόσον έχεις διαχειριστει 2 από τα 3, θα ξέρεις ότι το προηγούμενο είχε EXTRA έκπτωση (και λόγω covid 10%), που δεν είχε κανένα άλλο.

Τώρα, δυστυχώς, επιστρέψαμε σε πιο normal εκπτώσεις.

Η κλίμακα 0-5000€, που αναφέρεις, ισχύε ανέκαθεν.

για να μην το κάνουμε σεντόνι το κλειδί σε ότι είπα είναι ότι το ίδιο υπουργείο ,ο ίδιος πρωθυπουργός με τους ίδιους πάνω κάτω υπουργούς διαχειρίζονται ευρωπαϊκά κονδύλια με δυο μέτρα και δυο σταθμά και κάνουν τους αποτυχόντες του προηγούμενου διαγωνισμού να αισθάνονται δίπλα χαμένοι να μην πω κάτι άλλο...η κανονικότητα είναι σχετική μιας και η πανδημία δεν είναι κανονικότητα(ποσά εισοδήματα χάθηκαν μέσα στην πανδημία αλήθεια?) και τα προηγούμενα προγράμματα δίνοντας μεγάλα οικονομικά κίνητρα βοηθήσανε πολλούς να κάνουν πράγματα που απλά δεν θα τα κάνανε ποτέ...έτσι βγήκε δίπλα κερδισμένο το κράτος από την ίδια την αναβάθμιση αλλά και από την είσπραξη του ΦΠΑ, ο ιδιωτικός τομέας που δούλεψε εν μέσω πανδημίας αλλά και ο ιδιώτης που με μικρό κόστος βελτίωσε την περιουσία του...όλα αυτά με ευρωπαϊκά κονδύλια το τονίζω...πολύ φοβάμαι ότι τα οφέλη αυτά θα χαθούν σε μεγάλο βαθμό σε αυτό το πρόγραμμα...όπως και να έχει σου εύχομαι καλό βράδυ και θα επαναλάβω χαριτολογώντας ότι δεν κινδυνεύεις από εμένα μιας και όπως λέει το πρόγραμμα όλοι όσοι ενταχθούνε θα χρηματοδοτηθούνε αφού δεν μπαίνει πλέον ο γρηγορότερος...

Επεξ/σία από gpsim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ikucic είπε

Μα αν το δηλώσουν οι γονείς σου ως κύρια κατοικία τότε δεν θα είναι δωρεάν παραχώρηση. Μάλλον είναι κακή η διατύπωση τους.

Θεωρώ δηλαδή ότι αν το δηλώσουν οι γονείς τότε πάνε στην περίπτωση α της μονοκατοικίας ως συγκυριοι που έχουν και την επικαρπία και πραγματι κατοίκουν 

Βλέπω και φθάσαμε στο 632.

Για να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...