Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Δυστυχώς κάθε πέρσι και καλύτερα μου φαίνεται η όλη κατάσταση. Το 40% αν το νοικιάζεις ή το παραχωρείς είναι κόφτης για αρκετούς (δικαίως). Αν στον οδηγό γράφουν και ότι η ΗΤΚ επιδοτείται με 300-400€ την κάτσαμε τη βάρκα συνάδελφοι

Όταν ο άλλος δεν έχει στον ήλιο μοίρα τι να του κάνει η 70% επιδότηση;;

Πάντως κάποιος που έχει 5000 ατομικό εισόδημα και μπει με 75% για παρεμβάσεις 35000 ευρώ πρέπει να σκάσει 8750 ευρώ (δηλ το 25%) συν ΠΕΑ και ΗΤΚ σίγουρα κάνα 700αρι αρα συνολικά 9450 ευρώ. Πιστεύετε θα κάνουν πολλοί τέτοιοι αίτηση; όχι και μάλιστα όσοι κάνουν θα είναι με πλασματικό εισόδημα 5000 ευρώ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Δυστυχώς κάθε πέρσι και καλύτερα μου φαίνεται η όλη κατάσταση. Το 40% αν το νοικιάζεις ή το παραχωρείς είναι κόφτης για αρκετούς (δικαίως). Αν στον οδηγό γράφουν και ότι η ΗΤΚ επιδοτείται με 300-400€ την κάτσαμε τη βάρκα συνάδελφοι

Όταν ο άλλος δεν έχει στον ήλιο μοίρα τι να του κάνει η 70% επιδότηση;;

Αν δεν έχει στον ήλιο μοίρα, ενεργειακή αναβάθμιση θα κάνει !!!!!

14 λεπτά πριν, ikucic είπε

Πάντως κάποιος που έχει 5000 ατομικό εισόδημα και μπει με 75% για παρεμβάσεις 35000 ευρώ πρέπει να σκάσει 8750 ευρώ (δηλ το 25%) συν ΠΕΑ και ΗΤΚ σίγουρα κάνα 700αρι αρα συνολικά 9450 ευρώ. Πιστεύετε θα κάνουν πολλοί τέτοιοι αίτηση; όχι και μάλιστα όσοι κάνουν θα είναι με πλασματικό εισόδημα 5000 ευρώ. 

Η κλίμακα 0-5000€ είναι αστεία και προκαλεί την κοινωνία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αν δεν έχει στον ήλιο μοίρα, ενεργειακή αναβάθμιση θα κάνει !!!!!

Η κλίμακα 0-5000€ είναι αστεία και προκαλεί την κοινωνίαο

Οχι ακριβώς

Η μητέρα μου είναι συνταξιούχος χηρείας με 411 ευρώ το μήνα (μετά το οριστικό κόψιμο του εκας) και κανένα άλλο εισόδημα.  Απλά αν δεν τσονταρω εγώ δεν θα μπορεί να πληρώσει το 25%. Αν μπει φυσικά γιατί σε όλα είμαστε οκ εκτός από βαθμοημερες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ikucic είπε

Παλιότερα που λέγαμε για τα τσακάλια που μπαίνανε γρήγορα κα και τις γκρίνιες είχα ξαναγράψει στο φόρουμ: αν δεν ανέβει η χρηματοδότηση τότε πάλι οι παραπονούμενοι θα είναι πολλαπλάσιοι .

Οχι μόνο δεν ανέβηκε (παρά τα παχιά λόγια για το ταμείο στήριξης...  Αλλού θα πάνε τα πολλά λεφτά και από μας θα τα ζητάνε όταν κλείσει η ΕΚΤ τη στρόφιγγα του χαλαρού ευρώ... )

Αλλά από 900 εκατομμύρια πηγε 600.

Αυτό τα λέει όλα!

Το αν είναι δίκαιο ή άδικο το νέο σύστημα ή πιο δίκαιο κα είναι καθαρά φιλολογική συζήτηση για να περνάει η ώρα.

800 ήταν το προηγούμενο πρόγραμμα.

Που είδες 900 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά μπήκα στην διαδικασία να μου γίνει δωρεά με σκοπό να μπω στο εξ οικονομώ και να κάνω ανακαίνιση. Βλέποντας την προδημοσίευση είναι η κατάσταση για εγκεφαλικό. Υπάγομαι στην κατηγορία με 40% επιχορήγηση, με μέγιστη επιλέξιμη δαπάνη στα 180/τ.μ. που η κατοικία μου είναι στα 75 τ.μ. Με μια μπακάλικη μέτρηση 75*180= 13500 ευρώ. 13500*0,4=5400 "όφελος" (υπό συνθήκες που ταυτόχρονα πιάνω την ετήσια εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας) 

 

Επεξ/σία από zaf7117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikucic είπε

Οχι ακριβώς

Η μητέρα μου είναι συνταξιούχος χηρείας με 411 ευρώ το μήνα (μετά το οριστικό κόψιμο του εκας) και κανένα άλλο εισόδημα.  Απλά αν δεν τσονταρω εγώ δεν θα μπορεί να πληρώσει το 25%. Αν μπει φυσικά γιατί σε όλα είμαστε οκ εκτός από βαθμοημερες 

4932€ !

Τέλεια.

2 λεπτά πριν, zaf7117 είπε

Προσωπικά μπήκα στην διαδικασία να μου γίνει δωρεά με σκοπό να μπω στο εξ οικονομώ και να κάνω ανακίνηση. Βλέποντας την προδημοσίευση είναι η κατάσταση για εγκεφαλικό. Υπάγομαι στην κατηγορία με 40% επιχορήγηση, με μέγιστη επιλέξιμη δαπάνη στα 180/τ.μ. που η κατοικία μου είναι στα 75 τ.μ. Με μια μπακάλικη μέτρηση 75*180= 13500 ευρώ. 13500*0,4=5400 "όφελος" (υπό συνθήκες που ταυτόχρονα πιάνω την ετήσια εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας) 

Άσχημα είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

800 ήταν το προηγούμενο πρόγραμμα.

Που είδες 900 ???

Επιμένω στα 900

https://www.google.com/amp/s/www.pagenews.gr/2020/12/09/politiki/eksoikonomo-autonomo-epidotiseis-900-ekatommyria-euro-gia-60-000-katoikies/amp/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikucic είπε

Άμα ανοίξεις τον οδηγό του προγράμματος, θα δεις 804.

Και για το τωρινό, περιμένε τον οδηγό, για μεγαλύτερη ακρίβεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zaf7117 είπε

Προσωπικά μπήκα στην διαδικασία να μου γίνει δωρεά με σκοπό να μπω στο εξ οικονομώ και να κάνω ανακαίνιση. Βλέποντας την προδημοσίευση είναι η κατάσταση για εγκεφαλικό. Υπάγομαι στην κατηγορία με 40% επιχορήγηση, με μέγιστη επιλέξιμη δαπάνη στα 180/τ.μ. που η κατοικία μου είναι στα 75 τ.μ. Με μια μπακάλικη μέτρηση 75*180= 13500 ευρώ. 13500*0,4=5400 "όφελος" (υπό συνθήκες που ταυτόχρονα πιάνω την ετήσια εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας) 

 

Την προδημοσίευση την βρήκες κάπου;

Νομίζω ότι διάβασα ότι η προδημοσίευση του οδηγου θα γίνει Τρίτη τελικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikucic είπε

Την προδημοσίευση την βρήκες κάπου;

Νομίζω ότι διάβασα ότι η προδημοσίευση του οδηγου θα γίνει Τρίτη τελικά 

Συγνώμη, ήθελα να πω "Παρουσία του Νέου Εξοικονομώ" 

ο σύνδεσμος: https://www.liberal.gr/ckfinderIMG/userfiles/images/Παρουσίαση Εξοικονομώ 29_7_2021_final.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το 40% επιδότηση κατά τη γνώμη μου, ιδιαίτερα αν το 60% είναι με άτοκο δάνειο 

Οποιος έχει το 60% στην τσέπη και θέλει να τα βάλει στο σπίτι του, ας το κάνει μόνος του, δεν είναι ανάγκη να πάρει 70% επιδότηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μια χαρά είναι το 40% επιδότηση κατά τη γνώμη μου, ιδιαίτερα αν το 60% είναι με άτοκο δάνειο 

Οποιος έχει το 60% στην τσέπη και θέλει να τα βάλει στο σπίτι του, ας το κάνει μόνος του, δεν είναι ανάγκη να πάρει 70% επιδότηση 

Προφανώς δεν σε ενδιαφέρει το πρόγραμμα γιατι - μεταξύ μας- 40% δεν είναι μια χαρά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μια χαρά είναι το 40% επιδότηση κατά τη γνώμη μου, ιδιαίτερα αν το 60% είναι με άτοκο δάνειο 

Οποιος έχει το 60% στην τσέπη και θέλει να τα βάλει στο σπίτι του, ας το κάνει μόνος του, δεν είναι ανάγκη να πάρει 70% επιδότηση 

 

12 λεπτά πριν, ikucic είπε

Προφανώς δεν σε ενδιαφέρει το πρόγραμμα γιατι - μεταξύ μας- 40% δεν είναι μια χαρά. 

Αν δεν κάνω λάθος ο Αριστείδης είναι μηχανικός. Από τη μερια του ίσως έχει κάποιο point.
 

Στην πραγματικότητα όμως όπως είπα το 40% είναι στα ίδια οικονομικα (για αυτόν που τα έχει κ δε θα πάρει δάνειο) σε σχέση με το να έκανε τις παρεμβάσεις μαύρα. 

καμια λογική… όπως φυσικά καμία λογική αυτός που αποδεδειγμένα έχει 5Κ εισόδημα δε θα μπορέσει να επωφεληθεί μιας κ με το ποσό αυτό δε ξεπληρώνεις κ δάνειο ακόμα κ εάν αυτό είναι 5 ή 10 χιλιάρικα….

 

Η εικόνα που μου δίνει είναι ότι το έκαναν για να πουν ότι το έκαναν αυτό το Εξοικονομώ. Α επίσης οσον αφορά τα ΦΒ πιθανότατα δε περιλαμβάνονται αυτή τη φορά στις παρεμβάσεις μιας κ ο δεδδηε τα έχει κάνει μουτι με τα προηγούμενα κ ταλαιπωρεί άπειρο κόσμο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikucic είπε

Προφανώς δεν σε ενδιαφέρει το πρόγραμμα γιατι - μεταξύ μας- 40% δεν είναι μια χαρά. 

Δε κατάλαβα, έκλεισα φετος Εξοικονομώ σε εργατική κατοικία στη δραπετσωνα

7000 ευρώ, Αλουμινια, 3 κλιματιστικά ηλιακό 

Με τέσσερα χιλιάρικα κασέρι, τα έκαναν όλα αυτά ;

Οχι προφανώς, μόνο τα κλιματιστικά με τις εγκαταστάσεις τους ήταν κοντά 2 χιλιάρικα, και εκεί δε παίζει μαύρο χρήμα 

Γιατι να μη τα κάνουν όλα αυτά με 50-60€ το μήνα άτοκο δάνειο ;

Σημείωση ότι η ωφελούμενη εν προκειμενω πάλι στο ίδιο ποσοστό επιδότησης θα ήταν, ήτοι 60%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...