Προς το περιεχόμενο
Εξοικονομώ κατ' οίκον

TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

800 ήταν το προηγούμενο πρόγραμμα.

Που είδες 900 ???

Επιμένω στα 900

https://www.google.com/amp/s/www.pagenews.gr/2020/12/09/politiki/eksoikonomo-autonomo-epidotiseis-900-ekatommyria-euro-gia-60-000-katoikies/amp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

• Απαντήσεις 5,1k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, ikucic είπε

Άμα ανοίξεις τον οδηγό του προγράμματος, θα δεις 804.

Και για το τωρινό, περιμένε τον οδηγό, για μεγαλύτερη ακρίβεια.

• Like 1

5 λεπτά πριν, zaf7117 είπε

Προσωπικά μπήκα στην διαδικασία να μου γίνει δωρεά με σκοπό να μπω στο εξ οικονομώ και να κάνω ανακαίνιση. Βλέποντας την προδημοσίευση είναι η κατάσταση για εγκεφαλικό. Υπάγομαι στην κατηγορία με 40% επιχορήγηση, με μέγιστη επιλέξιμη δαπάνη στα 180/τ.μ. που η κατοικία μου είναι στα 75 τ.μ. Με μια μπακάλικη μέτρηση 75*180= 13500 ευρώ. 13500*0,4=5400 "όφελος" (υπό συνθήκες που ταυτόχρονα πιάνω την ετήσια εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας) 

Την προδημοσίευση την βρήκες κάπου;

Νομίζω ότι διάβασα ότι η προδημοσίευση του οδηγου θα γίνει Τρίτη τελικά 

1 λεπτό πριν, ikucic είπε

Την προδημοσίευση την βρήκες κάπου;

Νομίζω ότι διάβασα ότι η προδημοσίευση του οδηγου θα γίνει Τρίτη τελικά 

Συγνώμη, ήθελα να πω "Παρουσία του Νέου Εξοικονομώ" 

ο σύνδεσμος: https://www.liberal.gr/ckfinderIMG/userfiles/images/Παρουσίαση Εξοικονομώ 29_7_2021_final.pdf

• Like 1

Μια χαρά είναι το 40% επιδότηση κατά τη γνώμη μου, ιδιαίτερα αν το 60% είναι με άτοκο δάνειο 

Οποιος έχει το 60% στην τσέπη και θέλει να τα βάλει στο σπίτι του, ας το κάνει μόνος του, δεν είναι ανάγκη να πάρει 70% επιδότηση 

27 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μια χαρά είναι το 40% επιδότηση κατά τη γνώμη μου, ιδιαίτερα αν το 60% είναι με άτοκο δάνειο 

Οποιος έχει το 60% στην τσέπη και θέλει να τα βάλει στο σπίτι του, ας το κάνει μόνος του, δεν είναι ανάγκη να πάρει 70% επιδότηση 

Προφανώς δεν σε ενδιαφέρει το πρόγραμμα γιατι - μεταξύ μας- 40% δεν είναι μια χαρά. 

• Like 3

42 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

12 λεπτά πριν, ikucic είπε

Προφανώς δεν σε ενδιαφέρει το πρόγραμμα γιατι - μεταξύ μας- 40% δεν είναι μια χαρά. 

Αν δεν κάνω λάθος ο Αριστείδης είναι μηχανικός. Από τη μερια του ίσως έχει κάποιο point.

Στην πραγματικότητα όμως όπως είπα το 40% είναι στα ίδια οικονομικα (για αυτόν που τα έχει κ δε θα πάρει δάνειο) σε σχέση με το να έκανε τις παρεμβάσεις μαύρα. 

καμια λογική… όπως φυσικά καμία λογική αυτός που αποδεδειγμένα έχει 5Κ εισόδημα δε θα μπορέσει να επωφεληθεί μιας κ με το ποσό αυτό δε ξεπληρώνεις κ δάνειο ακόμα κ εάν αυτό είναι 5 ή 10 χιλιάρικα….

Η εικόνα που μου δίνει είναι ότι το έκαναν για να πουν ότι το έκαναν αυτό το Εξοικονομώ. Α επίσης οσον αφορά τα ΦΒ πιθανότατα δε περιλαμβάνονται αυτή τη φορά στις παρεμβάσεις μιας κ ο δεδδηε τα έχει κάνει μουτι με τα προηγούμενα κ ταλαιπωρεί άπειρο κόσμο…

1 ώρα πριν, ikucic είπε

Δε κατάλαβα, έκλεισα φετος Εξοικονομώ σε εργατική κατοικία στη δραπετσωνα

7000 ευρώ, Αλουμινια, 3 κλιματιστικά ηλιακό 

Με τέσσερα χιλιάρικα κασέρι, τα έκαναν όλα αυτά ;

Οχι προφανώς, μόνο τα κλιματιστικά με τις εγκαταστάσεις τους ήταν κοντά 2 χιλιάρικα, και εκεί δε παίζει μαύρο χρήμα 

Γιατι να μη τα κάνουν όλα αυτά με 50-60€ το μήνα άτοκο δάνειο ;

Σημείωση ότι η ωφελούμενη εν προκειμενω πάλι στο ίδιο ποσοστό επιδότησης θα ήταν, ήτοι 60%

Βλέποντας το νέο πρόγραμμα παρατηρώ ότι λέει ξεκάθαρα "ωφελούμενοι μπορεί να είναι φυσικά πρόσωπα με εμπράγματο δικαίωμα (αναφέρει και τη ψιλή κυριότητα).

Πώς θα κάνει την αίτηση όμως ο έχων τη ψιλή κυριότητα?

Δηλώνω κύρια κατοικία που εγώ έχω τη ψιλή κυριότητα και οι γονείς μου την επικαρπία και πληρώ όλα τα άλλα κριτήρια. Μέχρι τώρα στο δικό μου Ε9 και στο Ε2 οι γονείς μου  τη δηλώναμε ως δωρεάν παραχώρηση.

Πρέπει στο φετινό Ε9 να τη δηλώσω ως ιδιοκατοικηση ή κάτι άλλο?

Γιατί αν την αίτηση τη κάνω εγώ παίρνω 75% ενώ αν τη κάνει ο επικαρπωτης 40%.

Μπερδεμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, grayfox23 είπε

Βλέποντας το νέο πρόγραμμα παρατηρώ ότι λέει ξεκάθαρα "ωφελούμενοι μπορεί να είναι φυσικά πρόσωπα με εμπράγματο δικαίωμα (αναφέρει και τη ψιλή κυριότητα).

Πώς θα κάνει την αίτηση όμως ο έχων τη ψιλή κυριότητα?

Δηλώνω κύρια κατοικία που εγώ έχω τη ψιλή κυριότητα και οι γονείς μου την επικαρπία και πληρώ όλα τα άλλα κριτήρια. Μέχρι τώρα στο δικό μου Ε9 και στο Ε2 οι γονείς μου  τη δηλώναμε ως δωρεάν παραχώρηση.

Πρέπει στο φετινό Ε9 να τη δηλώσω ως ιδιοκατοικηση ή κάτι άλλο?

Γιατί αν την αίτηση τη κάνω εγώ παίρνω 75% ενώ αν τη κάνει ο επικαρπωτης 40%.

Μπερδεμα

Οχι στο ε9 .

Στο ε1 το φετινό πρέπει να δηλώσεις ότι εκεί έμεναν οι γονείς σου και να κάνουν αυτοί τη δήλωση (αν ισχύει αυτό)

Βέβαια καλό είναι να περιμένουμε τον επίσημο οδηγό μήπως εχει περισσότερες διευκρινίσεις ή κάποια μέριμνα για τη δωρεάν παραχώρηση στον ψιλό κύριο.

Οταν λες 40% ο επικαρπωτής εννοείς λόγω σχετικά υψηλού εισοδήματος; 

Επεξ/σία από ikucic

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι λόγω τόσο υψηλού εισοδήματος. Λόγω του ότι το δηλώνουν μέχρι τώρα δωρεάν παραχώρηση σε μένα λόγω επικαρπίας.

Εσύ λες να αλλάξουμε όλα τα Ε1 και να δηλώσουν το σπίτι οι δικοί μου ως κύρια κατοικία. Τότε το ποσοστό πάει στο 55%.

Το θέμα είναι ότι σύμφωνα με τη παρουσίαση που βγάλανε σήμερα, μπορώ να κάνω και εγώ που έχω εμπράγματο δικαίωμα (ψιλή κυριότητα) και το δηλώνω ως κύρια κατοικία. Έλα όμως που αυτό "κλωτσαει" με το παρακάτω που λένε οτι όταν δηλώνεται ως δωρεάν παραχώρηση, την αίτηση την κάνει ο επικαρπωτης και το ποσοστό πάει de facto στο 40%.

Δεν γίνεται να ισχύουν και τα 2.

Θέλω να πιστεύω ότι το πεδίο για τη δωρεάν παραχώρηση/ενοικίαση αφορά μόνο όσους δεν έχουν εμπράγματο δικαίωμα στην οικία.

Screenshot_20210729-225411.png

Επεξ/σία από grayfox23

Το νέο πρόγραμμα είναι ένα τεράστιο φιάσκο...όσοι έχουν ασχοληθεί με τα προηγούμενα προγράμματα μπορούν να το καταλάβουν....πως γίνεται να ανακοινώνεται αυτό το πρόγραμμα σήμερα όταν η ίδια κυβέρνηση διαχειρίστηκε και το προηγούμενο με επιδοτήσεις 50.000 ευρώ ανά κατοικία και επιδότηση έως και 90/100?...εδώ μιλάμε για διχασμένες προσωπικότητες μιας και το ένα πρόγραμμα με το άλλο είναι μέρα με τη νύχτα...Πρώτον ευνοεί μόνο όσους κάνουν ψευδείς δηλώσεις με εισοδήματα 5000-10000 ευρώ μιας και όσοι έχουν πραγματικά τέτοια εισοδήματα δεν θα ασχοληθούνε με τέτοια προγράμματα γιατί απλά και το 25% συμμετοχής είναι θέμα γι αυτούς(πλην λίγων ίσως εξαιρέσεων )...η μεγάλη πλειοψηφία θα κινηθεί με επιδοτήσεις 55/100 και κάτω ενώ οι κατοικίες που νοικιάζονται/παραχωρούνται  και είναι πολλές 40/100(άραγε μια ενοικιαζόμενη κατοικία που είναι ενεργοβόρα έχει λιγότερες ανάγκες από μια κυρία?)...όταν μέχρι τώρα είναι κοινό μυστικό ότι οι εργασίες γινόντουσαν μαύρες(-24/100 ΦΠΑ + ένα 10/100 έκπτωση λόγω μη κοπής απόδειξης) το πραγματικό όφελος για τον καταναλωτή είναι 21 έως 6 %...και αν είναι οριακό στην πρώτη περίπτωση στη δεύτερη το 4% είναι αστείο...Για εμένα το μόνο κίνητρο ίσως είναι το άτοκο δάνειο αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετό για να κινητοποιήσει κάποιον να βάλει λεφτά που δεν του περισσεύουν...με αυτή την τακτική πολύ φοβάμαι ότι θα γυρίσουμε στις προηγούμενες "καλές" εποχές της παραοικονομίας

• Like 2

20 λεπτά πριν, gpsim είπε

Το νέο πρόγραμμα είναι ένα τεράστιο φιάσκο...όσοι έχουν ασχοληθεί με τα προηγούμενα προγράμματα μπορούν να το καταλάβουν....πως γίνεται να ανακοινώνεται αυτό το πρόγραμμα σήμερα όταν η ίδια κυβέρνηση διαχειρίστηκε και το προηγούμενο με επιδοτήσεις 50.000 ευρώ ανά κατοικία και επιδότηση έως και 90/100?...εδώ μιλάμε για διχασμένες προσωπικότητες μιας και το ένα πρόγραμμα με το άλλο είναι μέρα με τη νύχτα...Πρώτον ευνοεί μόνο όσους κάνουν ψευδείς δηλώσεις με εισοδήματα 5000-10000 ευρώ μιας και όσοι έχουν πραγματικά τέτοια εισοδήματα δεν θα ασχοληθούνε με τέτοια προγράμματα γιατί απλά και το 25% συμμετοχής είναι θέμα γι αυτούς(πλην λίγων ίσως εξαιρέσεων )...η μεγάλη πλειοψηφία θα κινηθεί με επιδοτήσεις 55/100 και κάτω ενώ οι κατοικίες που νοικιάζονται/παραχωρούνται  και είναι πολλές 40/100(άραγε μια ενοικιαζόμενη κατοικία που είναι ενεργοβόρα έχει λιγότερες ανάγκες από μια κυρία?)...όταν μέχρι τώρα είναι κοινό μυστικό ότι οι εργασίες γινόντουσαν μαύρες(-24/100 ΦΠΑ + ένα 10/100 έκπτωση λόγω μη κοπής απόδειξης) το πραγματικό όφελος για τον καταναλωτή είναι 21 έως 6 %...και αν είναι οριακό στην πρώτη περίπτωση στη δεύτερη το 4% είναι αστείο...Για εμένα το μόνο κίνητρο ίσως είναι το άτοκο δάνειο αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετό για να κινητοποιήσει κάποιον να βάλει λεφτά που δεν του περισσεύουν...με αυτή την τακτική πολύ φοβάμαι ότι θα γυρίσουμε στις προηγούμενες "καλές" εποχές της παραοικονομίας

Αν δεν σε συμφέρει, μη μπεις.

Ένας λιγότερος.

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αν δεν σε συμφέρει, μη μπεις.

Ένας λιγότερος.

Δεν κινδυνεύεις από μένα μην φοβάσαι...αλλά αν αυτό κατάλαβες από αυτό που είπα τζάμπα κόπος να σου απαντήσω....μην κλαφτείς όμως όταν θα ξανά αλλάξει θεωρώντας τον εαυτό σου αδικημένο

Επεξ/σία από gpsim
  • Like 1

Μόλις τώρα, gpsim είπε

Δεν κινδυνεύεις από μένα μην φοβάσαι...αλλά αν αυτό κατάλαβες από αυτό που είπα τζάμπα κόπος να σου απαντήσω....μην κλεφτείς όμως όταν θα ξανά αλλάξει θεωρώντας τον εαυτό σου αδικημένο

Τα περισσότερα που έγραψες ΙΣΧΥΟΥΝ, αλλά ταυτόχρονα δεν λες κάτι καινούργιο.

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.