Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανενας εαν σε ενα σπιτι που το εχουν 3 αδελφια απο 33,3% αλλα μενει ο ενας απο αυτα μπορει να μπει στο εξοικονομω ?.

Λογαριασμοι κτλ ειναι στο ονομα του , στην εφορια μονιμη κατοικια απο αυτον και δωρεαν παραχώρηση απο τα 2 αδέλφια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Ξερει κανενας εαν σε ενα σπιτι που το εχουν 3 αδελφια απο 33,3% αλλα μενει ο ενας απο αυτα μπορει να μπει στο εξοικονομω ?.

Λογαριασμοι κτλ ειναι στο ονομα του , στην εφορια μονιμη κατοικια απο αυτον και δωρεαν παραχώρηση απο τα 2 αδέλφια .

Βέβαια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως ζυγιζεις αν σε συμφερει το εξοικονομω η πχ η απλη συνδεση με επιδοτηση δυσικου αεριου?

δεν ειναι προυποθεση το πρωτο ΠΕΑ για να δεις κοστη και να υπολογισεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, takaros31 είπε

Σήμερα μπήκα σε αυτό το βήμα, 

09. Πιστοποιημένη αίτηση προς τελική εκταμίευση

ξέρουμε περίπου σε πόσο καιρό αναμένεται η εκταμίευση? 

Ξέρουμε.

Θέλει 2 εβδομάδες περίπου για να γίνει η εκταμίευση και άλλες 2 περίπου για να ενημερώσει η τράπεζα το σύστημα ότι οι μεταφορές πραγματοποιήθηκαν (οπότε και πάει στο βήμα 10).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chill είπε

Τελικά άνοιξε ή θα ανοίξει το εξοικονομώ ΙΙΙ;

Έχω μπερδευτεί.....

https://www.b2green.gr/el/post/70047/pithani-i-epanenarxi-tou-exoikonomo-ii-choris-eisodimatiko-kritirio

Αν είχε ανοίξει, δεν θα υπήρχε λόγος να ασχοληθεί κανείς, γιατί οι θέσεις καλύπτονται εντός των πρώτον λίγων ωρών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fonsde είπε

Eκτος απο το εισοδηματικα κριτηρια υπαρχει καποιο κριτηριο σχετικα με τo μεγεθος της ακινητης περιουσιας?

Οχι.

Πρέπει να είναι απόλυτα νόμιμο χωρίς καμία παρανομία, να είναι δηλωμένο στο Ε1 για το φορολογικό έτος 2018 (δήλωση 19 δηλαδή) κύρια κατοικία και να εμπίπτει ο δικαιούχος στα ανάλογα εισοδηματικά κριτήρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2019 στις 1:06 ΜΜ, kostass__ είπε

Kαλησπερα, ενδιαφερομαι και εγω για το νεο ΕΚΟ που ακουγεται οτι θα βγει τον ιουλη (?).

διαβασα τον οδηγο και τις 52 σελιδες εδω και ενα μικρο χασιμο παιζει θα ελεγα,

 

 

Στις 10/6/2019 στις 1:13 ΜΜ, sphinxgr είπε

Αν τα δώσεις σε γραφείο θα βγει πιο ακριβά γιατί βγάζουν αρκετά χρήματα σε επιστασία / επίβλεψη / μελέτη. Η καλύτερη λύση είναι να βρεις και να συνεργαστείς με ανεξάρτητους επαγγελματίες. Έχει φυσικά και αυτό αρνητικά. 

τα 2 πεα τα βγάζει ο ενεργειακός επιθεωρητης. Ο σύμβουλος έργου είναι για να εισάγει τα στοιχεία στο σύστημα και να τον πάρεις και 10 φορές τηλέφωνο να σου δώσει συμβουλές για θέματα που αφορούν το έργο / προμηθευτες και τα δικαιολογητικά. 

Μηπως μπορείτε να μου δωσετε link με αυτόν τον οδηγό ?     Το μόνο που βρήκα ήταν ο οδηγός του προγράμματος που τρέχει ως τώρα (ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ  ΙΙ με τελευταια τροποποίηση ΜΑΡΤ 2019) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kounga είπε

Μηπως μπορείτε να μου δωσετε link με αυτόν τον οδηγό ?     Το μόνο που βρήκα ήταν ο οδηγός του προγράμματος που τρέχει ως τώρα (ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ  ΙΙ με τελευταια τροποποίηση ΜΑΡΤ 2019) 

εγω τον ιδιο οδηγο με εσενα εχω διαβασει, δεν εχω ακουσει να εχει βγει κατι πιο ενημερωμενο, στην αναμονη δλδ.

απο οτι ακουγεται παντως παω κατω οι ιδιοι οροι θα ισχυουν και τωρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει βγει καινούργιος. Διάβασε αυτόν που βρήκες. Ουτως ή αλλως αν υπάρξουν αλλαγές , αυτές θα είναι σε ασήμαντες και δεν θα επηρεάσουν την προετοιμασία σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostass__ είπε

εγω τον ιδιο οδηγο με εσενα εχω διαβασει, δεν εχω ακουσει να εχει βγει κατι πιο ενημερωμενο, στην αναμονη δλδ.

απο οτι ακουγεται παντως παω κατω οι ιδιοι οροι θα ισχυουν και τωρα

 

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Δεν έχει βγει καινούργιος. Διάβασε αυτόν που βρήκες. Ουτως ή αλλως αν υπάρξουν αλλαγές , αυτές θα είναι σε ασήμαντες και δεν θα επηρεάσουν την προετοιμασία σου.

Άσχετα πάντως με το παραπάνω,  με το που θα ανακοινώσουν την έναρξη του νέου προγράμματος, δεν θα βγάλουν και νέο πλήρη οδηγό?   Ας είναι τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kounga είπε

Άσχετα πάντως με το παραπάνω,  με το που θα ανακοινώσουν την έναρξη του νέου προγράμματος, δεν θα βγάλουν και νέο πλήρη οδηγό?   Ας είναι τα ίδια.

Σιγά μη κάτσουν να το ξαναγράψουν το pdf. Διορθωτικές και διευκρινίσεις θα βγάζουν λογικά.

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...