Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι σωστό να κρίνουμε τιμές επαγγελματιών...

Μίλα και με άλλα γραφεία, κάνε και ραντεβού μαζί τους και αποφάσισε

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

louben

 

1. Τα ΠΕΑ σου πρεπει να βγουν με την ενταξη στο προγραμμα, οχι πριν, αλλιως ειναι ακυρα.

2. Τα λεφτα απο τα ΠΕΑ θα τα παρεις πισω με την ολοκληρωση του προγραμματος.

3. Μου φαινεται ακριβος ο δικος σου, αλλα οπως διαβαζεις εχουμε ελευθερη αγορα, σιγουρα υπαρχουν και πιο φτηνοι και ποιο ακριβοι.

 

Θα σου προτεινα να κανεις μια εξτρα ερευνα και απο αλλα γραφεια και ετσι να παρεις μια καλυτερη εικονα, και επιλεγεις οποιος νομιζεις οτι ειναι καλυτερος και παραλληλα φτηνοτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μικρες αποριες,οποιος το κατεχει ας κανει τον κοπο να μου απαντησει:

 

Μπορει να ενταχθει μια πολυκατοικια στο εξοικονομω για να βαλει πχ θερμοπροσοψη;

Υπαρχουν εισοδηματικα κριτηρια συμμετοχης; Δηλαδη αν ειναι πχ 2 φραγκατοι στην πολυκατοικια βγαινεις off;

Ρεαλιστικα, μπορεις να ενταχθεις ή κανεις αιτηση τωρα και σε 36 μηνες μπορει να βγει κανα αποτελεσμα;

Επεξ/σία από vagos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tornado είπε

Τα ΠΕΑ σου πρεπει να βγουν με την ενταξη στο προγραμμα, οχι πριν, αλλιως ειναι ακυρα

Το πρώτο ΠΕΑ αποτελεί κριτήριο επιλεξιμότητας. Αν ενταχθείς και το ΠΕΑ σου είναι Β+ τότε τι πρόγραμμα θες να κάνεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, tornado είπε

louben

1. Τα ΠΕΑ σου πρεπει να βγουν με την ενταξη στο προγραμμα, οχι πριν, αλλιως ειναι ακυρα.

2. Τα λεφτα απο τα ΠΕΑ θα τα παρεις πισω με την ολοκληρωση του προγραμματος.

3. Μου φαινεται ακριβος ο δικος σου, αλλα οπως διαβαζεις εχουμε ελευθερη αγορα, σιγουρα υπαρχουν και πιο φτηνοι και ποιο ακριβοι.

Θα σου προτεινα να κανεις μια εξτρα ερευνα και απο αλλα γραφεια και ετσι να παρεις μια καλυτερη εικονα, και επιλεγεις οποιος νομιζεις οτι ειναι καλυτερος και παραλληλα φτηνοτερος.

Το ΠΕΑ πρέπει να είναι πρόσφατο >26/11/2017 και να το έχεις μόλις κάνεις την αίτηση. Το πρόγραμμα δουλευει με αριθμό προτεραιότητας. Αν ανοίξει το πρόγραμμα και δεν έχει κάποιος ΠΕΑ και περιμένει να το βγάλει μετά, λογικά δεν θα ενταχθεί ποτέ γιατί δεν θα προλάβει -και τα λεφτά του ΠΕΑ θα πάνε χαμένα.

image.png.1b808a2647c5714983495a4b1ff72dca.png

Το πρόγραμμα δικαιολογεί ΠΕΑ 1 και ΠΕΑ 2 που παίρνεις πίσω όλα τα λεφτά. Επίσης δικαιολογεί σύμβουλο έργου που 250€ τα οποία παίρνει στο τέλος του προγράμματος. Αν θες επιπλέον υπηρεσίες, ναι θα χρεωθούν εξτρα. 

Ο σύμβουλος έργου κάνει κάποια βασικά πράγματα. Η ενασχόληση απο τον ιδιοκτήτη είναι απαραίτητη σε μεγάλο βαθμό. Αν δεν θέλει να ασχοληθεί καθόλου, τότε είναι απαραίτητο να πληρώσει κάποιον να το κάνει για αυτόν όπως επίσης είναι πιθανό να πληρώσει ακριβότερα τις εργασίες ή να μπουν χαμηλότερης ποιότητας υλικά εφόσον δεν έχει ψάξει ο ίδιος επαγγελματίες

22 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Εχω μικρες αποριες,οποιος το κατεχει ας κανει τον κοπο να μου απαντησει:

Μπορει να ενταχθει μια πολυκατοικια στο εξοικονομω για να βαλει πχ θερμοπροσοψη;

Υπαρχουν εισοδηματικα κριτηρια συμμετοχης; Δηλαδη αν ειναι πχ 2 φραγκατοι στην πολυκατοικια βγαινεις off;

Ρεαλιστικα, μπορεις να ενταχθεις ή κανεις αιτηση τωρα και σε 36 μηνες μπορει να βγει κανα αποτελεσμα;

Διάβασε λίγο τον οδηγό https://exoikonomisi.ypen.gr/documents/10182/0/ΟΔΗΓΟΣ+ΕΞΟΙΚ_II_2018_2η+ΤΡΟΠ+Final_διορθ.pdf/23f04980-5919-4adf-a388-68dd9920956f 

Σελίδα 15

 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω διάφορα και ακούω επίσης διαφορα απ'το κοσμο για τις τιμές του προγραμμάτος.

Η αλήθεια ειναι πως οι τιμες του προγράμματος ειναι φουσκωμένες (Εφοσον ο μηχανικος τις επιλέξει). Ομως μη ξεχνάμε οτι ο προμηθευτής/κατασκευαστής, θα στοκάρει τα χρήματα του για μήνες, για υλικα,μεροκάμματα, φπα, και πάει λέγοντας.

Ετσι λοιπόν δε θα δουλέψει με τιμή πιάτσας. Εχει τύχει σε πελάτη που γκρίνιαζε για θερμοπρόσοψη να του πω, δώσμου τα χρήματα όλα μπροστά και μολις πληρωθει το πρόγραμμα σου τα δινω (δε τιθεται θεμα εμπιστοσύνης) και απάντησε "μα εγω μπηκα στο προγραμμα για να τα πληρωσει το προγραμμα οχι εγώ".

Ε τότε φιλε μου θα πληρώσεις αντι τα 30-35ε το τετραγωνικο, 50...γιατι θα περιμένω εγώ! 

Δυστυχως δεν ειμαστε AKTΩρες, να μπορούμε να αναλάβουμε 200 σπιτια ταυτοχρονα με τιμές πιατσας για να κανουμε τζιρο...

Και κλείνοντας, απ'τη πιάτσα, σχεδόν ΟΛΟΙ οι αλουμινάδες, υδραυλικοί προπληρώνονται (σε μεγάλο βαθμό) απ'τους πελάτες ΚΑΙ τους χρεώνουν τιμές προγράμματος. Οι μόνοι που την "τρωνε" ειναι οι μονωσάδες...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα Μπερδευτηκα με το ΠΕΑ.

Βγαζω τωρα ΠΕΑ σε οποιονδήποτε ενεργειακο επιθεωρητη, το βγαζω αφου βγουν οι οροι του προγραμματος (την επομενη εβδομαδα δηλαδη) ή το βγαζω μια και καλη με την αιτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, louben είπε

Τελικα Μπερδευτηκα με το ΠΕΑ.

Βγαζω τωρα ΠΕΑ σε οποιονδήποτε ενεργειακο επιθεωρητη, το βγαζω αφου βγουν οι οροι του προγραμματος (την επομενη εβδομαδα δηλαδη) ή το βγαζω μια και καλη με την αιτηση;

Για να κάνεις αίτηση, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ. Είναι απαραίτητο δικαιολογητικό για να υποβληθεί η αίτηση υπαγωγής και να πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου .

Το ΠΕΑ δεν βγαίνει σε μια ώρα. Θέλει αρκετές μέρες ανάλογα με το φόρτο εργασίας του μηχανικού. Μην έχετε κατα νου ότι θα έρθει σήμερα το πρωί ο μηχανικός και το απόγευμα θα το έχετε και έτσι το πρωί θα κάνετε την αίτηση

*Επίσης είναι άλλο το ΠΕΑ για ενοικίαση, που απλά γράφει την ενεργειακή κλάση του ακινήτου (στο περίπου πάντα) και μερικοί το δίνουν με 30€ και άλλο το ΠΕΑ για το εξοικονομώ το οποίο πρέπει να έχει απόλυτη ακρίβεια γιατί μπορεί να περάσει απο έλεγχο και παράλληλα πρέπει να γίνουν συγκεκριμένες προτάσεις μαζί με το ΠΕΑ με συντελεστές υλικών κλπ για να επιτευχθεί συγκεκριμένος ενεργειακός στόχος. Για αυτό το ένα έχει 30€ και το άλλο 200€

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, louben είπε

Τελικα Μπερδευτηκα με το ΠΕΑ.

Βγαζω τωρα ΠΕΑ σε οποιονδήποτε ενεργειακο επιθεωρητη, το βγαζω αφου βγουν οι οροι του προγραμματος (την επομενη εβδομαδα δηλαδη) ή το βγαζω μια και καλη με την αιτηση;

Βγάζεις ΠΕΑ για εξοικονομώ, όχι οτιδήποτε ΠΕΑ 

Στα σενάρια εξοικονόμησης που έχει, πρέπει ένα από τα τρία να ακολουθηθεί όταν γίνουν οι παρεμβάσεις 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια μια ακομη ερωτηση.

Ξεκιναω αμεσως τη διαδικασια για ΠΕΑ ή περιμενω απο εβδομαδα που θα βγει η ΚΥΑ για το εξοικονομω μηπως και περιεχει ορους για το νεο εξοικονομω που τα υπαρχοντα ΠΕΑ δεν καλυπτουν; Μηπως δηλαδη ειναι ρισκο να το βγαλω τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, louben είπε

Ωραια μια ακομη ερωτηση.

Ξεκιναω αμεσως τη διαδικασια για ΠΕΑ ή περιμενω απο εβδομαδα που θα βγει η ΚΥΑ για το εξοικονομω μηπως και περιεχει ορους για το νεο εξοικονομω που τα υπαρχοντα ΠΕΑ δεν καλυπτουν; Μηπως δηλαδη ειναι ρισκο να το βγαλω τωρα;

Ξεκίνα και πες στον μηχανικό να κάνει όλη τη προεργασία του ΠΕΑ αλλά να μη το οριστικοποιήσει πριν βγει η ΚΥΑ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Πως να τη βάλεις στο προϋπολογισμό, υπάρχει κάπου στις παρεμβάσεις ;

Υπάρχει κόστος μελέτης. Και αν δε κάνω λαθος η άδεια μικρής κλίμακας μπορεί να εμπεριέχει μελέτη, οπότε το βάζεις εκεί. Με κάθε επιφύλαξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, natural_sgf είπε

Υπάρχει κόστος μελέτης. Και αν δε κάνω λαθος η άδεια μικρής κλίμακας μπορεί να εμπεριέχει μελέτη, οπότε το βάζεις εκεί. Με κάθε επιφύλαξη.

Κόστος μελέτης στο εξοικονομώ ; 

Μπορείς να μου το βρεις κάπου αυτό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...