Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Μάλλον δεν έχει διαβάσει τον οδηγό, ούτε τις σελίδες του τρέχοντος θέματος. 

Άλλο το ΠΕΑ για ενοικίαση - που το πληρώνεις 20€ και άλλο το ΠΕΑ με συγκεκριμένες προτάσεις αναβάθμισης που θέλει πολλές εργατοώρες και έχει 200€ για 80m2 για παράδειγμα. 

Επίσης το ΠΕΑ που έχεις βγάλει ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Διαβάστε και λίγο τον οδηγό...

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=PezshuVnqDU%3D&tabid=367&language=el-GR

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει…

Νοικιάζω σπίτι σε άλλη πόλη από εκεί που έχω την ιδιόκτητη κατοικία μου…

Ενδιαφέρομαι να αναβαθμίσω την ιδιόκτητη κατοικία μου και όχι αυτή που νοικιάζω εγώ…

Το ΠΕΑ το είχα βγάλει πριν το 2017 για την ιδιόκτητη κατοικία μου για το παλιό πρόγραμμα αλλά τελικά δεν εντάθηκα…

Το πρόγραμμα θέλει νέο ΠΕΑ…

Ο μηχανικός που μου είχε βγάλει τότε το παλιότερο ΠΕΑ, έχει την μελέτη έτοιμη και γνωρίζει τις απώλειες του σπιτιού (γιατί δεν άλλαξα κάτι, ώστε να αλλάξουν οι απώλειες θερμότητας, ούτε αυτά που ζητώ για αναβάθμιση) και κατά συνέπεια το ΠΕΑ θα βγει σε λίγα λεπτά…

 

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
50 λεπτά πριν, marmagia είπε

Παιδιά ακούω να λένε ότι αν δεν κάνει την αίτηση γραφείο συνολικά δεν έχει ελπίδα καν να το πάρει κάποιος. Σκεφτόμουν να κάνω μόνη μου την αίτηση γιατί μου φάνηκε εξωπραγματικό ποσό τα 500€ που ζητάνε για αυτό. Τι λέτε; Υπάρχει καμία δυσκολία στην συμπλήρωση της αίτησης που να μην έχω ενδεχομένως κατά νου;

Έχω ξαναγράψει σε αυτό το thread.

Εγώ την έκανα μόνος μου. Είχα όλα τα στοιχεία (και από τον πολιτικό μηχανικό) και μου πήρε 30 λεπτά η σωστή αίτηση (ακύρωσα τη πρώτη γιατί κάπου σκάλωνε στα στοιχεία του gsis.gr).

Θέλει να είσαι πολύ καλά προετοιμασμένη και να έχεις διαβάσει διάφορους οδηγούς.

29 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Αν θες να είσαι ενα βήμα μπροστά και είσαι Αττική, κοιτάς τι ζητάνε τις προηγούμενες εβδομάδες οι άλλες περιφέρειες, κάνεις και μια μουφα αίτηση ότι έχεις σπιτι σε άσχετη περιοχή πχ Ροδόπη και έχεις δει και το Interface τι μπαινει που.

Υπάρχει σχετικός οδηγός συμπλήρωσης με εικόνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bromiaris είπε

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει…

Νοικιάζω σπίτι σε άλλη πόλη από εκεί που έχω την ιδιόκτητη κατοικία μου…

Ενδιαφέρομαι να αναβαθμίσω την ιδιόκτητη κατοικία μου και όχι αυτή που νοικιάζω εγώ…

Το ΠΕΑ το είχα βγάλει πριν το 2017 για την ιδιόκτητη κατοικία μου για το παλιό πρόγραμμα αλλά τελικά δεν εντάθηκα…

Το πρόγραμμα θέλει νέο ΠΕΑ…

Ο μηχανικός που μου είχε βγάλει τότε το παλιότερο ΠΕΑ, έχει την μελέτη έτοιμη και γνωρίζει τις απώλειες του σπιτιού (γιατί δεν άλλαξα κάτι, ώστε να αλλάξουν οι απώλειες θερμότητας, ούτε αυτά που ζητώ για αναβάθμιση) και κατά συνέπεια το ΠΕΑ θα βγει σε λίγα λεπτά…

Κάνε τροποποιητικη και βάλε 1η κατοικία την ιδιοκτητη και δεύτερη την ενοικιαζομενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανένας την εταιρεία 3DS Energy στην Πυλαία Θεσσαλονίκης; Μου είπαν προλαβαίνουμε ίσα-ίσα για αίτηση προέγκρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, challenger_4 είπε

Για τους δικαιούχους του προγράμματος του 2014 που δεν είχαν πάρει τα χρήματα έχουμε κάτι νεότερο; Ή τα ξεγράφουμε;

Έκανες όλες τις παρεμβάσεις, ολοκλήρωσες το πρόγραμμα, και δεν έχουν πληρωθεί οι προμηθευτές? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα από 27/5 είναι κολλημένο στο :

09. Πιστοποιημένη αίτηση προς τελική εκταμίευση

 

Εχει συμβεί σε κανέναν άλλο αυτό; Να αργεί τόσο πολυ η εκταμίευση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, The_Judas είπε

Εμένα από 27/5 είναι κολλημένο στο :

09. Πιστοποιημένη αίτηση προς τελική εκταμίευση

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο αυτό; Να αργεί τόσο πολύ η εκταμίευση;

 

17 ώρες πριν, lary7 είπε

εχω και εγώ μια αίτηση κολημένη απο αρχές ιούνη. Και να φανταστείς στην προηγούμενη περίπτωση η πληρωμή έγινε σε 10 μέρες απο 9->10

Διαβάστε εδώ:

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα. Από ποια τράπεζα προς ποιά γίνεται η μεταφορά;

Η Εθνική συνεργάζεται με το δημόσιο και πρέπει να πάμε εκεί για να ξεκολλήσουν τα εμβάσματα; 

Εγώ δεν έχω πάρει δάνειο.. Με ποια δικαιοδοσία δηλαδή θα πληρώσω εγώ για έμβασμα που κάνει το δημόσιο προς έναν τρίτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Δεν κατάλαβα. Από ποια τράπεζα προς ποιά γίνεται η μεταφορά;

Η Εθνική συνεργάζεται με το δημόσιο και πρέπει να πάμε εκεί για να ξεκολλήσουν τα εμβάσματα; 

Εγώ δεν έχω πάρει δάνειο.. Με ποια δικαιοδοσία δηλαδή θα πληρώσω εγώ για έμβασμα που κάνει το δημόσιο προς έναν τρίτο;

Ναι, πήγαινε στη Εθνική τράπεζα του τόπου κατοικίας σου και ρώτα μια, αν και δε νομίζω να βγάλεις άκρη (μπορεί να μη θέλουν να ασχοληθούν δηλαδή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαίνει δεν βγαίνει δάνειο, όταν είναι να γίνει μεταφορά χρημάτων από μια τράπεζα σε άλλη, υπάρχει εξτρά χρέωση. Αυτή δεν την καλύπτει το πρόγραμμα. 

Είναι έξτρα χρέωση δική μας. 

Έτσι αν έχω εθνική και οι προμηθευτές eurobank, θα πρέπει να πληρώσω εξτρά έξοδα για να πληρωθούν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...