Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Εγώ που είμαι από δωρεάν παραχώρηση δεν κατάλαβα πού εμπίπτω.

Το σπίτι είναι 75% της μητέρας και 25% της γιαγιάς που είναι υπερήλικη και ζει στην επαρχία, αν δε μπορώ να εντάξω εγώ το σπίτι στο πρόγραμμα, σε ποια από τις 2 θα απευθυνθώ;

Στην περίπτωση που η κατοικία για την οποία γίνεται η αίτηση ενοικιάζεται, δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα έχουν μόνο ο πλήρης κύριος και ο επικαρπωτής (όχι ο ψιλός κύριος), όπως παρουσιάζεται στις ειδικές περιπτώσεις αιτήσεων της παραγράφου 5.2. Η περίπτωση της δωρεάν παραχώρησης δεν εμπίπτει στον περιορισμό του προηγούμενου εδαφίου.

Οπότε στην περίπτωση της δωρεάν παραχώρησης, δικαίωμα αίτησης έχει όποιος:

α. έχει δικαίωμα κυριότητας (πλήρους ή ψιλής) ή επικαρπίας σε επιλέξιμη κατοικία.

6 λεπτά πριν, SKG75 είπε

Με 2 παιδια είμαι στο 70%...λοιπόν την επιδότηση την παίρνω εγώ ή ο ιδιοκτήτης; 

Για κουφώματα με ενδιαφέρει πιο πολύ. 

Η οικία εφόσον ανήκει σε άλλον, η επιδότηση γίνεται βάσει των δεδομένων του ιδιοκτήτη. Όχι των δικών σου. 

Οικία + Ιδιοκτήτη επιδοτεί. Όχι ενοικιαστή. 

(Επίσης αν αναβαθμισθεί οικία, αναβαθμίζεται και το ενοίκιο μετά... εκτός αν βάσει συμφωνίας μέσω δικηγόρου πληρώσει την αναβάθμιση ο ένοικος και γίνει συμβόλαιο για συγκεκριμένο ποσό ενοικίων σε συγκεκριμένη χρονική διάρκεια)

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Στην περίπτωση που η κατοικία για την οποία γίνεται η αίτηση ενοικιάζεται, δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα έχουν μόνο ο πλήρης κύριος και ο επικαρπωτής (όχι ο ψιλός κύριος), όπως παρουσιάζεται στις ειδικές περιπτώσεις αιτήσεων της παραγράφου 5.2. Η περίπτωση της δωρεάν παραχώρησης δεν εμπίπτει στον περιορισμό του προηγούμενου εδαφίου.

Οπότε στην περίπτωση της δωρεάν παραχώρησης, δικαίωμα αίτησης έχει όποιος:

α. έχει δικαίωμα κυριότητας (πλήρους ή ψιλής) ή επικαρπίας σε επιλέξιμη κατοικία.

Η οικία εφόσον ανήκει σε άλλον, η επιδότηση γίνεται βάσει των δεδομένων του ιδιοκτήτη. Όχι των δικών σου. 

Οικία + Ιδιοκτήτη επιδοτεί. Όχι ενοικιαστή. 

Εμένα ένας αλουμινας μου είπε ότι γίνεται και στο όνομα μου εφόσον μένω εκεί χρόνια... Θα τον ρωτήσω ξανά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SKG75 είπε

Εμένα ένας αλουμινας μου είπε ότι γίνεται και στο όνομα μου εφόσον μένω εκεί χρόνια... Θα τον ρωτήσω ξανά. 

Σελίδα 16 του οδηγού https://exoikonomisi.ypen.gr/documents/10182/0/ΟΔΗΓΟΣ+ΕΞΟΙΚ_II_2018_2η+ΤΡΟΠ+Final_διορθ.pdf

Προφανώς δεν υπάρχει λογική στο "ότι γίνεται και στο όνομα μου εφόσον μένω εκεί χρόνια." Αν ο ιδιοκτήτης θέλει σε διώχνει και πουλάει το σπίτι. Δεν σου ανήκει και δεν έχεις κάποιο δικαίωμα σε αυτό νομικά. Οπότε δεν μπορείς να έχεις αξιώσεις και να παίρνεις επιδοτήσεις για αυτό που δεν σου ανήκει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Σελίδα 16 του οδηγού https://exoikonomisi.ypen.gr/documents/10182/0/ΟΔΗΓΟΣ+ΕΞΟΙΚ_II_2018_2η+ΤΡΟΠ+Final_διορθ.pdf

Προφανώς δεν υπάρχει λογική στο "ότι γίνεται και στο όνομα μου εφόσον μένω εκεί χρόνια." Αν ο ιδιοκτήτης θέλει σε διώχνει και πουλάει το σπίτι. Δεν σου ανήκει και δεν έχεις κάποιο δικαίωμα σε αυτό νομικά. Οπότε δεν μπορείς να έχεις αξιώσεις και να παίρνεις επιδοτήσεις για αυτό που δεν σου ανήκει ;)

Πιθανόν να είναι κάποιο άλλο πρόγραμμα θα τον πάρω τηλέφωνο και θα μάθω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε αν φαίνεται κάπου απο όλο το μενου του δικαιούχου  του  exoikonomisi.ypen.gr  ,   αν έχουν πληρωθεί τα 2 ΠΕΑ ?    Ρωτώ γιατί δυστηχώς έχω χάσει το καταθετήριο απο το Α ΠΕΑ και το ζητάει ο μηχανικός.  Η τρέχουσα κατάσταση είναι στο στάδιο 8 .

Ούτε απο το Ιστορικό , ούτε απο το ΠΕΑ αναφέρεται αν έχουν πληρωθεί.

Εννοείται οτι αν φτάσει το θέμα σε επίπεδο οικονομικής διαφοράς,  θα τον βάλω αναγκαστικά να ψάξει αυτός στο λογαριασμό του για να βρει την κατάθεση μου. Απλά ακόμη το θέμα βρισκεται στο   "που να ψάξω τώρα με τόσους πελάτες που έχω και τόσες καταθέσεις που γίνονται καθημερινά..?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kounga είπε

Ξέρετε αν φαίνεται κάπου απο όλο το μενου του δικαιούχου  του  exoikonomisi.ypen.gr  ,   αν έχουν πληρωθεί τα 2 ΠΕΑ ?    Ρωτώ γιατί δυστηχώς έχω χάσει το καταθετήριο απο το Α ΠΕΑ και το ζητάει ο μηχανικός.  Η τρέχουσα κατάσταση είναι στο στάδιο 8 .

Ούτε απο το Ιστορικό , ούτε απο το ΠΕΑ αναφέρεται αν έχουν πληρωθεί.

Εννοείται οτι αν φτάσει το θέμα σε επίπεδο οικονομικής διαφοράς,  θα τον βάλω αναγκαστικά να ψάξει αυτός στο λογαριασμό του για να βρει την κατάθεση μου. Απλά ακόμη το θέμα βρισκεται στο   "που να ψάξω τώρα με τόσους πελάτες που έχω και τόσες καταθέσεις που γίνονται καθημερινά..?"

Σίγουρα μπορείς να βρείς το παράβολο ενεργειακής επιθεωρησης μέσω του Taxisnet αναλόγως ποιός δημιούργησε το παράβολο , αλλά απόδειξη πληρωμής δεν νομιζω να μπορείς να βρείς .

Δεν ξέρω μήπως μέσω του ΤΕΕ σου βγάζει τη κατάσταση πληρωμης ή στο ΥΠΕΚΑ εάν κανεις έλεγχο εγκυρότηατας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kounga είπε

Ξέρετε αν φαίνεται κάπου απο όλο το μενου του δικαιούχου  του  exoikonomisi.ypen.gr  ,   αν έχουν πληρωθεί τα 2 ΠΕΑ ?    Ρωτώ γιατί δυστηχώς έχω χάσει το καταθετήριο απο το Α ΠΕΑ και το ζητάει ο μηχανικός.  Η τρέχουσα κατάσταση είναι στο στάδιο 8 .

Ούτε απο το Ιστορικό , ούτε απο το ΠΕΑ αναφέρεται αν έχουν πληρωθεί.

Εννοείται οτι αν φτάσει το θέμα σε επίπεδο οικονομικής διαφοράς,  θα τον βάλω αναγκαστικά να ψάξει αυτός στο λογαριασμό του για να βρει την κατάθεση μου. Απλά ακόμη το θέμα βρισκεται στο   "που να ψάξω τώρα με τόσους πελάτες που έχω και τόσες καταθέσεις που γίνονται καθημερινά..?"

Αν έχεις στο παρελθόν ανεβάσει την απόδειξη στο πρόγραμμα ~ που είναι απαραίτητο ούτως ή άλλως, μόνο τότε μπορεις να τη βρείς. Ποτέ άλλοτε 

6 ώρες πριν, bjj-p είπε

Την αιτηση στο προγραμμα (που θα ανοιξει καποια στιγμη) την υποβαλει ο μηχανικος για τον πελατη; Ή ο ιδιος ο πελατης;

Την κάνει όποιος γουστάρει. Όπως έχω γράψει 300 φορές στις 3 τελευταίες σελίδες, το πρόγραμμα είναι με σειρά προτεραιότητας. Όποιος κάνει πρώτος τη δήλωση δηλαδή. Εγώ θα την κάνω για παράδειγμα μόνος μου σε 30 λεπτά. 8 θα ανοίγει, 8.30 θα έχω πάρει αριθμό πρωτοκόλλου. Ο μηχανικός θα έχει κάμποσες δηλώσεις. Οπότε? Απλά δεν θα τις προλάβει όλες. Ποιος θα φταίει που δεν θα ενταχθούν οι πελάτες? Οι πελάτες φυσικά που σίγουρα θα τους έχει ενημερώσει σχετικά! 

Τι θα χάσουν που δεν θα ενταχθούν? Την επιδότηση και το ΠΕΑ που ήδη θα έχουν πληρώσει 

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Νόμιζα ότι το εξοικονομώ, αφορουσε την ΚΥΡΙΑ κατοικία κάποιου, έχω κάνει ΛΑΘΟΣ !!!!

Εκτός αν νοικιάζεις το σπίτι οπότε είναι η κύρια κατοικία αλλου. 

Πάντα είναι κύρια κατοικία όμως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Την κάνει όποιος γουστάρει. Όπως έχω γράψει 300 φορές στις 3 τελευταίες σελίδες, το πρόγραμμα είναι με σειρά προτεραιότητας. Όποιος κάνει πρώτος τη δήλωση δηλαδή. Εγώ θα την κάνω για παράδειγμα μόνος μου σε 30 λεπτά. 8 θα ανοίγει, 8.30 θα έχω πάρει αριθμό πρωτοκόλλου. Ο μηχανικός θα έχει κάμποσες δηλώσεις. Οπότε? Απλά δεν θα τις προλάβει όλες. Ποιος θα φταίει που δεν θα ενταχθούν οι πελάτες? Οι πελάτες φυσικά που σίγουρα θα τους έχει ενημερώσει σχετικά! 

 

Για το μισάωρο μήν είσαι σίγουρος οτι θα τα έχεις ολοκληρώσει τήν αίτηση

Τουλάχιστον στίς αρχές είχε αρκετά προβλήματα και υπερφόρτωση η πλατφόρμα .

Είχα ρίξει για 6 άτομα .

Πλέον κάπως έχει βελτιωθεί.

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Για το μισάωρο μήν είσαι σίγουρος οτι θα τα έχεις ολοκληρώσει τήν αίτηση

Τουλάχιστον στίς αρχές είχε αρκετά προβλήματα και υπερφόρτωση η πλατφόρμα .

Είχα ρίξει για 6 άτομα .

Πλέον κάπως έχει βελτιωθεί.

8.30 είχα πάρει αριθμό πρωτοκόλλου. Τώρα έχω ολοκληρώσει και τις παρεμβάσεις 

Όσοι μπήκαν μετά τις 8.30 δεν δούλευε γιατί τότε μπήκαν όλοι

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Για το μισάωρο μήν είσαι σίγουρος οτι θα τα έχεις ολοκληρώσει τήν αίτηση

Τουλάχιστον στίς αρχές είχε αρκετά προβλήματα και υπερφόρτωση η πλατφόρμα .

Είχα ρίξει για 6 άτομα .

Πλέον κάπως έχει βελτιωθεί.

Το έκανα εγώ σε 20 λεπτά. Δεν περνούσε η αιτηση λόγω σφάλματος. Ρίχνω άκυρο και κάνω νέα αίτηση σε άλλα 20 λεπτα. Αλλά ήταν πριν από κάνα χρόνο που είχε όλο προβληματα η πλατφόρμα. Λογικά το έχουν στρώσει τώρα οπότε αν έχεις διαβάσει οδηγίες χρήσης τότε μπορεις άνετα σε 30 λεπτά να καταφέρεις μια αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2019 στις 9:07 ΠΜ, sphinxgr είπε

Υποτίθεται το νέο ΕΚΟ θα είναι το ΕΚΟ 2.2 και όχι το 3. Το 3 θα έρθει κάποιο επόμενο έτος.

Μόνο και μόνο το ότι δεν έχουν βγάλει νέες οδηγίες και διευκρινήσεις ακόμα, με κάνει να πιστεύω πως θα αργήσει και θα πάει μετά το καλοκαίρι.  

Επίσης αναγράφεται σε παρελθοντικό οδηγό του ΕΚΟ ΙΙ :

Σε περίπτωση που έχει γίνει υπαγωγή για μια κατοικία στο Πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ΄Οίκον» της προγραμματικής περιόδου 2007-2013 και το έργο είναι ολοκληρωμένο, στο πλαίσιο του Προγράμματος, δεν μπορεί να υποβληθεί αίτηση για την εν λόγω κατοικία στο παρόν Πρόγραμμα. Επιτρέπεται η υποβολή αίτησης σε κατοικία που έχει γίνει υπαγωγή στο Πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ΄Οίκον» της προγραμματικής περιόδου 2007-2013, μόνο εάν αυτή αποτελεί μέρος αίτησης που αφορά σε πολυκατοικία, και όχι για τις παρεμβάσεις που υλοποιήθηκαν στο πλαίσιο του ανωτέρω προγράμματος.

E καλά, δεν θα τα χαλάσουμε στο πως θα το πούμε.  Κατάλαβες πάντως οτι αναφέρομαι στο επόμενο του παρόντος που βρίσκεται σε εξέλιξη , και προς το τέλος του.

Πάντως σωστά, αν δεν δούμε συγκεκριμένες οδηγίες σαν αυτές που παρέθεσες, δεν ξέρουμε...

12 ώρες πριν, meletis_m είπε

Σίγουρα μπορείς να βρείς το παράβολο ενεργειακής επιθεωρησης μέσω του Taxisnet αναλόγως ποιός δημιούργησε το παράβολο , αλλά απόδειξη πληρωμής δεν νομιζω να μπορείς να βρείς .

Δεν ξέρω μήπως μέσω του ΤΕΕ σου βγάζει τη κατάσταση πληρωμης ή στο ΥΠΕΚΑ εάν κανεις έλεγχο εγκυρότηατας

Προφανώς το δημιούργησε ο μηχανικός , εφόσον εγώ απλά κατέθεσα στο ΙΒΑΝ του... Δηλαδή μπορεί αυτός να το βρει στο Taxisnet του?

Και στο ΤΕΕ και στο ΥΠΕΚΑ που ακριβώς  το ψάχνω?

Τέλος, στην τράπεζα που τους είπα το πρόβλημα μου, για να μου δώσουν αποδεικτικό τώρα μετα απο τόσους μήνες, θέλουν γραπτό αίτημα οπου θα αναφέρω ακόμη και την ημέρα κατάθεσης, και ποιος ταμίας  🤩   ήταν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τελικό στάδιο  09.α Πιστοποιημένη αίτηση - εγκεκριμένη τελική εκταμίευση είναι προς πληρωμή απο 21/5 (χωρίς δάνειο) προμηθευτές στις Alpha Bank, Eurobank, Εθνική. Έχει πληρωθεί απο 28/5 μόνο η Εθνική.

Για να προχωρήσει η πληρωμή και σε Alpha, Eurobank, με ποιον πρέπει να μιλήσω για την καθυστέρηση?

  • Eurobank, Alpha?
  • Με την επικοινωνία του ΥΠΕ που τρέχει το εξοικονομώ? https://exoikonomisi.ypen.gr/epikoinonia
  • Με την ΕΘΝΙΚΗ που έχω δηλώσει ως τράπεζα μου?! 

*Κανονικά οι πληρωμές γίνονται εντός 7 ημερών. Τώρα έχουν περάσει 20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...