Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, tornado είπε

και εσενα ποιος σου ειπε οτι πηρε 250 ευρω μικτα? αυτα τα εδινε το προγραμμα, πηρε αλλα τοσα καθαροτατα και μην σου πω παραπανω....

Τωρα για το αν υπαρχουν πολλοι η λιγοι επαγγελματιες που δεχονται η οχι, αυτο ειναι δικαιωμα τους, ας μην ασχολουνται με το προγραμμα.

Το προγραμμα δουλευει με ενα συγκεκριμενο τροπο, οχι το μονταρω οπως νομιζω γιατι ετσι βολευει την εταιρια μου.

Για παραδειγμα οι τενταδες, σχεδον ολοι δεν ενταχτηκαν στο προγραμμα γιατι ελεγαν οτι δεν τους συμφερει η επιδοτηση. Δικαιωμα τους.

Στα κουφωματα ομως, οσοι δουλευαν με το προγραμμα, δεν εχουν κανενα δικαιωμα να λενε οτι εντασσονται στο εξοικονομω και βγαζουν δικες τους αξιωσεις του τυπου 100%  μετρητα εξαρχης. Οποιος δεν βγαινει, ας μην ασχολειται, να ασχοληθουμε και οι υπολοιποι με οσους θελουν να κανουν τις εργασιες τους με βαση το προγραμμα.

Μάλλον έχεις διάθεση να ακούς μόνο τον εαυτό σου νομίζοντας πως κατέχεις την απόλυτη αλήθεια. 

Το πρόγραμμα ορίζει κάποιες συγκεκριμένες παραμέτρους. Η αγορά προσαρμόζεται σε αυτές βάσει ρίσκου / απόδοσης. Αυτό μπορεί εσύ να μην το καταλαβαίνεις, το βιώνεις όμως. Αν θες να το κατανοήσεις κάτσε σκέψου τους λόγους που γίνεται και έπειτα κρίνε αν είναι σωστό ή οχι. 

Αν δεν αρέσει στους επαγγελματίες το πρόγραμμα, προσαρμόζονται και προσφέρουν εναλλακτικές με στόχο την win win συνεργασία και σωστά έκαναν. Διαφορετικά δεν συμμετέχουν

Αν δεν αρέσει στον ωφελούμενο το πρόγραμμα και πως προσαρμόζονται οι επαγγελματίες σε αυτό, απλά ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ και δεν έχει κανένα κέρδος

*Επίσης αν τελικά ο επαγγελματίας σου έβαζε αλουμίνια 10.000€ και έπαιρνε απο σένα που δεν σε γνωρίζει 4000€ και μετά εσύ δεν τελείωνες το πρόγραμμα για άπειρους λόγους, απο που θα έπαιρνε τα 6000€? Ή μήπως όλοι οι συμπολίτες σου είναι αξιόπιστοι και το ολοκληρώνουν το πρόγραμμα και τηρούν τις υποσχέσεις τους? Αν δεν είναι αξιόπιστοι οι συμπολίτες σου λοιπόν, ΑΥΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ! ρίσκο / απόδοση το λένε στο χωριό μου

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

@tornado επειδή την έχω κάνει αυτή τη δουλειά, να σου πω κάποια πράγματα 

καταρχάς σίγουρα είναι λάθος το ότι δε συμπληρώθηκε σωστά ο πίνακας παρεμβάσεων

από εκεί και πέρα, η άδεια μικρής εργασιών μικρής κλίμακας δε μπορεί να μπει ως "έξοδο" κάπου

επίσης ξέρω και εγώ πάρα πολύ κόσμο που ενώ είναι μια χαρά αξιόπιστοι σαν μάστορες αλλά δεν μπορούν να χρηματοδοτήσουν το κράτος 

σε ανάλογη περίπτωση είμαι και εγώ με φίλο μου που ψάχνουμε να τον βάλουμε στο εξοικονομώ τώρα

το μεγαλύτερο λάθος του συναδέλφου ήταν ότι σου πρότεινε κόσμο

έχω ένα κινητό γεμάτο εργολάβους, μάστορες, αρκετοί από τους οποίους και καλοί είναι και οικονομικοί, και απ' όλα...

Δε συστήνω ποτέ και σε κανέναν, για ευνόητους λόγους... 

Btw Β+ πολύ πολύ δύσκολα να βγει ένα σπίτι, μην είσαι και τόσο σίγουρος για αυτό το νούμερο 

Δεν αμφισβητώ επ' ουδενί τη χρησιμότητα των παρεμβάσεων, αλλά δύσκολα να ανέβηκες τόσο

Μόνωση έκανες ή δεν έκανες, μπερδεύτηκα... 

αυτο το λαθος που ξεχασε τα κουφωματα, ηταν το πιο καταστροφικο, μου μειωσε 2000 ευρω τον προυπολογισμο

και τελικα λεω παλι καλα, που δεν πληρωσα πολλα παραπανω απο την τσεπη μου.

Για την αδεια μικρης κλιμακας, εμαθα απο αλλους οτι την εβαλαν στο προυπολογισμο, δεν ξερω αν αληθευει.

Τωρα αυτο που λες οτι δεν συστηνεις κοσμο, το βρισκω λαθος.

Ας πουμε οτι εχεις μια πελατισα, 80 χρονων και ειναι σχεδον αγραμματη, και τον μονο τεχνικο που ξερει ειναι ο υδραυλικος της γειτονιας της.

Περιμενεις να βρει εταιρια για να της κανει πχ την θερμοπροσοψη? η μηπως να της κανει εγκατασταση στο λεβητα?

 

Για το τι θα βγει το σπιτι, συντομα θα βγει το ΠΕΑ, αν θες να το αναρτησω.

 

Μονωση εκανα στο ενα απο τα δυο σπιτια που εκανα παρεμβασεις, στο δευτερο δεν εβαλα γιατι οι ακαλυπτοι χωροι ηταν μικροι και η θερμοπροσοψη θα βελτιωνε πολυ ελαχιστα την ενεργειακη αναβαθμιση του σπιτιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tornado είπε

και εσενα ποιος σου ειπε οτι πηρε 250 ευρω μικτα? αυτα τα εδινε το προγραμμα, πηρε αλλα τοσα καθαροτατα και μην σου πω παραπανω....

Τωρα για το αν υπαρχουν πολλοι η λιγοι επαγγελματιες που δεχονται η οχι, αυτο ειναι δικαιωμα τους, ας μην ασχολουνται με το προγραμμα.

Το προγραμμα δουλευει με ενα συγκεκριμενο τροπο, οχι το μονταρω οπως νομιζω γιατι ετσι βολευει την εταιρια μου.

 Για παραδειγμα οι τενταδες, σχεδον ολοι δεν ενταχτηκαν στο προγραμμα γιατι ελεγαν οτι δεν τους συμφερει η επιδοτηση. Δικαιωμα τους.

Στα κουφωματα ομως, οσοι δουλευαν με το προγραμμα, δεν εχουν κανενα δικαιωμα να λενε οτι εντασσονται στο εξοικονομω και βγαζουν δικες τους αξιωσεις του τυπου 100%  μετρητα εξαρχης. Οποιος δεν βγαινει, ας μην ασχολειται, να ασχοληθουμε και οι υπολοιποι με οσους θελουν να κανουν τις εργασιες τους με βαση το προγραμμα.

Ξαναλέω, χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κανέναν, το πρόγραμμα έχει στην περιγραφή του τον ρόλου του σύμβουλου μηχανικού

Σύμβουλος σημαίνει καθοδηγώ, επισημαίνω κάποια πράγματα ενδεχομένως σε προσφορές, φροντίζω να σου πω ότι τα πράγματα που θα βάλεις καλύπτουν τις προδιαγραφές του προγράμματος (μέσω πιστοποιήσεων κλπ), ούτε επίβλεψη εργασιών περιλαμβάνει αυτός ο ρόλος ούτε εργολαβία 

Το κακό με πολύ κόσμο (δεν αναφέρομαι σε εσένα) είναι ότι βλέπει στα κανάλια 2 μλκίες για το εξοικονομώ και σου λέει "α ωραία θα βάλω κουφώματα με επιδότηση & άτοκες δόσεις", δεν διαβάζει ούτε μια σελίδα του οδηγού του προγράμματος (ο οποίος για να είμαστε δίκαιοι, θα έλεγα ότι είναι σχετικά απλά γραμμένος και κατανοητός) και έρχεται στο μηχανικό και θέλει

1. Να ελέγξει ο μηχανικός αν καλύπτονται οι βασικές προϋποθέσεις (νομιμότητα κτηρίου, επιλεξιμότητα, φορολογικά θέματα)

2. Να πει στον μηχανικό ότι μλκία έχει στο μυαλό του να κάνει στο σπίτι του (συνήθως εργασίες άσχετες με το εξοικονομώ)

3. Να βάλει το μηχανικό στη διαδικασία να κάνει την ηλεκτρονική αίτηση στην πλατφόρμα (γιατί "εγώ δε ξέρω από αυτά παιδάκι μου")

Και όταν λες ότι για να ξεκινήσουμε να δούμε τι γίνεται πρέπει να βγει ΠΕΑ, η αμέσως επόμενη ερώτηση είναι:

"Και πόσο πάει αυτό ;"

"220 €, αλλά αν μπείτε στο πρόγραμμα θα τα πάρετε πίσω"

"Απαπά, η Σούλα απέναντι που είχε βγάλει τέτοιο χαρτί για να νοικιάσει τη γκαρσονιέρα είχε δώσει 50 €"

Να συνεχίσω ; 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Μάλλον έχεις διάθεση να ακούς μόνο τον εαυτό σου νομίζοντας πως κατέχεις την απόλυτη αλήθεια. 

Το πρόγραμμα ορίζει κάποιες συγκεκριμένες παραμέτρους. Η αγορά προσαρμόζεται σε αυτές βάσει ρίσκου / απόδοσης. Αυτό μπορεί εσύ να μην το καταλαβαίνεις, το βιώνεις όμως. Αν θες να το κατανοήσεις κάτσε σκέψου τους λόγους που γίνεται και έπειτα κρίνε αν είναι σωστό ή οχι. 

Αν δεν αρέσει στους επαγγελματίες το πρόγραμμα, προσαρμόζονται και προσφέρουν εναλλακτικές με στόχο την win win συνεργασία και σωστά έκαναν. Διαφορετικά δεν συμμετέχουν

Αν δεν αρέσει στον ωφελούμενο το πρόγραμμα και πως προσαρμόζονται οι επαγγελματίες σε αυτό, απλά ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ και δεν έχει κανένα κέρδος

 

Με εχεις μπερδεψει αρκετα, δεν εχω κατανοησει αν διαφωνουμε και πανω σε ποιο θεμα...

Δεν ξερω ποιος προσαρμοστηκε και ποιος οχι, οι επαγγελματιες που τα θελανε ολα μετρητα, χασανε δουλειες

και τις πηρανε οι υπολοιποι που μπορεσαν να δουλεψουν οπως ελεγε το προγραμμα.

Αυτο αποδειχτηκε και αυτο εκανα και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tornado είπε

Με εχεις μπερδεψει αρκετα, δεν εχω κατανοησει αν διαφωνουμε και πανω σε ποιο θεμα...

Δεν ξερω ποιος προσαρμοστηκε και ποιος οχι, οι επαγγελματιες που τα θελανε ολα μετρητα, χασανε δουλειες

και τις πηρανε οι υπολοιποι που μπορεσαν να δουλεψουν οπως ελεγε το προγραμμα.

Αυτο αποδειχτηκε και αυτο εκανα και εγω.

Με απλά λόγια εννοώ πως είναι δικαίωμα σωστό του επαγγελματία να σου αυξήσει τις τιμές μέσω προγράμματος ή να τα ζητήσει όλα μπροστά. Δεν μπορεί να κριθεί όμως για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tornado είπε

Για την αδεια μικρης κλιμακας, εμαθα απο αλλους οτι την εβαλαν στο προυπολογισμο, δεν ξερω αν αληθευει.

 Τωρα αυτο που λες οτι δεν συστηνεις κοσμο, το βρισκω λαθος.

 Ας πουμε οτι εχεις μια πελατισα, 80 χρονων και ειναι σχεδον αγραμματη, και τον μονο τεχνικο που ξερει ειναι ο υδραυλικος της γειτονιας της.

 Περιμενεις να βρει εταιρια για να της κανει πχ την θερμοπροσοψη? η μηπως να της κανει εγκατασταση στο λεβητα?

 Για το τι θα βγει το σπιτι, συντομα θα βγει το ΠΕΑ, αν θες να το αναρτησω.

Μονωση εκανα στο ενα απο τα δυο σπιτια που εκανα παρεμβασεις, στο δευτερο δεν εβαλα γιατι οι ακαλυπτοι χωροι ηταν μικροι και η θερμοπροσοψη θα βελτιωνε πολυ ελαχιστα την ενεργειακη αναβαθμιση του σπιτιου.

Πως να τη βάλεις στο προϋπολογισμό, υπάρχει κάπου στις παρεμβάσεις ; 

Δε συστήνω φίλε, γιατί δε θα πάρω μίζα

Αν γίνει καλά η δουλειά, ούτε ευχαριστώ δε θα ακούσω 

Στη πρώτη μλκία όμως, εμένα θα κυνηγάνε 

Το τι θα λέει το ΠΕΑ, λίγο με νοιάζει 

Ξέρεις τι έχουν δει τα μάτια μου ; :)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sphinxgr είπε

Με απλά λόγια εννοώ πως είναι δικαίωμα σωστό του επαγγελματία να σου αυξήσει τις τιμές μέσω προγράμματος ή να τα ζητήσει όλα μπροστά. Δεν μπορεί να κριθεί όμως για αυτο.

σορρυ αλλα δεν εκρινα κανενα, απλα τον απερριψα και του εξηγησα πολυ απλα οτι αμα ειχα 5000 μετρητα, δεν θα ασχολιομουν με το εξοικονομω.

(για να παρει αυτος τα μισα) Ολα και ολα ειχα χιλια κατι ευρω, πως μπορουσα να τον εξοφλησω 100% μετρητα? ληστεια θα κανω για να αισθανεται αυτος καλυμμένος 100%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tornado είπε

σορρυ αλλα δεν εκρινα κανενα, απλα τον απερριψα και του εξηγησα πολυ απλα οτι αμα ειχα 5000 μετρητα, δεν θα ασχολιομουν με το εξοικονομω.

(για να παρει αυτος τα μισα) Ολα και ολα ειχα χιλια κατι ευρω, πως μπορουσα να τον εξοφλησω 100% μετρητα? ληστεια θα κανω για να αισθανεται αυτος καλυμμένος 100%?

Και εσύ δίκιο έχεις, και ο άλλος που έχει μπει μέσα γιατί ενώ το πρόγραμμα θα έπρεπε να τον εξοφλεί με συνοπτικές διαδικασίες,  τον τραβάει μήνες, και από πίσω τρέχουν οι δικές του υποχρεώσεις, δίκιο έχει 

Είναι δύσκολη η κατάσταση, δυστυχώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Πως να τη βάλεις στο προϋπολογισμό, υπάρχει κάπου στις παρεμβάσεις ; 

Δε συστήνω φίλε, γιατί δε θα πάρω μίζα

Αν γίνει καλά η δουλειά, ούτε ευχαριστώ δε θα ακούσω 

Στη πρώτη μλκία όμως, εμένα θα κυνηγάνε 

Το τι θα λέει το ΠΕΑ, λίγο με νοιάζει 

Ξέρεις τι έχουν δει τα μάτια μου ; :)

Τωρα πια δεν γνωριζω για να σου πω 100%, τα πληρωσα απο την τσεπη μου, οποτε οτι και να πω θα κανω εικασιες.

Εγω πληρωσα αρκετα καλο ποσο εξτρα τον συμβουλο εργου για την ολη αναβαθμιση, δηλαδη αυτο το ποσο

αν δεν ειναι μιζα, εσυ πως το ονοματιζεις?

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Και εσύ δίκιο έχεις, και ο άλλος που έχει μπει μέσα γιατί ενώ το πρόγραμμα θα έπρεπε να τον εξοφλεί με συνοπτικές διαδικασίες,  τον τραβάει μήνες, και από πίσω τρέχουν οι δικές του υποχρεώσεις, δίκιο έχει 

Είναι δύσκολη η κατάσταση, δυστυχώς 

ξαναλεω, μετρητα τον περασμενο χειμωνα, ειχα πανω κατω ενα χιλιαρικο στο περιπου.

Ερχεται αυτος με τα κουφωματα και μου λεει θα μου δωσεις 2500 ευρω ντουκου.

Και μαλιστα τα ζηταει επιμονα, δεν εχεις ε? δεν πειραζει, πηγαινε σε κανα συγγενη και δανεισου....

Τραβα κανε μας την χαρη ρε μεγαλε και καλες δουλειες αλλα μακρια απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tornado είπε

Τωρα πια δεν γνωριζω για να σου πω 100%, τα πληρωσα απο την τσεπη μου, οποτε οτι και να πω θα κανω εικασιες.

Εγω πληρωσα αρκετα καλο ποσο εξτρα τον συμβουλο εργου για την ολη αναβαθμιση, δηλαδη αυτο το ποσο

 αν δεν ειναι μιζα, εσυ πως το ονοματιζεις?

Δε ξέρω την συμφωνία που έκανες

Γιατί του έδωσες παραπάνω λεφτά ;  

Τον πλήρωσες για να σου κάνει επίβλεψη των εργασιών ; 

Αυτό δεν είναι μίζα, προφανώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tornado είπε

σορρυ αλλα δεν εκρινα κανενα, απλα τον απερριψα και του εξηγησα πολυ απλα οτι αμα ειχα 5000 μετρητα, δεν θα ασχολιομουν με το εξοικονομω.

(για να παρει αυτος τα μισα) Ολα και ολα ειχα χιλια κατι ευρω, πως μπορουσα να τον εξοφλησω 100% μετρητα? ληστεια θα κανω για να αισθανεται αυτος καλυμμένος 100%?

 Για αυτό δουλειά 10.000€ σε αλουμίνια->

Σε άγνωστο πελάτη, μέσω εξοικονομώ και χωρίς καταβολή όλου του ποσού, έχει 16.000€

Σε άγνωστο / γνωστό πελάτη, μέσω εξοικονομώ και με καταβολή όλου του ποσού, έχει 10.000€

Σε γνωστό πελάτη, μέσω εξοικονομώ και χωρίς καταβολή όλου του ποσού, έχει 13.000€

Οπότε το έχεις / δεν έχεις λεφτά στο τέλος της ημέρας παίζει ρόλο στο τελικό ποσό που θα πληρώσεις. Το ίδιο συμβαίνει και με το να είσαι γνωστός / έχεις πρόσωπο, σε σχέση με τον άσχετο.

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Δε ξέρω την συμφωνία που έκανες

Γιατί του έδωσες παραπάνω λεφτά ;  

Τον πλήρωσες για να σου κάνει επίβλεψη των εργασιών ; 

Αυτό δεν είναι μίζα, προφανώς 

μου ειπε οτι αυτα που δινει το προγραμμα ειναι ψιχουλα και επρεπε να δωσω καποιο ποσο παραπανω περιπου τα διπλα.

Αυτα τα εξτρα λεφτα γιατι τα δινω δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tornado είπε

μου ειπε οτι αυτα που δινει το προγραμμα ειναι ψιχουλα και επρεπε να δωσω καποιο ποσο παραπανω περιπου τα διπλα.

Αυτα τα εξτρα λεφτα γιατι τα δινω δηλαδη?

Εμένα ρωτάς ; :P

Αν ο  μηχανικός κρίνει ότι για να ασχοληθεί πρέπει να πάρει ένα ποσό Χ, ενώ το πρόγραμμα επιστρέφει στον επωφελούμενο ένα ποσό Υ, είναι στην ευχέρεια του πελάτη να αποφασίσει αν θα καλύψει αυτή την διαφορά 

Δε μπορώ να ξέρω τι είχατε συζητήσει / συμφωνήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sphinxgr είπε

 Για αυτό δουλειά 10.000€ σε αλουμίνια->

Σε άγνωστο πελάτη, μέσω εξοικονομώ και χωρίς καταβολή όλου του ποσού, έχει 16.000€

Σε άγνωστο πελάτη / γνωστό, μέσω εξοικονομώ και με καταβολή όλου του ποσού, έχει 10.000€

Σε γνωστό πελάτη, μέσω εξοικονομώ και χωρίς καταβολή όλου του ποσού, έχει 13.000€

Οπότε το έχεις / δεν έχεις λεφτά στο τέλος της ημέρας παίζει ρόλο στο τελικό ποσό που θα πληρώσεις. Το ίδιο συμβαίνει και με το να είσαι γνωστός / έχεις πρόσωπο, σε σχέση με τον άσχετο.

μαστα....

εγω παντως ψαχνοντας επελεξα εταιρια που μου εβαλε διπλα κουφωματα REHAU (νομιζω ειναι τα κορυφαια), με αψογη εφαρμογη και εξυπηρετηση αμεση σε καποιες μικροδιορθωσεις που χρειαστηκαν.

Με την εταιρια και τους υπαλληλους, δεν εχουμε πιει καφε, ουτε ειμαστε κολλητοι και πανω απο ολα ειναι αψογοι επαγγελματιες.

Οπως μου ξεκαθαρισαν, η ολη εργασια θα γινει αυστηρα οπως προβλεπει το εξοικονομω και ετσι οντως εγινε.

Δεν νγωριζω αν ειναι σωστο, μπορω να δημοσιευσω το ονομα της εταιριας για να μην ψαχνει κοσμος να βαλει κουφωματα απο εδω και απο εκει.

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εμένα ρωτάς ; :P

Αν ο  μηχανικός κρίνει ότι για να ασχοληθεί πρέπει να πάρει ένα ποσό Χ, ενώ το πρόγραμμα επιστρέφει στον επωφελούμενο ένα ποσό Υ, είναι στην ευχέρεια του πελάτη να αποφασίσει αν θα καλύψει αυτή την διαφορά 

Δε μπορώ να ξέρω τι είχατε συζητήσει / συμφωνήσει 

οχι ρητορικο το ερωτημα,

αλλα ουσιωδης η απαντηση,

και ετσι ξαναγυρναμε στο πρωτο σχολιο, 

στο οτι δεν προτεινω το συγκεκριμενο συμβουλο, νομιζω οτι τωρα συννεοηθηκαμε σε ολα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑιδια να μπω και εγω στην κουβέντα με μερικες ερωτησεις.

Εχω ενα ακίνητο στο οποιο και δεν κατοικω (μενουμε σε ακινητο ιδιοκτησιας της συζυγου) αλλα νοικιαζω το οποιο και θελω να μπει στο εξοικονομω αφου χρειαζεται πολλες και σημαντικες ενεργειακες παρεμβασεις.

Σε λογιστη και μηχανικο που ρωτησα με διαβεβαιωσαν οτι μπορει να ενταχθει εφοσον ο ενοικιαστης το δηλωσει και αυτος ως πρωτη κατοικια ( πραγμα το οποιο και γινεται ).

Ρωτησα σε τεχνικο γραφειο για το πιθανο κοστος και μου εδωσαν τον κατοθι τιμοαταλογο 

 

 

 

Έλεγχος δικαιολογητικών για επιλεξιμότητακατοικίας 

Περιλαμβάνεται κατ’ οίκον επίσκεψη από μηχανικό –

ενεργειακό επιθεωρητή για ενημέρωση των ιδιοκτητών και μετρήσεις της κατοικίας           100 ευρω

 

 Ενεργειακό Πιστοποιητικό (80m2)                                                                                                         170 ευρω

 

Ολοκλήρωση φακέλου από μηχανικό                                                                                                     150 ευρω

 Έντυπο πρότασης παρεμβάσεων

 Κατάθεση φακέλου – αίτησης

 

 

Κατάθεση και διαχείριση αίτησης δανείου

 Έλεγχος προσφορών και επιλεξιμότητάς τους

 Διαχείριση και καθοδήγηση προκαταβολών - ιδίας συμμετοχής

 Έλεγχος πιστοποιητικών προϊόντων 

Επικοινωνία και καθοδήγηση προμηθευτών για έκδοση απαραίτητων δικαιολογητικών

 Έντυπο ολοκλήρωσης παρεμβάσεων μηχανικού

 Ολοκλήρωση δικαιολογητικών φακέλου από μηχανικό

 Κατάθεση φακέλου για ολοκλήρωση προγράμματος                                                                 300 ευρω

 

 

2ο Ενεργειακό Πιστοποιητικό (80m2)                                                                                            170 ευρω

Συνολο 890 χωρις ΦΠΑ (1100 ευρω τελικη)

 

Αν καταλαβα καλα το μονο ποσο ππυ επιστρεφεται απο τα άνω (και αν) ειναι τα ενεργειακα πιστοποιητικα.

 

ΠΟια η γνωμη σας για το κοστος? Κυμαινεται σε λογικα πλαισια;

 

Ακουσα και εγω οτι ξεκιναει τη Δευτερη εβδομαδα του Ιουλιου (πραγμα που μου κανει τρομερη εντυπωση λαμβανοντας υποψιν οτι μια εβδομαδα πριν θα εχουμε εκλογες αλλα οκ..)

Εχω ενεργειακο πιστοποιητικο αλλα ειναι του 14 και μαλλον δεν κανει..Να προχωρησω αμεσα στην Εκδοση ΠΕΑ ή να περιμενου τους ορους του νεου προγράμματος ;ΜΠορω να εκδοσω ΠΕΑ απο οποιον μηχανικο θελω ή πρεπει να το κανει αυτος που ενδεχομενως θα αναλαβει και το εργο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...