Προς το περιεχόμενο

Metro Exodus [PC]


solidsnake222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, seithan είπε

Όλα full βρε μανιτσα μου, εκπτώσεις θα κανεις; 4κ + dlss. 

1440P είναι το Monitor. Χωρίς Dlss χλωμό το βλέπω με Extreme Settings να τραβήξει κουπί η κάρτα. 

Το βράδυ θα δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, liakinen said:

1440P είναι το Monitor. Χωρίς Dlss χλωμό το βλέπω με Extreme Settings να τραβήξει κουπί η κάρτα. 

Το βράδυ θα δοκιμάσω.

Θα τραβήξει, άνοιξε το dsr για να σηκώνεις 4κ, αλλά και τις ενδιάμεσες αναλύσεις (ανεξαρτήτως της native του monitor). 

Και εννοείται DLSS. Είναι πολύτιμο! 

Επεξ/σία από seithan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα την gold edition για το steam στα 4.59 ευρω σημερα απο το cdkeys.com παρεμπιπτοντως (για οποιον ενδιαφερομενο). Και υπηρχε και η τριλογια στα 9 ευρω χθες στο steam, δεν γνωριζω την ισχυ της προσφορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Gamma είναι για τα πανηγύρια. Τέρμα αριστερά το βάζω και το τρίγωνο που υποτίθεται έπρεπε ίσα να φαίνεται μια χαρά το βλέπω με κλειστά τα φώτα στο δωμάτιο. Στην πρώτη σκηνή του παιχνιδιού δεν υπάρχει μαύρο χρώμα αλλά γκρί.

HDR εννοείται κλειστό το έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakinen είπε

Το Gamma είναι για τα πανηγύρια. Τέρμα αριστερά το βάζω και το τρίγωνο που υποτίθεται έπρεπε ίσα να φαίνεται μια χαρά το βλέπω με κλειστά τα φώτα στο δωμάτιο. Στην πρώτη σκηνή του παιχνιδιού δεν υπάρχει μαύρο χρώμα αλλά γκρί.

HDR εννοείται κλειστό το έχω.

Reshade is your friend. Το χρειάζονται αρκετά και τα 3 metro. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Arkin είπε

Reshade is your friend. Το χρειάζονται αρκετά και τα 3 metro. 

Λέω να δοκιμάσω για αρχή "-deependark" command απλά δεν ξέρω αν δημιουργεί προβλήματα πχ να αλλοιώνει shadows, RT effects κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το Exodus enhanced edition χρειάζεται το -deependark για true blacks γιατί το gamma είναι bugged.

Το Gamma μέσα στο παιχνίδι το πειράζουμε αν βάλουμε το "-deependark" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Όχι

Δηλαδή το αφήνουμε στο Default που είναι κάπου στην μέση; δεν είμαι στο σπίτι να το δοκιμάσω. Δεν πρέπει στην καρτέλα Gamma να ασχοληθώ με το αριστερό τρίγωνο που δεν πρέπει να φαίνεται "σχεδόν" καθόλου;

Vanilla το παιχνίδι και τέρμα αριστερά το Gamma το τρίγωνο φαίνεται πεντακάθαρα.

Το VRS Off ή 2X 🤔

Επεξ/σία από liakinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται vrs. Εγώ με την 4070 όλα δεξιά και extreme με 1440p dlss q έκανε άνετα πανω 60 fps ακόμη και σε σημεία με πολλά δέντρα. Ποσό μάλλον η 4070 ti.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Δεν χρειάζεται vrs. Εγώ με την 4070 όλα δεξιά και extreme με 1440p dlss q έκανε άνετα πανω 60 fps ακόμη και σε σημεία με πολλά δέντρα. Ποσό μάλλον η 4070 ti.

Τελικά το "-deependark" κάνει τεράστια διαφορά απλά πρέπει το Gamma εντός παιχνιδιού να το αφήσεις στο Default (στην μέση δηλαδή).

Όπως λες τα έβαλα όλα δεξιά εκτός του Motion Blur που το έχω Medium, σε 1440P με Dlss Q φυσικά. Είμαι στον πρόλογο ακόμα γιατί μου αρέσει να παίζω αργά, ψάχνοντας τα πάντα κτλ.

Οι πρώτες εντυπώσεις μου όμως είναι αρνητικές σε σχέση με τα γραφικά πάντα. Αντί να εκτιμήσω το RT (που είναι εντυπωσιακό όντως), βλέπω textures της πλάκας και μια θολούρα που δεν υπήρχε στα προηγούμενα της σειράς. Οι ιστοί από τις αράχνες επίσης είναι πολύ χειρότεροι από αυτούς του Metro LL. 

Επειδή έπαιξα τις προηγούμενες μέρες τα δύο πρώτα ξανά για να θυμηθώ τις λεπτομέρειες περίμενα να με εντυπωσιάσει το Exodus αλλά μέχρι τώρα (ναι ακόμα δεν ξεκίνησα καλά καλά) δεν. 

Ακόμα και η μάσκα ο τρόπος που λερώνει από το αίμα ή από τα νερά μου φαίνεται καλύτερος στο LL. 

Άντε να δούμε παρακάτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το Steam έχει σε προσφορά το Exodus. Στα 6 ευρώ τη βασική έκδοση και στα 8 τη Gold. Σκέφτομαι να πάω για τη Gold αλλά αναρωτιέμαι εαν και η βασική σου δίνει το enhanced edition. Γνωρίζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...