Προς το περιεχόμενο

Συμμαχία κατά της πειρατείας από Netflix, HBO και άλλες 28 εταιρείες


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν διαφωνώ σε καμία περίπτωση αλλά γενικά ο κόσμος ιδίος εδώ στην Ελλάδα θα έχει την άποψη τύπου : Σιγά εγω που θα πληρώσω αφού μπορώ να τα δω δωρεάν, Ααα όχι είναι πολλά και τα 30 ευρώ. Δυστηχώς/Ευτηχώς ότι και να κάνουν πειρατεία θα υπάρχει. 

Αυτοι που θα λεγανε "θα το δω πειρατικα" οταν τους προσφερεται μια ΑΑΑ ποιοτητας λυση ειναι αυτοι που δεν θα πληρωναν no matter what, οποτε δεν χανει κανεις τιποτα σε καμια περιπτωση. 

Επειδή κάποιοι δεν κατανοούν απλά πράγματα, ας κανουμε μια λιστα.

 

1. Το αν η σειρα/ταινια δεν ειναι ποιοτική ΔΕΝ εχει να κάνει με την πειρατια. Η εταιρεια/καλλιτεχνης Χ σου προσφέρει ενα προιον Ψ. Σου αρέσει; Το αγοράζεις. Δεν σου αρέσει; Δεν το αγοράζεις. Η λογική δεν μου αρέσει αλλά το βλέπω πειρατικό ειναι τραγική.

 

1) Μια χαρα λογικη ειναι. Το δεν μου αρεσει ειναι πολυ σχετικο. Μπορει να σαρεσει κατι, αλλα να μην εισαι διατεθειμενος να δωσεις Χ€ γιατι δεν σαρεσει τοσο πολυ. Η πειρατεια ουσιαστικα κανει το Χ ---> 0€, αρα βλεπεις και πραματα για τα οποια δεν θα ησουν διατεθειμενος να δωσει 5-10-50 ευρω. Για παραδειγμα, αν τωρα μου πεις δωσε 10€ και παρε μια πιτσα θα σου ελεγα "οχι ευχαριστω, δεν πειναω". Αν απο την αλλη μου χαριζες μια πιτσα, ισως και να τρωγα. Ειναι προφανης η διαφορα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Να συνεργαστούν τότε και να βγάλουν ΜΙΑ πλατφόρμα με ΜΙΑ καλή συνδρομή να βλέπουμε ΟΤΙ βγαίνει και ΟΤΙ θέλουμε χώρις περιορισμούς !

Διαφορετικά ΥΑΑΑΑΑΑRRRRR !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε, είναι πως οι πειρατεία στην τελική κάνει κακό σε εμάς. Κλείνουν οι εταιρίες που παράγουν ωραίες καλές σειρές, η σταματάνε να παράγουνε ποιοτικό έργο, και στο τέλος θα μείνουμε με τις σειρές του Παπακαλιάτη... 

 

Αυτή η παραπληροφόρηση πότε θα τελειώσει; Δεν σταμάτησαν να έχουν ανοδικά κέρδη από το 95 περίπου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πειρατεία. Είναι όλα μία συνωμοσία για να κάνουνε alliances.

 

Επειδή δηλαδή μοιραζόμαστε κάποια φιλαράκια κάποια video διακοπών μεταξύ μας θα μας πούνε ότι είναι και... Παράνομο;

 

Anyway, βλακείες τώρα .. Κάθε χρόνο συμμαχία κάνουνε, νομίζω για τα μπισκότα στις συναντήσεις τους το κάνουν τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πειρατεια κανει μεγαλη ζημια στο προιον εγω αυτο το βιωσα στη μουσικη μεχρι το 2002 2003 ηταν τα καλα απο κει και περα πολυ σαβουρα χωρια οι ανεξαρτητες παραγωγες η που παει ο καθε πικραμενος και κανει δικη του εταιρια

η πειρατεια στο ιντερνετ με βοηθησε ποιο πολυ οχι στο να καταχραζομαι τον κοπο του αλλου αλλα μου εδινε την δυνατοτητα να ακουω πραγματα σπανια

πλεον εχω συνδρομη στο tidal 14 ευρω το μηνα για hi-fi streaming και δεν το αλλαζω με τιποτα

 

οι dj που δεν εχετε ουτε ενα cd ειστε για πολλες φαπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗ ΦΟΥΝΤΑ - ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΓΛΥΚΙΑ. Πέρα από την πλάκα, οι εταιρείες θέλουν την πειρατεία. Το έχουν δηλώσει άλλωστε...Το Game of thrones πως έβγαλε τόσα φράγκα για τους ηθοποιούς που εκτός από 2 τους άλλους ούτε η μάνα τους δεν τους ήξερε; Πως αυτοί μένουνε σε βίλες στο Μαλιμπού ενώ πριν έμεναν στο υπόγειο της μάνας τους; Μην τρελαινόμαστε τώρα, πλασματικά φράγκα είναι όλα. Μόνο από το τρειλερ του GOT στο Youtube και τα views που έχει χώρια τις διαφημίσεις "skip ad" που παίζουνε, βγάλανε το μπάτζετ όλης της σεζόν. Δεν μιλάμε για δικαιώματα από άλλες πλατφόρμες άλλων χωρών (βλ. Nova) που τα δείχνουνε ταυτόχρονα με την Αμερική. Εκεί να δεις πανηγύρι. Εγώ πάντως κάθομαι και το βλέπω Nova όταν βγει στις 4 το πρωί σε HD με τους υπότιτλούς μου κτλ. (το μόνο καλό που έχει κάνει αυτή η πλατφόρμα..)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι υπερβολικός και έχω την αίσθηση ότι οι περισσότεροι στην ελλάδα που έχουν βάλει netflix έχουν συστηματική σχέση με τη πειρατεία για αυτό και αντιλαμβάνονται καλύτερα την ευκολία του και το vfm του

 

τώρα ο καθένας μπορεί να το προσαρμόσει όπως θέλει στο μυαλό του (πχ πειρατεύω το υλικό που δεν είναι διαθέσιμο στη χώρα μου) όμως το αποτέλεσμα είναι ότι η πειρατεία υπάρχει και δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο, η ελλάδα είναι και ήταν μια σταγόνα άλλωστε στη παγκόσμια οικονομία, και η πειρατεία δημιούργησε νέα μοντέλα από ανάγκη 

 

αλλά ακόμα και την ελλάδα να πιάσουμε ακόμα και σήμερα και βίντεο κλαμπ υπάρχουν (έκλεισαν μπόλικα αλλά μια εποχή είχαμε τη φούσκα να ανοίγουν κάθε δυο τετράγωνα) και σινεμά υπάρχουν και όλα πάνε μια χαρά.. και το netflix μαθαίνουμε..

Δεν ειναι καθολου υπερβολικος... In Other Words... BorrowedTime  NAILED IT ...   logistouli μου σε πληροφορω οτι αναλογικα με το μεγεθος της Ελλαδας ο αριθμος των ανθρωπων που "Πειρατευουν" ειναι σοκαριστικα υψηλος...  Δεν εχει καμια σχεση οτι ειμαστε μια σταγονα σε σχεση με αλλες χωρες.. Το γεγονος οτι απο τα 10 εκατομμυρια πειρατευουν τουλαχιστον τα 4 ειναι τραγικο... και το παραδειγμα που σου εδωσε για το 1 ευρω με FREE 4K TV ηταν απιστευτα ευστοχο και αντιπροσωπευει το 'Χαλι' μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πειρατεια κανει μεγαλη ζημια στο προιον εγω αυτο το βιωσα στη μουσικη μεχρι το 2002 2003 ηταν τα καλα απο κει και περα πολυ σαβουρα χωρια οι ανεξαρτητες παραγωγες η που παει ο καθε πικραμενος και κανει δικη του εταιρια

η πειρατεια στο ιντερνετ με βοηθησε ποιο πολυ οχι στο να καταχραζομαι τον κοπο του αλλου αλλα μου εδινε την δυνατοτητα να ακουω πραγματα σπανια

πλεον εχω συνδρομη στο tidal 14 ευρω το μηνα για hi-fi streaming και δεν το αλλαζω με τιποτα

 

οι dj που δεν εχετε ουτε ενα cd ειστε για πολλες φαπες

Θα μπορουσες σε παρακαλω να μου εξηγησεις περιληπτικα ΠΟΥ υπερεχει το tidal σε σχεση με το Spotify Premium ? Ειμαι χρονια Spotify Premium user και πρωτη φορα ακουω για το Tidal. Αν με πεισεις θα αλλαξω Music Streaming συνηθειες :) 

 

P.S.: Οντως οι Wannabe DJ'S που δεν εχουν ουτε ενα CD ειναι για ατελειωτες φαπες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτελους! Κοβονται ενα σωρο καλες σειρες και εχουμε να δουμε καλη ταινια στο σινεμα κατι χρονια, γιατι ο "εξυπνος" ο τζαμπατζης προτιμα να βγαλει τα ματια του στα πιξελ και στις διαστροφικες ρυθμισεις του kODI απο το να δωσει 2.5-10Ε για νετφλιξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή θα το πάρουν απόφαση και θα βρούνε κάποιον άλλο τρόπο να βγάλουν λεφτά. Όπως οι δισκογραφικές π.χ. ή οι μουσικοί.

 

Να σας πω μια θετική παρενέργεια τις διάδοσης της πειρατείας στη μουσική: Θυμάται κανείς τις συναυλίες πριν το Napster; Αρπαχτές όχι μόνο από τους διοργανωτές αλλά ΚΑΙ από τους μουσικούς. Οι περισσότερες ούτε μιάμιση ώρα δεν κρατάγαν. Τώρα όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι καθολου υπερβολικος... In Other Words... BorrowedTime  NAILED IT ...   logistouli μου σε πληροφορω οτι αναλογικα με το μεγεθος της Ελλαδας ο αριθμος των ανθρωπων που "Πειρατευουν" ειναι σοκαριστικα υψηλος...  Δεν εχει καμια σχεση οτι ειμαστε μια σταγονα σε σχεση με αλλες χωρες.. Το γεγονος οτι απο τα 10 εκατομμυρια πειρατευουν τουλαχιστον τα 4 ειναι τραγικο... και το παραδειγμα που σου εδωσε για το 1 ευρω με FREE 4K TV ηταν απιστευτα ευστοχο και αντιπροσωπευει το 'Χαλι' μας...

Ποια 4 ρε φιλε. Θυμαμαι απο εποχες που επαιρνα τοτε το Pc Master και εγραφε μεσα τα στατιστικα, ειχε υψηλη πειρατια στις χωρες του ανατολικου μπλοκ με 50-55% και η Ελλαδα ηταν πρωτη με πανω απο 70% Και ολα αυτα προ κρισης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

επιτελους! Κοβονται ενα σωρο καλες σειρες και εχουμε να δουμε καλη ταινια στο σινεμα κατι χρονια, γιατι ο "εξυπνος" ο τζαμπατζης προτιμα να βγαλει τα ματια του στα πιξελ και στις διαστροφικες ρυθμισεις του kODI απο το να δωσει 2.5-10Ε για νετφλιξ

Αν η σειρά δεν έχει "live" ακροαματικότητα (από Αμερικάνικο κοινό κυρίως) πάλι θα κοπεί. Δεν θα αλλάξει το γούστο (καλό ή "κακό") του τηλεθεατή επειδή θα πληρώνει, ούτε θα σωθεί μια σειρά από το netflix και τους τηλεθεατές εκτός USA.

 

Ακόμα και αποκλειστικά σειρές του Netflix δεν πρόκειται να επηρεαστούν από το να έχουν περισσότεροι συνδρομή. Αν δεν υπάρχει ενδιαφέρον γι' αυτή θα την κόψει, θα επενδύσει αλλού λεφτά ώστε να φέρει κι άλλο κόσμο που μπορεί να ενδιαφερθεί για την καινούρια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτελους! Κοβονται ενα σωρο καλες σειρες και εχουμε να δουμε καλη ταινια στο σινεμα κατι χρονια, γιατι ο "εξυπνος" ο τζαμπατζης προτιμα να βγαλει τα ματια του στα πιξελ και στις διαστροφικες ρυθμισεις του kODI απο το να δωσει 2.5-10Ε για νετφλιξ

 

 

Ποσες σειρες εχει το νετφλιξ με υποτιτλους;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι καθολου υπερβολικος... In Other Words... BorrowedTime  NAILED IT ...   logistouli μου σε πληροφορω οτι αναλογικα με το μεγεθος της Ελλαδας ο αριθμος των ανθρωπων που "Πειρατευουν" ειναι σοκαριστικα υψηλος...  Δεν εχει καμια σχεση οτι ειμαστε μια σταγονα σε σχεση με αλλες χωρες.. Το γεγονος οτι απο τα 10 εκατομμυρια πειρατευουν τουλαχιστον τα 4 ειναι τραγικο... και το παραδειγμα που σου εδωσε για το 1 ευρω με FREE 4K TV ηταν απιστευτα ευστοχο και αντιπροσωπευει το 'Χαλι' μας...

δεν πιστεύω ότι είναι ρεαλιστικό το νούμερο ότι 4/10 που συναντάμε έξω ξέρουν να πειρατεύουν.. ούτε καν 4/10 15-40 ετών και άντρες δε θα ξέρουν να το κάνουν 

 

το να έχουμε εκεί κάνα 10% στις επίμαχες ηλικίες και οι άλλες χώρες να έχουν 1-5% είναι μάλλον πιο ρεαλιστικό νούμερο (από τη κοιλιά μου τα βγάζω αλλά μου φαίνονται πιο λογικά) 

 

και φυσικά όπως ειπώθηκε πολλά από αυτά που πειρατεύονται δε σημαίνει ότι θα αγοράζονταν και στη πραγματικότητα, πιο πιθανό είναι να έβγαινες για καφέ η κάνα ποτό/σουβλάκι (το αποκορύφωμα της ελ οικονομίας) αν δε τη πάλευες με τίποτα παρά να τα έδινες για να δεις μια ταινία του κώλου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...