Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Μόλις το 7,6% των ευρυζωνικών συνδέσεων με ταχύτητες πάνω από 30 Mbps


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για τους φίλους από παγκράτι...ελλανίκου 32-36 πιάνω 22.4 Mbps σε 24ρα adsl από forthnet...καιρός να μετακομίσετε:-P

εγώ στο adsl στη forthnet (πριν ήμουν οτέ με 4αρα δε μετράει) ξεκίνησα με 16-17 και είχα καταλήξει στο 11-12 με τα χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μια χαρα αλλα γραψε και που ειναι αυτο....γιατι Ελλαδα δεν ειναι Η μονη περιπτωση ελλαδα να εχεις upload πανω απο 5 ειναι να εχεις inalan. Mην τα γραφετε ετσι σκετα και τρελαινονται μερικοι !!!!

Ελλάδα είναι, απλά επειδή εδώ που ζω μου ζητάνε 3000 ευρώ για να μου περάσουν γραμμή τηλεφώνου επειδή πρέπει να βάλουν τρεις κολώνες, έβαλα ρουτερ με 4g LTE και πληρώνω γαμ@@@τικα. Αλλά νταξει από ταχύτητα δεν έχω παράπονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παγκράτι 30/7 (50/10 είναι το πακέτο, έχω και 650μ απόσταση από το Α/Κ) και πάλι μού φαίνεται απαράδεκτο εν έτη 2017.

Οντως ειναι πολυ μαπα το καρπουζι. Βεβαια δεν ξερω γιατι δεν παιρνεις απο καμπινα. Αν δεν εχει οκ. Αλλα και παλι η αποσταση δεν ειναι μεγαλη για οπτικη ινα. Θα ειχες μια ελαφρια απωλεια. Αλλα αυτο ειναι μαυρο χαλι. Ψαξτο το θεμα. Προφανως απο παροχο παιρνεις και οχι απο τον ΟΤΕ σωστα?

Ελλάδα είναι, απλά επειδή εδώ που ζω μου ζητάνε 3000 ευρώ για να μου περάσουν γραμμή τηλεφώνου επειδή πρέπει να βάλουν τρεις κολώνες, έβαλα ρουτερ με 4g LTE και πληρώνω γαμ@@@τικα. Αλλά νταξει από ταχύτητα δεν έχω παράπονο

Δεν με βοηθας. Κρατικο μυστικο ειναι η περιοχη και ο παροχος????

Τρεχω με 47Κ κ εχω 50αρι vdsl

Καλα εισαι. Για να χανεις 3 σημαινει οτι η καμπινα εχει καποια αποσταση απο το σπιτι και ο χαλκος απο καμπινα εως σπιτι ή η εσωτερικη καλωδιωση ειναι χαλι. Αν δεν παιρνεις απο καμπινα και παιρνεις απο το κεντρο παλι καλα ειναι. Αν συμβαινει κατι αλλο εχεις ενα θεμα. (εκτος και η καμπινα ειναι φουλαρισμενη, εχεις γυρισει σε fastpath και εχει και καποια αποσταση απο το σπιτι-αν συμβαινουν και τα 3 αυτα παλι καλα εισαι)

λες να μου το έκαναν χωρίς να με ρωτήσουν; αυτό δεν το ζητάς εσύ; 

Δεν ειναι απαραιτητο. Συνηθως δεν ειναι fastpath αλλα κοιτα στο ρουτερ. Λεει τι ειναι. Ειδικα αν εχεις το speedport.Γιαυτο ειμαι σιγουρος επειδη το ξερω αλλα φανταζομαι θα το λεει και σε αλλα ρουτερ.

Τωρα με τις νεες καμπινες σημαινει οτι θα πεταχθουν παλια καφαο και ολου θα κουμπωσουμε εκει ή μονος οποιος ζητησει πακετο vdsl;Στον δρομο μου μου δεν ειναι ουτε 200 μετρα εχουν βαλει ηδη δυο.

Ολοι μεταφερονται στην καμπινα. Φευγει το καφαο. Απο εκει και περα οι τηλεφωνικες συνδεσεις αλλαζουν σε Voip. Οποτε αν μπει καμπινα αν θελεις βαζεις vdsl. Aπλα ιντερνετ θα παιρνεις ακομα απο το κεντρο και οχι απο την καμπινα. Βασικα οταν μπει καμπινα μπαινει οπτικη ινα. αυτο σημαινει οτι εχεις δυνατοτητα VDSL. Aν δεν γυρισεις σε VDSL τοτε δεν παιρνεις μεσω οπτικης ινας και παραμενεις με τον χαλκο απο το κεντρο. Μεχρι στιγμης δεν επιτρεπεται η παροχη ADSL απο την καμπινα εκτος εξαιρετικων περιπτωσεων. Οτα ολοκληρωθει το εργο και περαστει οπτικη ινα παντου τοτε ολοι θα παιρνουν τα παντα απο την καμπινα και η τηλεφωνια θα γυρισει σε VOIP υποχρεωτικα και θα καταργηθει το ADSL.

Μελίσσια απο καφαο Πεντελιώτικο 1300 μετρα μακρια δεν εχω ελπιδα για VDSL . Περιμενω ιδιωτη για 100/100 inalan

Τωρα με ADSL 24αρι πιανω 11

ΖΗΤΩΩΩΩΩ

Απο καφαο και 1300 μετρα και πιανεις 11?   Παρτυ κανεις και μην το πεις πουθενα......χαχαχαχαχαχα

Από το καφάο ή από το Αστικό Κέντρο τόσα μέτρα? Πρώτη φορά ακούω τέτοια απόσταση από καφάο...

Στην Πεντελη μην σου φαινετε παραξενο. Δεν εχει την δομηση αλλων περιοχων της Αθηνας. Αλλα διολου απιθανο να ειναι και απο το κεντρο.

Δικός μου είσαι εσύ.

 

Δεν μαζευόμαστε να τους ρίξουμε κανένα χεστήρι μπας και κουνήσουν τον κώλο τους;

 

Αν και εδώ που φτάσαμε, μέχρι να πάρουν απόφαση να καλύψουν το Κεντρο της Αθήνας θα έχει έρθει η vodafone με οπτική ίνα (από ότι είδα αυτή αναλαμβάνει το κέντρο της Αθήνας).

Για το τελευταιο να εισαι σιγουρος....................................... Οταν το δεις να μας το πεις. Η μονη που κανει κατι αυτη την στιγμη ειναι η inalan και αυτη περιορισμενα. ειναι πολυ μεγαλο το κοστος για ιδιωτη να περασει οπτικη ινα. Παντα θα υπαρχει εξαρτηση απο τον ΟΤΕ. Ισως αργοτερα οι παροχοι αναλαβουν την οπτικη ινα απο την καμπινα στο σπιτι (αυτο εχει πολυ μικροτερο κοστος, αλλα εξαρτηση απο τον ΟΤΕ θα υπαρχει ισοβιως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στην Πεντελη μην σου φαινετε παραξενο. Δεν εχει την δομηση αλλων περιοχων της Αθηνας. Αλλα διολου απιθανο να ειναι και απο το κεντρο.

Πεντέλη είμαι κι εγώ και μπορώ να πω ότι και σχετικά κοντά τα έχουμε και πολλά είναι κι αραιοκατοικημένοι είμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είμαστε ακόμα με τα VDSL στα 50Mbps ???

 

Εδώ Θεσσαλονίκη στα Battlenet στην Αριστοτέλους έχουμε 1Gbps !! 

 

Έκανα ένα Speedtest αλλά επειδή υπάρχει κόσμος στο Internet Cafe έπιασα 500Mbps.

 

uZhP60q.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το καφάο ή από το Αστικό Κέντρο τόσα μέτρα? Πρώτη φορά ακούω τέτοια απόσταση από καφάο...

sorry η Κλαυδιου Γαληνου Μελισσια ειναι 1,3 απο Αστικο κεντρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

sorry η Κλαυδιου Γαληνου Μελισσια ειναι 1,3 απο Αστικο κεντρο

Δεν έχουν μπει καινούριες καμπίνες στην γειτονιά σου εδώ και 3 χρόνια? Πεντέλη/Μελίσσια/Βριλήσσια κλείνουν φέτος 4 χρόνια διαθεσιμότητας VDSL...

 

Γιατί είμαστε ακόμα με τα VDSL στα 50Mbps ???

Γιατί δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από τον κόσμο ώστε να αξίζει ένας πάροχος να τρέξει και να σκάσει λεφτά για να υποστηρίζει μεγαλύτερες ταχύτητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να υπάρξει ενδιαφέρων αν δεν υπάρχει το αντικείμενο πάνω στο οποίο να δείξει το ενδιαφέρων του κάποιος ? για να μην υπάρχει ενδιαφέρων για κάτι,θα πρέπει να δοκιμαστεί πρώτα,έστω σε μικρή κλίμακα,τώρα αν υπάρξουν ταχύτητες 100 Mbs και πάνω σε λογικές τιμές πιστεύω πως θα ενδιαφερθούν αρκετοί.

Μπορεί να αρχίσει με λίγους αλλά σιγά σιγά θα αυξηθεί ο αριθμός και μόνο και μόνο για λόγους συναγωνισμού και διαφήμησης πιστεώ θα αξίζε σε σημαντικό βαθμό μια παρόμοια επένδυση απο κάποια εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πως να υπάρξει ενδιαφέρων αν δεν υπάρχει το αντικείμενο πάνω στο οποίο να δείξει το ενδιαφέρων του κάποιος ?

Όπως έχω γράψει σε άλλο post, στο adslgr αναφέρθηκε ότι ο ΟΤΕ έχει δηλώσει πως στις περιοχές με τα καινούρια KV (FTTC) ο μέσος όρος χρηστών με VDSL είναι κάπου στο 15%...

 

Πιστεύεις ότι θα υπάρχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον για 100 ή 1000Mbps που θα είναι κι ακριβότερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θα συμφωνήσω με τον ThReSh. Αν κρίνω από το περιβάλλον μου, το 80% θέλουν περισσότερο bandwidth για να κατεβάζουν πιο γρήγορα πράγματα (ταινίες/τσόντες/παιχνίδια/οτιδήποτε). Αυτοί δεν πρόκειται να πληρώσουν πάνω από 50 ευρώ το μήνα για σύνδεση. Οι υπόλοιποι που το θέλουν και για δουλειά, βολεύονται με ένα vps στο εξωτερικό όπου δίνεις ένα κατοστάρικο και παίρνεις μια γραμμή 100Mbps unmetered, ή 1 Gbps με 100 TB traffic. Οπότε το να έρθει εδώ ο πάροχος και να μου πει σκάσε 200 ευρώ το μήνα για να έχεις 1Gbit σύνδεση δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι με ενδιαφέρει. Πιο πολύ θα με ενδιέφερε να μου έδινε εγγυημένο upload αλλά αυτό δεν το δίνουν εύκολα για να μην χάσουν τις μισθωμένες.

 

Το σημαντικό για μένα δεν είναι να μπει οπτική ίνα ή όχι σε κάποιες περιοχές. Το σημαντικό θα ήταν να υπάρχει ένα minimum 10 Mbit σε όλη τη χώρα. Αλλά η μισή Αθήνα σέρνεται με ταχύτητες εκεί γύρω στα 4Mbit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...