Προς το περιεχόμενο

Η AMD αποκάλυψε επίσημα τους επεξεργαστές EPYC για datacenters και τις τιμές τους


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σηκώνει και κανα antivirus πιστεύω.

 

 

http://www.barrons.com/articles/amd-reveals-epyc-details-intel-vows-to-top-it-1497997334?mod=yahoobarrons&ru=yahoo&yptr=yahoo

 

Να δούμε αν αυτό επηρεάζει καθόλου τις επιδόσεις.

Ναι θα είναι 8ns πιο αργοί. Τα ίδια έλεγε πριν 12 χρόνια η AMD. Η Intel κόλλαγε πυρήνες τον έναν δίπλα στον άλλον, η AMD έλεγε "περιμένετε βγάζω native quad core που θα πατάει κάτω τους κολλημένους με logo της Intel". Τον έβγαλε τον quad core(Barcelona) και αποδείχτηκε ότι τα κέρδη ήταν ελάχιστα. Της έκατσε και το TLB bug αργότερα και έδεσε το γλυκό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

jcd , η χαμηλή κατανάλωση σε επαγγελματικά pc τείνει να γίνει εξίσου σημαντικός παράγοντας με τις επιδόσεις. Η AMD το έχει αντιληφθεί και πλέον φτιάχνει ανταγωνιστικά τσιπάκια και σε αυτό το επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δηλαδή ξέρεις ήδη για την κατανάλωση προτού καν κυκλοφορήσουν και δοκιμαστουν;

Κληρονομικό χάρισμα φαντάζομαι... :rolleyes:

 

Ορίστε η κατανάλωση από το επίσημο site του κατασκευαστή, για έναν επεξεργαστή που κοίταξα στην τύχη:

https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-epyc-7251

 

Δεν είναι κληρονομικό χάρισμα, απλά ξέρω να διαβάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα με την καταναλωση δεν βλεπω ομως και απορω πραγματικα με αυτα που διαβαζω...

Ειναι πολλα τα 180w tdp Για τον μεγαλο με 32 πυρηνες και 64 threads? Αληθεια τωρα?

 

Για τις εταιρίες hosting είναι σημαντικό, ειδικά στο low κομμάτι της αγοράς που είναι μικρά τα margins. Αν ένας high-end της AMD είναι σημαντικά χαμηλότερος στην κατανάλωση από τoν συγκρίσιμο της Intel (και λέω αν γιατί βαριέμαι να κοιτάξω, σίγουρα είναι χαμηλότερος), αυτό σημαίνει μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους και άρα καλύτερη διείσδυση στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε η κατανάλωση από το επίσημο site του κατασκευαστή, για έναν επεξεργαστή που κοίταξα στην τύχη:

https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-epyc-7251

 

Δεν είναι κληρονομικό χάρισμα, απλά ξέρω να διαβάζω.

Δηλαδη εσυ θεωρεις οτι για αυτα τα τερατα η καταναλωση εινα υψηλη! Πραγματικα σταυροκοπιεμαιμκαι ξορκιζω τα δαιμονια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις εταιρίες hosting είναι σημαντικό, ειδικά στο low κομμάτι της αγοράς που είναι μικρά τα margins. Αν ένας high-end της AMD είναι σημαντικά χαμηλότερος στην κατανάλωση από τoν συγκρίσιμο της Intel (και λέω αν γιατί βαριέμαι να κοιτάξω, σίγουρα είναι χαμηλότερος), αυτό σημαίνει μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους και άρα καλύτερη διείσδυση στην αγορά.

Μα αυτο λεω και εγω..Οτι ειναι μια χαρα η καταναλωση σε σχεση με τον ανταγωνισμο.Που βρηκε ο αλλος πιο πανω προβλημα με την καταναλωση? Απλο το ερωτημα μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δηλαδη εσυ θεωρεις οτι για αυτα τα τερατα η καταναλωση εινα υψηλη! Πραγματικα σταυροκοπιεμαιμκαι ξορκιζω τα δαιμονια!

 

Δεν ξέρω για ποια τέρατα μιλάς. Ο επεξεργαστής που έδειξα είναι ένα απλός οκταπύρηνος στα 2.1 GHz. Ο αντίστοιχος Xeon έχει 40 watt μικρότερη κατανάλωση. Μπορεί να μη σου φαίνονται πολλά τα 40 watt αλλά για ένα μηχάνημα που δουλεύει 24/7 είναι 70 ευρώ παραπάνω το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτή είναι χαζή δικαιολογία. Ένας επεξεργαστής που καίει παραπάνω στο 100% θα καίει παραπάνω και στο 50% συγκριτικά.

 

Ο Xeon έχει λιγότερη cache και πολύ λιγότερα PCI-e lanes αλλά στον αντίποδα δεν έχει 4 dies που σημαίνουν μεγαλύτερο latency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για ποια τέρατα μιλάς. Ο επεξεργαστής που έδειξα είναι ένα απλός οκταπύρηνος στα 2.1 GHz. Ο αντίστοιχος Xeon έχει 40 watt μικρότερη κατανάλωση. Μπορεί να μη σου φαίνονται πολλά τα 40 watt αλλά για ένα μηχάνημα που δουλεύει 24/7 είναι 70 ευρώ παραπάνω το χρόνο.

Ο μεγαλος o 7601 εχει 180 watt tdp, ωριστε κιολας..

https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-epyc-7551

Ο αντιστοιχος της intel ποσο καιει? Μπορεις να μου παραθεσεις Link να δω και εγω το ποσο παραπανω καιει ο amd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφορά μεγάλες επιχειρήσεις που θα φτιάξουν data centers και μάλλον τους κόβω να ετοιμάσουμε και κανα υπέρ υπολογιστή με αυτούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ο μεγαλος o 7601 εχει 180 watt tdp, ωριστε κιολας..

https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-epyc-7551

Ο αντιστοιχος της intel ποσο καιει? Μπορεις να μου παραθεσεις Link να δω και εγω το ποσο παραπανω καιει ο amd?

 

Δεν υπάρχει αντίστοιχος της Intel. Γι αυτό σύγκρινα με έναν οκταπύρηνο που υπάρχει κάτι παρόμοιο σε Xeon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...