Προς το περιεχόμενο

Ο μάγκας, ο έξυπνος, ο Ελληναρας οδηγός!!


sanaeriko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Πριν λίγες μέρες εκεί που πήγαινα κανονικά στο δρόμο μου αναγκάστηκα να κάνω ελιγμό για να μην πέσω σε καραγκιόζη που ήθελε να πετάξει τα σκουπίδια απο την άνεση του αυτοκινήτου οπότε απλα και άναψε αλαρμ και μπηκε στο ρεύμα μου κλείνοντας μου το δρόμο...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, Dynamics είπε

τι πως να τους πει τυπε?Στην καλαματα Μονο Αθηναιοι πανε?εγω παω απο τριπολη,αλλος απο μεγαλοπολη κτλ...το 80% που ειναι αμαξια εκτος καλαματας ειναι απο τα περιχωρα που ειπα και τα υπολοιπα...Εχεις δει προφανως πως οδηγανε αυτοι απο Καλαματα,τριπολη,μεγαλοπολη,πυργο κτλ?οι Αθηναιοι Απλα οδηγανε με γρηγορους ρυθμους σχετικα λογο Αθηνας και οτι εχουν κανει και 200+ χιλομετρα αντιθετα  με τους ντοπιους που πανε οπως θελουν οπου θελουν και σταματανε 50 φορες στην ναυαρινου για χαιρετισουν τον γειτονα,γνωστο γκομενα κτλ 

Μιλάμε για τους κατοίκους Αττικής και περιχόρων που μεταβαίνουν οδικώς προς Καλαμάτα τύπε. Όχι για το πόσοι που κυκλοφορούν εντός Καλαμάτας είναι τοιούτοι ή πόσοι από τους τοιούτους κάνουν μαλακίες στον δρόμο. Είναι γλωσσολογικό το ζήτημα. Μπορούμε να βρούμε συνθηματικό εάν σε ενοχλεί ακόμα το αθηναίοι. Να τους πούμε για παράδειγμα παππούδες. Κλασικό και δοκιμασμένο. Ή φούστα μπλούζα ξέρω 'γω, που είναι πιο πρόσφατο και αφόρετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bigi444444 είπε

Μιλάμε για τους κατοίκους Αττικής και περιχόρων που μεταβαίνουν οδικώς προς Καλαμάτα τύπε. Όχι για το πόσοι που κυκλοφορούν εντός Καλαμάτας είναι τοιούτοι ή πόσοι από τους τοιούτους κάνουν μαλακίες στον δρόμο. Είναι γλωσσολογικό το ζήτημα. Μπορούμε να βρούμε συνθηματικό εάν σε ενοχλεί ακόμα το αθηναίοι. Να τους πούμε για παράδειγμα παππούδες. Κλασικό και δοκιμασμένο. Ή φούστα μπλούζα ξέρω 'γω, που είναι πιο πρόσφατο και αφόρετο.

το θεμα ειναι οτι δεν εχω καταλαβει πως ξερετε οτι ολοι αυτοι ειναι "Αθηναιοι" και οχι απ τα περιχωρα!Μην μου πεις τις πινακιδες...δεν με ενοχλει το ΑΘηναιοι..απλα κανει μπαμ οτι βγαζει κομπλεξ καποιος οταν το λεει...

Να θεσω και εγω ενα παραδειγμα πριν λιγες μερες...οπως ειχα πει και παλαιοτερα μενω σε χωριο σαν προαστιο της πολης(4χλμ εξω απο το κεντρο) μπαινω στο αμαξι βαζω εμπρος κ τσουλαω απο το στενο μ 30?50 μετρα?για να βγω στον κεντρικο του χωριου και να παω προς την πολη...αν θυμαμαι καλα 10-11 το βραδυ?τι να δω?παρατημενο ενα αμαξι στην μεση ακριβως του δρομου χυμα..χωρις φωτα χωρις αλαρμ χωρις να ειναι καποιος μεσα(το στενο ειναι τοσο μικρο που μετο ζορι θα περασει μηχανακι απο διπλα του) εκεινη την στιγμη σκεφτηκα αυτο το τοπικ και λεω πλακα μ κανει καποιος μελος του σαιτ...δεν μπορει να μ συμβαινει αυτο σε χωριο με περιπου 50 κατοικους...παταω κορνα κανεις στο αμαξι...φοβηθηκα τα χειροτερα(εφραγμα ανακοπη κτλ) και λεω δεν παιζει μ κανουν πλακα...αφου πατησα 2-3 κορνες κ σχεδον ετοιμος να βγω απο το αμαξι..ακουω μια φωνη στο επομενο σπιτι!Νικολααααα εχει ερθει ενας φιλος εδω σπιτι κανε πισω κ πηγαινε απο τον αλλον δρομο....ειχε χορο να βαλει το αμαξι δεξια για να περναμε εστω τσιμα τσιμα...αλλα αυτος εκει στην μεση μεσα στο βραδυ χωρις φωτα(αν θυμαμαι καλα ηταν bmw οποτε μπορει να βαλει τα μισα φωτα σε λειτουργια) χωρις αλαρμ...χωρις καν μεσα ανθρωπο!Το σημειο ειναι πανω σε κλειστη στροφη που δεν βλεπεις τπτ αν πας αμεριμνος με 20-30 χλμ εσκαγες πανω του για πλακα...Τα εγκληματα γινονται στην επαρχια να το ξερετε...ο καθενας εδω το αμαξι-τρακτερ του ειναι προεκταση του πουλιου του...

υγ εχω ζησει αρκετα χρονια Αθηνα οπου δουλευα και κεντρο κυψελη πατησια κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες επι της Πετρου Ραλλη.Πλησιαζω σταματημενο λεωφορειο στην δεξια λωριδα.Οσο πλησιαζω ξεκιναει απο τα παρκαρισμενα(παρανομα) αριστερα ενα merc να βγει αναμεσα σε εμενα και το λεοφωρειο.Δεν ειχα σκοπο να τον αφησω γιατι δεν ειχε βγαλει φλας και επειδη ειδε οτι πλησιαζα χωρις να του αφησω χωρο,βγαζει η φαλαινα που ειχε διπλα του την κεφαλα της και το χερι και μου λεει κατσε κατσε να βγουμε.Δεν δινω σημασια αφηνω λιγο χωρο και ξεκιναει.Αφου ξεκιναει πιανω με την ακρη του ματιου μου να εχει σε μια ποτηροθηκη απο αυτες που μπαινουν στους αεραγωγους ενα πιτογυρο!!!!!😋

 

Μετα τον ειχα για καμποση ωρα μπροστα τον τυπο και ηθελε να στριψει σε φαναρι αριστερα.Κλασσικα περναει την ουρα,βγαζει φλας(τελικα σε αυτην την χωρα βγαζουμε φλας μονο οταν θελουμε να κανουμε μαλακια) και χωνεται μπροστα στους αλλους,Ταυτοχρονα κοβει και εμενα του ριχνω κορνα,βγαζει η φωκια παλι το κεφαλι εξω του στυλ "τι" της ευχομαι κατι ομορφο και φυγανε.

 

Γενικα η κατασταση εξω εχει φτασει σε τραγικα επιπεδα πλεον.Οτι μας κατσει το κανουμε.Εντωμεταξυ πλεον παρατηρω πολυ συχνα το φαινομενο "περναω την ουρα" και βγαινω μπροστα στο φαναρι.Πραγματικα πιο ξεφτυλισμενος κοσμος απο αυτο δεν υπαρχει.Και επειδη σιγουρα υπαρχουν ατομα εδω που το κανουν μπορει να μου πει ενας γιατι πρεπει να κανεις αυτο το καραγκιοζιλικι;Εισαστε μαγκες;Οσοι περιμενετε κανονικα στην ουρα και βλεπετε τετοια @@ μην τους αφηνετε να βγουν.Εγω θα κολλησω στο αμην και θα αναγκαστει να κοψει.Μια φορα σε αντιστοιχη περιπτωση παει να βγει μπροστα απο εμενα που ημουν πρωτος,δεν τον αφηνω,παει στο δευτερο μου ειχε κολλησει απο πισω για να μην του αφησει χωρο,μπλοκαρει του χωνεται και ο τριτος,κολλαει στο διαζωμα,αναβει φαναρι για τους απεναντι και τον αρχισαν στα κορναρισματα γιατι τους ειχε κλησει.

Επεξ/σία από nemesiskp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "πηδάω την ουρά" και άσε όλους τους άλλους να περιμένουν σαν τους μ@λ@κες το θεωρώ την ύψιστη πράξη παρτακισμού.

Απορώ πως τους αφήνουν κάποιοι και χώνονται. Εγώ ποτέ μέχρι που αρχίζουν τα παρακάλια (γιατί φυσικά έχουν κλείσει το αντίθετο ρεύμα αν δεν τους αφήσεις) σαν ξεφτιλισμένοι που είναι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, sargus said:

Αυτό το "πηδάω την ουρά" και άσε όλους τους άλλους να περιμένουν σαν τους μ@λ@κες το θεωρώ την ύψιστη πράξη παρτακισμού.

Απορώ πως τους αφήνουν κάποιοι και χώνονται. Εγώ ποτέ μέχρι που αρχίζουν τα παρακάλια (γιατί φυσικά έχουν κλείσει το αντίθετο ρεύμα αν δεν τους αφήσεις) σαν ξεφτιλισμένοι που είναι! 

Υπάρχουν και χειρότερα. Όταν δεν χώνονται, αλλά όπως είναι από τη λωρίδα που συνεχίζει ευθεία στρίβουν μαζί με εσένα. Σε αυτό το φανάρι η αριστερή στρίβει προς παραλία, μεσαία και δεξιά συνεχίζουν ευθεία. Μου έχει τύχει 5-6 φορές την τελευταία εβδομάδα να έρχεται το ουγκανό και να στρίβει αριστερά παράλληλα με εμένα από τη μεσαία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, akpe είπε

Υπάρχουν και χειρότερα. Όταν δεν χώνονται, αλλά όπως είναι από τη λωρίδα που συνεχίζει ευθεία στρίβουν μαζί με εσένα. Σε αυτό το φανάρι η αριστερή στρίβει προς παραλία, μεσαία και δεξιά συνεχίζουν ευθεία. Μου έχει τύχει 5-6 φορές την τελευταία εβδομάδα να έρχεται το ουγκανό και να στρίβει αριστερά παράλληλα με εμένα από τη μεσαία. 

Αν εννοείς από Αργυρουπόλεως να στρίψουν αριστερά προς λεωφ. Κύπρου, η Κύπρου έχει 2 λωρίδες, οπότε δεν βλέπω κάτι κακό να στρίψει κάποιος και απο τη 2η από αριστερά (=τη μεσαία). Εκτός αν υπάρχει διαγράμμιση που τον υποχρεώνει να πάει μόνο ευθεία.

Γίδι θα ήταν αν η Κύπρου είχε 1 λωρίδα Ή είχε όλη τη δεξιά κλειστή από παρκαρισμένα, οπότε αυτός που στρίβει από τη μεσαία θα αναγκαστεί να χωθεί στην δική σου.

Άκυρο, εννοείς από Κύπρου αριστερά πρός Αλεξιουπόλεως, οπότε έχεις δίκιο! Πάντως τα παραπάνω σε άλλη περίπτωση νομίζω είναι κατανοητά.

Επεξ/σία από mpas0u
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nemesiskp είπε

Εντωμεταξυ πλεον παρατηρω πολυ συχνα το φαινομενο "περναω την ουρα" και βγαινω μπροστα στο φαναρι.

Θα σου πω την άποψή μου επ'αυτού.

Θεωρώ πως είναι αυτό που έχω πει πολλές φορές στο παρελθόν: Δεν παίζει ρόλο ότι μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να μη σ' επηρεάζει μια τέτοια κίνηση, για παράδειγμα να βγει μπροστά απ' το φανάρι και να ξεκινήσει με το που ανάψει το πράσινο (ένας θεός ξέρει πώς θα το δει), ή ακόμα χειρότερα να ξεκινήσει με κόκκινο, απλά επειδή δεν έρχεται κάποιος απ' την άλλη (κάθε μέρα το βλέπω). Το πρόβλημα θεωρώ πως είναι ότι βλέπει ο άλλος τον παπάρα να κάνει την παπαριά του, και μία-δύο-τρεις του τη βαράει και το κάνει κι αυτός, αφού βλέπει ότι σχεδόν κανείς δε μιλάει/κορνάρει/βρίζει, η τροχαία άφαντη. Και κάπως έτσι βλέπουμε να εντείνεται το φαινόμενο.

Σχεδόν τον κόβω ότι το ίδιο θα γινόταν και στις ουρές στις δημόσιες υπηρεσίες, στο supermarket κ.λπ., αλλά δε γίνεται γιατί εκεί υπάρχει αμεσότητα, τον έχεις μπροστά σου τον άλλον, δεν είναι ο καθένας στο αυτοκίνητό του που μπορεί να πατήσει γκάζι και να εξαφανιστεί αν ζορίσει το πράγμα. Στις ουρές στα ΙΚΑ κ.λπ. ξεκινάει το κυρ ελέησον και ο άλλος δε μπαίνει εύκολα στη διαδικασία να φάει θέση γιατί ξέρει ότι θα πεταχτούν πολλοί και θα τον στριμώξουν.

Γι' αυτό και θεωρώ εντελώς άκυρο το σκεπτικό «άστον να την κάνει την μαλακία του, αφού δε σε επηρεάζει» και «αφού εσύ πάλι στην ώρα σου θα ξεκινήσεις». Άσε που τις περισσότερες περιπτώσεις σε καθυστερούν εσένα που είσαι στην ουρά αφού κοιτάνε στο υπερπέραν και περιμένουν κορνάρισμα για να ξεκινήσουν με αποτέλεσμα 1-2 αυτοκίνητα να μην προλαβαίνουν να περάσουν που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα περνούσαν.

Γι' αυτό και φωνάζω να κράζουμε έξω όταν βλέπουμε τέτοιους εξυπνάκηδες. Αλλά έρχονται οι άλλοι οι «πολιτισμένοι» που σου λένε «δεν αξίζει» και «δεν είναι δική σου δουλειά» και «μη γίνεσαι κι εσύ αυστραλοπίθηκος» και άλλα τέτοια. Και τελικά βλέπουμε ότι όλο και περισσότεροι κάνουν το ίδιο πράγμα αφού σου λέει ο άλλος «δεν πα ν' απαυτωθείτε όλοι» και αφού ελάχιστοι μιλάνε. Και μετά θα έρθουν οι «πολιτισμένοι» να σου πουν ότι «εσύ φταις που γίνεσαι σαν κι αυτούς».

Τέλος. Για μένα η πιο εφικτή λύση είναι να τους γονατίζεις όπου τους έχεις εύκαιρους, όπως θα έκανες και στην ουρά στο ΙΚΑ και στην τράπεζα. Με το να τους αφήνεις στην ησυχία τους εγώ βλέπω μόνο διόγκωση του φαινομένου και τίποτ' άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι εύκολο να τρώγεσαι όλη την ώρα, είναι ψυχοφθόρο και μπορεί και επικίνδυνο. Συμφωνώ όμως ότι πρέπει να καταλαβαίνει ο άλλος ότι η συμπεριφορά του δεν είναι αποδεκτή, αλλά και πάλι αν είναι γομάρι που θα κάνει την παράβαση, δύσκολα θα συνετισθεί και από το βρίσιμο, αυτό που θα τον τσούξει είναι μόνο το πρόστιμο ή η αφαίρεση διπλώματος.

Δυστυχώς οι παραβάσεις του ΚΟΚ μπορούν να βεβαιωθούν μόνο από την τροχαία επ'αυτοφόρω. Σε άλλες χώρες μπορείς να βγάλεις φωτογραφία και να τη στείλεις στην τροχαία και με αυτό να πάρει κλήση ο άλλος.  Αν μπορούσε να γίνει αυτό, όλοι θα ήταν πολύ πιο τυπικοί γιατί δε θα ήξεραν από πού θα τους έρθει.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Στο ΙΚΑ, στην τράπεζα, στο supermarket γιατί τρωγόμαστε; Δεν είναι ψυχοφθόρο; Δε θα μπεις στο αυτοκίνητο μετά; Δεν είναι επικίνδυνο;

Φαντάζομαι αυτό θα είναι το σκεπτικό και σε αυτές τις περιπτώσεις.

Άλλες συμπεριφορές παρατηρώ όμως. Όταν τον έχουμε μπροστά μας τον άλλον και «δε μπορεί» να μας ξεφύγει, τότε μπορεί και να μιλήσουμε. Ειδικά αν κάνει κάποιος άλλος την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις προαλλες κατεβαινω με μηχανακι ελαφρως κατηφορικο μονοδρομο (υπερ μου) που στιβει διαγωνια δεξια και αριστερα (παλι μονοδρομοι) και βλεπω να ερχεται τυπος με το αμαξι του κατα πανω μου. Αν οι χρονοι μας ειχαν ενα- δυο δευτερολεπτα μικροτερη διαφορα ανετα επεφτα πανω του. Αναγκαζομαι παταω φρενο πανω στη στροφη, τον κορναρω και του λεω "που πας ρε; μονοδρομος" η απαντηση του ηταν "ε και; νομιζεις οτι με νοιαζει;" Του ειπα αν δεν τον νοιαζει να καλεσουμε την αστυνομια και μου λεει "εσυ ποσες φορες εχεις μπει σε μονοδρομο και εχεις περασει κοκκινα", γιατι ολοι οσοι οδηγουν μηχανακια ειναι καγκουρες, και αφου του λεω οτι δεν το εχω κανει ποτε με αποκαλεσε με ειρωνικο τροπο νομοταγη σαν να με εβρισε κιολας. Οση ωρα γινοταν αυτο τον ακολουθησαν αλλα δυο αμαξια. Ενω περναω απο διπλα τους για να φυγω τους λεω κι αυτους οτι ειναι μονοδρομος, ο ενας δεν εδωσε καν σημασια, και ο αλλος μου ειπε οτι ειναι κλειστος ο δρομος παραδιπλα απο φορτηγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, naive είπε

αλλά και πάλι αν είναι γομάρι που θα κάνει την παράβαση, δύσκολα θα συνετισθεί και από το βρίσιμο

Γι' αυτό και λέω να κράζουμε όσο περισσότεροι γίνεται. Τι θα κάνει με τους πολλούς, θα τους σαπακιάσει όλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...