Προς το περιεχόμενο

Ο μάγκας, ο έξυπνος, ο Ελληναρας οδηγός!!


sanaeriko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην ελλαδα ο κοκ απλα υπαρχει σε περιπτωση ατυχηματος

εχεις ποδηλατο? εισαι κομπλε...  φαναρια μονοδρομοι πεζοδρομια παει παντου και παντα, σαν τους ντελιβεραδες ενα πραμα

εχεις μηχανακι? μια απ'τα ιδια...  

ξερεις τι ειναι να εχεις τον "πανεξυπνο" τυπα με το χαρχαλο παπι να χωνεται μπροστα στο φαναρι και μετα να πηγαινει με 30? να τον περνας με τα χιλια ζορια και στο επομενο φαναρι τσουπ... παλι μπροστα? αντε τωρα να του εξηγησεις...  εδω τον σκυλο λες περιμενε και καταλαβαινει!!

 

αλλα εκει που λες οτι ακομα και με κρεμαλα ως προστιμο δεν θα σταματησει ποτε ειναι η λογικη του "θα σταματησω στην μεση του δρομου θα κοψω μια λωριδα θα τριπλοπαρκαρω γιατι εχω μια δουλεια"

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 10/7/2018 στις 8:43 ΜΜ, jakegate7 είπε

Κάνουμε για 50-60 μέτρα drag racing (αυτός στην αντίθετη πλευρά του δρόμου), μέχρι που αποφασίζω ότι είναι τέρμα ηλίθιος (και εγώ μαζί του) και τον αφήνω να περάσει.

Εχασες με λιγα λογια και στο τελος ειπες να τον "αφησεις"

Στο σημειο που λες παντως εχω πει πολλες φορες οτι πρεπει να μπουν φαναρια.

Ισως ενα απο τα πιο επικινδυνα σημεια της Καλαματας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Γι' αυτό και λέω να κράζουμε όσο περισσότεροι γίνεται. Τι θα κάνει με τους πολλούς, θα τους σαπακιάσει όλους;

Δεν είναι μόνο να σε δείρει η επικινδυνότητα, είναι η πιθανότητα από τον εκνευρισμό να εμπλακείς σε ατύχημα.

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά δυστυχώς το θέμα είναι ότι η μάζα δε νοιώθει, ειδικά σε κάποιες περιοχές. Σήμερα πχ έκανα μια διαδρομή 2-3 χιλιόμετρα από μια κεντρική οδό της περιοχής μου (Πετρουπόλεως) για να πάω απο το σπίτι μου στο γιατρό. Στο δρόμο υπήρχαν πάνω από 10 διπλοπαρκαρισμένα, και σε κάποια σημεία και από τις δυο πλευρές του δρόμου, οπότε η κυκλοφορία γίνονταν εναλλάξ και δημιουργούνταν ουρά πότε από τη μία πλευρά, πότε από την άλλη. 

Είναι δυνατόν να καθίσω να πλακωθώ με 15 άτομα, τα οποία δε θα έβρισκα κιόλας γιατί δεν ήταν στο αυτοκίνητο;

 Αν διαμαρτύρονταν όλοι και σκέφτονταν να διπλοπαρκάρουν 2-3, τότε δε θα πάρκαραν. Τώρα όμως διπλοπαρκάρουν οι περισσότεροι και οι 2-3 και να τους βρίσουν δε θα πετύχουν κάτι, στα 15 μέτρα θα είναι και άλλος διπλοπαρκαρισμένος.
Παλιότερα θυμάμαι που υπήρχε δημοτική αστυνομία, πήγαινε επάνω-κάτω στο δρόμο και όταν έβλεπε διπλοπαρκάρισμα, κάθονταν πίσω του και χτύπούσε τη σειρήνα μέχρι να φύγει. Τότε το πρόβλημα δεν υπήρχε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, naive είπε

Παλιότερα θυμάμαι που υπήρχε δημοτική αστυνομία, πήγαινε επάνω-κάτω στο δρόμο και όταν έβλεπε διπλοπαρκάρισμα, κάθονταν πίσω του και χτύπούσε τη σειρήνα μέχρι να φύγει. Τότε το πρόβλημα δεν υπήρχε. 

Στην ουσια ενα μεγαλο μερος το εχει η ιδια η δημοτικη αστυνομια με αυτη την ηλιθια τακτικη.

Και στην Καλαματα τα ιδια και χειροτερα.

Αντι να γραψει τους διπλοπαρκαρισμενους καθεται και σφυραει μεχρι να φυγουν και παει και γραφει οσους εχει ληξει η καρτα παρκαρισματος.

Αν εγραφε επιτοπου οποιον διπλοπαρκαρισμενο εβλεπε τοτε το προβλημα θα σταματουσε.
Με την ηλιθια τακτικη τους τωρα ο ελληνας ξερει οτι μπορει να διπλοπαρκαρει και να εχει το νου του να παει να το παρει οταν και εαν εμφανιστει η Δ.Α.

Ενα μεγαλο ακυρο ριχνω και στην ΕΛ.ΑΣ που ξαφνικα θυμηθηκε να αρχισει να παιρνει διπλωματα και πινακιδες για τις οποιες παραβασεις,με αποτελεσμα η μιση πολη να κυκλοφορει χωρις πινακιδες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, phanispal είπε

Γι' αυτό και λέω να κράζουμε όσο περισσότεροι γίνεται. Τι θα κάνει με τους πολλούς, θα τους σαπακιάσει όλους;

Συμφωνώ μαζί σου. Και άσε τα έχουμε δει τα γομάρια, μόλις δουν ότι είσαι έτοιμος να ανταποκριθείς στις προκλήσεις τους, κότες λυράτες γίνονται. Κανέναν δε θα σαπακιάσει. Κάτι τύποι τέτοιοι είναι που την πέφτουν με απειλές σε τίποτα  γυναικούλες. Μόλις δουν και κατέβεις κάτω με κανένα κατσαβίδι ή καμια φαλτσέτα για χαλιά χέζονται πάνω τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, De@th L0rd είπε

Μόλις δουν και κατέβεις κάτω με κανένα κατσαβίδι ή καμια φαλτσέτα για χαλιά χέζονται πάνω τους.

Εχεις προβληματα μαν,να τα κοιταξεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη λύση είναι εκμάθηση διά της τιμωρίας. Κάποτε, σε κεντρικό δρόμο Παγκρατίου/Βύρωνα, εκεί που πάντα όλοι πάρκαραν κατά το ήμισυ πάνω στο πεζοδρόμιο, για μία εβδομάδα είχε πέσει τρελό γράψιμο. Για ένα μήνα κανένας δεν πάρκαρε πάνω στο πεζοδρόμιο, αλλά ύστερα δειλά δειλά επανήλθε η ανομιμότις. Εντάξει, στην συγκεκριμένη περίπτωση το θεωρώ λίγο υπερβολικό το γράψιμο, δεδομένου και της καταστάσεως με το παρκάρισμα, αλλά γενικά αν θέλει η πολιτεία να επιβάλει την τάξη μπορεί. Απλά θέλει συνέπεια, όχι πυροτεχνήματα της μιας βδομάδας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Εχεις προβληματα μαν,να τα κοιταξεις.

 

Είσαι ειδικός και εκφέρεις άποψη; Η μήπως είσαι από αυτά τα "γομάρια" και προσβλήθηκες; ¨Εαν δεν είσαι τίποτα από τα δύο τι ασχολείσαι, κάνε ignore , ησύχασε και κράτα τις συστάσεις για την πάρτη σου.

Επεξ/σία από De@th L0rd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/7/2018 στις 5:04 ΜΜ, NewProject είπε

Σωστό το σκεπτικό σου. Δεν οδηγώ με τον ΚΟΚ στο χέρι για να αποφεύγω να τρακάρω και ας έχω το νόμο με το μέρος μου (οταν τον εχω).

Απλά αναρωτιέμαι γιατί ενώ υπαρχουν 10 διαφορετικά σηματα που δείχνουν τη προταιρεοτητα χρησιμοποιούνται μονο 2 - το στοπ και το αναποδο τρίγωνο δεν ξερω πως το λενε (πιο σπανιο).

ss-9.jpg

Δες διαφορα /\

Στις ελληνικες φωτο, ο δρομος με το στοπ ειναι ψιλοκεντρικος ενω το αυτος απο δεξια ειναι ενα στενακι (και εχει προταιρεοτητα). Αμα λοιπον ερχεσαι απο το στενο τι κανιες (3η φωτο);

Στις 2 φωτο εχουν στοπ. Σε αυτο το σημείο ηταν ξάπλα ενας ντελιβερας πριν 3-4 μηνες..

 

Τωρα για την προτεραιότητα τι να το κανεις; αλλο ενα άχρηστο σήμα για την Ελλαδα. Πχ στη Δεκελείας νεα Φιλαδέλφεια... Και που τα εχει... Ο ενας χώνεται απο στοπ... Ο αλλος ειναι κεφατος παει στο βεροπουλο... και κοκαλο το αμάξι για να περάσει ο αλλος απο το στενό ή να βγει στη κυκλοφορία απο παρκάρισμα και οταν τους αρχιζεις στα γαλλικά σε κοιτάνε σαν εξωγήινο... 

7 ώρες πριν, Donalhioy είπε

στην ελλαδα ο κοκ απλα υπαρχει σε περιπτωση ατυχηματος

εχεις ποδηλατο? εισαι κομπλε...  φαναρια μονοδρομοι πεζοδρομια παει παντου και παντα, σαν τους ντελιβεραδες ενα πραμα

εχεις μηχανακι? μια απ'τα ιδια...  

ξερεις τι ειναι να εχεις τον "πανεξυπνο" τυπα με το χαρχαλο παπι να χωνεται μπροστα στο φαναρι και μετα να πηγαινει με 30? να τον περνας με τα χιλια ζορια και στο επομενο φαναρι τσουπ... παλι μπροστα? αντε τωρα να του εξηγησεις...  εδω τον σκυλο λες περιμενε και καταλαβαινει!!

αλλα εκει που λες οτι ακομα και με κρεμαλα ως προστιμο δεν θα σταματησει ποτε ειναι η λογικη του "θα σταματησω στην μεση του δρομου θα κοψω μια λωριδα θα τριπλοπαρκαρω γιατι εχω μια δουλεια"

Προσωπικά αυτο αρχιζω να κανω σε οσους βιάζονται με το τουτου τους και με προσπερνάνε δίχως λόγο και αιτία ή εχουν κανει καγκουριες...οταν εγω ο ιδιος παω με 60 και το οριο ειναι 50.. Και ο αλλος θελει να παει με 100 για να προλάβει το επόμενο κοκκινο... Εε εκει μπαινω μπροστά τους και τους παω σαν τη κότα οπως οριζει ο κοκ. 

 

Το καλο τις υπόθεσης ειναι πως μετα απο λιγο νιώθουν και βλεπουν πως δεν εχει νοημα να τρεχεις απο φανάρι σε φαναρι... Και τους παω καροτσακι απο Κόκκινο σε πράσινο διχως να κατεβάσουν σε 2ρα ή 1η. 

Το εχω κάνει και σε παπακια βέβαια αλλα οι 4τροχοι ειναι πιο εύκολοι σε αυτο. :P

Επεξ/σία από greed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Η μόνη λύση είναι εκμάθηση διά της τιμωρίας. Κάποτε, σε κεντρικό δρόμο Παγκρατίου/Βύρωνα, εκεί που πάντα όλοι πάρκαραν κατά το ήμισυ πάνω στο πεζοδρόμιο, για μία εβδομάδα είχε πέσει τρελό γράψιμο. Για ένα μήνα κανένας δεν πάρκαρε πάνω στο πεζοδρόμιο, αλλά ύστερα δειλά δειλά επανήλθε η ανομιμότις. Εντάξει, στην συγκεκριμένη περίπτωση το θεωρώ λίγο υπερβολικό το γράψιμο, δεδομένου και της καταστάσεως με το παρκάρισμα, αλλά γενικά αν θέλει η πολιτεία να επιβάλει την τάξη μπορεί. Απλά θέλει συνέπεια, όχι πυροτεχνήματα της μιας βδομάδας.

Αν δεν σε γραφουν ποτε, μετα απο λιγο θεωρεις κεκτημενο δικαιωμα το να παρκαρεις παρανομα, και φυσικα αγοραζεις 2-3 αυτοκινητα ακομα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...