Προς το περιεχόμενο

Ποσο κοστιζει η βαφτιση σε εκκλησια;


CrazyTown

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η περιουσία της Εκκλησίας της Ελλάδος ξεπερνά 4.340.000.000.000€

 

«Η δυναμική πορεία της Εκκλησίας της Ελλάδος – ΕΚΥΟ επιβεβαιώθηκε και με την αγορά “1.600.000”μετοχών της Εθνικής Τράπεζας η οποία καλύφθηκε με την συμμετοχή των διαθεσίμων της Εκκλησίας της Ελλάδος – ΕΚΥΟ (Αποφ. ΔΙΣ 31-07-2008).Ήτοι το σύνολο των μετοχών της Εθνικής Τράπεζας της Εκκλησίας της Ελλάδος –ΕΚΥΟ την 31-12-2008 ανήλθε εις το ύψος των 7.785.405 τεμαχίων».

Πες μου τώρα πως τα πιστεύεις αυτά... Μόνο και μόνο που γράφει πως η Εκκλησία είναι μέτοχος της... Εμπορικής Τράπεζα; αρκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εθνική είναι όχι στην εμπορικη

"Επίσης είναι μέτοχος στην Εθνική Τράπεζα στην Εμπορική και σε άλλες που έχουν δανείσει το ελληνικό κράτος με τοκογλυφικά επιτόκια 6% και έχουν στα χέρια τους περίπου το 40 % του ελληνικού χρέους"

Γενικά, οι αοριστίες, το συντακτικό, οι ανακρίβειες (πχ "Η μισθοδοσία των κληρικών γίνεται από το τον κρατικό προϋπολογισμό. Το ετήσιο κονδύλι φτάνει στο ύψος του 1 εκατομμυρίου ευρώ ετησίως.") δείχνει πως ο συντάκτης δεν έχει ιδέα για το τι μιλάει. Μου θυμίζει την ηλιθιότητα που κκλοφόρησε μετά τον θάνατο του Χριστόδουλου με το μυστικό δωμάτιο που θα έπρεπε να είναι σέλτερ αεροδρομίου για να χωρέσει όσα έλεγαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι εσεις που δινεται χρηματα στου μαυρους μαγους για τις βαφτισεις και τους γαμους, δινετε και καθε φορα που το πηγαινει στο σχολειο , στο νοσοκομειο ή σε καποια άλλη δημοσια υπηρεσια? Γιατι και αυτα εχουν λειτουργικα εξοδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, η εκτίμηση για τα 4 τρισεκατομμύρια περιουσία είναι εξίσου γελοία με τα 600 δις περιουσία του Σώρρα. Με δεδομένο ότι το ΑΕΠ της Ελλάδας είναι 180 δις ευρώ, θα σήμαινε ότι αν η Εκκλησία πουλούσε την περιουσία της σε ξένους και δώριζε τα έσοδα στο κράτος, θα μπορούσαμε όλοι να σταματήσουμε να δουλεύουμε για 25 χρόνια. Νταξ...

 

Από την άλλη, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ λογικό επιχείρημα για το γεγονός ότι η Εκκλησία έχει περιουσία και ζητάει λεφτά για τις υπηρεσίες της, αν πιστεύεις έστω και στο ελάχιστο αυτά που υποτίθεται ότι πρεσβεύει. Εξηγώ:

 

Έστω ότι πάω σε έναν κληρικό και τον ρωτάω "Έχω 800 χιλιάδες ευρώ περιουσία. Πιστεύω στη μετά θάνατον ζωή και θέλω η ψυχή μου να πάει στον παράδεισο. Τι από τα δύο να κάνω; Να δώσω όλα τα λεφτά μου στους φτωχούς τώρα και να αφεθώ στην πρόνοια του θεού ή να φτιάξω ένα ίδρυμα που να δίνει λίγα λίγα τα λεφτά για τα επόμενα 20 χρόνια;". Φυσικά θα μου απαντήσει να τα δώσω τώρα, γιατί δεν ξέρουμε πότε θα γίνει η δευτέρα παρουσία, ότι άνθρωποι πεθαίνουν κτλ. Επίσης ότι ο πλούτος διαφθείρει και όλα τα σχετικά. Η Εκκλησία όμως ούτε που διανοείται να κάνει το ίδιο. Αντίθετα, επενδύει σε τράπεζες, μετοχές, ομόλογα, λες και ξέρουν ότι το τέλος του κόσμου θα αργήσει.

 

Επίσης, το να ζητάς λεφτά για να βαφτίσεις, δηλαδή να "σώσεις" μια παιδική ψυχή από την αιώνια κόλαση δεν είναι και το πιο χριστιανικό πράγμα του κόσμου.

 

Φυσικά, στην πραγματικότητα η Εκκλησία είναι μια επιχείρηση και δεν έχει πρόβλημα να λειτουργεί ως τέτοια. Ας πουμε, το 2014, λαμβάνοντας υπόψη όλες τις δράσεις της, είχε κέρδος. ΚΕΡΔΟΣ! Η φιλάνθρωπος Εκκλησία. Το 2014 εν μέσω κρίσης, ελληνικής και προσφυγικής. Και χωρίς να μετράμε όλα τα τυχερά κληρικών και παρατρεχάμενων. Για του λόγου το αληθές: http://www.lifo.gr/now/greece/79895

 

Από εκεί και πέρα, ο καθένας είναι ελεύθερος να δίνει ό,τι θέλει υποθέτω, αρκεί να καταλαβαίνει τι παίζει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, η εκτίμηση για τα 4 τρισεκατομμύρια περιουσία είναι εξίσου γελοία με τα 600 δις περιουσία του Σώρρα. Με δεδομένο ότι το ΑΕΠ της Ελλάδας είναι 180 δις ευρώ, θα σήμαινε ότι αν η Εκκλησία πουλούσε την περιουσία της σε ξένους και δώριζε τα έσοδα στο κράτος, θα μπορούσαμε όλοι να σταματήσουμε να δουλεύουμε για 25 χρόνια. Νταξ...

 

Από την άλλη, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ λογικό επιχείρημα για το γεγονός ότι η Εκκλησία έχει περιουσία και ζητάει λεφτά για τις υπηρεσίες της, αν πιστεύεις έστω και στο ελάχιστο αυτά που υποτίθεται ότι πρεσβεύει. Εξηγώ:

 

Έστω ότι πάω σε έναν κληρικό και τον ρωτάω "Έχω 800 χιλιάδες ευρώ περιουσία. Πιστεύω στη μετά θάνατον ζωή και θέλω η ψυχή μου να πάει στον παράδεισο. Τι από τα δύο να κάνω; Να δώσω όλα τα λεφτά μου στους φτωχούς τώρα και να αφεθώ στην πρόνοια του θεού ή να φτιάξω ένα ίδρυμα που να δίνει λίγα λίγα τα λεφτά για τα επόμενα 20 χρόνια;". Φυσικά θα μου απαντήσει να τα δώσω τώρα, γιατί δεν ξέρουμε πότε θα γίνει η δευτέρα παρουσία, ότι άνθρωποι πεθαίνουν κτλ. Επίσης ότι ο πλούτος διαφθείρει και όλα τα σχετικά. Η Εκκλησία όμως ούτε που διανοείται να κάνει το ίδιο. Αντίθετα, επενδύει σε τράπεζες, μετοχές, ομόλογα, λες και ξέρουν ότι το τέλος του κόσμου θα αργήσει.

 

Επίσης, το να ζητάς λεφτά για να βαφτίσεις, δηλαδή να "σώσεις" μια παιδική ψυχή από την αιώνια κόλαση δεν είναι και το πιο χριστιανικό πράγμα του κόσμου.

 

Φυσικά, στην πραγματικότητα η Εκκλησία είναι μια επιχείρηση και δεν έχει πρόβλημα να λειτουργεί ως τέτοια. Ας πουμε, το 2014, λαμβάνοντας υπόψη όλες τις δράσεις της, είχε κέρδος. ΚΕΡΔΟΣ! Η φιλάνθρωπος Εκκλησία. Το 2014 εν μέσω κρίσης, ελληνικής και προσφυγικής. Και χωρίς να μετράμε όλα τα τυχερά κληρικών και παρατρεχάμενων.

 

Από εκεί και πέρα, ο καθένας είναι ελεύθερος να δίνει ό,τι θέλει υποθέτω, αρκεί να καταλαβαίνει τι παίζει.

Στο Τζόκερ ξέρεις αν θα κερδίσεις; όχι.. Παίζεις όμως, όποιος κατάλαβε κατάλαβε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιουσία; δηλαδή να πουλήσει τους χρυσούς σταυρούς; Η τις εικόνες; εσύ θα πουλούσες σε εικόνα κάποιον συγγενή σου; σκέψου τι λες φίλε σοβαρεψου.

 

Eυτυχως φιλε που υπαρχεις εσυ και με σοβαρευεις. Δε μιλαμε για τους χρυσους σταυρους ουτε για τα πολύχρυσα αμφια των μητροπολιτών. Ας ξεκινησουμε με τη τεραστια ακινητη περιουσια.

Πιστευω ότι η "Κιβωτος" και το ¨"Χαμογελο του Παιδιου" είναι από αυτές που αξιζουν την υποστηριξη μας.

 

 

4 εκατομμύρια ζηταει το κρατος σε φορους από το "Χαμογελο", και ως εκ τουτου παει για κλεισιμο...

Να η ευκαιρια λοιπον να βοηθησει η εκκλησια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυτυχως φιλε που υπαρχεις εσυ και με σοβαρευεις. Δε μιλαμε για τους χρυσους σταυρους ουτε για τα πολύχρυσα αμφια των μητροπολιτών. Ας ξεκινησουμε με τη τεραστια ακινητη περιουσια.

 

 

4 εκατομμύρια ζηταει το κρατος σε φορους από το "Χαμογελο", και ως εκ τουτου παει για κλεισιμο...

Να η ευκαιρια λοιπον να βοηθησει η εκκλησια

Δεν πωλούνται τέτοια ακίνητα ρε φίλε σοβαρεψου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επανέλθουμε στο θέμα μας; Πέρα από τα πιστεύω του κάθε ένα μας, ο ιερέας είναι δημόσιος υπάλληλος, και ως εκ τούτου πληρώνεται για να σκεί τα καθήκοντά του, μεταξύ των οποίων είναι και η τέλεση Ιερών Μυστηρίων. Το να ζητάει άμεσα ή έμμεσα αμοιβή, είναι το ίδιο με το να ζητάει έξτρα ο εφοριακός, ο δάσκαλος, ο αστυνομικός. Με άλλα λόγια, είναι παράνομος χρηματισμός.

Και το να ζητάει χρήματα για τον πολυέλαιο, είναι το ίδιο με το να ζητήσεις ένα χαρτί από το ληξιαρχείο και να σου πουν να τους πληρώσεις το ρεύμα.

Με άλλα λόγια: μην δώσεις μια αν δεν θέλεις. Πέρα από ΙΣΩΣ κάποια παράβολα κτλ που πιθανόν να χρειαστούν. Αλλά νομίζω πως δεν χρειάζεται κάτι. Στη θέση σου, αν ήθελα, θα έβαζα ένα ποσό στο φιλόπτωχο ή αν δεν είχα εμπιστοσύνη, θα έβρισκα έναν φτωχό άνθρωπο και θα του αγόραζα ρούχα για τα παιδιά του. Σαν καλή πράξη δηλαδή και μόνο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επανέλθουμε στο θέμα μας; Πέρα από τα πιστεύω του κάθε ένα μας, ο ιερέας είναι δημόσιος υπάλληλος, και ως εκ τούτου πληρώνεται για να σκεί τα καθήκοντά του, μεταξύ των οποίων είναι και η τέλεση Ιερών Μυστηρίων. Το να ζητάει άμεσα ή έμμεσα αμοιβή, είναι το ίδιο με το να ζητάει έξτρα ο εφοριακός, ο δάσκαλος, ο αστυνομικός. Με άλλα λόγια, είναι παράνομος χρηματισμός.

Και το να ζητάει χρήματα για τον πολυέλαιο, είναι το ίδιο με το να ζητήσεις ένα χαρτί από το ληξιαρχείο και να σου πουν να τους πληρώσεις το ρεύμα.

Με άλλα λόγια: μην δώσεις μια αν δεν θέλεις. Πέρα από ΙΣΩΣ κάποια παράβολα κτλ που πιθανόν να χρειαστούν. Αλλά νομίζω πως δεν χρειάζεται κάτι. Στη θέση σου, αν ήθελα, θα έβαζα ένα ποσό στο φιλόπτωχο ή αν δεν είχα εμπιστοσύνη, θα έβρισκα έναν φτωχό άνθρωπο και θα του αγόραζα ρούχα για τα παιδιά του. Σαν καλή πράξη δηλαδή και μόνο.

Υποτίθεται ότι η εκκλησια έχει κάποια έξοδα φίλε, ρεύμα, νερό, κλίμα, ποιος θα τα πληρώσει όλα αυτά; το κράτος επειδή εσύ θα κάνεις βάφτιση; είμαστε καλά;

 

Θα πληρώσω εγώ την δικιά σου βάφτιση; εσύ τι θα κάνεις; δώσε 20-50-100-200, Τεσπα όσα θες αν έχεις πρόβλημα δεν θα σου πει κάτι ο παπάς, αλλά να κάνεις εφέ στην εκκλησία κλπ και να μην δίνεις 100-200 για την εκκλησία είναι απαράδεκτο.

Eυτυχως φιλε που υπαρχεις εσυ και με σοβαρευεις. Δε μιλαμε για τους χρυσους σταυρους ουτε για τα πολύχρυσα αμφια των μητροπολιτών. Ας ξεκινησουμε με τη τεραστια ακινητη περιουσια.

 

 

4 εκατομμύρια ζηταει το κρατος σε φορους από το "Χαμογελο", και ως εκ τουτου παει για κλεισιμο...

Να η ευκαιρια λοιπον να βοηθησει η εκκλησια

Δηλαδή να βοηθήσει η εκκλησια το χαμόγελο του παιδιού που κάποιοι μάγκες έφαγαν τα λεφτά; Ώραια ιδέα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πωλούνται τέτοια ακίνητα ρε φίλε σοβαρεψου.

 

Μαλλον εσυ πρεπει να σοβαρευτείς, γιατι δε πωλουνται, για να μη θιχτεί το ιερο σου ιδρυμα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εσυ πρεπει να σοβαρευτείς, γιατι δε πωλουνται, για να μη θιχτεί το ιερο σου ιδρυμα?

Πες μας γιατί να πουληθούν; ίσως δουν τις ιδέες σου και τις κάνουν πράξη, για λέγε λοιπόν ποια κτίρια θα πουλούσες εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας γιατί να πουληθούν; ίσως δουν τις ιδέες σου και τις κάνουν πράξη, για λέγε λοιπόν ποια κτίρια θα πουλούσες εσύ;

για να σωθούν άνθρωποι? όλα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...