Προς το περιεχόμενο

Υποθετικη Ερωτηση. Πως ανοιγεις λογαριασμος τραπεζας αμα κερδισες τζοκερ.


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή, θες να μου πεις ότι μία εταιρία η οποία έχει την έδρα της στο εξωτερικό και παράρτημα στην Ελλάδα δεν μπορεί να μεταφέρει τα κέρδη του παραρτήματός της στο εξωτερικό λόγω των capital controls;

 

Θες να μου πεις ότι ένας αλλοδαπός υπήκοος της Ε.Ε. ο οποίος εργάζεται στην Ελλάδα δεν μπορεί να μεταφέρει τα έσοδά του/τα χρήματά του στο εξωτερικό λόγω των capital controls;

 

Θες να μου πεις ότι μία εταιρία η οποία έχει την έδρα της στην Ελλάδα και συναλλάσσεται με εταιρίες στην Ε.Ε. δεν μπορεί να μεταφέρει κεφάλαια στο εξωτερικό (εντός ορίων) για τις συναλλαγές της λόγω των capital controls;

Καλό θα ήταν να σχολίαζες αυτά ακριβώς που είπα, και όχι αυτά που ΔΕΝ είπα αλλά φαντάζεσαι πως θα ήθελα να πω.

 

Τέλος, προσωπικά δεν ισχυρίστηκα κάτι. Υποθετική ερώτηση έκανα, στην οποία απάντησε η basketballfan με το "προφανώς και όχι" (χωρίς να εξηγεί γιατί, ΟΚ) αλλά για μένα η απάντηση στην ερώτησή μου δεν είναι προφανής. Στο site του ΟΠΑΠ δεν αναφέρεται κάποιος περιορισμός, ούτε για συμμετοχή στα παιχνίδια του από αλλοδαπούς μη μόνιμους κάτοικους Ελλάδος ούτε για τον τρόπο καταβολής των (πιθανών) κερδών τους]. Συνεπώς εφόσον κάτι δεν απαγορεύεται γραπτώς τότε επιτρέπεται. Τα στοιχεία για το αντίθετο ποια είναι; :-)

 

Κυριολεκτικά ότι νάναι... Στο post #42 έγραψες συγκεκριμένα "θεωρώ πως ισχύει αυτό και αυτό, ας μου αποδείξει κάποιος το αντίθετο", κατά τα άλλα δεν ισχυρίστηκες κάτι...

 

Επίσης βλέπω στο site του ΟΠΑΠ συγκεκριμένο τρόπο καταβολής των (πιθανών) κερδών, έχουν βάλει και παραπάνω το link. Και μάντεψε... ο συγκεκριμένος τρόπος προϋποθέτει ύπαρξη IBAN...!!! Τώρα αν από όλα αυτά εσύ βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει περιορισμός στον τρόπο καταβολής κερδών... μάλλον έχεις πάρει διαζύγιο με τη λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψες αυτό:

Μα τα cc εμποδίζουν την μεταφορά κεφαλαίων στο εξωτερικό, την πληρωμή κερδών με άλλους τρόπους κτλ, όχι η πολιτική του ΟΠΑΠ.

κι ανέφερα συγκεκριμένα παραδείγματα περιπτώσεων που οι περιορισμοί των capital controls ενδέχεται να διαφέρουν από φυσικό πρόσωπο σε φυσικό πρόσωπο κι από εταιρία σε εταιρία.

 

Καλό θα ήταν να σχολίαζες αυτά ακριβώς που είπα, και όχι αυτά που ΔΕΝ είπα αλλά φαντάζεσαι πως θα ήθελα να πω.

Λυπάμαι που δεν σχολίασα ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που είπες, απλώς επέκτεινα το συλλογισμό σου για να συνεχίσω την κουβέντα. Ίσως να χειρίζεσαι και να αντιλαμβάνεσαι καλύτερα από εμένα τον ελληνικό γραπτό λόγο.

 

Κυριολεκτικά ότι νάναι... Στο post #42 έγραψες συγκεκριμένα "θεωρώ πως ισχύει αυτό και αυτό, ας μου αποδείξει κάποιος το αντίθετο", κατά τα άλλα δεν ισχυρίστηκες κάτι...

 

Επίσης βλέπω στο site του ΟΠΑΠ συγκεκριμένο τρόπο καταβολής των (πιθανών) κερδών, έχουν βάλει και παραπάνω το link. Και μάντεψε... ο συγκεκριμένος τρόπος προϋποθέτει ύπαρξη IBAN...!!! Τώρα αν από όλα αυτά εσύ βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει περιορισμός στον τρόπο καταβολής κερδών... μάλλον έχεις πάρει διαζύγιο με τη λογική.

Με τη σειρά μου, θα προτιμούσα να μην προβαίνεις σε συμπεράσματα επί του προσωπικού (π.χ. "έχεις πάρει διαζύγιο με τη λογική"). To link που αναφέρεις το είδα προηγουμένως κι είναι βάσει αυτού που δεν μπορώ να κατανοήσω για ποιο λόγο είναι αδύνατο αυτό το οποίο ρώτησα αρχικώς. Επαναλαμβάνω: Δεν αναγράφεται πουθενά κάποιος περιορισμός.

 

Επίσης, ΙΒΑΝ σημαίνει International Bank Account Number. Παρακαλώ η έμφαση να δοθεί στο "International".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το εξαργυρωσουν οι γονεις σου το δελτιο που σιγουρα θα εχουν εστω και ενα τραπεζικο λογαριασμο... Κερδισε πρωτα και λυσεις βρισκονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη σειρά μου, θα προτιμούσα να μην προβαίνεις σε συμπεράσματα επί του προσωπικού (π.χ. "έχεις πάρει διαζύγιο με τη λογική").

 

Η προτίμηση σου καταγράφηκε, δεν υπόσχομαι τίποτα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι η δική σου προτίμηση καταγράφηκε. Ούτε εγώ υπόσχομαι κάτι.

 

Καλό θα ήταν να σχολίαζες αυτά ακριβώς που είπα, και όχι αυτά που ΔΕΝ είπα αλλά φαντάζεσαι πως θα ήθελα να πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος κερδισε το τζοκερ.

Ο αλλος σε αλλο θεμα περιμενει κληρονομια απο μια θεια του.

Και εγω καθομαι εδω και αυνανιζομαι.

Μην αισθάνεσαι μόνος, εδώ έχουμε "σοβατίσει" το thread με τον Joshua21! :mrgreen:  :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετική ερώτηση: τα χρήματα μπορούν να κατατεθούν σε λογαριασμό τράπεζας εξωτερικού;

Γίνεται αλλά όχι εύκολα. Ανοίγεις εταιρία στο εξωτερικό "ΦΟΥΦΟΥΤΟΣ S.A.", εξαγοράζεις την εδώ εταιρία σου "ΦΟΥΦΟΥΤΑΚΙ Α.Ε.", και πλέον από τους εταιρικούς λογαριασμούς, κάνεις το έμβασμα. Από φόρους δεν ξέρω κατά πόσο και τι θα πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, εάν ένας αλλοδαπός υπήκοος/τουρίστας (μην το πάμε μακριά, ας πούμε ένας πολίτης χώρας μέλους της Ε.Ε.) κερδίσει το Τζόκερ στην Ελλάδα - επειδή, έτσι ρε παιδί μου, είδε το πρακτορείο μπροστά του, γούσταρε εκείνη τη στιγμή να παίξει, κοιμήθηκε ο Θεός και κέρδισε το ένα εκατομμύριο - τι θα του πει ο ΟΠΑΠ; "Α, ξέρεις, πρέπει να ανοίξεις/έχεις λογαριασμό στην Ελλάδα για να σε πληρώσω";

 

Πάντως στο site του ΟΠΑΠ δεν αναφέρεται κάτι το οποίο να αντικρούει το πιο πάνω σενάριο. Εκτός κι αν υπάρχει κάποιος όρος ο οποίος να απαγορεύει σε μη Έλληνες πολίτες να παίζουν παιχνίδια του ΟΠΑΠ στην Ελλάδα και δεν το πρόσεξα.

νομιζω οτι για να παιξεις στους ορους αναφερει οτι πρεπει να εισαι μονιμος κατοικος ελλαδος, αρα ο τουριστας μαλλον δεν μπορει να παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι για να παιξεις στους ορους αναφερει οτι πρεπει να εισαι μονιμος κατοικος ελλαδος, αρα ο τουριστας μαλλον δεν μπορει να παιξει.

Εάν έχεις το χρόνο, μπορείς να μου υποδείξεις πού το γράφει αυτό; Ρωτάω επειδή στους όρους που διάβασα, δεν βρήκα σχετική αναφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...