Προς το περιεχόμενο

Κατσαρολικά με μεταλλικά χεράκια που ΔΕΝ ζεσταίνονται


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εξαίρεση δεν καταρρίπτει τον κανόνα.

Αυτές που πουλάνε τα μικρά ειδικευμένα καταστήματα ακόμα και σε λαϊκές συνοικίες δεν καίνε σίγουρα…

Οπως δεν καίνε και οι κατσαρόλες της Fissler και της Vicko, οι πρώτες είναι ποιοτικά ανώτερες.

 

Το όνομα ΙΚΕΑ, δεν σημαίνει τίποτα.

Συμφωνώ σε όλα, το παρατράβηξα με το ΙΚΕ, κ μάλιστα χωρίς να θέλω να κάνω αρνητική διαφήμιση απλώς είναι αυτά που έχω. Να διαγραφεί από τα πρακτικά παρακαλώ!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να θέλει μεταλλικά χερούλια

1.γιατί ενδεχομένως μπορεί να θέλεο ο μάγειρας να περάσει το φαγητό από τον φούρνο χωρίς να αλλάξει και σκεύος 

2. γιατί τα μεταλικά χερούλια δεν φθείρονται, σπάνε, αλλάζουν χρώμα, καίγονται όπως τα πλαστικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρησιμοτητα στα μεταλλικα χερουλια ειναι και για να μπαινουν στο φουρνο, τωρα οσο αφορα αν ζεσταινονται εμενα ζεσταινονται, (fissler)

Παντως τηγανι fissler που εχει η μανα μου περιπου 30 χρονια με χερουλια απο πλαστικο ή βακελιτη δεν ξερω ακριβως τι υλικο εχουν, δεν εχει παθει απολυτως τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω την μεσαία κατσαρόλα από αυτές που έβαλες, τα πλαϊνά χερούλια δεν καίνε αλλά το χερούλι του καπακιού ζεματάει.

Πρόσεχε μην βάλεις ποτέ μέσα τίποτα μεταλλικό γιατι εγώ μια φορά ανακάτεψα με κουτάλι και γέμισε χαρακιές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τι κακο εχουν τα μεταλικα χερουλια; προσωπικα τα βρισκω πιο ομορφα απο το να ειναι πλαστικα. Οσο αφορα αν ζεστενονται δεν ειχα ποτε προβλημα. Εχω ενα τηγανι green pan και μια κατσαρολα απο vicko με μεταλλικα χερουλια και ποτε δεν ζεστενονται να μην μπορεις να τα πιασεις, μονο το καπακι εχει λιγο θεμα και θελει πετσετα στο πιασιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μονο το καπακι εχει λιγο θεμα και θελει πετσετα στο πιασιμο.

Για το καπάκι είναι πολύ βολικά αυτά τα σιλικονούχα πιαστράκια (έχω κι εγώ τέτοια).

Η χρησιμοτητα στα μεταλλικα χερουλια ειναι και για να μπαινουν στο φουρνο, τωρα οσο αφορα αν ζεσταινονται εμενα ζεσταινονται, (fissler).

Ποιά σειρά έχεις κ ζεσταίνονται, και όταν λες πως ζεσταίνονται εννοείς πως δεν πιάνονται ή απλά είναι χλιαρά;

post-74587-0-54004000-1499602501_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καπακι δεν πιανεται, το χερουλι στην ακρη οριακα μπορεις να το πιασεις...δεν ειναι οπως τα πλαστικα

fiamma fissler

Ποιά σειρά της fissler έχεις όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να πάρω κατσαρολικά με χεράκια μεταλλικά, αλλά ξέρω από άλλα σκεύη, φθηνά, πως καθώς βράζουν τα φαγητά, βράζουν κ τα μεταλλικά τους χεράκια με αποτέλσμα να μην μπορεί κανείς να τα πιάσει κλπ. Έχει κανείς εμπειρία από τα συγκεκριμένα της Fissler που ζαχαρώνω; Εάν φυσικά έχετε να προτείνετε κ διαφορετικά αλλά για επαγωγική κουζίνα, είμαι όλος αυτιά! :D

 

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από fissler αλλά προτείνω ανεπιφύλακτα τις silit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...