Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορει να συνδεθει με ενισχυτη και να τον ανοιγει?εστω και με hdmi για να μπορει να ανοιξει μετα το spotify?? η χαζη η ερωτηση?

Το Echo έχει στο πίσω μέρος AUX θύρα, πέρα από αυτό εγώ το συνδέω με Bluetooth Λέω "Alexa συνδέσου με το ηχείο" και μετά λέω "Alexa παίξε το τάδε κομμάτι" και το παίζει από το Spotify απευθείας, ή λέω παίξε το τάδε Ράδιο και παίζει το ράδιο από TuneIn

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το φτιάχνω σιγά σιγά... έχουμε και λέμε...

 

1) Xiaomi Gateway -> Για την διασύνδεση αλλά και άλλους λόγους όπως alarm κτλ

2) Yeelight RGB bulb x5 (υποστηρίζουν IFTTT, alexa, google home κτλ)

3) Xiaomi smart switch x5 -> Σε συνδυασμό με τα φώτα. Δουλεύουν σαν διακόπτες για αυτά μέσω του gateway (on/off, dim κτλ)

4) Xiaomi Tempature/Humidity sensor x3 -> 2 στα δωμάτια και ένας στην βεράντα (να βλέπω και πως πάει έξω απο θεμοκρασία/υγρασία)

5) Xiaomi body sensors x2 στις 2 μεριές του σπιτιού

6) Xiaomi Door Sensor για την κεντρική πόρτα.

7) Xiaofang ip cam με σύνδεση με το gateway για actions (πχ αν χτυπήσει ο συναγερμός στο gateway θα τραβήξει αυτόματα βίντεο και θα το βάλει στο cloud)

8) DLink ip camera DCS-935L που πριν λίγο καιρό την θεωρούσα απ τις χειρότερες αγορές (και εκτός του περιβάλλοντος μέσω browser που ακόμα είναι μέτριο, το κύριο πρόβλημα ήταν το android πρόγραμμα της dlink που για να συνδεθείς στην κάμερα έπρεπε να κάνεις τάμα.,..) εδώ και αρκετούς μήνες είναι πλέον η καλύτερη IP camera απ όσες έχω και φταίει το mydilink home στο android που πλέον με αυτό η σύνδεση είναι ΑΨΟΓΗ. Προορίζεται για δώρο για τα πεθερικά μιας και θέλουν μια κάμερα και θα κρατήσω την xiaofang μόνο λόγο της διασύνδεσης με το gateway.

9) Μια ακόμα απλή ip camera απ τις προσφορές εδώ μέσα

10) Ηarmony Ultimate με το Hub με το οποίο χειρίζομαι τις συσκευές (στην εμβέλεια του) μέσω internet και υποστηρίζει IFTTT... περιμένω πως και πως και την διασύνδεση με τις yeelight που λένε ότι την δουλεύουν στην Logitech.

11) Sony Android TV

12) Mi Box (android tv 6.0) 

Για τα 2 τελευταία ακόμα δεν έχω σκεφτεί πως θα τα χρησιμοποιήσω σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα)

13) 2x Raspberry pi2 απ τα οποία το ένα μάλλον θα αφιερωθεί και αυτό στην smart home υλοποίηση.

 

Αυτά για την ώρα (ίσως παραέχω στηριχθεί στην xiaomi και θα προτιμούσα κάτι πιο γενικό και IFTTT) :)

Ονειρεύομαι την ώρα που το echo ή το google home θα καταλαβαίνει να του πεις στα Ελληνικά "ΧΧΧ άνοιξε το φως στο σαλόνι".. θα είναι η επόμενη αγορά μετά :)

Επεξ/σία από Craven
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

2) Αν αποφασίσω να κάνω το σπίτι μου smart, ξεκινώντας με έξυπνες λάμπες (philips hue), θα μπορώ να το χειρίζομαι πολύ ωραία από τα διάφορα apps στο κινητό, όμως σε περίπτωση που χρειαστώ να ανάψω ένα φως, χωρίς να έχω το κινητό πώς θα το κάνω; Από τους κλασικούς διακόπτες του σπιτιού (οι οποίοι πρέπει να είναι μονίμως ανοικτοί για να δουλεύει το hue) ή θα πρέπει να κάνω τοποθέτηση smart switches?

 

Λειτουργούν με τους απλούς διακόπτες αλλά δεν ειναι η καλύτερη λύση μιας και θα τους κόβεις εντελώς το ρεύμα και θα απορυθμίζονται σχετικά εύκολα. Το καλύτερο είναι να βάλεις έναν smart διακόπτη που τον κολλάς στον τοίχο αλλά έχει και μαγνήτη και μπορείς να τον πας όπου θες μιας και είναι ασύρματος. Δεν κοστίζουν πολύ και ο ένας μάλιστα (hue tap) δεν χρειάζεται καν μπαταρία μιας και φορτίζει από τα πατήματα που του κάνεις κάθε φορά! 

 

8) DLink ip camera DCS-935L που πριν λίγο καιρό την θεωρούσα απ τις χειρότερες αγορές (και εκτός του περιβάλλοντος μέσω browser που ακόμα είναι μέτριο, το κύριο πρόβλημα ήταν το android πρόγραμμα της dlink που για να συνδεθείς στην κάμερα έπρεπε να κάνεις τάμα.,..) εδώ και αρκετούς μήνες είναι πλέον η καλύτερη IP camera απ όσες έχω και φταίει το mydilink home στο android που πλέον με αυτό η σύνδεση είναι ΑΨΟΓΗ. Προορίζεται για δώρο για τα πεθερικά μιας και θέλουν μια κάμερα και θα κρατήσω την xiaofang μόνο λόγο της διασύνδεσης με το gateway.

 

 

Η 935 παθαίνει συχνά ...κοκομπλόκο ειδικά με το app της (και σε android και σε ios). Ευτυχώς λειτουργεί πιο αξιόπιστα απο το web αλλά δεν είναι πρακτικό να την ενεργοποιείς/απενεργοποιείς από το web κάθε φορά μιας και δεν είναι mobile friendly και δεν παίζει η σελίδα εκτός desktop browser. Κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση από τότε που της έβαλα ρύθμιση να κάνει ένα auto reboot κάθε βράδυ στις 00:00... Η omna που την αντικατέστησε έχει πολύ πιο σταθερή συμπεριφορά και είναι και συμβατή με homekit (βασικά μόνο με αυτό μιας και δεν έχει καν app  για android). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά @billdanos που τα χειρίζεσαι από το homekit, χωρίς apple κινητό υπάρχει κάτι αντίστοιχα καλό; Π.χ. το IFTTT έχει όλες αυτές τις ρυθμίσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά @billdanos που τα χειρίζεσαι από το homekit, χωρίς apple κινητό υπάρχει κάτι αντίστοιχα καλό; Π.χ. το IFTTT έχει όλες αυτές τις ρυθμίσεις;

Μπορείς με το Harmony Hub και την εφαρμογή της Logitech σε συνδυασμό με IFTTT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να βοηθήσω λίγο με το Echo Dot , το οποίο και χρησιμοποιώ εδώ και 7 μήνες, στην Ελλάδα.

 

Δουλεύουν όλα τα features , δλδ. Spotify - ώρα - alarms και λοιπά skills εκτός από την αυτόματη υπηρεσία καιρού που παίζει με το location. Aν ρωτήσεις βέβαια τι καιρό θα κάνει στην Ελλάδα-Αθήνα, σου απαντά κανονικά .

Κατά τ'αλλά εξαιρετικά χρήσιμο, και λιώνω στον γέλιο με την μικρή μου κόρη, κάθε φορά που τις λέει σε "'απταιστα" Αγγλικά , "Αλεθα πλέι Μαντονα ιν θποτιφαι"  :-D

 

Τα υπόλοιπα gadgets μου είναι :

 

  • 5 x Hue Lamps με το version 2 Hub
  • Philips Hue Dimmer Switch
  • x2 Philips Hue Motion Sensors
  • Amazon Alexa
  • Nuki Smart Lock - που παίζει με geolocation και bluetooth και πραγματικά μου έλυσε τα χέρια και ξεφορτώθηκα τα κλειδιά της πόρτας
  • Belkin Motion Sensor
  • x2 Belkin Insight Switch
  • DLink Smart Plug
  • Apple TV - για να δουλεύει ως hub
  • x3 Foscam C1 Camera's
  • Logitech Harmony Hub - πραγματικά μου έχει λύσει τα χέρια - ένα χειριστήριο για τα πάντα ακόμα και για τα φώτα
  • x2 Trackimo GPS - για αυτοκίνητο και μηχανή

 

όλα τα "δένω" με IFTTT και την Alexa, γιατί πραγματικά χωρίς αυτό τα πράγματα θα ήταν πιο δύσχρηστα μόνο με χρήση των apps

 

ότι θέτε ρωτάτε  :-D

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία! Θα σας πω πώς θέλω να φτιάξω το σπίτι (με τι smart devices κλπ) για να μου πείτε τι άλλο μπορώ αν προσθέσω και πώς μπορώ να το υλοποιήσω. 

 

Λοιπόν, αρχικά το σημαντικότερο για εμένα είναι να υπάρχει η σωστή θερμοκρασία, οπότε θα βάλω θερμοστάτη. Δεν ξέρω όμως αν είναι ιδιαίτερα χρήσιμος, αφού το πετρέλαιο το χρησιμοποιώ, πλέον, μόνο για τη θέρμανση του νερού, ενώ για τη θέρμανση και τη ψύξη του σπιτιού χρησιμοποιώ τα air-condition. Θέλω, λοιπόν, να τοποθετήσω temperature sensors μέσα και έξω. Οπότε, όσο είμαι μέσα στο σπίτι θέλω να ρυθμίζει τη θερμοκρασία των δωματίων που έχω air-condition με βάση αυτούς τους αισθητήρες θερμοκρασίας, ενώ μόλις φύγω από το σπίτι να κλείνουν τα πάντα και να ξανά ανοίγουν όταν θα πλησιάζω σε μία x ακτίνα.

 

Επόμενο είναι τα φώτα. Θα τα αντικαταστήσω όλα μαζί με έξυπνες λάμπες (πιθανότατα της philips τα hue). Λογικά θα βάλω και κανα 2 διακόπτες για το μπάνιο π.χ. (μη ξυπνήσω και κανέναν το βράδυ επειδή μιλάω στην Alexa  :D  :D). Επόμενο, είναι οι πρίζες σε κάποιες βασικές συσκευές όπως η καφετιέρα, που θα λέω το πρωί στο amazon echo, να την ενεργοποιήσει ή θα την ενεργοποιώ από το κινητό ή θα βάλω ένα timetable. 

 

Αργότερα, θα προσθέσω και ένα ηχοσύστημα για μουσική (μπορεί να χρησιμοποιήσω και αυτό που έχω τώρα), ενώ θα συνδέσω με το Amazon Echo και την τηλεόρασή μου. 

 

Τέλος το security του όλου πράγματος είναι οι κάμερες και πιθανόν ένας αισθητήρας πλημμύρας, για το διάστημα που θα απουσιάζω (γιατί την έχω πατήσει δύο φορές μέχρι τώρα με νερά). Θέλω αν ανιχνευτεί κίνηση, να ανάβουν τα φώτα και να μου στείλει ειδοποίηση στο τηλέφωνο, screenshots κλπ., εκτός αν υπάρχουν και άλλα μέτρα.

 

Έχετε ιδέες να μου προτείνετε για το πώς μπορώ να υλοποιήσω όλο αυτό; Υπάρχουν και άλλες συσκευές που μπορώ να προσθέσω; 

 

Υ.Γ. Δεν έχω Apple συσκευή.


Να βοηθήσω λίγο με το Echo Dot , το οποίο και χρησιμοποιώ εδώ και 7 μήνες, στην Ελλάδα.

 

Από πού το παράγγειλες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όλα αυτά @billdanos που τα χειρίζεσαι από το homekit, χωρίς apple κινητό υπάρχει κάτι αντίστοιχα καλό; Π.χ. το IFTTT έχει όλες αυτές τις ρυθμίσεις;

 

Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων θα βρείς λύσεις και εκτός homekit. Προσωπικά το προτιμώ γιατί λειτουργεί σταθερότατα και με βολεύει μιας και χρησιμοποιώ apple προϊόντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Από πού το παράγγειλες; 

 

ebay.co.uk ,γιατί απο το site της Amazon δεν σε αφήνει

 

Συμβουλή μου πάντως να μην στηριχθείς μονόπαντα σε μια εταιρία για λύση. Δοκίμασα εγώ να στηριχθεί σε apple οικοσύστημα, αλλά δυστυχώς λόγω πολιτικής της Apple, τα προιόντα που υποστηρίζει είναι ελάχιστα και πρέπει αν έχω καταλάβει καλά να πάρουν έγκριση - πληρώσουν για να μπουν στο οικοσύστημα της.

Επίσης απο μεριάς Apple, δεν έχει δοθεί η δέουσα σημασία στο κομμάτι HomeKit μέχρι τώρα. Ελπίζω αυτό να αλλάξει σύντομα, γιατί Amazon και Google την έχουν πάρει φαλάγγι. (η Siri και το integration της, για Voice commands, είναι τουλάχιστο για γέλια !)

 

Το μόνο πλέον που κοιτάω, είναι να είναι επώνυμη εταιρία (βλέπε Logitech - Philips - Foscam), 'ωστε και μελλοντικά να το αναβαθμίσουν, και να υποστηρίζουν απαραίτητα IFTTT. Αν δεν παίζει IFTTT για εμένα το ξεχνάς! 

 

Δυστυχώς επειδή η αγορά ακόμα διαμορφώνεται, όλοι προσπαθούν να σε εγκλωβίσουν με τον τρόπο τους, στις δικές τους λύσεις.

οπότε όσο πιο open - source, τόσο καλύτερο. Ταπεινή μου άποψη.

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ebay.co.uk ,γιατί απο το site της Amazon δεν σε αφήνει

 

Συμβουλή μου πάντως να μην στηριχθείς μονόπαντα σε μια εταιρία για λύση. Δοκίμασα εγώ να στηριχθεί σε apple οικοσύστημα, αλλά δυστυχώς λόγω πολιτικής της Apple, τα προιόντα που υποστηρίζει είναι ελάχιστα και πρέπει αν έχω καταλάβει καλά να πάρουν έγκριση - πληρώσουν για να μπουν στο οικοσύστημα της.

Επίσης απο μεριάς Apple, δεν έχει δοθεί η δέουσα σημασία στο κομμάτι HomeKit μέχρι τώρα. Ελπίζω αυτό να αλλάξει σύντομα, γιατί Amazon και Google την έχουν πάρει φαλάγγι. (η Siri και το integration της, για Voice commands, είναι τουλάχιστο για γέλια !)

 

Το μόνο πλέον που κοιτάω, είναι να είναι επώνυμη εταιρία (βλέπε Logitech - Philips - Foscam), 'ωστε και μελλοντικά να το αναβαθμίσουν, και να υποστηρίζουν απαραίτητα IFTTT. Αν δεν παίζει IFTTT για εμένα το ξεχνάς! 

 

Δυστυχώς επειδή η αγορά ακόμα διαμορφώνεται, όλοι προσπαθούν να σε εγκλωβίσουν με τον τρόπο τους, στις δικές τους λύσεις.

οπότε όσο πιο open - source, τόσο καλύτερο. Ταπεινή μου άποψη.

 

To homekit για μένα, παρέχει πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια σε σχέση με τις άλλες λύσεις. Ειδικά όταν ξεφεύγουμε από απλούς αισθητήρες και έχουμε πλέον κάμερες, συστήματα ελέγχου, κλειδαριές κλπ.

 

Αλήθεια γιατί πιστεύεις πως η Siri υστερεί κάπου ως προς την επικοινωνία και τις εντολές για όλες τις συμβατές συσκευές? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ebay.co.uk ,γιατί απο το site της Amazon δεν σε αφήνει

 

Συμβουλή μου πάντως να μην στηριχθείς μονόπαντα σε μια εταιρία για λύση. Δοκίμασα εγώ να στηριχθεί σε apple οικοσύστημα, αλλά δυστυχώς λόγω πολιτικής της Apple, τα προιόντα που υποστηρίζει είναι ελάχιστα και πρέπει αν έχω καταλάβει καλά να πάρουν έγκριση - πληρώσουν για να μπουν στο οικοσύστημα της.

Επίσης απο μεριάς Apple, δεν έχει δοθεί η δέουσα σημασία στο κομμάτι HomeKit μέχρι τώρα. Ελπίζω αυτό να αλλάξει σύντομα, γιατί Amazon και Google την έχουν πάρει φαλάγγι.

 

Το μόνο πλέον που κοιτάω, είναι να είναι επώνυμη εταιρία (βλέπε Logitech - Philips - Foscam), 'ωστε και μελλοντικά να το αναβαθμίσουν, και να υποστηρίζουν απαραίτητα IFTTT. Αν δεν παίζει IFTTT για εμένα το ξεχνάς! 

 

Δυστυχώς επειδή η αγορά ακόμα διαμορφώνεται, όλοι προσπαθούν να σε εγκλωβίσουν με τον τρόπο τους, στις δικές τους λύσεις.

οπότε όσο πιο open - source, τόσο καλύτερο. Ταπεινή μου άποψη.

Η Apple έχει πιο ακριβές λύσεις για τις οποίες δεν φταίνε οι κατασκευαστές αλλά η Apple γιατί τους χρεώνει για τις Homekit λύσεις. Ένας από τους λόγους για παράδειγμα γιατί η Xiaomi δεν έβαλε υποστήριξη HomeKit στα προϊόντα της, όταν δίνει την λάμπα στα 10€ δεν την συμφέρει να πληρώνει και την Apple στο καπάκι για κάθε προϊόν. Φυσικά και είναι ποιοτικά τα προϊόντα που είναι συμβατά με το homekit αλλά έχουν και τις ανάλογες ποιοτικές τιμές σε σύγκριση με πιο ανοιχτές λύσεις.

 

Όσο για την Siri στον έλεγχο των συσκευών δεν υστερεί αφού οι εντολές είναι μια χαρά ενοποιημένες με το HomeKit, εκεί που υστερεί είναι σε άλλους τομείς που δεν έχουν να κάνουν με Smart home αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση.

Επεξ/σία από Neg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα και τη λύση raspberry pi σε συνδυασμό με alexa ή google home, αλλά θέλω κάτι πιο "έτοιμο" που να με διευκολύνει για αρχή και στη συνέχεια να ψάξω λίγο περισσότερο γι'αυτό, επειδή δεν ξέρω τίποτα. Γι'αυτό και ρωτάω πώς μπορώ να το υλοποιήσω με echo, IFTTT κλπ.


Το πρόβλημα είναι για εμάς που δεν έχουμε Apple και, ΟΚ να πληρώσεις τα προϊόντα που υποστηρίζουν Apple για ποιότητα δε λέω, αλλά το να δώσω 900€ για ένα κινητό και άλλα 150-200€ για apple tv, δε με συμφέρει. 

 

Κλειδαριές, εγώ ακόμα θέλω να μείνω στις παραδοσιακές, γιατί δεν τις εμπιστεύομαι και ιδιαίτερα και είναι εύκολο να τις σπάσουν και να τις παραβιάσουν, χωρις καν χακάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα και τη λύση raspberry pi σε συνδυασμό με alexa ή google home, αλλά θέλω κάτι πιο "έτοιμο" που να με διευκολύνει για αρχή και στη συνέχεια να ψάξω λίγο περισσότερο γι'αυτό, επειδή δεν ξέρω τίποτα. Γι'αυτό και ρωτάω πώς μπορώ να το υλοποιήσω με echo, IFTTT κλπ.

Echo + Harmony Hub + IFTTT + προϊόντα συμβατά με αυτό. Κοίταξε να δεις, το Echo σου προσφέρει μία λύση για να ενοποιήσεις τα προϊόντα μέσω της φωνής σου. Τώρα αν θες πρόσθετες λειτουργίες και έλεγχο όλων των προϊόντων μέσα από μία εφαρμογή θα χρειαστείς κάτι σαν το Harmony hub της Logitech που είναι συμβατό με πολλά προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To homekit για μένα, παρέχει πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια σε σχέση με τις άλλες λύσεις. Ειδικά όταν ξεφεύγουμε από απλούς αισθητήρες και έχουμε πλέον κάμερες, συστήματα ελέγχου, κλειδαριές κλπ.

 

Αλήθεια γιατί πιστεύεις πως η Siri υστερεί κάπου ως προς την επικοινωνία και τις εντολές για όλες τις συμβατές συσκευές? 

7/10 φορές, δοκιμάζω και απο το apple Watch και απο την Siri στο 7άρι, την εντολή για άναψε-σβήσε ή dim Hue lights δεν την πιάνει...

η Alexa 9/10 παίζει, ακόμα και όταν είμαι με γεμάτο στόμα :P

 

από άποψη ασφάλειας, συμφωνώ για την Apple, αλλά θεωρώ νταβατζιλίκι να είσαι αναγκασμένος να πληρώσεις τα μαλλιοκέφαλα σου, για τα eve products για έναν ριμάδι αισθητήρα θερμοκρασίας.. που η xiaomi πουλάει για 10 ευρώ ! (δεν έχω αλλά γλυκοκοιτάω).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

7/10 φορές, δοκιμάζω και απο το apple Watch και απο την Siri στο 7άρι, την εντολή για άναψε-σβήσε ή dim Hue lights δεν την πιάνει...

η Alexa 9/10 παίζει, ακόμα και όταν είμαι με γεμάτο στόμα :P

 

από άποψη ασφάλειας, συμφωνώ για την Apple, αλλά θεωρώ νταβατζιλίκι να είσαι αναγκασμένος να πληρώσεις τα μαλλιοκέφαλα σου, για τα eve products για έναν ριμάδι αισθητήρα θερμοκρασίας.. που η xiaomi πουλάει για 10 ευρώ ! (δεν έχω αλλά γλυκοκοιτάω).

 

Για το κόστος προφανώς και συμφωνώ. Αλλά στα περισσότερα δεν έχω θέμα με την αναγνώριση εντολών από τη siri (απλά μερικές φορές θέλει να το ακούσει με το δικό της συγκεκριμένο τρόπο).

 

Σε μένα μουλαρώνει όταν της δίνω εντολές από το carplay στο αμάξι και με γειώνει με απάντηση του στυλ "α δεν μπορώ να τα κάνω αυτά όσο οδηγείς..." :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...