Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 25/1/2018 at 10:36 PM, manolis115 said:

"Η επιτήρηση πρέπει να περιορίζεται σε κοινόχρηστους χώρους (πχ. είσοδος πολυκατοικίας) και όχι σε εισόδους διαμερισμάτων."

Αυτό μας χαλάει!  :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, cambo99 είπε

Ecobee4 τι λέτε; :rolleyes:

Εχω διαβασει πολυ καλα ρεβιους αλλα ειναι λιγο ακριβα. 

εχει βγει κ ο νεος Nest Thermostat E, που ειναι πιο φθηνος συγκριτικά με τους αλλους.

Επισης τσεκαρε κ τους tado.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Geoisis said:

Εχω διαβασει πολυ καλα ρεβιους αλλα ειναι λιγο ακριβα. 

εχει βγει κ ο νεος Nest Thermostat E, που ειναι πιο φθηνος συγκριτικά με τους αλλους.

Επισης τσεκαρε κ τους tado.

Περιμένω να έρθει ο Ecobee4 ... το θέμα μου είναι πως θα καταφέρω να μετατρέψω τα 220V σε 24V . Θα δείξει όταν τον έχω στα χέρια μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, cambo99 είπε

Περιμένω να έρθει ο Ecobee4 ... το θέμα μου είναι πως θα καταφέρω να μετατρέψω τα 220V σε 24V . Θα δείξει όταν τον έχω στα χέρια μου!

Μεγιες ! 

Κρατησε μας ενημερωμενους για το πως θα παει, ισως βοηθησεις κ αλλους εδω μεσα :) !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Geoisis said:

Μεγιες ! 

Κρατησε μας ενημερωμενους για το πως θα παει, ισως βοηθησεις κ αλλους εδω μεσα :) !

Διαβάζω ότι με ένα 24v relay θα δουλέψει. Απλά για να είμαι σίγουρος και για να μην βάλω φωτιά στο σπίτι οτιδήποτε θα γίνει με παρουσία ηλεκτρολόγου ( αν βρω κάποιον να γνωριζει δηλαδή :P ) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Μου ήρθε πριν μια βδομάδα και το τελευταίο κομμάτι από το smart home kit της Xiaomi (door sensor, body sensor και gateway) και αντιμετωπίζω πρόβλημα με την αυτόματη λειτουργία Alert, της gateway. Ενώ ρυθμίζω κανονικά τον timer (έχω δοκιμάσει και στο αντίστοιχο διάστημα σε ώρα Κίνας) και όλες τις υπόλοιπες ρυθμίσεις, δε λέει να δουλέψει με τίποτα. Έχω επανεγκαταστήσει την εφαρμογή αρκετές φορές, έχω κάνει reset όλα το components και τα scenes, αλλά τίποτα. Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα; 

Υ.Γ. Ξέρω ότι μπορείς να ρυθμίσεις scene που σου κάνουν arm και disarm αντίστοιχα.

Επεξ/σία από kyanokranos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ήρθε σήμερα ο θερμοστάτης Ecobee4. Τηλεφώνησα σε ηλεκτρολόγο και μου λέει ότι μόνο καυστηρατζής θα μπορέσει να το συνδέσει! Πως τώρα να εξηγήσω σε καυστηρατζή για relay κλπ δεν ξέρω! Ένας απλός ηλεκτρολόγος δηλαδή είναι δύσκολο να κάνει εγκατάσταση θερμοστάτη; Μήπως υπερβάλει λίγο ο συγκεκριμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Τελικά ήρθε σήμερα ο θερμοστάτης Ecobee4. Τηλεφώνησα σε ηλεκτρολόγο και μου λέει ότι μόνο καυστηρατζής θα μπορέσει να το συνδέσει! Πως τώρα να εξηγήσω σε καυστηρατζή για relay κλπ δεν ξέρω! Ένας απλός ηλεκτρολόγος δηλαδή είναι δύσκολο να κάνει εγκατάσταση θερμοστάτη; Μήπως υπερβάλει λίγο ο συγκεκριμένος;

εντελος,ηλεκτρολογο θελεις (οχι της παλιας κοπης ομως ) απο ποια πολη εισαι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cambo99 είπε

Αθήνα ... αναζήτηση άλλου λοιπόν.

ναι ετσι θα εκανα,αθηνα δεν μπορω να βοηθησω ,παντως οτεν το κανεις βγαλε καμια φωτο να θαυμασουμε και εμεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, slk200gr said:

ναι ετσι θα εκανα,αθηνα δεν μπορω να βοηθησω ,παντως οτεν το κανεις βγαλε καμια φωτο να θαυμασουμε και εμεις

Θέλω να πιστεύω ότι μέχρι μεθαύριο θα το έχω τοποθετήσει. Σαν πρώτη άποψη από το unboxing η ποιότητα φαίνεται αμέσως! Θα κάνω ένα μικρό review σε νέο θέμα σύντομα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτόν τον θερμοστάτη έχω τώρα και δεν βγάζω καμία άκρη :D . Μεταξύ με έναν ηλεκτρολόγο που μίλησα λέει ότι χρειάζεται πιθανώς μετασχηματιστή από 220v σε 24v ( μέγεθος σαν τον μετασχηματιστή ενός δέκτη! ) ... Δυσκολεύει η εγκατάσταση μου φαίνεται! Αν γνωρίζει κάποιος ας στείλει.

thermostatis.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...