Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, cambo99 είπε

Αυτόν τον θερμοστάτη έχω τώρα και δεν βγάζω καμία άκρη :D . Μεταξύ με έναν ηλεκτρολόγο που μίλησα λέει ότι χρειάζεται πιθανώς μετασχηματιστή από 220v σε 24v ( μέγεθος σαν τον μετασχηματιστή ενός δέκτη! ) ... Δυσκολεύει η εγκατάσταση μου φαίνεται! Αν γνωρίζει κάποιος ας στείλει.

thermostatis.jpg

στειλε μου και αυτον που αγορασες και τι ακριβως θελουμε να μαθουμε να το στειλω σε εναν φιλο που ασχολειται με αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, slk200gr said:

στειλε μου και αυτον που αγορασες και τι ακριβως θελουμε να μαθουμε να το στειλω σε εναν φιλο που ασχολειται με αυτα

Καλημέρα...

Το manual του ecobee4 :  https://support.ecobee.com/hc/en-us/article_attachments/115012369948/ecobee4_Installation_Manual.pdf

 

Βασικά θέλουμε να μάθουμε τι χρειάζεται για να τροφοδοτηθεί ο νέος θερμοστάτης με τάση σταθερά 24v , πχ κάποιοι προτείνουν εξωτερικό τροφοδοτικό που θα βγάζει σταθερή τάση 24v. Επίσης αν χρειάζεται relay στα καλώδια που έρχονται από τον λέβητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πήρα απάντηση από την Ecobee ... Η λύση είναι αυτή : https://support.ecobee.com/hc/en-us/articles/227874607-Line-Voltage-equipment   . Απαιτεί τροφοδοσία 24v από πρίζα , πράγμα που γίνεται εύκολα και επίσης relay 24v στα καλώδια που έρχονται από τον λέβητα. Το θέμα είναι ότι δεν έχω βρει ηλεκτρολόγο μέχρι τώρα που να ασχοληθεί... Θα ψάξω ακόμη λίγο και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ενδιαφερον θεμα!

λοιπον για αρχη θελω να ανοιγοκλεινω τα φωτα με φωνητικες εντολες (χρησιμοποιωντας τις υπαρχουσες λαμπες του σπιτιου)

αν καταλαβα καλα χρειαζομαι

1) google home ή amazon alexa.τι διαφορες εχουν?ποιο προτιμουμε? το google home ισως λογω android smartphone? γιατι οι περισοτεροι που διαβασα εχουν το amazon?

2)ασυρματους διακοπτες wi fi. προτεινετε καποιους κυριως απο ελληνικη αγορα να ειναι συμβατοι με ifttt

3)ειναι απαραιτητο για να εκτελουνται οι εντολες και ενα hub οπως διαβασα στο θεμα? ή αυτο ειναι μονο για τηλεχειρισμο μεσω smartophone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgeγ είπε

Ενδιαφερον θεμα!

λοιπον για αρχη θελω να ανοιγοκλεινω τα φωτα με φωνητικες εντολες (χρησιμοποιωντας τις υπαρχουσες λαμπες του σπιτιου)

αν καταλαβα καλα χρειαζομαι

1) google home ή amazon alexa.τι διαφορες εχουν?ποιο προτιμουμε? το google home ισως λογω android smartphone? γιατι οι περισοτεροι που διαβασα εχουν το amazon?

2)ασυρματους διακοπτες wi fi. προτεινετε καποιους κυριως απο ελληνικη αγορα να ειναι συμβατοι με ifttt

3)ειναι απαραιτητο για να εκτελουνται οι εντολες και ενα hub οπως διαβασα στο θεμα? ή αυτο ειναι μονο για τηλεχειρισμο μεσω smartophone?

Α καλα ψαξτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θέλεις αλλαγή στις λάμπες τότε πρέπει να βάλεις άλλες πρίζες έξυπνες. 

 

1) Alexa έχουν οι περισσότεροι διότι είναι και λίγο μόδα πλέον. Πάρε ένα amazon dot για αρχή να αρχίζεις να παίζεις λίγο. Με το κινητό android δεν υπάρχει πρόβλημα διότι και η amazon έχει εφαρμογή για το κινητό, και συμβατότητα με πάρα πολλές συσκευές. 

2) Διάβασε πιο πάνω κάπου λέμε ότι κάποιες πρίζες απαιτούν την ύπαρξη και τρίτου καλωδίου ( σε περίπτωση που δεν έχεις ) . Εγώ προσωπικά δεν έχω βρει κάτι καλό για να αλλάξω τους υπάρχοντες διακόπτες. Όμως αν πχ βάλεις το σύστημα philips hue , έχει φοβερό ασύρματο διακόπτη με μπαταρία, που ανοιγοκλείνει τους διακόπτες και τον κολλάς στον τοίχο πανεύκολα χωρίς καλώδια. Αν βάλεις λάμπες led tp-link απλά τους ανοιγοκλείνεις από την εφαρμογή τους ή από την alexa. Στο σύστημα του Tp-link υπάρχουν πολλές παρόμοιες και φθηνές λάμπες. Το philips hue όμως έχει φοβερή ποιότητα... 

3) Το hub σε σύστημα τύπου philips hue είναι απαραίτητο. Σε τύπου tp link δεν χρειάζεται hub. Αν θέλεις την άποψή μου με hub τα πράγματα είναι καλύτερα , διότι οι συσκευές συνδέονται στο hub και όχι με wifi στο router ( λιγότερες συσκευές wifi στο σπίτι ) . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

rps20180218_102913.jpg.72825a4338a913cadbd67fb3283ca777.jpgrps20180218_102725.jpg.6084647e46c91afa639fb33f295cb565.jpgrps20180218_102725.jpg.6084647e46c91afa639fb33f295cb565.jpgrps20180218_103044.jpg.c1b9a434b829c7f82df0793590469111.jpgrps20180218_103022.jpg.5171dc8714dc2e36c0e9c2db3f218680.jpgrps20180218_102843.jpg.317d872588027fabdb0918fb940f5eeb.jpgrps20180218_102939.jpg.db24105f50d6bcf347b1a2017cec85c5.jpgrps20180218_102957.jpg.e7dd696caab29c982a14c92e9050593a.jpgΕπειδη πολλες φορες εχει ρωτηθει πως γινεται εξυπνος ο θερμοσίφωνας παραθετω την δικια μου εγκατάσταση. Χρειαζομαστε εναν διακοπτη sonoff wifi 7ε απο κινα που δινει εντολη σε ενα ρελε 3 ε απο ελλαδα και τελος .ηθελα να ανεβασω φωτογραφιες αλλα δεν με αφηνει ,η προσπαθεια λεει αποτυχανει, το menu της sonoff ειναι στα ελληνικα ,ευχρηστο και πολύ ευκολο με ολλες τις ευκολιες,χρονομετρο,timer,cloud για να χειρίζεσαι απο μακρυα και επισης δουλευει και με την Alexa .

Edit κατεβασα την αναλυση και τις πηρε τις φωτο τωρα 

Επεξ/σία από slk200gr
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, cambo99 είπε

Αν δεν θέλεις αλλαγή στις λάμπες τότε πρέπει να βάλεις άλλες πρίζες έξυπνες. 

1) Alexa έχουν οι περισσότεροι διότι είναι και λίγο μόδα πλέον. Πάρε ένα amazon dot για αρχή να αρχίζεις να παίζεις λίγο. Με το κινητό android δεν υπάρχει πρόβλημα διότι και η amazon έχει εφαρμογή για το κινητό, και συμβατότητα με πάρα πολλές συσκευές. 

2) Διάβασε πιο πάνω κάπου λέμε ότι κάποιες πρίζες απαιτούν την ύπαρξη και τρίτου καλωδίου ( σε περίπτωση που δεν έχεις ) . Εγώ προσωπικά δεν έχω βρει κάτι καλό για να αλλάξω τους υπάρχοντες διακόπτες. Όμως αν πχ βάλεις το σύστημα philips hue , έχει φοβερό ασύρματο διακόπτη με μπαταρία, που ανοιγοκλείνει τους διακόπτες και τον κολλάς στον τοίχο πανεύκολα χωρίς καλώδια. Αν βάλεις λάμπες led tp-link απλά τους ανοιγοκλείνεις από την εφαρμογή τους ή από την alexa. Στο σύστημα του Tp-link υπάρχουν πολλές παρόμοιες και φθηνές λάμπες. Το philips hue όμως έχει φοβερή ποιότητα... 

3) Το hub σε σύστημα τύπου philips hue είναι απαραίτητο. Σε τύπου tp link δεν χρειάζεται hub. Αν θέλεις την άποψή μου με hub τα πράγματα είναι καλύτερα , διότι οι συσκευές συνδέονται στο hub και όχι με wifi στο router ( λιγότερες συσκευές wifi στο σπίτι ) . 

ευχαριστω για την απαντηση

οσο εχω ψαξει το θεμα δεν εχω βρει κατι να με ικανοποιει

οι λαμπες philips hue εχουν σχετικα χαμηλο φωτισμο 800 lumen αρα παω σε διατηρηση των υπαρχουσων λαμπων και σε λυση wifi διακοπτη

εκει παλι βρισκω μονο την κινεζικη μαρκα sonoff,ωραιοι φαινονται εξωτερικα αλλα δεν εχω εμπιστοσυνη στα κινεζικα αρα αναμενω μηπως βγει κατι καλυτερο (το προβλημα του τριτου καλωδιου ουδετερου λυνεται σχετικα ευκολα)

*για τον μετασχηματιστη που χρειαζεσαι για τον θερμοστατη πρεπει να ειναι 24VAC και οχι DC οπως συνηθως ειναι αυτοι του εμποριου (μοιαζουν με φορτιστες)

Επεξ/σία από georgeγ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2018 στις 12:21 ΠΜ, cambo99 είπε

Λοιπόν πήρα απάντηση από την Ecobee ... Η λύση είναι αυτή : https://support.ecobee.com/hc/en-us/articles/227874607-Line-Voltage-equipment   . Απαιτεί τροφοδοσία 24v από πρίζα , πράγμα που γίνεται εύκολα και επίσης relay 24v στα καλώδια που έρχονται από τον λέβητα. Το θέμα είναι ότι δεν έχω βρει ηλεκτρολόγο μέχρι τώρα που να ασχοληθεί... Θα ψάξω ακόμη λίγο και βλέπουμε.

 

Σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα θέλει μετασχηματιστή AC-AC σαν αυτόν:

https://www.kafkas.gr/proionta/fotismos-2/exartimata-lampas/metaschimatistes-kipou/metaschimatistes-kipou-230v-24v/emmis-2-met-sths-monof-230v-24v-30va-ip00_107422/

metaschimatistis-1f-230v-24v-30va-enlarg

Πιστεύω τα 30 VA του συγκεκριμένου είναι υπέρ-αρκετά

Για ρελέ κάτι τέτοιο: https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/cheirismos/rele-ragas/rele-ragas-24v/legrand-pele-isxyos-cx3-25a-2a-epaf-24v_54088/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/18/2018 στις 1:03 ΜΜ, georgeγ είπε

οι λαμπες philips hue εχουν σχετικα χαμηλο φωτισμο 800 lumen αρα παω σε διατηρηση των υπαρχουσων λαμπων και σε λυση wifi διακοπτη

εκει παλι βρισκω μονο την κινεζικη μαρκα sonoff,ωραιοι φαινονται εξωτερικα αλλα δεν εχω εμπιστοσυνη στα κινεζικα αρα αναμενω μηπως βγει κατι καλυτερο (το προβλημα του τριτου καλωδιου ουδετερου λυνεται σχετικα ευκολα)

Μια άλλη λύση είναι οι διακόπτες Fibaro (οι απλοί -άνευ dimmer- απαιτούν κι αυτοί καλώδιο Ν), που ενσωματώνονται στους υπάρχοντες διακόπτες και έτσι δεν χαλάς την "αισθητική" του δωματίου. Το κακό είναι ότι είναι ακριβοί, και απαιτούν hub για να ελεγχθούν. Εγώ έχω πάει στη λύση Smartthings της Samsung, λόγω του ότι είναι ανοικτό και μπορεί ο καθένας να φτιάχνει δικά του apps και device handlers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2018 στις 1:03 ΜΜ, georgeγ είπε

ευχαριστω για την απαντηση

οσο εχω ψαξει το θεμα δεν εχω βρει κατι να με ικανοποιει

οι λαμπες philips hue εχουν σχετικα χαμηλο φωτισμο 800 lumen αρα παω σε διατηρηση των υπαρχουσων λαμπων και σε λυση wifi διακοπτη

εκει παλι βρισκω μονο την κινεζικη μαρκα sonoff,ωραιοι φαινονται εξωτερικα αλλα δεν εχω εμπιστοσυνη στα κινεζικα αρα αναμενω μηπως βγει κατι καλυτερο (το προβλημα του τριτου καλωδιου ουδετερου λυνεται σχετικα ευκολα)

*για τον μετασχηματιστη που χρειαζεσαι για τον θερμοστατη πρεπει να ειναι 24VAC και οχι DC οπως συνηθως ειναι αυτοι του εμποριου (μοιαζουν με φορτιστες)

Για ριξε μια ματια εδω εχει πολυ δυνατες λαμπες ,http://creebulb.com/bulbfinder,επισης για τα sonoof να ξερεις ειναι καταπληκτικά ολοι οι αυτοματισμοι,αξιόπιστα, ωραιο design και φτηνα ,το ουδετερο πραγματι λυνεται ευκολα ενα  κακο κατα εμε πρεπει να ανοιξεις το στρογγυλο καπακι πανω απο τον διακοπτη και εκει γινεται ζημια στο χρωμα ,τιπιτα αλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι καπως ετσι λυνεται το θεμα του ουδετερου.ανοιγεις το καπακι στο κουτι και απο εκει κατεβαζεις ουδετερο στον διακοπτη

σκεφτομαι και την λυση που προτεινε ο theo x. τους διακοπτες fibaro

ακριβοι μεν αλλα νομιζω οτι μπορει να γινει δουλεια χωρις μερεμετια

σκεφτηκα την πατεντα ο παραπανω wifi διακοπτης να τοποθετηθει στην ροζετα πανω απο το φωτιστικο οπου εκει και ουδετερο εχει και δεν φαινεται και καλυτερο wi fi πιανει :D

και διατηρω τους υπαρχοντες διακοπτες μου !!!τελειο το βλεπω στα λεφτα κολαω λιγο θα δουμε

μονο το hub κοστιζει 215 ευρω :o:wacko: https://www.amazon.de/Z-Wave-Fibaro-Home-Center-FIB_FGHCL/dp/B00J4EBWNW/ref=sr_1_14?s=diy&ie=UTF8&qid=1519158025&sr=1-14&keywords=Fibaro

Επεξ/σία από georgeγ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανάκριβοι οι fibaro! Φοβεροί διακόπτες και συνολικά τέλεια  λύση για το θέμα μας είναι και το σύστημα caseta wireless , αλλά δυστυχώς οι διακόπτες δουλεύουν σε 110v μόνο για USA , ενώ το hub μια χαρά. Τα έχω δει στην πράξη και πάνε σφαίρα. Μακάρι κάποια στιγμή η εταιρία αυτή να έρθει προς Ευρώπη διότι για μετατροπές τάσης ρεύματος δεν είμαστε. 

Σε λίγες μέρες θα είναι ο ecobee4 σε λειτουργία... αναμένω ένα τροφοδοτικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, georgeγ είπε

215 e με κακιστες κριτικες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/21/2018 στις 8:15 ΠΜ, slk200gr είπε

215 e με κακιστες κριτικες 

Σε τέτοια λεφτά καλύτερα να πας σε smartthings. Σου δίνει απείρως μεγαλύτερες δυνατότητες επειδή έχει ανοιχτό api. Έχω βάλει επάνω philips hue, logitech harmony, nest thermostat, ip camera και συναγερμό.

Παίζουν και προσφορές, €60 το χτύπησα από amazon uk σε black friday deal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...