Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
19 hours ago, cambo99 said:

Δουλεύει όμως με το alexa! Ενδιαφέρον εργαλείο. Με παλιό κλιματιστικό 10ετίας λες θα δουλεύει καλά; 

Δουλεύει με όλα μιας και μπορεί να αντιγράψει και τις εντολές από οποιοδήποτε τηλεχειριστήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα και γω μια βοήθεια με το στήσιμο ενός 'έξυπνου' σπιτιού, ως αρχάριος στο κομμάτι αυτό. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στη φάση κατασκευής και θα ήθελα να οργανωθώ από νωρίς!

Έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα του thread, και από όσες πληροφορίες πήρα από το διαδίκτυο έχω ετοιμάσει μία λίστα από προϊόντα που θα χρειαστώ:

- amazon echo (για ομιλία με συσκευές)
- logitech harmony hub (για ifttt και απομακρυσμένη πρόσβαση από ένα app)
- philips hue λάμπες
- philips hue mosion sensors
- nest ή ecobee θερμοστάστης
- netatmo αισθητήρες καιρού
- κάμερες αφαλείας
- αισθητήρες πόρτας / παραθύρων
- έξυπνοι διακόπτες
- κάτι για το θερμοσύφωνα / boiler

Το βασικό ερώτημα, είναι κάποια συσκευή περιττή στο στήσιμο αυτό;
Επίσης, πρέπει να πω κάτι στον ηλεκτρολόγο για τους έξυπνους διακόπτες ή απλά επιλέγω οποιουσδήποτε;
Για να μπορέσω να ενεργοποιώ / απενεργοποιώ το boiler, πιο είναι η ιδανικότερη λύση; Smart plug ή αγορά κάποιου 'έξυπνου' που θα μπορεί να ακούει ifttt;

Τέλος, δεν έχω αποφασίσει ακόμα για τη μάρκα/συσκευή από κάμερες αφαλείας και αισθητήρες πόρτας / παραθύρων οπότε είναι ανοιχτός σε προτάσεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να πω λιγο την εμπειρια μου με την HS110 που την εχω αρκετο καιρο.

Εκανα μια μικρη πατεντα για να χαιρομαι, εχω βαλει απλα ενα θερμοσωμα πανω του, που ειναι παντα ανοιχτο απτον δικο του διακοπτη.

Μετα εχω ενα RP3 με τον DHT22 σενσορα για θερμοκρασια κ υγρασια συνδεμενο πανω του.

Ετσι με την βοηθεια του Home-Assistant εφτιαξαν εναν generic thermostat https://home-assistant.io/components/climate.generic_thermostat/, το Nest του φτωχου δλδ :P

Εχω αυτοματοποιησει την διαδικασια του να ανοιγει/κλεινει η HS110 αναλογα την θερμοκρασια του δωματιου, να παραμενει κλειστο οταν λειπω απτο σπιτι κτλπ.

Παραλληλα, μιας κ με HS110 μπορεις να βλεπεις κ ποσο σου καιει, εχω βαλει στο HA να μου κανει μια πραξη για το ποσο πανω κατω μου κοστιζει.

Επισης εχω κανει expose το ΗΑ στην Google Assistant https://home-assistant.io/components/google_assistant/ κ ετσι φαινεται σαν κανονικος θερμοστατης κ εκει για να μπορω να λεω:

"Ok Google, turn on the heat ή Ok Google what's the room temperature ή Ok Google set the room temperature to Χ"

Κ ολα αυτα γιατι το σπιτι εχει κεντρικη θερμανση πετρελαιου που δεν βαλαμε φετος :).

 

ha.jpg

Επεξ/σία από Geoisis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψάχνω κι εγώ να αναβαθμίσω το σπίτι σε smart home ξεκινώντας απο διακόπτες τοίχου.

Βρήκα τον Eve Light Switch αρκετά ενδιαφέρον αλλά στην Ελλάδα μαλλον δεν ειναι διαθέσιμος.
Τον έχει κανείς; Απο που τον πήρε; Αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Το ψάχνω κι εγώ να αναβαθμίσω το σπίτι σε smart home ξεκινώντας απο διακόπτες τοίχου.

Βρήκα τον Eve Light Switch αρκετά ενδιαφέρον αλλά στην Ελλάδα μαλλον δεν ειναι διαθέσιμος.
Τον έχει κανείς; Απο που τον πήρε; Αξίζει;

Αυτός ο διακόπτης που έστειλες από ότι είδα λίγο  δεν βγαίνει σε ευρωπαϊκό, επίσης δουλεύει μόνο σε iphone νομίζω...  και εγώ το ψάχνω πολύ καιρό τώρα και τα μόνα που βρήκα είναι σε amazon.de και Amazon.UK   σε  noname προϊόντα με λίγα reviews... το ψιλό παράτησα μετα.. αν βρεις  κάτι καλό πες και σε εμάς.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/1/2018 at 11:10 PM, _filippos_ said:

Ναι, γενικά βλέπω πως οι smart διακόπτες κυκλοφορούν μονον ΗΠΑ και Καναδά

https://www.hellasdigital.gr/smartliving/sonoff/sonoff-touch-wifi-wall-switch-wireless-touch-led-light-controller-smart-home/

 

Δεν τον βλέπω και άσχημο... και από Ελλάδα! Θα δοκιμάσω έναν απο αύριο και βλέπουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, cambo99 είπε

https://www.hellasdigital.gr/smartliving/sonoff/sonoff-touch-wifi-wall-switch-wireless-touch-led-light-controller-smart-home/

Δεν τον βλέπω και άσχημο... και από Ελλάδα! Θα δοκιμάσω έναν απο αύριο και βλέπουμε....

Πράγματι  ωραιο ,κριμα που το καταστημα φερνει μονο τον διακόπτη με μια εισοδο και οχι με 2 ,ολοι οι δικοι μου διακοπτες ειναι διπλη,επισης προσοχη αν ο διακοπτης που θα βγάλεις ειναι στρογγυλή  η τρυπα δεν μπορει να μπει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, slk200gr said:

Πράγματι  ωραιο ,κριμα που το καταστημα φερνει μονο τον διακόπτη με μια εισοδο και οχι με 2 ,ολοι οι δικοι μου διακοπτες ειναι διπλη,επισης προσοχη αν ο διακοπτης που θα βγάλεις ειναι στρογγυλή  η τρυπα δεν μπορει να μπει 

Από πίσω στρογγυλό νομίζω τον βλέπω τον συγκεκριμένο διακόπτη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο διακόπτης φαίνεται μια χαρά. Αλλά όπως έχει γραφεί μου φαίνεται και παραπάνω, είναι δύσκολο να υπάρχει στο κουτί, του διακόπτη στον τοίχο ουδέτερος.

Αυτού του τύπου η καλωδίωση γίνεται συνήθως.  στην Αμερική. Τα δικά μας κουτιά έχουν μόνο φάση.

 

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 2 είδη διακοπτών που βγάζει η εταιρεία ... αμερικάνικος και ευρωπαϊκός. Μαλλον στα σχεδιαγράμματα εξηγεί καλωδίωση για τον αμερικάνικο διακόπτη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Από πίσω στρογγυλό νομίζω τον βλέπω τον συγκεκριμένο διακόπτη ...

Δεν εχω προσωπική  εμπειρια ομως στα σχόλια  του αμαζον αναφέρεται οτι δεν μπαινει σε στρογγυλο τρυπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη φωτογραφία  πάντως το διάγραμμα με τον ουδέτερο έχει στο φόντο τον τεράγωνο (86) ευρωπαϊκό διακόπτη.

Δεν έχει σημασία όμως ...μόλις τον αγοράσεις θέλεις να ποστάρεις εδώ, με το αποτέλεσμα, λετουργικότητα κλπ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Είναι 2 είδη διακοπτών που βγάζει η εταιρεία ... αμερικάνικος και ευρωπαϊκός. Μαλλον στα σχεδιαγράμματα εξηγεί καλωδίωση για τον αμερικάνικο διακόπτη... 

Θελει ουδέτερο  το λεει ξεκαθαρα στο αμαζον αλλιως δεν παιζει το wifi

Επεξ/σία από slk200gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...