Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/2/2022 στις 11:39 ΠΜ, liakjim είπε

Γιατί δεν έβαζες Shelly 1L ο οποίος δεν χρειάζεται ουδέτερο;

Δεν κάνει για τα ρολά απ όσο ξέρω το 1L. Χρειάζεται 2 outputs relays για το up/down που το προσφέρει μόνο το Shelly 2.5 ή το νέο 2PM.

Στα Shelly 2.5 που έχω, στο software (embedded web server)  επιλέγεις "Roller shutter" mode και έχει και "training" κατά το οποίο ανοίγει τελείως και κλείνει τελείως το ρολό και με βάση τη διάρκεια και την αντίσταση που συναντάει όταν τερματίζουν, μπορεί να γνωρίζει πόσο % είναι ανοικτό το ρολό και να του θέτεις επίσης πόσο % ανοικτό το θέλεις (διαθέσιμο και στο home assistant σαν slider). 

Δεδομένου ότι μπορείς να τα συνδέσεις στο μοτέρ (που έχει ουδέτερο) και να τα κρύψεις εκεί μέσα (αντί για πίσω από το διακόπτη) φαντάζομαι δεν είναι πρόβλημα η έλλειψη ουδετέρου. Αυτό σκοπεύω να κάνω στα 2 τελευταία ρολά που δε βρήκα ουδέτερο κοντά στους διακόπτες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, kouaks88 είπε

Γιαυτα λέω, από το Ali. Κάτι ακόμα, τι hub να πάρω; 

Screenshot_2022-03-01-14-03-15-71_57e717c094f371a1dada6567a1123b99.jpg

Αυτά εχω βάλει σε 5 ρολά στο σπίτι και δουλέυουν άψογα. Εχουν και λειτουργια με ποσοστο για να τους πεις πόσο να ανοιγουν αν θες να μην ανοιξουν/κλείσουν πλήρως. 

Hub δεν χρειάζονται. Ειναι μεσω wifi. 

9 ώρες πριν, liaskt είπε

Δεδομένου ότι μπορείς να τα συνδέσεις στο μοτέρ (που έχει ουδέτερο) και να τα κρύψεις εκεί μέσα (αντί για πίσω από το διακόπτη) φαντάζομαι δεν είναι πρόβλημα η έλλειψη ουδετέρου. Αυτό σκοπεύω να κάνω στα 2 τελευταία ρολά που δε βρήκα ουδέτερο κοντά στους διακόπτες.

To θέμα είναι ότι αν δεν συνδεσεις επιστροφες απο το wifi switch στον κανονικο διακόπτη, ο κανονικος διακόπτης δεν θα λειτουργεί εφοσον θα παρεμβαλεται το wifi switch.... 

Π.χ. όταν τα βαζεις πίσω απο τον διακόπτη, βάζεις και επιπλεον καλώδιο που φεύγει απο το wifi switch και πάει πάνω στον κανονικό διακόπτη με το ρεύμα και το σήμα πάνω -κατω....δλδ 3 ξεχωριστά καλώδια, ωστε να διατηρησει κανονικά την λειτουργία του και ο διακοπτης!! Προσοχή μόνο αν εχεις διακόπτες με pause και όχι αυτόματους, να μην χρησιμοποιησεις ταυτόχρονα διακοπτη και wifi...πρέπει να ειναι ο διακοπτης σε pause (και όχι ξεχασμενος στη θεση πάνω ή κάτω) όταν θες να χρησιμοποιησεις το wifi για να μην γίνεται μπέρδεμα...!! (μου έχει συμβεί και συνηθως τρωει reset το wifi switch και δεν ανοιγοκλείνει σωστα μεχρι να το καλιμπαρεις ξανα...)

Επεξ/σία από panosv7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, panosv7 είπε

Προσοχή μόνο αν εχεις διακόπτες με pause και όχι αυτόματους, να μην χρησιμοποιησεις ταυτόχρονα διακοπτη και wifi...πρέπει να ειναι ο διακοπτης σε pause (και όχι ξεχασμενος στη θεση πάνω ή κάτω) όταν θες να χρησιμοποιησεις το wifi για να μην γίνεται μπέρδεμα...!! (μου έχει συμβεί και συνηθως τρωει reset το wifi switch και δεν ανοιγοκλείνει σωστα μεχρι να το καλιμπαρεις ξανα...)

Αυτό πάντως να ξέρεις πως με shelly δεν αποτελεί θέμα - χρησιμοποιούμε συνέχεια εναλλάξ διακόπτη/εφαρμογή, πάντα στο άνοιγμα/κλείσιμο το αφήνουμε στο πάνω/κατω (χωρίς να πατήσουμε στοπ) και ποτέ δεν έχει πάθει κοκομπλόκο το shelly. το μόνο πρόβλημα στην αρχή ήταν να συνηθίσουμε να πατάμε stop πριν το πάνω κάτω (γιατί δε συμβάδιζε πάντα η θέση του διακόπτη αν είχε μεσολαβήσει απομακρυσμένος έλεγχος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, panosv7 είπε

Αυτά εχω βάλει σε 5 ρολά στο σπίτι και δουλέυουν άψογα. Εχουν και λειτουργια με ποσοστο για να τους πεις πόσο να ανοιγουν αν θες να μην ανοιξουν/κλείσουν πλήρως. 

 

Τους βλέπει το home assistant;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τους βλέπει το home assistant;

Ως γνήσιος noob δεν εχω μπει ακόμη στα μονοπατια HA....οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω!! είμαι ακόμη στο στάδιο όλα στην εφαρμογη smart life και επιπλέον σύνδεση με google home!!

Καποια στίγμη θα την κάνω κ γω την μετάβαση...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panosv7 είπε

Ως γνήσιος noob δεν εχω μπει ακόμη στα μονοπατια HA....οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω!! είμαι ακόμη στο στάδιο όλα στην εφαρμογη smart life και επιπλέον σύνδεση με google home!!

Καποια στίγμη θα την κάνω κ γω την μετάβαση...!!

Άρα είναι tuya οπότε κατά 99% φλασαρονται με τασμοτα ή esphome.

Μάλλον θα πάω στην safe option ( Shelly 2.5).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Άρα είναι tuya οπότε κατά 99% φλασαρονται με τασμοτα ή esphome.

Μάλλον θα πάω στην safe option ( Shelly 2.5).

Καλώς ή κακώς ό,τι έχω πάρει είναι tuya....θέλω κάποια στιγμή να κάτσω να βρω ακρη πως θα τα φλασαρω όλα να μπουν σε HA. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2022 στις 4:59 ΜΜ, GeG είπε

Για το κλιματιστικό θα χρειαστείς κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home-Μαύρο.html?from=best_sellers_tag

Και smart plug για την κατανάλωση που λες. Επίσης για αφυγραντήρα παλι ένα smart plug για άνοιξε κλείσε.

Για τον αφυγραντήρα υπάρχει κάποια άλλη λύση? Πήρα ένα smart plug, αλλά έτσι δε κλείνει σωστά, είναι σαν να το βγάζω από την πρίζα κατευθείαν. Το broadlink φαντάζομαι σε αυτήν την περίπτωση δε λειτουργεί μιας που ο αφυγραντήρας δεν έχει χειριστήριο. Ο αφυγραντήρας είναι ο Puredry PDD 8519 Famous.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dimitris156 είπε

Για τον αφυγραντήρα υπάρχει κάποια άλλη λύση? Πήρα ένα smart plug, αλλά έτσι δε κλείνει σωστά, είναι σαν να το βγάζω από την πρίζα κατευθείαν. Το broadlink φαντάζομαι σε αυτήν την περίπτωση δε λειτουργεί μιας που ο αφυγραντήρας δεν έχει χειριστήριο. Ο αφυγραντήρας είναι ο Puredry PDD 8519 Famous.

αν εχει ωστοσο smart λειτουργια δεν ειναι αναγκη να τον ανοιγο κλεινεις, εμενα δηλαδη ο inventor εχει και δεν τον κλεινω ποτε. ξερει μονος του ποτε πρεπει να δουλεψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, panosv7 είπε

To θέμα είναι ότι αν δεν συνδεσεις επιστροφες απο το wifi switch στον κανονικο διακόπτη, ο κανονικος διακόπτης δεν θα λειτουργεί εφοσον θα παρεμβαλεται το wifi switch.... 

Π.χ. όταν τα βαζεις πίσω απο τον διακόπτη, βάζεις και επιπλεον καλώδιο που φεύγει απο το wifi switch και πάει πάνω στον κανονικό διακόπτη με το ρεύμα και το σήμα πάνω -κατω....δλδ 3 ξεχωριστά καλώδια, ωστε να διατηρησει κανονικά την λειτουργία του και ο διακοπτης!! 

Φάση κατεβαίνει ήδη από το μοτέρ στο διακόπτη και 2 καλώδια επιστρέφουν από το διακόπτη στο μοτέρ για το πάνω/κάτω.  Αν δεν το βάλεις πίσω από το διακόπτη αλλά δίπλα στο μοτέρ, συνδέεις τις επιστροφές από το διακόπτη στις θέσεις SW1 και SW2 του Shelly, και στέλνεις καινούριες επιστροφές (2 μικρά καλώδια) στο μοτέρ από τις θέσεις O1 και O2 του Shelly.

Και για να παίρνει ρεύμα το Shelly συνδέεις επιπλέον πάνω του στις θέσεις L, L τη φάση (2 φορές) και στη θέση N τον ουδέτερο.

Έτσι ο διακόπτης συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά.

Διάγραμμα εδώ: https://shelly.cloud/wp-content/uploads/2020/06/shelly_25pm_ac_motor_wiring.jpg 

Υ.Γ. Εγώ τυχαίνει να έχω momentary switches στους διακόπτες (δηλαδή έπρεπε προηγουμένως να το κρατάω πατημένο για να ανεβαίνει/κατεβαίνει, οπότε αρκούσε να το αφήσω, δεν χρειαζόταν pause/stop). Στα settings το Shelly σου επιτρέπει να ορίσεις μεταξύ "Momentary", "Toggle" (πάει πάνω/κάτω μέχρι να τερματίσει ή μέχρι να ξαναπατήσεις το ίδιο) και "Detached" (αποσυνδέει το διακόπτη από τα ρολά, και σου επιτρέπει να ορίσεις άλλα actions στο πάτημα των κουμπιών μέσω της εφαρμογής του ή μέσω home assistant, π.χ. να δυναμώσεις/χαμηλώσεις τα φώτα). Επιπλέον έχει και επιλογή "reverse/swap inputs" στην περίπτωση που τα έβαλες ανάποδα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις αγόρασα την tapo p100. Υπάρχει κάποια επιλογή να ανοίγει κάθε 1 ώρα πχ και να κλείνει μετά από λίγη ώρα; Η μόνη επιλογή που βρήκα είναι να ανοίγει ή να κλείνει συγκεκριμένη ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JT71 είπε

Υπάρχει μια επιλογή να ανοίγει κ να κλείνει τυχαία.Αλλιως μπορείς ν φτιάξεις ρουτίνα μέσω alexa όπως θες.

Επειδή δε διαθέτω ψηφιακή βοηθό να υποθέσω δεν υπάρχει άλλη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Christos21417 είπε

Επειδή δε διαθέτω ψηφιακή βοηθό να υποθέσω δεν υπάρχει άλλη λύση.

Αν δεν έχει η εφαρμογή τέτοια δυνατότητα δεν ξέρω πως λέγεται έξυπνη συσκευή ("χειροκίνητος έλεγχος μέσω κινητού" θα το έλεγα). Εφόσον δεν έχει υποστήριξη για IFTTT αυτό το μοντέλο δεν υπάρχει γρήγορη λύση.

Υπάρχει άλλη λύση υπό προϋποθέσεις και με extra steps. Αν έχεις ένα παλιό laptop/pc ή nas μπορείς να στήσεις home assistant που έχει custom integration με το tapo p100/p110, ή να προσθέσεις ένα cron job (scheduled task) να τρέχει ένα πολύ απλό python script με το παράδειγμα που έχει εδώ: https://pypi.org/project/PyP100/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Christos21417 είπε

Επειδή δε διαθέτω ψηφιακή βοηθό να υποθέσω δεν υπάρχει άλλη λύση.

Αν πας στο πρόγραμμα μέσα στην εφαρμογή της πρίζας μπορείς να το κάνεις αλλά θα χρειαστεί περισσότερα βήματα απο οτι με alexa. Π.χ ξεκινάς 8.00 ΟΝ , 8.15 off και συνεχίζεις.

Δεν χρειάζεται να έχεις την αλέξα σε ηχείο. Κατέβασε την εφαρμογή στο κινητό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...